Skocz do zawartości

Zdjęcia komety C/2014 Q2 (Lovejoy)


Robert_W

Rekomendowane odpowiedzi

Napoleon podpowiedziałbyś co zrobić by wydobyć warkocz komety ? Mam około 30 min materiały, ale nie widać go tak jak u ciebie.

Też jestem ciekawy - robiłem też przymiarkę do tej komety i doszedłem do wniosku że takie wyniki są możliwe tylko pod cholernie ciemnym niebem.

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację ciemne niebo jest b. potrzebne. Wcześniej fotografowałem f/5 teraz jest f/3,65.

Policzmy ile zyskujemy 3.65*3.65/5*5 - co daje 0,53 czyli 10min z f/5 to 5,3 min z f/3,65 stąd taki uzysk. W praktyce 1h f/3.65 to 2h f/5...

Jeżeli chodzi o obróbkę to nie robię nic specjalnego workflow to MaxDL (zawsze flaty, darki, biasy), PixInsight (Registration, Integration, LRGB Composition),

Photoshop (Levels, Curves, Hue/Saturation, Filters Min, Gaussian Blur).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja dorzucę swoją z 20 lutego z podwarszawskich Koczarg - pojechane ale pewnie lepszej fotki już tej komecie nie zrobię. 57x1 min Canon500D (mod) 1600 ISO przez APO 65Q. Nie mogę lub nie potrafię wyciągnąć warkocza.

 

kometaLovejoy.jpg

Edytowane przez Mik
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ładne!

A próbowałeś stack na kometę używając opcji median?

 

Tak to moja standardowa opcja ale próbowałem wszystkiego co do tej pory umiem ;) i oczywiście tutoriale z forum i z innych źródeł też przerobiłem ale nie potrafię :) daleka droga przede mną jeszcze. Poza tym materiał jest trochę pojechany - północ na szybko ustawiałem a tubka na "turystycznym" StarAdventurerze wisiała. Ale ja się w sumie cieszę bo poprzednim razem jak wyskoczyłem na polowanie na Lovejoya to 2h czasu spędziłem na wygrzebywaniu samochodu z błota :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Pokaże te moje wypociny he he :) żeby się nauczyć obróbki to trzeba mieć czas przede wszystkim na to!

Materiał z 23 Lutego, w połowie udany bo zdążyłem przed całkowitym zachmurzeniem ale materiał zebrany przy przelatujących chmurkach :( materiał to 10x60 sek iso 800 i 10x60 iso 1600 przy f 5,6 / 200 mm podkreśliłem ogon komety

 

Uwagi,porady jak najbardziej tego mi trzeba :) Urzywam do obróbki PixInsight LE 1.0 i Fitswork jak sie np. odszumia w tych programach z góry dzięki :)

23 Luty 2015 - Kometa Lovejoy 200 mm - 10x60 sek. iso 800 + 10x60 sek. iso 1600 - 20 min. 30sek. II pix krzywe i tło.ti kopiaf.jpg

23 Luty 2015 - Kometa Lovejoy 200 mm - 10x60 sek. iso 800 + 10x60 sek. iso 1600 - 20 min. 30sek. IV.tif 2 - Kopia.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzywam do obróbki PixInsight LE 1.0 i Fitswork jak sie np. odszumia w tych programach z góry dzięki :)

 

Lepiej jest używać :)

Ja mam Fitswork. W Twoim drugim zdjęciu:

- na tle prawy przycisk myszy i wybór opcji "Area as Blacklevel". (Ewentualnie na histogramie przesunięcie lewym suwakiem danej barwy w prawo, w celu zmniejszenia dominującej barwy tła).

- Można też wybrać opcję "Processing" (menu górne) i potem "Blur Filter" i "Wavelet Noise Filter" i ustawić suwaki w tym przypadku na około 0,5. Mi wyszło coś takiego (w 30 sek. obróbki;)

post-24222-0-52498700-1424985724_2.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi,porady jak najbardziej tego mi trzeba :) Urzywam do obróbki PixInsight LE 1.0 i Fitswork jak sie np. odszumia w tych programach z góry dzięki :)

Do odszumiania świetna jest opcja SGBNR w Process/General. Ale najlepiej jest oszumić zdjęcie i połączyć je z oryginalnym na warstwach (ja to robię w PSie), tak, żeby odszumione zostało tylko tło i nie stracić szczegółów w jasnych miejscach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może powinienem umieścić w temacie "Po prostu linki", ale tu chyba bardziej pasuje.

Takie tam zdjęcie komety:

c2014-q4-lovejoy-des-lg.jpg

zdjęcie ze strony: http://www.fnal.gov/pub/presspass/misc/2015/DES_Camera_Catches_Comet_Lovejoy.html

Polecam szczególnie pełną rozdzielczość:

http://www.fnal.gov/pub/presspass/misc/2015/images/c2014-q4-lovejoy-des-highres.jpg

Prawie 50 MB w rozdzielczości 7200x9600

Edytowane przez Lampka
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Bawiłem się dziś Fitswork ze starym materiałem 13.02.2015 4 min. iso 2000

 

Mam pytanie; może ktoś wie jak usuwać kurz i plamy na zdjęciu po brudnej matrycy nie naruszając gwiazdek na fotce!? z góry dzięki :)

Kometa 1000 mm 13 Luty 2015 - 1 - Kopia.jpg

Kometa 1000 mm 13 Luty 2015 -2 - Kopia.jpg

Kometa 1000 mm 13 Luty 2015 - 3 - Kopia.jpg

Kometa 1000 mm 13 Luty 2015 - 4 - Kopia.jpg

Edytowane przez Andrzej78
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.