Jump to content
Loxley

Półcieniowe zaćmienie Księżyca - 11 lutego 2017r

Recommended Posts

A czy przypadkiem zarys/krawędź tego półcienia w momentach M1, M2 nie będzie bardzo niekonkretna?

Spadek jasności blisko tej "krawędzi" prawie żaden i dopiero narastający płynnie wraz z oddalaniem się?

O ile % spadnie jasność całego Łysego jak będzie cały w półcieniu? Spodziewm się, że magnitudo to nie % i oczywiście niewiele spadnie.

Pozdrawiam

p.s.

Dodam że uważam, że z Księżyca astronauci nigdy nie zobaczą zaćmienia obrączkowego bo Ziemia jest za duża, a zatem i tym razem zobaczyliby na Słońcu tylko jakby kawałek (cień) ciemnej tarczy?!

• Like 1

A czy przypadkiem zarys/krawędź tego półcienia w momentach M1, M2 nie będzie bardzo niekonkretna?

Spadek jasności blisko tej "krawędzi" prawie żaden i dopiero narastający płynnie wraz z oddalaniem się?

To oczywiste, że żadnej krawędzi cienia nie będzie widać - nie w tym rzecz. Takie zestawienie pozwoli zauważyć gradienty jasności na tarczy Księżyca i wyraźne pociemnienie przy północnej krawędzi, zmieniające się wraz z przemieszczaniem się Księżyca w półcieniu Ziemi.

Można dodać, że przy pomocy wzmocnienia saturacji powinno się dać zauważyć niewielkie zmiany kolorystyczne w północnych rejonach Srebrnego Globu.

Nie wnikając w teorię i dane liczbowe - rejon Księżyca objęty półcieniem będzie łatwy do zidentyfikowania. Potwierdziły to już wcześniejsze obserwacje takich zaćmień.

Tu relacja z zaćmienia w 2016r: http://astropolis.pl/topic/55286-polcieniowe-zacmienie-ksiezyca-16-wrzesnia-2016-roku/page-2

Edited by Loxley
  • Like 1

Według symulacji Celestii tak to może wyglądać:

Edited by MarcinSn
  • Like 5

"Już za parę dni, za dni parę [...]" Przypominam.

Dla ciekawej kompozycji - tryptyku zaćmienia - istotne są trzy momenty wykonania zdjęć (CSE): 00:35 ; 01:45 ; 02:55. (rysunek w pierwszym poście)
Przy mrozie i wietrze realizowanie trzygodzinnej sesji może być trudne, więc każde zdjęcie będzie cenne. Nie spodziewam się dużej frekwencji.

Trzymajcie się ciepło i powodzenia.

Edited by Loxley
  • Like 7

Nie spodziewam się dużej frekwencji.

Trzymajcie się ciepło i powodzenia.

A ja mogę tylko powiedzieć, że planuję transmisję na żywo od początku zaćmienia do samego końca. Jeśli tylko będzie pogoda, to gwarantuję pokazać zaćmienie na żywo. :) Ograniczę się jednak do transmisji od 00:30 do 3 rano. Wcześniej planowane są inne obiekty, a samo zaćmienie na początku nie będzie aż tak dobrze widoczne. ;)

• Like 2

I właśnie w kontekście Twojej transmisji boję się o frekwencję. :-)

Oczywiście, powodzenia.

Z okazji zaćmienia przygotowałem krótki film omawiający przebieg zajwiska :) Zapraszam :)

• Like 5

Ktoś wie może jaką jasność ma Księżyc w maksymalnej fazie zaćmienia?

W fazie maksymalnej zaćmienia będzie miał jasność -11,9m i będzie ciemniejszy o 0,8m.

Proszę.

Edited by Loxley

A co z dzisiejszym półcieniowym zaćmieniem Księżyca? Będzie można je dostrzec bez teleskopu? Przepraszam, że piszę w niewłaściwym temacie, ale nie mogę dodawać komentarzy w tym, który dotyczy nadchodzącego zjawiska.

A co z dzisiejszym półcieniowym zaćmieniem Księżyca? Będzie można je dostrzec bez teleskopu? Przepraszam, że piszę w niewłaściwym temacie, ale nie mogę dodawać komentarzy w tym, który dotyczy nadchodzącego zjawiska.

Raczej tak, to z zeszłego roku widziałem bez żadnego ptzyżądu, ale trzeba się wpatrzyć.

Edited by Marcin03

Sądzę, że będzie lepiej widoczne niż to, opisywane w tym wątku. Oczywiście nie jest tym samym zjawiskiem co zaćmienie - jest bardziej subtelne. Lornetka byłaby najlepszym instrumentem. Gołym okiem też można to dostrzec.

• Like 3

(Przepraszam. wlasnie uzywam innego laptopa i (jeszcze) nie ma polskich literek.)

Czytalem nawet, ze w trakcie wstepu ksiezyca do cieni jasnosc najpierw wrasta az o 30%, bo efekt opozycji w tej fazie chwilowo przewaza.

• Like 1

Czytalem nawet, ze w trakcie wstepu ksiezyca do cieni jasnosc najpierw wrasta az o 30%, bo efekt opozycji w tej fazie chwilowo przewaza.

Znaczy się promienie słońca zakrzywiane przez naszą atmosferę ku Łysemu?

Pozdrawiam

p.s.

Ale ona może też odkrzywiać od Łysego?! :o

Edited by ekolog

lEswU9C.png
Transmisję rozpoczęliśmy już kilak godzin temu, ale teraz oglądamy juz Księzżc. Chętnych do do wspólnej obserwacji zapraszam na hitbox.tv/astroksiezyc (choć jest bardzo niska jakośc uzalezniona od internetu :( )

EDIT: Jakość polepszona do 700 kb/s (wzrost o 500), powinien być dość dobrze widoczny Księżyc

Edited by ANowak
  • Like 1

SW 102/600, Canon 450D, Baader Semi-APO, bez obróbki.

Godz. 23:31 i 00:28

23.31.jpg00.28.jpg

• Like 6

Godz.00:32 CET

Pojedyncza klatka 1/400 sek., ISO 200. SW ED 80+ barlow Hyperion zoom 2.25x Nikon D 3200

DSC_0586.JPG

• Like 6

Znaczy się promienie słońca zakrzywiane przez naszą atmosferę ku Łysemu?

nie, to efekt znikania cienia na księżycowych nierównościach powierzchni gdy kąt między źródłem światła a obserwatorem jest coraz mniejszy

Buratti_1996_Fig_5-Opposition_Surge.GIF

Opposition Surge (the-moon.wikispaces.com)

AS11-40-5882.jpg

• Like 4

Godz. 01:07 CET , kolejna pojedyncza klatka... niestety ostatnia- zwarte chmury nasunęły się właśnie na Księżyc... ale i tak jestem zadowolony- prognozy w ogóle nie były pomyślne.

DSC_0633.JPG

• Like 8

Nie mam teraz możliwości robienia fotek, ale wizualnie to nawet całkiem dobrze widać, Księżyc w połowie ciemny od strony północnej.

• Like 2

Ej, gdzie wasze zdjęcia? Ręce tak mi wymarzły, że dopiero teraz mogę napisać coś na klawiaturze. ;) Poniżej zdjęcie z maksimum dzisiejszego zjawiska:

zac.jpg

• Like 9