Skocz do zawartości

Cesarzowa i popleczniczki czyli Galaktyka Andromedy z M31 i M110


fizyk5

Rekomendowane odpowiedzi

Focę 15km od miasta, najbliższe wiejskie latarnie są w odległosci 1,5km.

Nie ma żadnego przeszkadzającego oświetlenia.

 

DSS łyknie rawy. Zestakuje w nim rawy bez żadnych darków i flatów.

Obawiam się jednak, że (bo już tak miałem zawsze wcześniej) wtedy DSS zestakuje mi tylko połowe zdjęc,

przewiduję, że 30.

 

Dlatego nauczyłem się zmniejszać rozdzielczość przed stackowaniem, aby mieć więcej zdjęc zestackowanych.

(Pytał o to MateuszW)

 

Jak uda mi się zestakować i obrowić trochę stacka z czystych rawów to go wrzucę (pewnie znów o 1-2 w nocy.

Kurczę, juz czwarty raz będę siedział do tak późnej godziny.

 

Pozdrawiam i dziękuję za pomocne (obarczone dużą cierpliwością i wyrozumiałością) komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DSS możesz mu wymusić w "Register settings" by wykorzystał wszystkie zdjęcia - "Select the best [100] % pictures and stack them". Oczywiście jeśli potrzebujesz i uważasz że wszystkie klatki są tego warte. Czasami odrzuca klatki jeśli jest zbyt mało znalezionych gwiazd, wtedy trzeba "suwaczkiem" trochę podregulować i spróbować jeszcze raz.

Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Selekcję zdjęć robię przed stackowaniem. Ustawiam na wykorzystaj 100%, ale i tak mam wtedy dużo odrzutów.

 

Teraz jeszcze przyszło mi do głowy.

 

Na stoliczku pod tubą newtona mam położony (w odległości 20cm od końca tuby) sterownik silnika

krokowego od prowadzenia, a mo on zielony wyświetlacz.

Widać to na zdjęciu z innego tematu (tam Dziki mi radzi umocować przewód od aparatu do tuby).

 

Może to nie laptop a ten wyświetlacz posuł zdjęcia i mam ten zielonkawy kolor na galaktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej odznaczyc zupełnie stack after register i po registrowaniu ręcznie wywalić złe klatki. Klatek DS nie mamy tyle, co na awiku Ksiezyca, zeby pozwolić automatowi na wywalenie ciężko naświetlanej klatki. Są zbyt cenne.

 

Edit, nie aktualne :)

 

Ale to nienormalne, zeby DSS nie chical stackowac wszystkich klatek. Moze nie wykrywa zadnej gwiazdy? Ja stackowalem nie raz rawy z nikona o podobnej rozdzielczosci i nie bylo problemow.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa widzisz, to dlatego nie mogłem sobie przypomnieć ani znaleźć :D

Jeśli ten element który leży u dołu tuby świeci, to na 90% znalazłeś przyczynę problemu z materiałem.

 

Dorzucę jeszcze 3 grosze - montaż stoi na stoliku z IKEA? Jeśli tak (właściwie nie ważne że IKEA, ważne że nie wygląda stabilnie)) to rozważyłbym usztywnienie go (chociażby jakimiś listwami kątowymi), to powinno poprawić też jakość materiału.

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem około 100 zdjęć Andromedy.

Wybrałem z nich 74.

DSS zestackował z nich tlko 57 rawów.

Wyszukiwanie gwiazdek w DSSie miałem ustawione na 5% i DSS widział tych gwiazdek około 400.

 

Podzieliłem proces z DSS na rejestrowanie i stackowanie.

Rozpocząłem stackowanie jak wszystkie zdjęcia były zaznaczone.

Ustawiony miałem wybór 100% zdjęc.

Mimo to DSS zestackował tylko 57 zdjęć.

Napiszcie dokładnie, co można zrobić aby wymusić w DSS wybór większej liczby zdjęc do zestackowania.

