Skocz do zawartości

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - wątek dyskusyjny


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze mały off-top. Kiedyś był na forum wątek o odkryciu, że przestrzeń może mieć takie właściwości, że nawet mają hipotetycznie teleskop o średnicy wielu kilometrów to światło odległych obiektów będzie niedostępne i nie chodziło o granice wszechświata widzialnego tylko o jakieś kwantowe właściwości samej przestrzeni. Czy ktoś by pomógł namierzyć ten temat?


EDIT, dobra mam
 

 

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2022 o 21:18, Krzysztof z Bagien napisał:

chodziło tylko o wykazanie, że mam rację :D

Jak zaprojektujesz eksperyment tak żeby pokazać że masz racje to tak będzie ;) 

a teraz rozłóż ten 1% ciągu na 20 rat i wyjdzie na to że mniej delta-V cię to będzie kosztować niż jeden manewr na 10% ciągu. A jeszcze lepiej rozłóż manewr na 100% ciągu na 4 raty ;) 

 

oczywiście zgadzam się że z powodów czysto praktycznych lepiej jest mieć manewr na raz. Niemniej pod względem teoretycznym taki manewr na raty jest równie wydajny a nawet wydajniejszy (jak nie zmieniamy ciągu tylko ten sam

manewr rozkładamy na raty) bo zbliżamy się do sytuacji w której cały manewr odbywa się w optymalnym punkcie. 
 

ps.

mechjeba używałem, a ten drugi mod to co to to 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, janekosa napisał:

Jak zaprojektujesz eksperyment tak żeby pokazać że masz racje to tak będzie ;) 

a teraz rozłóż ten 1% ciągu na 20 rat i wyjdzie na to że mniej delta-V cię to będzie kosztować niż jeden manewr na 10% ciągu. A jeszcze lepiej rozłóż manewr na 100% ciągu na 4 raty ;) 

 

oczywiście zgadzam się że z powodów czysto praktycznych lepiej jest mieć manewr na raz. Niemniej pod względem teoretycznym taki manewr na raty jest równie wydajny a nawet wydajniejszy (jak nie zmieniamy ciągu tylko ten sam

manewr rozkładamy na raty) bo zbliżamy się do sytuacji w której cały manewr odbywa się w optymalnym punkcie. 

Pewnie, że mógłbym podzielić to na sto części po 12 sekund czy coś w tym stylu, ale zwyczajnie mi się nie chciało, bo robiłem wszystko ręcznie (dałoby się to oskryptować i zrobić automatycznie, ale i tak musiałbym siedzieć i pilnować, żeby łapać skrinszoty).

Gdybym to chciał zrobić tak, żeby było w miarę realistycznie, to w trzecim scenariuszu siła ciągu powinna być z milion razy mniejsza, niż ustawiłem (było 3,1kN - to nie jest low-thrust). No dobra, niech będzie pół miliona :D I teraz - gdyby każdy częściowy manewr miał trwać tyle, co w pierwszym scenariuszu, to musiałoby ich być dziesiątki czy setki milionów, co zajęłoby tysiące lat - nie wiem czy kerbale żyją wystarczająco długo :P Więc tak czy siak czy srak - w rzeczywistości te składowe manewry low-thrust są z konieczności dużo dłuższe, niż te prawie impulsowe i dlatego też wymagają więcej delta-V (ale, jak też już pisałem - nie ma to w praktyce większego znaczenia; za to dostajemy mniejszą masę i większą wydajność silnika, a poza tym jak dysponujemy silnikiem elektrycznym to i tak inaczej się nie da).

 

37 minut temu, janekosa napisał:

ps.

mechjeba używałem, a ten drugi mod to co to to 

Kerbal Engineer Redux

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej wyrafinowany i skomplikowany  statyw na świecie nie tylko się rozłożył, ale także zatrzasnął!

Każda z podpór tego statywu, która pomaga zwierciadłu wtórnemu  skierować światło na instrumenty, ma około 7,6 m długości!

 

Po udanym teście wdrożenia lusterka wtórnego Webba technicy i inżynierowie w kombinezonach do pomieszczeń czystych wizualnie sprawdzają strukturę wsporczą przypominającą statyw, która utrzymuje je na miejscu.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam. 

Teleskop jeszcze nie rozpoczął misji a mam pytanko o jej koniec. 

