Skocz do zawartości

Czy warto wracać do starego materiału?


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na brak pogody sprawdzam czy można lepiej obrobić stary materiał. Czy warto do niego wracać? Chyba jednak tak oto przykład. Przedstawiam zdjęcie Rozety obrobione w lutym a obrobione dzisiaj tj.01.06. Różnica kolosalna co o tym sądzicie.

 

NGC2237.jpg

To zdjęcie było obrabiane w lutym

 

NGC 2237 A.jpg

To zdjęcie obrabiane dziś

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepsza jest wersja z lutego (ale nie chce przekreślać włożonej pracy w drugą wersję).

 

No nie bardzo się mogę z Tobą zgodzić zauważ jaka głębia jest na tym nowym zdjęciu, w pierwszym brak tego. No i kolorystyka znacznie lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antoni, spytałeś o opinię, MarcinSn napisał "Według mnie lepsza..." a Ty piszesz, że się z nim nie zgadzasz...Nie zgadzasz się, że według niego jest lepsza? ;) To chyba nie warto było pytać.

 

Według mnie:)wersja druga bardziej dramatyczna i ciekawsza. Pierwsza trochę mdła przy drugiej.

P.S. Te 4 spajki jeszcze wg mnie ujdą, ale pozostałe tak idealne, że aż rażą i oczy kłują...No ale temat spajków Antoniego był, zdaje się, już poruszany ;)

Edytowane przez maquu
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię, jak jest spory kontrast, dlatego wersja druga dla mnie lepsza, choć te czarne plamy może trochę za czarne. Ale za to jasne super podciągnięte.

A co do spajków, to nie będę nic sugerował, bo każdy robi jak chce, ale ja nie jestem wielbicielem dokładania ich do każdego zdjęcia. Do tego zdjęcia akurat pasują, choć mogłyby być słabsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się bardziej podoba subtelne podejście z lutego. Tak to jest z tymi "drugimi" podejściami. Czasami są lepsze, czasami gorsze. Dla mnie pierwsza obróbka była jednak lepsza. Inna sprawa, że jakość stoi na tak wysokim poziomie, że ocena może być wyłącznie subiektywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antoni, myślę, że nigdy wszystkim się nie dogodzi. Niestety ocena zdjęć jest zbyt subiektywna. Np Tobie bardziej podoba się nowy kolor - mi wręcz przeciwnie, stary. I nikt tu nie ma racji. Oczywiście pewne warianty (np kolory) są preferowane przez większość osób i można to uznać za wzór do dążenia, ale niekoniecznie - można mieć własne zdanie (oczywiście w kwestii tego odcienia nie mam pojęcia, który jest bardziej "popularny").

Porównując zdjęcia moja pierwsza myśl była taka (pomijając kolor): "pierwsza wersja lepsza, druga za mocno skontrastowana, a w zasadzie to jedynie kontrastem się one różnią". Postanowiłem to sprawdzić i podciągnąłem kontrast pierwszej - nie byłem w stanie uzyskać w ten sposób drugiej wersji. Dopiero na tle podkontrastowanej pierwszej ujawniły się główne zalety drugiej wersji, w niej po prostu pewne szczegóły mgławicy są wyraźniejsze i to nie jest kwestia kontrastu. Po prostu lepiej się wybijają z otoczenia, co uważam za bardzo duży plus ten nowej obróbki i uważam, że w tej materii poczyniłeś duży postęp :) Czyli oceniając końcowo moim zdaniem druga wersja jest lepiej obrobiona, lepiej ukazuje struktury, ale jest ciut za mocno skontrastowana, co minimalnie psuje odbiór (głównie te wspomniane czarne miejsca). To skontrastowanie (a może wyostrzenie?) powoduje dodatkowo w drugiej wersji "wrażenie lekkiej szumowości" jasnych partii mgławicy.

Mam nadzieję, że wyraziłem się dość dyplomatycznie, bo moje zamiary były jak najbardziej pozytywne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie wersje są równie dobre. Różnice są na takim poziomie, że ocena jest już wyłącznie wynikiem indywidowalnych preferencji oglądacza.

A pytanie zawarte w tytule posta? Oczywiście że warto!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga zaczęła mi się wydawać przekontrastowana po chwili. Co do koloru to kwestia monitora naturalnie.

Przy okazji Irysa chciałem Cie pochwalić za odejście od sztucznie generowanych gwiazdek ale widzę że twardo się trzymasz generatora.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majac juz opracowana technikę dla danego setupu różnice mogą wydawać się nie wielkie w krótkim okresie czasu. Pierwotne zdjęcie nie miało widocznych mankamentów.

Jeśli odczekamy powiedzmy 2 lata to wtedy dojdzie cały bagaż do świadczenia nagromadzony w tym czasie.

 

Dla przykładu tutaj widać jak zmieniłem podejście do obróbki w dłuższym przedziale czasu

http://astropolis.pl/topic/35305-sh2-132/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, ze obie wersje zasługują na uwagę i każda ma charakterystyczne ciekawe elementy. Przyglądałem się obu jednocześnie i doszedłem do wniosku, że jednak ideałem byłoby dodanie do pierwszej tylko obrzeży Rozety :0

Ale to już są takie niuanse praktycznie bez znaczenia przy tej klasie fotografii.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga zaczęła mi się wydawać przekontrastowana po chwili. Co do koloru to kwestia monitora naturalnie.

Przy okazji Irysa chciałem Cie pochwalić za odejście od sztucznie generowanych gwiazdek ale widzę że twardo się trzymasz generatora.

 

Tak to kwestia monitora bo na innych też sprawdzałem i jest różnica i trudno wypośrodkować, co do gwiazdek i tego pluginu to trzymam się tak jak wiekszośc trzyma się ale to tylko gwiazdy poprawia ale nie do końca aby otrzymać efekt końcowy trzeba jeszcze popracować i nie jest tak do końca jak piszesz a np. szczegóły mgławicy to ten plugin nie robi więc po co sie skupiać na gwiazdach w tym układzie. Więcej pracy panowie w PS i mamy wyniki. Ja nie poświecam 1 godziny nad fotką tylko czasami kilkanaście aby osiagnąć efekt lubie perfekcję i to we wszystkim,taki jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja nie poświecam 1 godziny nad fotką tylko czasami kilkanaście aby osiagnąć efekt lubie perfekcję i to we wszystkim,taki jestem.

 

Czasami kilnanascie? Swietny czas :) Ja czesto podchodze po kilkadziesiat i nawet sie nie zblizam do tego poziomu obrobki :) Piekny warsztat, szczerze zazdroszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.