 

To zdjęcie to przyjemność.

Nie wyciągałem Andromedy na warstwach w PSie. Wystarczyły tylko krzywe.

 

Mam taką wersję PS, że na warstwach mogę pracować tylko z plikiem jpg - szkoda :( , pewnie jakaś trochę darmowa wersja programu - (Adobe Photoshop 7.0 CE)- wersja polska.

 

Teraz nie wiem, czy ta zielona poświata Andromedy, która później w obróbce zamieniała się w różowość pochodziła

od zielonego wyświetlaczy czy była winą konwertowania rawów do mniejszej skali tifa?

 

Poniższe zdjęcie to: 57x60s. ISO 1600, Canon 1200D, newton (150/750), bez korektora kommy i bez żadnych filtrów.

 

Pozdrawiam i proszę o komentarze, co można by jeszcze poprawić. Wiem, że jądro zmniejszyć, lecz czy coś jeszcze?

Andromeda8.JPG

Andromeda 9a.JPG

Edytowane przez fizyk5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli DSS nie zestackował wszystkich to znacz że na podstawie gwiazd nie znalazł dopasowania - po rejestracji na liście plików masz informacje między innymi o obliczonych poprawkach dx i dy jeśłi tam nie ma wartościliczbowej tylko N.A. czy coś takiego to oznacza właśnie że nie odnalazł dopasowania. Może to być powodowane prze zbyt dużą liczbę gwiazd, zbyt małą ich liczbę (na tych klatkach), tym że gwiazdy są "pojechane" lub masakruje je koma. DSS wbrew pozorom to dobry program stackujący (bazuję na opinii swojej oraz opinii innych, bardziej doświadczonych). Jedyną jego wadą jest według mnie to że nie potrafi przeskalować obrazka jeśli zniekształcenia obiektywu/optyki na przesuniętych względem siebie kadrach powodują to że gwiazdy w siebie nie trafiają. Stackowanie robi dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak uda mi się zestakować i obrowić trochę stacka z czystych rawów to go wrzucę (pewnie znów o 1-2 w nocy.

Kurczę, juz czwarty raz będę siedział do tak późnej godziny.

 

Nie stackuj raw-ów. Zestackuj 16-to bitowe tiffy, ale w oryginalnej rozdzielczości.

Jeśli używasz Lightrooma, zrób z niego eksport RAW-ów do Tiffów, bez jakichkolwiek koretk. Zero wyostrzania, odszumiania i czegokolwiek innego. Z jednym wyjątkiem. Naciśnij symbol pipetki i na każdej klatce, kliknij nim w miejscu, gdzie jest czyste, ciemne niebo, między gwiazdami i oczywiście nie na M31. Ustawisz w ten sposób balans bieli dla każdej klatki. Takie tiffy zestackuj. Powinno to zlikwidować problemy z przebarwieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiem. Kiedyś, dawno temu, Jesion poradził, żeby olać klatki kalibracyjne, przerobić na tiffa i tak stackować - szczególnie jeśli ma się dithering. Mój Astrowalker miał dithering sprzętowy, ja się wtedy fachu dopiero uczyłem, Adam to dla mnie solidny autorytet, więc spróbowałem. Robiłem nawet testy między stackiem RAW-a i Tiffa na tym samym materiale. Nie widziałem różnicy, poza tą, że wstępna obróbka w LR pozwala mi wyrównać WB dla klatek i łatwiej potem nad kolorem zapanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W LR trzeba uważać, bo wprowadza swoje "wstępne" ustawienia (ściemnia zdjęcie, może wprowadzać odszumianie i wyostrzanie). Pamiętam, że prowadziłem z Lokim dyskusję na ten temat i w przypadku zdjęć z DSLR'a faktycznie przynosi to wymierną korzyść. Chyba nawet na RODOS się zgadało :-)

W przypadku fitsów - lepiej stackować fitsy niż je przerabiać i dopiero przerobione stackować.

