Skocz do zawartości

Promowane odpowiedzi

skuter202    8

Witam jestem nowy na forum wiec bede miał pytanie odnosnie Pierwszego Teleskopu

Mieszkam w Uk a dokładnie Londyn Na pierwszym Piętrze z Balkonem z widokiem na Południe

Jaki polecilibyście teleskop koszt do 2000 zł mam zamiar obserwować planety szczególnie ksiezyc ale

nie pogardził bym tez jakimis galaktykami 5640dc6e79ff9_03Silly.png,nie mam zamiaru ruszac teleskopu z balkonu wiec

nie bede z nim jezdził, myslałem o skywatcher 200p synta 8 nie znam sie wiec tylko wyczytałem w necie

o tym teleskopie ze jest dobry ale nie mam pojecia czy dla mnie bedzie ok

Z Góry Dziekuje za Odpowiedz Pozdrawiam 5640dc6fa0398_07Cool.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

zbyszekzz    714

Witam

Londyn to pewnie niezłe LP od świateł miejskich. Podaj orientacyjne wymiary balkonu. Z galaktykami to raczej będzie kiepsko.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
zbyszekzz    714

Witam

Kol. Ekologu propozycja fajna, tylko czy na balkonie da radę obserwować bez nadmiernej gimnastyki?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ekolog    2741
Napisano (edytowane)

Doskonale zdawałem sobie sprawę z tej kwestii ale po to właśnie oni dają tam obrazek i wymiary, żeby klient się zastanowił. Skoro nie boi się sporawego Dobsona to pewnie balkon ma niemalutki ;)

Pozdrawiam

p.s.

Mniejsze gabaryty to ten:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_36&products_id=2574&lunety=Teleskop_Celestron_Omni_XLT_127_Schmidt-Cassegrain_CG-4

ale droższy i jednak refraktor nie ma obstrukcji

Edytowane przez ekolog

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Darek_B    3282

Rany boskie taka tuba na balkon ? w dodatku powyżej limitu cenowego i dużą kasę za wysyłkę. :fool:

Znalazłem na szybko niedużego maksutowa idealnie na każdy balkon w dodatku w kraju pytającego.

https://www.telescopehouse.com/telescopes/skywatcher-skymax-127-telescope.html

Nieduży ,lekki w sam raz do Księżyca i planet, polecam bo wiele lat używałem prawie identycznego sprzętu na balkonie i nigdy mnie nie zawiódł.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
skuter202    8

Witam

Londyn to pewnie niezłe LP od świateł miejskich. Podaj orientacyjne wymiary balkonu. Z galaktykami to raczej będzie kiepsko.

Swiatła za duzo nie ma mieszkam na obrzeżach a balkon jakieś 3m na 1,50 m

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ekolog    2741
Napisano (edytowane)

Rany boskie taka tuba na balkon ? w dodatku powyżej limitu cenowego i dużą kasę za wysyłkę. :fool:

Znalazłem na szybko niedużego maksutowa idealnie na każdy balkon w dodatku w kraju pytającego.

https://www.telescopehouse.com/telescopes/skywatcher-skymax-127-telescope.html

Nieduży ,lekki w sam raz do Księżyca i planet, polecam bo wiele lat używałem prawie identycznego sprzętu na balkonie i nigdy mnie nie zawiódł.

1. Pisząc "bierz ten" miałem na myśli przede wszystkim model a nie konkretny egzemplarz/magazyn choć swego czasu kupiłem coś w Deltaoptical z wysyłką od razu pod Holenderską granicę w Niemczech i koszt dostawy (wtedy DHL) policzyli niewiele drożej niż wewnątrz Polski.

2. Też myślałem o Maku ale kolega wspomniał jednak o galaktykach co wymagałoby dokupienia jeszcze jakiegoś bardzo długiego okularu np. 40mm?

3. Luneta 120 mm na eq5 jest stabilniejsza od Maka 127 (dodam, że szybciej się chłodzi no i odpada obstrukcja) niemniej przyznaję ze cenę za Maka 127 znalazłeś rewelacyjną - jest pokusa!

Czy ktoś zna jakieś relacje o stabilności/działaniu tego statywu i montażu?

(przyznaję że do lunety 120mm trzeba z kolei dokupić okular około 5mm do planet)

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
skuter202    8
Napisano (edytowane)

ok panowie czy jest duzo wieksza roznica miedzi 130p a 200p ?

Edytowane przez skuter202

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
JSC    435

A nastawiasz sią na newtona, refraktor czy katadioptryka?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ekolog    2741
Napisano (edytowane)

Ale nikt nie podtrzymał twojego Dobsona 200mm średnicy lustra bo obserwowanie nim z balkonu jest utrudnione przez barierkę balkonu

(co prawda dawno temu czytałem, że ktoś rozważał stawianie go na twardej platformie/podeście - może rozrysuj sobie sytuację "patrząc z boku" na papierze kratkowanym).