 

Jaki jest plan dla tego zacnego instrumentu po zakończeniu misji?

Zostawiamy go jako śmieć w okolicy L2 gdzie uwięzi go grawitacja?

Czy resztkami paliwa wypchniemy go otchłań? 

Czy też bez korekt orbity, po wyczerpaniu paliwa sam podryfuje w kierunku...?? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, bacHor napisał:

Jaki jest plan dla tego zacnego instrumentu po zakończeniu misji?

w L2 nie ma równowagi trwałej więc długo by się tam utrzymał.

podobno ma być wysłany na "orbitę cmentarną" (heliocentryczną), podobnie jak poprzednio WMAP, który tak jak JWST też krążył wokół L2 (ale nie mogę tego znaleźć w oficjalnych ogłoszeniach)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest informacja na stronie NASA dotycząca zakończenia pracy przez WMAP:

https://www.nasa.gov/home/hqnews/2010/oct/HQ_10-244_WMAP.html

 

On Sept. 8, the satellite fired its thrusters, left its working orbit, and entered into a permanent parking orbit around the sun.

 

Tak więc wygląda na to, że operacje z urządzeniami w L2 są już przećwiczone. Tymczasem, jeśli chodzi o JWST, następna operacja do wykonania to złożenie głównego zwierciadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Morth napisał:

Szkoda, że wykresów ze zmianami parametrów (np. prędkość) w czasie nie zrobili.

Ale da się te informacje znaleźć, wystarczy wygooglać "jwst speed chart":

https://www.reddit.com/r/space/comments/rpscfm/james_webb_space_telescope_launch_telemetry/

https://imgur.com/gallery/frMM1lT

Co prawda są tu dane tylko z pierwszej doby po starcie, ale pewnie można i lepiej poszukać. Zresztą, poza pierwszą dobą chyba nic spektakularnego się nie działo. Wątpię, żeby korekta kursu która była później była widoczna na wykresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2022 o 15:47, karp_killer napisał:

2022 i żadnych kamer do monitorowania rozłożenia teleskopu. Mam nadzieję, że chociaż tej głównej nie zapomnieli podpiąć pod wyciąg. 

 

W dniu 3.01.2022 o 17:10, karp_killer napisał:

Cytując internety:

 I asked this question of leaders of the JWST project at Goddard Space Flight Center. It isn't that it wouldn't be useful, the problem is funds and time. Considering the current cost of the project, any new addition would increase the cost and could impact the scheduled launch date of October 2018.

 

("2018" hehe)

Potwierdzenie tego,  o czym mówiłem wcześniej 

https://blogs.nasa.gov/webb/2022/01/06/why-doesnt-webb-have-deployment-cameras/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lewe skrzydło głównego lustra zostało pomyślnie rozłożone i zatrzaśnięte ! 

Teraz, gdy lewy panel lustra jest zablokowany, zespoły naziemne przygotują się do rozłożenia i zatrzaśnięcia prawego  panelu co nastąpi  jutro. Po wdrożeniu  tej operacji  Webb zakończy swoją główną sekwencję rozkładania.

 

 

Edytowane przez Niki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Alice napisał:

BTW. coś jakby temperatura przestała maleć??

Temperatura nie jest aktualizowana na bieżąco, o ile się nie mylę,  robią to nie częściej niż raz na dobę . Znacznej zmiany można spodziewać się po dotarciu  JWST do  L2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro powinno rozpocząć się ustawianie  18 segmentów zwierciadła głównego i zwierciadła wtórnego z ich pozycji startowej. 

Po dotarciu do L2 rozpocznie się precyzyjne kalibrowanie zwierciadła i  pozostałych instrumentów co obrazowo przedstawia poniższa grafika. 

W tym skrupulatnie zaaranżowanym   półroczu wdrażania procedur  zaplanowano niewiarygodną ilość działań.

Jane Rigby z  Goddard SC powiedziała że po skalibrowaniu instrumentów , zespół JWST planuje wykonać zestaw „obrazów wow”, które mają pokazać możliwości teleskopu. Te pierwsze cele nie zostały jeszcze ujawnione mediom, ale Rigby dodała,  że celem tych pierwszych zdjęć będzie   „pokazanie możliwości wszystkich czterech instrumentów naukowych i naprawdę powalenie wszystkich na kolana”.

 

 

 

JWST-comissioning-v10-01.png

Edytowane przez Niki
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.