Skocz do zawartości

"Lajki" i reputacja na forum - Ankieta.


wimmer

Polubienia oraz reputacja na forum. Twoje zdanie.  

54 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy Twoim zdaniem system oceniania postu na forum jest potrzebny?

    • Tak - jest potrzebny
    • Nie mam zdania - może jest, a może nie
    • Nie - nie jest potrzebny
  2. 2. Czy ilość "lajków" (polubień) pod postem jest dla Ciebie wyznacznikiem jakości postu?

    • Tak
    • W niektórych przypadkach tak, a w niektórych nie
    • Nie
  3. 3. Czy Twoim zdaniem dodatkowe formy takie jak: "kocham", "dziękuję", "zmieszany", "haha", "smutny" są potrzebne?

    • Tak - są potrzebne
    • Nie mam zdania - mogą być, ale nie muszą
    • Nie - są niepotrzebne
  4. 4. Czy Twoim zdaniem ilość uzyskanych polubień "lajk", "dziękuję", "kocham" świadczy o reputacji użytkownika?

    • Tak - ilość polubień równa się jego reputacji
    • Nie wiem - nie ma to dla mnie znaczenia
    • Nie - ilość polubień nie świadczy o reputacji użytkownika
  5. 5. Czy Twoim zdaniem polubienia są jednakowym wyrazem uznania dla wszystkich działów i form treści zamieszczanych na forum?

    • Tak - każde "polubienia" są tym samym, bez względu na treść (zdjęcie, opracowanie, pomoc innemu użytkownikowi)
    • Nie wiem - nie zastanawiałem się nad tym
    • Nie - "polubienia" są inaczej traktowane ze względu na treść. Różne treści mają różną wartość.
  6. 6. Czy Twoim zdaniem powinno istnieć rozróżnienie "polubień" ze względu na zamieszczaną treść?

    • Tak - ponieważ na przykład nie powinno się traktować tak samo zabawnego dowcipu, jak dużej pracy włożonej w zdjęcie, opracowanie lub pomoc innym
    • Nie wiem - nie ma to dla mnie znaczenia
    • Nie - ponieważ na równi traktuję, zabawny dowcip, dużą praca włożoną w zdjęcie, czy pomoc innym
  7. 7. Wciel się w rolę nowego użytkownika: Czy zwracasz uwagę na reputację forumowicza? Czy post użytkownika z wysoką reputacją oznacza, że wypowiedź jest bardziej godna zaufania?

    • Tak - wypowiedź użytkownika z wysoką reputacją jest bardziej godna zaufania
    • Nie wiem - nie myślę o tym
    • Nie - duża reputacja niekoniecznie oznacza, że wypowiedź jest godna zaufania
  8. 8. Czy poziom reputacji Twoim zdaniem jest równy poziomowi wiedzy?

    • Tak - wysoki poziom reputacji oznacza wysoki poziom wiedzy
    • Nie wiem - może tak, a może nie
    • Nie - wysoki poziom reputacji może oznaczać aktywność na forum, ale nie świadczy o wysokim poziomie wiedzy
  9. 9. W skali 1-5 oceń jak bardzo potrzebujesz systemu oceniania postów i wątków.

    • 1 - Nie potrzebuję wcale
    • 2- Trochę potrzebuję
    • 3 - Potrzebuję
    • 4 - Bardzo potrzebuję
    • 5 - To jest niezbędne
  10. 10. W skali 1-5 oceń jak bardzo potrzebujesz systemu reputacji użytkowników.

    • 1 - Nie potrzebuję wcale
    • 2 - Trochę potrzebuję
    • 3 - Potrzebuję
    • 4 - Bardzo potrzebuję
    • 5 - To jest niezbędne
  11. 11. Podaj proszę swój przedział wiekowy

  12. 12. (Wielokrotny wybór!) Które z poniższych zdań na temat systemu polubień i reputacji na forum jest najbliższe Twojemu myśleniu?

    • System przypomina Facebooka , Instagrama i podobne portale. Moda sprawia, że forum idzie w tym samym kierunku
    • System jest łatwą formą interakcji między ludźmi i jest potrzebny
    • System trochę odbiera forumowiczom możliwość szerszego wyrażenia swojej opinii. Przez to w pewnym stopniu szkodzi społeczności i aktywności na forum
    • System drastycznie odbiera użytkownikom chęć do szerszego wyrażenia swojej opinii i w dużym stopniu szkodzi społecznosci i aktywności na forum
    • System w pewnym stopniu sugeruje użytkownikom, że mogą wyrazić swoją opinię szybciej i bez potrzeby pisania, więc w pewnym stopniu "rozleniwia" użytkowników
    • Nagonka i niechęć do Facebooka spowodowała tą dyskusję i w zasadzie nie ma co dyskutować, tylko zostawić tak jak jest
    • Ten system wymaga całkowitego wyłączenia
    • Ten system wymaga przemyślenia i dopracowania go
    • Ten system jest bardzo dobry. Zostawmy tak, jak jest
    • To jest dyskusja o niczym. Zostawmy to i skupmy się na treści
    • Kto nie lubi klikać, niech nie klika. Kto lubi, niech sobie klika
    • Chcę mieć wpływ na decyzję o kształcie systemu "polubień" i reputacji
    • Nie muszę mieć wpływu na decyzję o kształcie systemu "polubień" i reputacji. Dostosuję się.


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zaproponować nieco szerszą ankietę na gorący ostatnio temat związany z "lajkami" i reputacją na forum.

Moim zdaniem odpowiedzi zero-jedynkowe, czyli "Tak, lajki są super" oraz "Nie. Lajki niszczą społeczność" nie dotykają istoty dyskusji i nie pozwalają na szersze wyrażenie swojego zdania.

Zapraszam do wypełnienia.

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo, są 3 poziomy "interakcji" pomiedzy piszącym a czytelnikiem:

- ilość wyświetleń,

- reakcja / lajk,

- komentarz.

 

Jesli temat kogoś nie dotyczy, ma ogólnikowy tytuł itp - mniej osób wejdzie.

Jeśli ktos wejdzie, podoba mu się zawartość ale nie czuje sie w temacie kompetentny, nie ma czasu na dyskusje / komentarz - zostawia reakcję.

Ktoś wejdzie w wątek, spodoba mu się, uważa że ma coś wartościowego do przekazania - napisze komentarz.

 

Po co rozbijać to na 13 pytań skoro sama IDEA jest tak prosta?

Powiedz mi, gdzie Ty tu dostrzegasz ograniczenie swobody wymiany myśli i swobody pisania na forum? Możesz jakoś klarownie rozwinąć swoją myśl pt. "lajkowanie w jakiś sposób negatywnie wpływa na tę płodność, czy swobodę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, właśnie dlatego mamy teraz dwie ankiety. Jedną bardzo prostą, drugą bardziej złożoną.

Ta bardzo prosta, moim zdaniem nie wyjaśniała nawet w małej części nastrojów w tym dyskusyjnym temacie. W zasadzie ograniczała się to pytania: chcesz, czy nie?
Ta, którą właśnie założyłem w moim mniemaniu miała rozwinąć temat i spytać użytkowników: "Czego właściwie chcecie?"
 

9 minut temu, Marek_N napisał:

Możesz jakoś klarownie rozwinąć swoją myśl pt. "lajkowanie w jakiś sposób negatywnie wpływa na tę płodność, czy swobodę".

W moim przypadku tak - negatywnie wpływa na płodność. Jak czytam w tamtym temacie, w którym podjęliśmy dyskusję, nie jestem jedynym przypadkiem.
Myślę cały czas o wizualu. W tematach o obserwacjach wizualnych, aby te tematy żyły i cieszyły się aktywnością, wręcz wymagana jest treść. W tych tematach trzeba wymiany zdań. Wymiany spostrzeżeń, doświadczeń. System lajków sugeruje, że nie musimy tego robić. Niestety w wizualu musi być jakaś "chemia". Tu powinny być jakieś uczucia, odczucia, wrażenia. Te wrażenia wypadałoby opisać. Swoimi słowami, a nie wyrazić za pomocą ikony. 
Przykładowy początek tematu o obserwacjach wizualnych może być swego rodzaju sprowokowaniem do szerszej interakcji, do wypowiedzi:
"Obserwowałem dziś M31 przez mój nowy teleskop 16".
Przychodzą ludzie, klikają "lajka". No fajnie, że obserwowałeś. I tyle. Nikt nie podejmuje tematu.
W tym przypadku brak możliwości kliknięcia odpowiedniej ikony zasugerowałby osobie zainteresowanej tematem, że może warto zapytać o jakiś szczegół, bądź włączyć do dyskusji swoje wrażenia obserwacyjne.
Oczywiście, wiem co powiesz: Przecież można kliknąć "lajk", ale jednocześnie włączyć się w dyskusję. Można. A jednak niewielu to robi.

 

2 minuty temu, szuu napisał:

stosowanie ankiet sugeruje, że można wyrazić swoją opinię szybciej i łatwiej klikając w ankietę bez potrzeby pisania, więc rozleniwia użytkowników! :D:D:D

Słusznie, ale temat dyskusyjny już mamy. Tam można, a nawet trzeba się wylewać. Więc ankietowy też się przyda... Dla tych, co nie lubią się wylewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że tak post pod postem, ale:

23 minuty temu, Marek_N napisał:

Olo, są 3 poziomy "interakcji" pomiedzy piszącym a czytelnikiem:

- ilość wyświetleń,

- reakcja / lajk,

- komentarz.

Tak. Można korzystać ze wszystkich.
Drugi jest najszybszy, ale trzeci najbardziej potrzebny.
Moim zdaniem.
Nie chcę dużego przyrostu drugiej formy. Chcę duży przyrost trzeciej formy. W tamtym temacie padła świetna analogia do fast-fooda i restauracji. Ja nie chcę wpaść, szybko zobaczyć menu, szybko zjeść i wypaść. Chciałbym posiedzieć spokojnie wybrać, zjeść w spokoju, porozmawiać z ludźmi, trochę czerpać z tego przyjemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, wimmer napisał:

W tamtym temacie padła świetna analogia do fast-fooda i restauracji. Ja nie chcę wpaść, szybko zobaczyć menu, szybko zjeść i wypaść. Chciałbym posiedzieć spokojnie wybrać, zjeść w spokoju, porozmawiać z ludźmi, trochę czerpać z tego przyjemności.

Czy ktoś Ci to zabiera? Siedź, wybieraj, delektuj się.... Żyj po swojemu i pozwól innym na to samo. Jesteś jak stały bywalec "restauracji", ździwiony że ludzie zagonieni i na nic czasu nie mają, z pomysłem że gdyby im tak zlikwidować te fast-foody, to siedzieli by godzinami w restauracjach.

 

Chcesz żeby ludzie dyskutowali? To bądź animatorem tych rozmów - daj coś od siebie, bo od zabierania to jeszcze nikomu nic nie przybyło.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Marek_N napisał:

Czy ktoś Ci to zabiera? Siedź, wybieraj, delektuj się.... Żyj po swojemu i pozwól innym na to samo. Jesteś jak stały bywalec "restauracji", ździwiony że ludzie zagonieni i na nic czasu nie mają, z pomysłem że gdyby im tak zlikwidować te fast-foody, to siedzieli by godzinami w restauracjach.

Chcesz żeby ludzie dyskutowali? To bądź animatorem tych rozmów - daj coś od siebie, bo od zabierania to jeszcze nikomu nic nie przybyło.

Nie miej mi za złe wimmer ale On moim zdaniem ma 100% racji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się. I nikomu niczego nie odbieram.
Pomiędzy "fastfoodami" i "restauracjami" powinna być równowaga. Coś da tych i coś dla tych. Też bywam zaganianym człowiekiem, dysponującym czasem jedynie na "fastfood". Zachowajmy więc tę równowagę... I niech tak będzie.

Nikomu nie mam zamiaru narzucać swojej woli. Myślałem jedynie, że mogę wyrazić swoje zdanie, nawet jeśli myślę inaczej.
Peace.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HAMAL @Marek_N No nie bardzo rozumiem.
Zwłaszcza jednej rzeczy:
W którym momencie stałem się tym człowiekiem, który komuś coś zabiera, albo mówi innym, jak mają żyć?

Nie ja rozpocząłem dyskusję o reputacji, nie ja podejmuję decyzję o kształcie forum, nie ja podejmowałem decyzję i wyłączeniu, a potem włączeniu systemu ocen. Założyłem ankietę, której wynik będzie taki, jaki wyniknie ze zdania biorących w niej udział forumowiczów. Założyłem ją z myślą o tym, że może pomóc szerzej wyrazić zdanie o lajkach i reputacji. Być może wynik będzie całkowicie sprzeczny z moim zdaniem, ale przecież po to ona jest. Mam swoje zdanie. Wyrażam je tak, jak lubię bardziej, więc za pomocą treści, a nie kliknięć. No właśnie w ten sposób staram się być animatorem tych rozmów, tej dyskusji. Co robię źle, że w którymś monecie stałem się człowiekiem odbierającym komuś cokolwiek? W którym miejscu coś komuś odebrałem?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nic, ja nie mam nic do Twojego  podejścia, jestem jedynie przeciwny zlikwidowaniu lajków zupełnie. Przeczytaj post Marek_N jako jedynie protest przeciw takiemu pomysłowi a nie kontra na Ciebie :)

W ogóle spieramy się na podejścia do zagadnienia a nie ze sobą, wtedy nikt do nikogo nie ma urazy :)
 

Ja mam taki dziwny system spierania się na Forum, nie koduję kto mnie kontruje, walczę jedynie z tematem, pozwala mi to następnego dnia w innym wątku z tym samym jegomościem iść ramię w ramię w zgodzie w innej batali, aby dnia 3 spierać się z nim w kolejnej :) 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Paether napisał:

