Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku XX wieku istnienie materii międzygwiazdowej było jedną z opcji. Choć dopiero około roku 1930 astronomowie przyjęli jej istnienie za coś pewnego, już od 1904 r. dysponowali dobrym dowodem obserwacyjnym.

Kto im tego dowodu dostarczył i co to był za dowód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Johannes Hartmann, podczas badań spektroskopowych gwiazdy delta Orionis (Mintaka), stwierdził, że wszystkie linie przesuwają się jak należy (Mintaka to gwiazda wielokrotna), oprócz linii wapnia z czego wysnuł wniosek, że musi mieć swoje pochodzenie z atomów wapnia, które znajdują się przed gwiazdą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja walczyłem :(

Czułem, że jakiś Polak ale wyszkiwanie obrazem (google) jakoś słabo szukało. Jak dałem tego bobasa to mi ekran zalały fotki dzidziusiów z całego świata.

 

A to było tam:

 

http://awa.mat.agh.edu.pl/galeria/galeria.html

 

Pozdrawiam

p.s.

Rzeczywiscie świetna zagadka Darka. :dobrze:

Drugi trop, który przez chwilę miałem w głowie, ale nie zdążyłem podjąć, to było pytanie co to jest ta armata?

Z Polaków, na chybił trafił, przepatrzyłem fotki z Wolszczanem.

 

No tak! Odwróciłeś zdjęcie. Sprytnie i słusznie, w tym przypadku.

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje to oczywiście Kazimierz Kordylewski odkrywca pyłowych księżyców Ziemi zwanymi także Księżycami Polskimi.

I chrzest równikowy w trakcie wyprawy obserwacyjnej na jednym z polskicgh statków handlowych w latach sześćdzisiątych.

 

ps.

Zdjęcia celowo zostały odwrócone lustrzanie i zmieniony rozmiar by wyszukiwarka googla miała problem :)

Materiały pozwoliłem sobie pobrać stąd http://www.kordylewski.pl/

 

Dajesz zagadkę Panie Janie :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym dniu wiosny umarł Mikołaj Kopernik?

 

75-tego lub 76-tego dnia wiosny. Natknąłem się na różne informacje, kiedy przypadał początek wiosny w XVI wieku (10 lub 11 marca).

Ponoć Kopernik podawał tę drugą datę, więc niech będzie - 75-tego dnia wiosny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo! Byłoby jeszcze lepiej gdybyś uwzględnił współczesne badania Jerzego Sikorskiego z Olsztyna, które sugerują datę 21 maja, zaś, 24 był dniem pochówku.

Taka też data widnieje na tablicy we Fromborku! Przypomnę, że to właśnie Sikorski wskazał archeologom, gdzie należy szukać grobu astronoma.

Edytowane przez Jan Kowalski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po doczołganiu się do odpowiedniej daty w Stellarium, można zapewne jakoś wybadać dzień, w którym od wschodu do zachodu SŁońca jest tyle samo czasu co do ponownego wschodu.

Nie jest to jednak takie całkiem łatwe - wymaga trochę cierpliwości.Try it - kto ma jej więcej niż ja ;)

 

Pozdrawiam

p.s.

aha, mam jakieś stare stellarium i nie udało mi się przestawić lokalizacji na Frombork ale wypadałoby.

Dlatego tym obrazkiem nie pretenduję do konkursu (na rozwiązanie tej zagadki), a jedynie daję wskazówkę, jak to już w innym miejscu Szuu czynił ;)

EDIT

O! Widzę, że już rozwiazana przez Marka. Gratuluję.

stellarium.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.