 

 

Jądro się przepaliło przez wyciągnie krzywymi (zbyt mocne). Na zdjęciu jest spory gradient i spory problem z wyrównaniem kolorów. Wbrew powszechnej opinii - jasne obiekty (jak M31 czy M42) wcale nie są łatwe w obróbce. Spróbuj na jednym zdjęciu obrobić centrum galaktyki (ale jednak, żeby to było centrum galaktyki a nie mały świecący punkt jak gwiazda) a na drugim pasma pyłowe i połącz te zdjęcia odpowiednio (chyba nawet tutoriala napisałem jak to łączyć).

 

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson.

Może problem u mnie polega na tym, że ja lubię trochę czerwieni na zdjęciu.

Lubię, jak niektóre gwiazdki są czerowne, a nie tylko niebieskie.

Przecież sparwdzałem, jak to wygląda bardziej czerwono i bardziej niebiesko i tak ustawiłem jak ustawiłem.

Jak nauczę się zrobić czerwonawe gwiazdki na czarno niebieskim tle to tak będę robił.

Dzięki za ctrl+h.

Jak w PS zaznaczyć tylko gwiazdki, a nie Andromedę z gwiazdkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyku, ogromne postępy :) Widzę, że nowy materiał jest już poprawny. Czyli wychodzi na to, że wyświetlacz pilota świecił w tył lustra? To by miało sens.

Co do kolorów. Tło musi być ciemno szare. Czyli każdego koloru po tyle samo. Inaczej to źle wygląda. Jeśli chcesz więcej czerwieni na gwiazdach, to możesz je selektywnie nasycić. Zaznaczasz gwiazdy i podciągasz ciut czerwieni na krzywej w jasnej części. Ale generalnie poprawnie wyrównany kolor + zwiększenie nasycenia daje ładne kolory gwiazd.

Naucz się programowego wyrównywania tła (w różnych programach można to zrobić), a najlepiej zrób dobre flaty, bo nierówne tło bardzo dużo szkodzi zdjęciu.

Aby nie mieć wypalonego tła, możesz zastosować filtr DDP (w Maximie i chyba Pixie). Ten filtr świetnie nadaje sie do obszarów o dużym kontraście. Będziesz miał wyciągnięte peryferia i nieprzepalone, ładne jądro.

 

Jeśli chcesz, możesz rzucić stacka. Chętnie się pobawię. Co do problemów z odrzucaniem zdjęć w DSS, to nie mam pojecia, dlaczego sie tak dzieje. Chyba jedyna opcja to żebyś wystawił wszystkie klatki na serwerze i bym spróbował to zestackować u siebie. Ale to masa danych do przesłania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam sobie ten wątek i widzę coś wspaniałego. Coś na czym zależało mi od dawna, a czego sam na początku drogi astrofoto nie doświadczyłem. TYM CZYMŚ JEST ŻYCZLIWOŚĆ I WSPARCIE. Taki jest sens istnienia forów - wzajemna pomoc, a nie krytykanctwo. Brawo !

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec dwie wersje, bardziej i mniej kolorowa.

 

 

 

Droga Mleczna ma 4 ramiona spiralne (nazwane i opisane).

Galaktyka Andromedy ma 3 ramiona (nigdzie nie znalazłem ich nazw).

 

Znalazłem tylko kilka gromad gwiazd i obszarów z H II .

 

Czy spotkaliście sę wcześniej z nazwami dużych struktór w ramionach spiralnych Andromedy

lub chociaż nazwami tych ramion?

 

Prawdopodobnie Droga Mleczka choć mniejsza ma większą masę niż Andromeda (posiada więcej ciemnej materii).

 

Jestem ciekawy waszej obróbki ostatniego stacka, którego wrzuciłem.

 

Pozdrawiam

 

 

1.JPG

2.JPG

AAA.JPG

Edytowane przez fizyk5
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.