200 zawsze lepsze od 130 tylko tu miałbyś wspomniane kłopoty.

Przelicznik jest taki: maksymalne sensowne powiększenie dla lunet soczewkowych średnica soczewki w mm x 2 dla teleskopów z lustrem (jak np. Mak czy Newton) średnica lustra głównego x 1.6.

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
skuter202    8

kolego Jsc nie nastawiam sie na nic bo jestem zielony w tym temacie poprostu chciałbym dobry teleskop na balkonie Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
JSC    435
Napisano (edytowane)

kolego Jsc nie nastawiam sie na nic bo jestem zielony w tym temacie poprostu chciałbym dobry teleskop na balkonie Pozdrawiam

To się tak nie da... - bo każdemu co innego pasuje...

Zaręczam, ze zanim kupisz teleskop, to w tym wątku polecą Ci wszystkie dostępne konstrukcje wraz z lornetkami :D

Mogę jedynie dać tematy pod rozwagę ;) Sam musisz je przeanalizować :)

-jakość obrazu

-zdolność zbiorcza

-łatwość obserwacji

-czas chłodzenia/gotowości do obserwacji

-jakość teleskopu

-mobilność

-bezobsługowość

-trwałość

-wymagania co do akcesoriów/cena akcesoriów (jak np. okulary, montaż)

-cena teleskopu

Osobiście celowałbym w refraktor (najlepiej 100ED, ale niestety sama tuba to 3 tysiaki, moze byc jednak i zwykły achromat 100/1000) lub maka 127. Mak moze nawet będzie bardziej poręczny na balkonie, chociaz 1,5 metra szerokosci to sporo.

Żebys nie był zawiedziony to pooglądaj szkice astronomiczne... Planety pięknie widać nawet w dobrej jakości 80mm refraktorku (wiem bo sam taki mam), a obserwacja DSów z miasta nie ma zbytnio sensu...

EDIT

W kwestii DSów - widzisz z balkonu Drogę Mleczną? To może być taki wyznacznik w jakim miejscu warto zaczaić się na DSy

Zaświetlenie nie ma duzego wpływu na Księzyc, planety, gwiazdy podwójne - więc warto się na takie obserwacje na balkonie nastawić, a czesem wziąć teleskop na wycieczke za miasto i pooglądać DSy.

A i jeszcze jedno - jak sąsiad z dołu otworzy w zimie drzwi balkonowe, to Jowisz u Ciebie może nawet utracic swoje piękne paski ;)

Edytowane przez JSC

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
skuter202    8
Napisano (edytowane)

to co z tym sky watcherem 200p mam se dać spokój rozumię ze ma za duze gabarety na balkon :)

Chce takiego teleskopu ze ksiezyc bedzie bardzo blisko oka i w miare wyraziste Pozdrawiam

Edytowane przez skuter202

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
JSC    435

Sam będziesz obserwował czy czasem z kimś?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
JSC    435
Napisano (edytowane)

Pytam, bo jak z kims to warto by było montaż z silniczkiem zakupić. Co do Księzyca - wymiata w każdym dobrej jakosci teleskopie. Tzw. seeing - poczytaj o nim - ogranicza obserwacje szczegółów, dlatego i tak nie wykorzystrasz "mocy" dużego teleskopu na planetach. Zresztą te obiekty wymagaja bardziej jakości sprzętu niz jego siły zbiorczej.

A jak się uprzesz i zgodzisz na niewygody to moze być i Dobson ;) , ale statystycznie rzecz biorąc użytkownicy raczej nie zachwalaja takiego rozwiązania.

post-41-137699794809_thumb.jpg

Edytowane przez JSC

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kjacek    127
Napisano (edytowane)

1.Planety, Księżyc.
2.Londyn przedmieścia...
3.BALKON.

Co Wy z tym Newtonem ludziska?...
W takich warunkach? I kolega nie będzie z nim nigdzie jeździć...

IMHO mak 127. Na AZ4 albo na jakimś EQ3-2 (o ile ktoś lubi EQ).

Edytowane przez kjacek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ura    415

Maczek mały, malutkie SCT do 6" maks, na balkonie manewry dużą tubą refraktora może być problematyczne, no chyba że to bardzo szeroki balkon.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
fizyk5    990

Wstrzymaj się jeszcze z zakupem.

Zrób kilka fotek balkonu w dzień i tego dostępnego kawałka nieba w nocy.

Czy w grę wchodzą tylko obserwacje z balkonu, czy również wypad 10-20 km poza Londyn samochodem (jaki ma bagażnik?)?

Ja swoje pierwsze obserwacje prowadziłem z balkonu w mieście. Księżyc i planetki ok. Dsy słabiutko.

Jak pojechałem poza miasto, to już nigdy z balkonu dsów nie oglądałem.

Jak dsy z balkonu, to jakiś filtr lp trochę pomoże, ale to już nie to (średnica teleskopu przynajmniej 150mm).

Na balkon do Księżyca i planetek też poleciłbym maczka 127

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta