Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się, myślę że jednak apertura ma większy wpływ niż sama ogniskowa. dokładne LW też trochę pomaga i nieco mniejsza obstrukcja

(20% zaledwie liniowo, czyli porównywalnie z makówkami).

Jeszcze pewnie pofocę tym mikrozestawikiem, wczoraj Jowisz był trochę przymglony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie wyszło, szczególnie, że to tylko 150 mm. Myślę, że mniejsze wtórne i do tego dokładne też miało spory wpływ na jakość zdjęć. Nie bez powodu znani planeciarze z zachodu wymieniają lusterka wtórne w chińskich Newtonach. Popularne są właśnie lusterka z Orion UK lub jakiś regionalnych małych producentów. Jestem ciekaw czy można by od tak zamówić wtórne do SCT w Orion UK, to byłaby ciekawa modyfikacja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie ciekawi jakie obrazy daje ten model http://www.orionoptics.co.uk/OMC/omc200maksutovca.html

Czy przewyższa SCT 9.25. Czy może jednak większe lustro i tak wygrywa nad jakością?

 

Na podlinkowanej przez Ciebie stronie (poniżej opisu sprzętu) jest recenzja gdzie jej autor napisał:

 

"The scope is out performing both the 7” Mewlon and the C9.25. Time to rationalise my scopes I think."

 

Więc pewnie jakość ma znaczenie :) Tylko ta cena....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z orionem zawsze warto brać jego materiały marketingowe z przymrużeniem oka. Ich Maksutowy zaczynały od 1/16 PV a jak inni zaczęli też je badać to wylądowało na 1/4PV ;) Poza tym do fotografii planet - apertura. Trzeba też brać pod uwagę że dużych Maksutow to duży i ciężki menisk, który będzie miał trochę bezwładności cieplnej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z SCT 9.25 jestem w pełni zadowolony. I mam tą świadomość, że przy tym seeingu jaki mamy, to wykorzystuję ten teleskop może w 50%. Rok temu trafił się lepszy seeing i wyszła już świetna fotka. Więc mam odniesienie. Ten Jowisz z filmiku nie jest nadzwyczajny. Taka jakość, to spokojnie w zasięgu SCT 9.25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na EQ-6 12" newton już jest wyzwaniem nie tylko wagowym.

Problemem sa nawet niewielkie podmuchy wiatru, bezwładność długiej tuby robi swoje...

Niestety nie dorobiłem się obserwatorium więc musze cały setup rozkładać zawsze od podszewki...

W tym roku planuje wykonać stacjonarny pier pod ten setup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion UK miał kilka afer z dokładnością optyki, wydaje mi się jednak że robią bardzo dobre lustra. Miałem okazje lukać (tylko wizual) przez 10" newtona z serii VX,

Ta optyka ma w sobie coś szczególnego w porównaniu z chińską masówką - w sensie jakości obrazu blisko tym lustrom do rosyjskiego Intesa czy

starych mizarów - w kazdym razie obraz podczas obserwacji był jak żyleta ze świetnym kontrastem takim "makowym".

Jest oczywista sprawą, że apertura ma kluczowe znaczenie - podejrzewam nawet, że 140mm apochromat nie przeskoczy w fotografii planetarnej dobrze skolimowanego

i wystudzonego 10" newtona. Zwykła kwestia rozdzielczości. Wizual to inna sprawa, chętnie bym się na takie APO zamienił...;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z wczorajszo-dzisiejszej sesji. Uważam ją za udaną. Nagrałem ponad 100 avików o podobnej jakości. Powinna być całkiem przyjemna animacja. Poniżej próbka do tej animacji (ta mniejsza fotka). Duża fotka to stack z avika, nagranego z pełną klatką 1280-1024. Mój laptop ledwo ciągnie nagrywanie tak dużego obrazu i 50 sekund nagrania ma tylko 600 klatek. Więc ta duża fotka to tylko 400 klatek z 600. Nagrałem ją ponieważ chciałem złapać trzy księżyce. I dałem też surowego stacka i jako urozmaicenie przypadkowy PrtScn z avikowania. W dzień powinienem wrzucić tą animację ze 100 klatek i może jakieś lepsze fotki.

 

Ogniskowa 5875 mm, 100%.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Tele Vue Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture v2.5beta, PIPP v2.5.4, AutoStakkert v2.5.1.7, Corel PaintShop Pro X7.

Jup_230915_20160216.jpg

Jup_005339_20160217.jpg

Jup_005339_20160217_stack.jpg

1.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.