Skocz do zawartości

120 mln pikseli Canona


grztus

Rekomendowane odpowiedzi

Canon poinformował niedawno, że jego najnowsza matryca CMOS - rozmiar APS-H 120 mln pikseli - będzie do kupienia na wolnym rynku w wersji zarówno mono, jak i kolor.

Ciekawe czy któryś z producentów kamer astro skusi się na taką próbę ;-)

 

Poniżej trochę danych technicznych o tej matrycy (źródło: https://www.phase1vision.com/sensors/canon-sensors/area-scan-sensors/120-megapixel-cmos

pogrubiłem to, co uznałem za ciekawsze):

 

Cytat

TECHNICAL INFORMATION:

  • Sensor size: APS-H (29.22mm x 20.20mm)
  • Filter types:
    120MXSC: RGB
    120MXSM: Monochrome
  • Number of effective pixels: 13280h x 9184v, approx. 122MP
  • Pixel size: 2.2µm x 2.2µm
  • Progressive Scan
  • Rolling Shutter
  • 188pin ceramic PGA
  • Sensitivity:
    120MXSC (Green): 10,000e/lux/sec
    120MXSM: 20,000e/lux/sec
  • Saturation: 10,000e @ gain0.5x
  • Output Channels: Data 28 lanes, Clock 14 lanes
  • Dark Random Noise: 2.3e rms @ gain x8, Room Temp.
  • Dark Current: 8.1e/sec @ gain x8, 60°C
  • FPS: 9.4 fps
  • Number of output channels: Data 28 lanes, Clock 14 lanes
  • Main clock frequency: 45MHz (Recommended)
  • Output format: 720Mbps in LVDS output 9.4fps @ 10 bit
  • Built in column amplifier (Pre-amplifier gain mode: x0.5, x1, x2, x4, x8)
  • Serial communication
  • All pixel progressive scan reading function, Region of Interest (ROI) reading function (Vertically)
  • Vertically intermittent reading function (1/1, 1/2, 1/3, 1/5, 1/7, 1/15)
  • Power consumption: 2.5W (under recommended operating conditions)
  • Power supply voltage: 1.7 V, 3.5 V
  • Package size: 55.0mm x 47.8mm x 4.49mm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson, chyba chodzi o krążki interferencyjne, które mają swoją określoną wielkość i nie będą mniejsze (aby odpowiadały tak małym pikselom).

 

Jednakże ta matryca 120 mln px została zamontowana w pokazowej kamerze, którą wyposażono w algorytm przetwarzania obrazu powodujący niwelację efektu płynięcia obrazu na długich ogniskowych (niwelacja fluktuacji powietrza). Całkiem ładnie to działa, aczkolwiek nagranie mi gdzieś uciekło (Canon pokazywał je jakiś rok temu).

 

Swoją drogą Canon opracował też 250 mln px na pełnej klatce.

 

A tu inne nagranie z zastosowaniem 120 MP:

 

 

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie pomyliłem, to wyszło mi z obliczeń, że aby obiektyw wyrabiał dyfrakcyjnie pod tą matrycę, to musi być jaśniejszy niż f/3,6. Przy założeniu idealnej korekcji wszelkich aberracji... Czyli w praktyce nie istnieje obiektyw spełniające te wymagania. A więc matryca nie ma sensu.

10 minut temu, Tayson napisał:

Co sie stanie z obrazem gdy obiektyw bedzie niewyrabiał do matrycy?

No po prostu obraz będzie gorszy niż idealny :) Jego faktyczna ilość szczegółów będzie mniejsza, niż ilość pikseli. Czyli to samo, co się dzieje, jak zapniemy powiedzmy jakąś ASI do słabego newtona :)

12 minut temu, Tayson napisał:

O co w ogole chodzi z rozdzielczoscia optyczna szkiel?

Ja to rozumiem jako wypadkową ograniczenia dyfrakcyjnego i wszelkich aberracji. No bo jeśli np koma nam rozmazuje gwiazdę dwa razy bardziej, niż dyfrakcja, to rozdzielczość obiektywu spada dwukrotnie w stosunku do najlepszej idealnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, grztus napisał:

którą wyposażono w algorytm przetwarzania obrazu powodujący niwelację efektu płynięcia obrazu na długich ogniskowych (niwelacja fluktuacji powietrza)

Czyli mówiąc po naszemu algorytm usuwania seeingu :) Ciekawe, na ile skutecznie to działa, na ile poprawia szczegółowość obraz, a na ile tylko wrażenie płynięcia. No i ciekawe, czy obrabia każą klatkę oddzielnie, czy używa jakiegoś kawałka filmu wstecz (bo o filmie mówimy?). Ciekawe, na ile ten algorytm byłby przydatny dla nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Mateusz, chodziło tylko o zastosowanie w filmie. Szukam go po internecie, ale nie mogę odnaleźć.

W miedzyczasie kolejne ciekawe zastosowanie tego typu matrycy: algorytm automatycznie zliczający osoby:

http://www.canon.com/technology/interview/people-counter/index.html

 

Co do wartości f 3.6 i idealności obiektywu - nie znam się, ale Sigma w segmencie jasnych szkieł pokazuje pazur, więc nie wykluczone, że jednak coś by się dopasowało.

Pamiętam jakie były obawy, że 36 MP Nikona oraz 50 MP Canona (z których sam korzystałem/korzystam) są bez sensu.

