Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Za to właśnie kocham astronomię! :astronomer2: Tak strasznie mi się nie chciało dziś obserwować, szczególnie, że dużo roboty mam, ale jak mi kolega powiedział, że warunki super, to grzechem było nie przepuścić takiego zjawiska. Niestety nie zdobyłem się na wyciągniecie sprzętu do focenia, ale przeszedłem się do kolegi luknąć przez dobsa 10". Było warto! Seeing zmienny, ogólnie niezły. Czasem przechodziły warstwy powietrza i się kaszanił, ale tylko chwilami. A co jakiś czas na sekundę, czy pół włączał się tzw "Stellarium mode", czyli obraz na żywo jak na grafice w stellarium :) W pewnym momencie widziałem super wyraźnie te wszystkie jasne farfocle w pasie na lewo od WCP :sleepy: ! Dla tych kilku sekund było warto się pofatygować. Oczywiście oba cienie i WCP waliły po gałach, Ganimedes również całkiem wyraźny, ale z Io trochę się bawiliśmy. Jednak po pewnym czasie i jego udało się wyhaczyć, chyba jak zbliżył się na tyle do cieni Ganimedesa, że podbił się kontrast. Doczekaliśmy aż do zejścia Ganimedesa z tarczy i tu małe zaskoczenie. Już ok 2-3 min po "trzecim kontakcie" księżyca było widać ewidentnie, że jego tarcza wystaje poza Jowisza. Oznacza to, że seeing musiał być na poziomie 0,35 - 0,5". Cudo, pierwszy raz tak ewidentnie zobaczyłem, że Ganimedes jest tarczą, a nie punktem (po samym jego wyglądzie trudno to jednoznacznie stwierdzić, to zawsze wrażenie).

 

Wojtku, przyzywam do porządku! Zaraz mają tu być gotowe animacje, nie ma gadania! :rtfm: Nie śpię, bo stackuję :pistols:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze obrobiłem ostatni avik z wczorajszej sesji. Jak dla mnie, jest to jedna z najlepszych fotek, jaką do tej pory zrobiłem, z kolorowej kamerki. Na księżycu chyba nawet widać powierzchnię.

Może w moich nagraniach, trafią się jeszcze lepsze aviki.

 

100% i resize 200% w RegiStax.

Więcej, więcej! Rewelacja! Widać detale na Ganimedesie zdecydowanie! Ale się strasznie zlewa z Jowiszem, można go nawet przeoczyć jak się nie wie, że tam jest. Szkoda, że Europa tak popyla i się rozmazuje na stackach :) Ona chyba ciśnie ze 3x szybciej, niż Jowisz :) Ile nagrywałeś awika?

 

Pamiętasz Wojtku, jak jakieś 2 lata temu już prawie mi sprzedałeś swój montaż? Jakbym wtedy wiedział, co będziesz wyprawiał, to bym sobie rękę odciął, żeby Ci go tylko nie zabrać. Bym sobie tej zbrodni nie wybaczył!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pamiętam ;). Avik to tylko 50 sekund.

 

 

PS. Przez Ciebie PIPP już debayeryzuje :).

Kurczaki i na 50 s już tyle pojechany Io? Ale zapyla! Ja na kamerce bw miałbym tylko tęczę z niego :) Przydałaby się w WinJuposie derotacja dla księżyców.

 

No, widzę wziąłeś się do roboty. Bo już miałem do Ciebie przyjść i Cię zmusić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś sprawdzałem długość nagrań Jowisza. I na mój gust 50 sekund, bez derotacji, to maks. Dłuższe aviki nic sensownego nie wprowadzały. Tu jedynie może pomóc szybsza kamerka, na USB 3.0. W 50 sekund powinna znacznie więcej klatek złapać. Ale mój laptop nie ma 3.0, więc kupiłem kamerkę na USB 2.0.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku "ogonki" to sprawka niedokładnej kolimacji

teleskop był rozbierany więc kolimacja całkiem się rozjechała. Ustawiłem ją "na oko" co znacznie poprawiło obrazy ale trzeba jeszcze nad nią popracować

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.