Astropolis może być i fast foodem i restauracją. To dobry moment żeby pomyśleć jak zorganizować lokal do wydawania uniwersalnego menu ;)

@Paether, @Adam, na co dokladnie pozwala mechanika AP? Jakie my wogole mamy mozliwosci "pomasowania" tych funkcjonalnosci? Mozna na przyklad zbierac reputacje z gwiazdek czy innych lajkow w kilku niezaleznych grupach (np astrofoto, sprzetowiec, edukator, itd)? Czy mozna wylaczyc lajkowanie lub wplyw lajkow na reputacje w konkretnych dzialach lub watkach (np. Dowcipy)? Albo w roznych dzialach gromadzic roznego typu feedback od userow? Czy mozna np. Ustawic zasady typu tyle mozesz dac ile sam zebrales? Generalnie, co jest a co nie jest wykonalne.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, HAMAL napisał:

... jestem jedynie przeciwny zlikwidowaniu lajków zupełnie.

Wyobraź sobie, że ja też  :)  System oceny jest potrzebny, co pisałem co najmniej trzy razy. 

Nie podoba mi się po prostu rozciągnięcie tego systemu na każdy możliwy aspekt współżycia w społeczności.

9 minut temu, HAMAL napisał:

Przeczytaj post Marek_N jako jedynie protest przeciw takiemu pomysłowi a nie kontra na Ciebie :)

Jak coś czytam, to staram się czytać ze zrozumieniem.

51 minut temu, Marek_N napisał:

Czy ktoś Ci to zabiera? Siedź, wybieraj, delektuj się.... Żyj po swojemu i pozwól innym na to samo. Jesteś jak stały bywalec "restauracji", ździwiony że ludzie zagonieni i na nic czasu nie mają, z pomysłem że gdyby im tak zlikwidować te fast-foody, to siedzieli by godzinami w restauracjach.

Chcesz żeby ludzie dyskutowali? To bądź animatorem tych rozmów - daj coś od siebie, bo od zabierania to jeszcze nikomu nic nie przybyło.

Podkreślone fragmenty świadczą o tym, że:
-rzekomo nie pozwalam innym żyć po swojemu
-rzekomo zabieram coś komuś

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Hans napisał:

@Paether, @Adam, na co dokladnie pozwala mechanika AP?

Według tego co widzę w panelu, na wszystkie Twoje pytania odpowiedziałbym - Nie. Być może Adam ma szerszy zakres opcji albo pomysł jakieś customowe rozwiązanie. Całe ustawienia jakie mam, widać poniżej...

reputacja.jpg

REAKCJE to możliwość dodawania, usuwania lub modyfikowanie konkretnych reakcji bez możliwości ustawień np na konkretny dział

RANKING to ustawienia wyświetlania tego

POZIOMY to ustawienia pewnych poziomów ze względu na otrzymane punkty, widać to w profilu pod łączną ilością punktów i właściwie nikogo to nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, czyli tu nie pusci... A to sprowadza caly tamt do trzech opcji

1- wylaczyc w cholere bo sensu dla AP poza fejsbuniowym nie ma (ani sensownej reputacji na tym budowac ani sensownego feedbacku zbierac)

2- zostawic jak jest biorac na plecy garba wprowadzania w blad nowych przez system i splycania naszych interakcji

3- customizing do formy ktora wypracujemy jako spolecznosc, ale aby nie zdlawilo to funkcjonalnosci silnika i mozliwosci automatycznego latania, pewnie trzeba bedzie zrobic sciepe na rozwiazanie full pro

Umyka mi cos? Widzicie inne opcje?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, po to ją założyłem, żeby każdy mógł na równi wyrazić, o co mu właściwie chodzi.

P.S:
A pogoda? Tak, wygląda na to, że czyste niebo dziś. Może w końcu! :)

(choć ostatnio strasznie jej nie ufam)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem jakaś forma lajkowania wartościowych postów powinna zostać utrzymana.  W praktyce długiego przeglądania forum da się jednak zauważyć zagrożenie zmniejszenia aktywności  użytkowników ze względu na możliwość poparcia interesującej wypowiedzi w skróconej postaci  - kliknięcia polubienia.  Ta prosta i łatwa czynność częściowo zdejmuje z nas trud wypowiadania się w formie pisania własnego postu a jednocześnie pozwala pod swoim nickiem jakoś zaistnieć w temacie.

Chętnie powitam każdą zmianę zwiększającą aktywność użytkowników i skłaniającą ich do wyrażania swojego zdania w formie odpowiedzi pianej.  W takim przypadku forum może tylko zyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.