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko fabryki wyższej klasy podają ten parametr Tayson - to sie nazywa spot size - tu masz dla Takahashi FSQ 106 EDX

 

image.png.b3cb0b7e997b1052dbd338c30fd692fd.png

No i teraz jeśli spot jest większy od piksela to gwiazda wylewa się poza piksel. Co z tego wynika? Ano to że im dalej od centrum tym większy spot. Co pokaże CCD inspector- krzywiznę pola ostrości, bo będzie widział coraz większa gwiazdę. Większy piksel - mniej się wylewa. Da STL 11000 z 9 mikronowym piksele sprawa prawie pomijalna ( no choć tam wchodzi w grę rozmiar matrycy - Full Frame) . Czyli - mamy przekątną matrycy np. 20 mm. To jest średnica naszego  pole wymaganej ostrości. No i teraz w centrum mamy spot size np. 4 mikrometry a na krawędzi pola ostrości 6 mikrometrów. To oznacza że w warunkach idealnej kolimacji i prostopadłości CCD Inspector pokaże krzywiznę pola 50% dla piksela około 4 mikrometrów. A co pokaże dla piksela 9 um? Krzywizna 0%, bo i jedna i druga gwiazdka zmieściły się w pikselu. Proste?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, grztus napisał:

Canon poinformował niedawno, że jego najnowsza matryca CMOS - rozmiar APS-H 120 mln pikseli - będzie do kupienia na wolnym rynku w wersji zarówno mono, jak i kolor.

Ciekawe czy któryś z producentów kamer astro skusi się na taką próbę ;-)

 

Poniżej trochę danych technicznych o tej matrycy

Tak szczerze to nie robią te parametry szału.

Np. matryce Sony przy pikselu ~2.4 um ma poziom saturacji około 15 k. Canon tyko 11 k.

Szum odczytu przy maksymalnym wzmocnieniu też niższy w Sony. 

Prąd ciemny - szkoda że podany dla +60 stopni - dość wysoki. 

 

6 godzin temu, wessel napisał:

Z tym rozmiarem piksela...już te 3.7- 3.8 wymaga optyki zupełnie nie budżetowej a 2.2? Trudno mi sobie wyobrazić...

Na CN jest recenzja IMX183 Mono (piksel 2.4 um) na Canonie 600mm f/4. To topowa optyka Canona, z wieloma elementami fluorytowymi. 

https://www.cloudynights.com/topic/599475-sony-imx183-mono-test-thread-asi-qhy-etc/

Fragment w skali 100%

3BNPUIx.jpg

 

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Jeśli się nie pomyliłem, to wyszło mi z obliczeń, że aby obiektyw wyrabiał dyfrakcyjnie pod tą matrycę, to musi być jaśniejszy niż f/3,6. Przy założeniu idealnej korekcji wszelkich aberracji... Czyli w praktyce nie istnieje obiektyw spełniające te wymagania. A więc matryca nie ma sensu.

Dużo nowych stałek świetnie pracuje już po minimalnym przymknieciu przysłony (~f/2 - 2.8). Kwestia jest bardziej taka, że obiektyw jest projektowany pod konkretną plamkę rozproszenia. Skoro najnowsze matryce FF mają ja na poziomie ponad 4um, to nikt nie będzie projektował obiektywu pod plamke 2.5 um. Na to przyjdzie czas jak będą takie matryce :)

 

Myśle że dużo ciekawsza jest propozycja Sony, czyli matryce IMX 211, 411 i 461. W skrócie średnio formatowe, 100 i 150 MPix, rozmiar piksela 3,76 i 4,6 um. ADC 16 bit

https://www.sony-semicon.co.jp/products_en/IS/sensor2/application/index.html

 

I temat na naszym forum:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Czyli mówiąc po naszemu algorytm usuwania seeingu :) Ciekawe, na ile skutecznie to działa, na ile poprawia szczegółowość obraz, a na ile tylko wrażenie płynięcia. No i ciekawe, czy obrabia każą klatkę oddzielnie, czy używa jakiegoś kawałka filmu wstecz (bo o filmie mówimy?). Ciekawe, na ile ten algorytm byłby przydatny dla nas.

Wg mojej aktualnej wiedzy możemy pomarzyć :(

Rozumiem, że wszyscy oczekujemy metody pozwalającej odpowiadać w czasie rzeczywistym na coś takiego (przepraszam, tylko z kolimacji SCT miałem fragment pod ręką) …

SeeingSCT00.gif.76f07ecbd3bed63c2f28b876ca250de2.gif

… co jest wielokrotnie ciemniejsze niż fotka dzienna i o paskudnie gorszym S/N+Z ?
Żaden problem w teorii - istnieje co najmniej kilka algorytmów adaptacyjnych, które sterują:
a) czasem akwizycji pojedynczej klatki (wzmacniacze odczytu regulują w czasie quasi rzeczywistym wzmocnieniem) - wymaga szybkiego procesora, zapasem S/N+Z na wejściu układu;
b) szybkością klatek (buforowaną - zamieniana potem jest na pożądaną czyli docelową przez procesor) - wymaga dużego bufora pamięci, szybkiego procesora, stosunkowo wysokiego S/N+Z na wejściu układu;
c) filtracją treści dostosowaną do cech charakterystycznych zakłóceń (amplituda i częstotliwość) - pogarsza liczbę szczegółów obrazu.
Nie wiem, który wykorzystuje producent (może też inny, którego nie znam), dla nas niestety zastosowanie jedynie w videoastronomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marek_N napisał:

Na CN jest recenzja IMX183 Mono (piksel 2.4 um) na Canonie 600mm f/4. To topowa optyka Canona, z wieloma elementami fluorytowymi. 

https://www.cloudynights.com/topic/599475-sony-imx183-mono-test-thread-asi-qhy-etc/

Fragment w skali 100%

Tutaj analogicznie, ale w znacznie niższej cenie. Canon FD 300mm f/2.8L z IMX178 (ta sama wielkość piksela), nie przymykałem. Stack 12x12.5s (2.5 min). Bez żadnego filtra (full spectrum).

 

image.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.