Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądam i nagrywam planety od dwóch lat, mniej-więcej i taki seeing zdaża się bardzo sporadycznie - zwłaszcza w dużym mieście.

Ważne jest, moim zdaniem, sprawdzanie i ewentualne poprawianie kolimacji przed każdą sesją.

Brak elektrycznego focusera sprawia, że na ręczne ostrzenie poświęcam dobre 15-20 minut zazwyczaj, jedynie przy dobrym seeingu trwa to krócej.

Pozdrawiam również

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Wydaje mi się, że Saturn bez focusera i bez ADC będzie trudny do złapania. W zeszłym roku tak wyglądał mój najlepszy Saturn z tego samego SCT 9,25. Dlatego zainwestowałem w Baadera Diamond i ZWOADC Przynajmniej nie trzeba pyrgac teleskopu. Obecnie moje Saturny zupełnie inna bajka no i księżyce można łapać. :)

Snapseed.png

Edytowane przez plesniak
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeszcze z miesiąc i będzie w miarę o ludzkiej porze na niebie...:)

Miałem kiedyś korektor dyspersji i rzeczywiście pomoga w niskich położeniach planety.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Witam.

Jako, że Kolega plesniak nie wstydził się pokazać zeszłorocznego Saturna, to ja pokażę tegorocznego, pierwszego w "karierze" . :rofl:

Obróbka na szybko w PIPP, AS2. Zestaw ten sam: RC6", Hyperion 21mm, barlow x2,25, D7100. Balkon!

Ale zaobserwowałem, że złączka T2/bagnet F ma mały luz kątowy. Może to zapewne powodować nieostrość, A wydawało się, że będzie dobrze. Coś muszę "wykońbinować".

Pozdrawiam.

DSC_4061_pipp_g8_ap5_conv_1.jpg

Edytowane przez Fotosnajper 12
  • Lubię 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przedwczoraj zrobiłem takiego Saturna - przez otwarte okno w pokoju, bo nie chciało już mi się o drugiej wyłazić na pole.

Dopiero dziś go zestakowałem i zamieszczam, bo to mój pierwszy Saturn w tym sezonie.

SCT 6", Barlow 3x, DFK 21AU618, 150kl.

Saturn_29_05_2017_3.png

• Lubię 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeszcze raz materiał z 27-go maja. Szału nie ma ale szczelina C. przynajmniej majaczy na obwodzie... :)

Zaledwie 1000 klatek plus mocny bluring. Fotka z bardzo niskiego położenia planety.

Ładnie o wiele lepiej . :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzisiejszy Saturn. Dużo nagrań. To pierwsze lepsze z brzegu. Rano zajmę się resztą. Niestety warunki kiepskie.

Sat_002620_040617_ZWO ASI178MC.jpg

• Lubię 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Moje pierwsze podejście do Saturna w tym sezonie. Avikuję z centrum miasta i dopiero jak planeta jest dokładnie na południu to go widzę. Południowo- wschodni kierunek mam zasłonięty. Ustawiałem sprzęt już dwa razy wcześniej, ale pogoda nie dotrzymała do tego momentu. Za trzecim razem się udało :) Warunki fatalne, a do tego Saturn jest bardzo nisko i przemieszcza się ponad dachami pobliskich kamienic nagrzanych podczas dnia. Wiadomo czym to skutkuje w nocy przy ogniskowej 3000mm.

Refraktor 102/1000 mm ,Canon 550D+ telekonwerter x3 na gwint M42.

stack x8_2.jpg

• Lubię 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale Wy piękne zdjęcia robicie...
Ja się chciałem pochwalić swoim, ale chyba wstyd :D
W ogóle mam podobny problem jak z Jowiszem, kiedy górował jeszcze dość nisko nad horyzontem - bardzo faluje :(

18423187_1294867443883530_1478412431197404645_o.jpg

• Lubię 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Saturn sprzed północy. Stack zrobiony z ASI178MC w celu ustawienia ADC pod ASI178MM-c.

Niestety chmury trochę przeszkadzały. Bardziej martwię się tym, że po założeniu mono nie byłem w stanie ustawić ostrości. No i ten beret. Może z mono mi wyjdzie coś lepszego.

Sat_235015_090617_ZWO ASI178MC_RGB_AS_p50_g8_ap138.jpg

Sat_235015_090617_ZWO ASI178MC_RGB_AS_p5_g8_ap138.jpg

Edytowane przez plesniak
  • Lubię 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja wczoraj próbowałem łapać Saturna, ale warunki niestety słabe:

Saturn_2017-06-09T02_28_30.jpg.971f47e89fc3c69384ef5b148b7df4ef.jpg

• Lubię 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No i próba z ASI178MM-c. Przyszły chmury i efekt gorszy niż z ASI178MC ale... kolor podoba mi się bardziej. Stack tylko z RGB. Niestety L baader 685 coś mi nie wyszedł. Pomijam, że nie złapałem ostrości - może to wina Księżyca który świecił na maksa. Muszę pomyśleć jak połaczyć stacki z ASI 178MC ze stackami z mono (dlatego wybrałem te same matryce :) ).

Ogólnie po dzisiejszych pierwszych doświadczeniach z mono jestem trochę zawiedziony. Baader 685 się nie sprawdził. Przy mono walka z ostrością na każdym filtrze. Jedyne co to kolor z mono wolę bardziej.

RGB_nowy_2.jpg

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Przemo23 napisał:

Ja wczoraj próbowałem łapać Saturna, ale warunki niestety słabe:

Faktycznie słabe ,widać to na foto . Hi   Chyba nikt nie miał lepszych. Doceń ten materiał bo może się już taki nie powtórzyć w tym sezonie . Dobrze jest .

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie wiem jak w ogóle można oczekiwać, że po przejściu na tak wymagającą zabawę w mono efekty będą od razu lepsze od wypracowanego na bazie wielu doświadczeń koloru. Część doświadczenia się oczywiście przyda, ale reszta wymaga czasu. Cierpliwości! :-)

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Saturn pierwszy  raz z kamerki mono - ASI 120 MM

RGB_nowy_2.png

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta