Skocz do zawartości

Geminidy 2015


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem z polowania - ,,wszystkim znane i lubiane" zakryły radiant Geminidów dokładnie w momencie, , kiedy mościłem się na fotelu turystycznym uprzednio specjalnie na tą okazję wyciągniętym z piwnicy. Kiedy wyjeżdżałem z domu 40 min wcześniej, niebo wyglądało obiecująco, chociaż prognozy pogody były mocno niepokojące. Tyle że prognozy kilka nocy wcześniej nie sprawdziły się i dzięki łaskawości ,,ich wysokości" mogłem przez cztery godziny sycić wyposzczony wzrok widokiem krystalicznie czystego nieba (M-ki od 35 do 38 wraz z sąsiadkami z NGC - ,,noc gromad otwartych" można powiedzieć). Tym razem niestety szczęście nie dopisało - ,,noc płonących gwiazd"* , zanim się zaczęła, zamieniła się w ,,noc ostentacyjnie wędrujących po całym nieboskłonie tfu,cirrusów, tfu,nimbusów czy innych tfu,stratusów" - jak one się naprawdę nazywają nie wiem i nie chcę wiedzieć, diabelskich imion tych demonów z piekła prawowity wyznawca astronomii brzydzi się i nie używa. Zdążyłem zaobserwowałeć jeden meteor - błysnął przez sekundę, ślad był widoczny przez następną, kierunek chyba dokładnie w punkt południa na horyzoncie (może 2-3 stopnie na wschód od niego). I tyle, spakowałem się i pojechałem do domu. Dzieci nawet specjalnie się nie zdziwiły - nie pierwszy raz tatuś wrócił z niby całonocnej wyprawy po godzinie, przeklinając klimat matki Ziemi, meteorologów z ich prognozami pogody i historię (moi słowiańscy przodkowie powinni byli wędrować po świecie tak długo, aż dotarliby do pustyni Atacama i tam powinni byli się osiedlić, a nie w tym miejscu nawiedzanym przez złe duchy, przez niewiernych zwane tfu,chmurami).

 

Jutro spróbuję znowu. Może kapłani meteorologii się mylą i będzie pogoda? Jak nie, to może pojutrze? Miłość cierpliwa jest...

 

*świadomie nie użyłem określenia ,,noc sp...jących gwiazd", bo zdaje się jakaś tzw ,,hiena patentowa" zarejestrowala tę nazwę jako swoją własność i ściga wszystkich ,,nieuprawnionych" jej używających

 

PS: Jak to jest, że w Stellarium noce są zawsze pogodne, to jest fałszowanie rzeczywistości, jak w reklamach!

Edytowane przez KrzychK
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, da się tak zrobić, żeby w Stellarium było jak na dworze.

A da się tak zrobić, żeby na dworze było jak w Stellarium?

Może list do św. Mikołaja coś pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy oprócz MetRec jest jakiś inny program do automatycznej detekcji meteorów ze zdjęć?

Ściągnąłem MetRec52Win7.zip (192 MB) i nie wiem jak to zainstalować?

Mnóstwo plików exe, jakieś drivery do Win7... kompletnie nie wiem co i w jakiej kolejności zrobić?

Czy ten program robi detekcję z gotowych zdjęć?

Pytam, bo wczorajszej nocy zrobiłem ok. 5000 zdjęć kamerką ASI120MM z kitowym obiektywem, a brak czasu i pomysłu jak to teraz ogarnąć.

Czy ktoś bardziej doświadczony może mi podpowiedzieć...?

Poza tym chciałbym wszystkie zdjęcia na których widać geminidy połączyć w jedną fotografię,

na której są wszystkie ślady. Jaką metodą zrobić to najlepiej?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj napaliłem się, że sobie kilka godzinek pooglądam i zanotuje. Od 21 już oglądałem i 18 min później chmury... ta... to sobie posiedziałem. Ale tak czy owak wrzucam screena z zanotowanymi przeze mnie meteorami, oczywiście mogłem jakieś przegapić, też przez chmury, może ktoś też je widział. Niestety tylko od 21:00 - 21:18.

 

35f31f60665f3970.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy oprócz MetRec jest jakiś inny program do automatycznej detekcji meteorów ze zdjęć?

Ściągnąłem MetRec52Win7.zip (192 MB) i nie wiem jak to zainstalować?

Mnóstwo plików exe, jakieś drivery do Win7... kompletnie nie wiem co i w jakiej kolejności zrobić?

Czy ten program robi detekcję z gotowych zdjęć?

Pytam, bo wczorajszej nocy zrobiłem ok. 5000 zdjęć kamerką ASI120MM z kitowym obiektywem, a brak czasu i pomysłu jak to teraz ogarnąć.

Czy ktoś bardziej doświadczony może mi podpowiedzieć...?

Poza tym chciałbym wszystkie zdjęcia na których widać geminidy połączyć w jedną fotografię,

na której są wszystkie ślady. Jaką metodą zrobić to najlepiej?

 

Pozdrawiam

 

EE nikt nie odpowiedział ?

Metrec i UFOCapture z filmów detektują . Metrec pod win ? OK ale Sirko pisze wyraźnie :

"MetRec is designed for the Matrox 'Meteor' (DOS only) and 'Meteor II' (DOS and Win32) frame grabber family."

Masz to w piku txt w paczce.

Nie do dostania , chyba że zadeklarujesz uruchomienie stacji z kamerą to z pkim.org może wypożyczą Ci kartę.

 

Tak więc fotki musisz przejrzeć naocznie a potem ew. :

 

Zdjęcia możesz złożyć np tak :

PS5 :

File - Scripts - Load Files in to Stack

Layer - Smarts Object - Convert to Smart Object (zaznacz wsio na panelu warstw)

--- " ------------------- - Stack Mode - Maximum

 

Andrzej

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

EE nikt nie odpowiedział ?

Metrec i UFOCapture z filmów detektują . Metrec pod win ? OK ale Sirko pisze wyraźnie :

"MetRec is designed for the Matrox 'Meteor' (DOS only) and 'Meteor II' (DOS and Win32) frame grabber family."

Masz to w piku txt w paczce.

Nie do dostania , chyba że zadeklarujesz uruchomienie stacji z kamerą to z pkim.org może wypożyczą Ci kartę.

 

Tak więc fotki musisz przejrzeć naocznie a potem ew. :

 

Zdjęcia możesz złożyć np tak :

PS5 :

File - Scripts - Load Files in to Stack

Layer - Smarts Object - Convert to Smart Object (zaznacz wsio na panelu warstw)

--- " ------------------- - Stack Mode - Maximum

 

Andrzej

 

 

 

Dziękuję Andrzeju! W międzyczasie od mojego ostatniego postu zdążyłem "ręcznie" przejrzeć wszystkie klatki i udało się na nich znaleźć około 90 Geminidów. Niestety wśród nich brak widowiskowych meteorów.

Idąc Twoją radą spróbowałem połączyć kilka klatek.

Poniżej załączam, już bez żadnej dodatkowej obróbki, połączenie kilku klatek, na których widać kilka "moich" Geminidów.Bez nazwy1.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każda kamera nadaje się, musi mieć odpowiednią czułość np. niektóre zrodziny Watec czy Mintron, sposób zapisu itp.

Analogi, te które nie mają przeplotu akurat maja czułość kiepską i nadaja się do dozoru na terenie dobrze oświetlonym lub w dzień, podobnie jest z cyfrowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.