Skocz do zawartości

iOptron CEM25-EC - recenzja


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Grzędziel napisał:

Szacun Mateusz z kawał dobrej roboty. Właśnie takie recenzje mają wartość. Osobiście Ci dziękuję, bo sam się zastanawiam nad kompletowaniem lekkiego setupu do samolotu i chyba wskazałeś mi kierunek. Czekam na dalsze opinie z jego eksploatacji. Szczególnie interesują mnie (pewnie nie tylko mnie) testy i przykłady fotek zrobionych bez giudingu.

Pozdrawiam.

Dzięki! No u mnie transport lotniczy był właśnie jednym z głównych czynników. Teraz tylko szukać połączeń do Afryki i lecieć na południowe niebo :) Drugie zastosowanie to szybkie, bezstresowe wyjazdy poza miasto, gdy nie chce mi się targać głównego sprzętu na jedną noc.

Zestaw z iOptronem i 65Q bez problemu mogę w całości wynieść z domu. Do NEQ6 i newtona potrzeba by jakiegoś Pudziana :) 

41 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Chciałem raczej docenić pracę autora wątku

Dzięki Adam, cieszę się, że moja praca się podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MateuszW napisał:

Dzięki! No kilka godzin mi zeszło :)

Tyle kosztują w montażu, tzn to jest różnica między wersją bez i z nimi. Te ceny się ciągle wahają, więc to tak orientacyjnie. Tak więc do ceny czystych enkoderów dokłada się tu zarobek iOptrona, podatki i marża sklepu. Nie zmienia to jednak faktu, że to drogie zabawki same w sobie...

Jeszcze jedno pytanie - trochę badam rynek.
Czy rzeczywiście potrzebna Ci dokładność 0.3 arcsek? Albo inaczej: jak dokładne enkodery rzeczywiście są potrzebne - w sensie dokładności trackingu...
Czy gdyby enkodery miały np. dokładność 1" a cena zmalałaby z 3500 do 500, to które byś wybrał? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Czy gdyby enkodery miały np. dokładność 1" a cena zmalałaby z 3500 do 500, to które byś wybrał? :)

1" to za mało, bo w rzeczywistości da ci fluktuacje pewnie na poziomie +/- 1". Żeby realnie uzyskać dokładność na poziomie 1 sekundy, to trzeba kwantyfikować prędkość min. 2x więcej. Bezpiecznie więc można założyć, że wszysto w okolicach 0,5" będzie super.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Jeszcze jedno pytanie - trochę badam rynek.
Czy rzeczywiście potrzebna Ci dokładność 0.3 arcsek? Albo inaczej: jak dokładne enkodery rzeczywiście są potrzebne - w sensie dokładności trackingu...
Czy gdyby enkodery miały np. dokładność 1" a cena zmalałaby z 3500 do 500, to które byś wybrał? :)

Pierwsze pytanie, jakie trzeba zadać to "czy ten montaż ma faktycznie 0,3" RMS?" :) 1" moim zdaniem to byłoby za mało, bo byłoby nieco gorsze, niż to, co oferuje guiding. Tzn do krótszej ogniskowej by się nadało, ale już do średnich, z którymi pewnie jest on używany najczęściej pozostawiałoby niedosyt.

Warto dodać, że rozdzielczość enkodera, który daje RMS 0,3" zapewne jest lepsza, niż 0,3".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do oglądnięcia drugiego zdjęcia z tego montażu:

Pierwsze zdjęcie (klatki 180s) jest tu:

W Półksiężycu zastosowałem klatki 120s. Warto dodać, że na początku obiekt był na 30 stopniach, więc refrakcja dawała się maksymalnie we znaki. Jeśli chodzi o statystykę klatek, to z 237 odrzuciłem 27 pojechanych, co daje uzysk 89%. Prawdopodobnie 3-4 z tych odrzuconych klatek było za sprawą mojego poruszenia sprzętem, bo fociłem z dachu na statywie, a podłoże ugina się znacznie przy chodzeniu i wejście tam podczas naświetlania równa się poruszona klatka. A wchodziłem kilka razy, żeby kontrolować sesję. Tak więc realnie uzysk jest ciut większy. Generalnie jak przeglądam klatki, to nie widać jakiejś głównej tendencji dryfu obrazu, tylko raz coś dryfuje w jedną, raz w drugą stronę. Czasem RA, czasem Dec. Czyli teoria o znacznym wpływie refrakcji na prowadzenie zdaje się potwierdzać.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokażę wam jeszcze, jak wygląda prawie docelowy setup, jaki zamierzam wieszać na tym montażu. Czymś takim robiłem ostatnie zdjęcie.

DSC_1259.thumb.jpg.3658f6a42440ca2f54f9a23a4844e6ad.jpg

A teraz bardzo proszę się nie śmiać, ani nie regulować odbiorników :)

DSC_1260.thumb.jpg.cbcbd73c7a898307f039329a17e6e48b.jpg

Udało mi się wyważyć newtona 200/800. Nie znam dokładnej wagi tuby, ale około 10-12 kg, czyli gdzieś max udźwig deklarowany przez producenta. Jak pisałem wcześniej, pręt iOptrona jest grubszy niż SW i nie da się założyć przeciwwagi, ale za to można wkręcić przedłużkę pręta SW, bo zgadza się gwint i tym sposobem zamocować drugą przeciwwagę.

 

Jakkolwiek strasznie i komicznie by to nie wyglądało, to wydaje się działać całkiem ok. Napęd nie wydaje żadnych jęków, chodzi cicho jak zawsze. Sztywność jest przyzwoita, ale pewnie na wiatr to się już nie nada. Myślę, że będzie z tego bardzo fajny mobilny zestaw do łapania tranzytów ISS. Spróbuję też zrobić jakieś nocne fotki, zobaczymy jak sobie radzi.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz,

 

Czy przy okazji testów mógłbyś uruchomić prowadzenie w zwykłym sidereal time i uruchomić funkcję guiding assistant w PHD2? Interesuje mnie wykres osi RA, w skali +-2 '', bez guidingu.

Widziałem podobny wykres w Twoim drugim wątku, tylko nie wiem jaka tam była jednostka osi Y (tzn arc-sec czy piksele).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój CEM25-EC kupiłem przez TS (ze skrzynką). Być może zapłaciłem więcej niż na Astroshop.pl, jednak zostałem poinformowany że przed wysyłką TS sprawdziło czy nie ma jakichś wad (choć nie napisali jak sprawdzali). To dobra praktyka aby nie wysyłać czegoś co ktoś od razu odeśle w ciągu przepisowego czasu na zwrot bez podawania przyczyny i jeszcze zażąda zwrotu pieniędzy. Poza tym montaż otrzymałem z TS w 7 dni od wpłacenia.

Warto wiedziec, ze na i-phone'a jest nie tylko wygodna aplikacja i-optrona ale też jeszcze bardziej pożyteczna aplikacja dla i-optrona: Polar Scope Align Pro.

Jak wiadomo po dobrze wykonanym "star allign" na 2 albo 3 gwiazdy podawane są na ekranie Hand Controler dość dokładnie ustalone błędy ustawienia. Otóż po wpisaniu tych błędów na i-phone do aplikacji Polar Scope Align Pro wyświetla ona korektę którą można zrobić w ustawieniu osi kilkoma obrotami śrub w wysokości i azymucie. Bardzo dobry pomysł nie tylko do korekcji ew. błędu lunetki biegunowej ale wogóle ew. błedu ustawienie montażu.

Autor aplikacji Polar Scope Align Pro ma więcej praktycznych i ciekawych programów astronomicznych

http://astro.ecuadors.net/polar-scope-align/
Zaraz po kupieniu (jeszcze bez korekty zp. Polar Scoe Align Pro) montaż ten sprawdziłem bez guidingu na 10x po 4minuty ekspozycjach Trypletu Leo z p. APO o ogniskowej 450mm (EOS 60Da - 1 piksel=1.56" na niebie)  i montaż prowadził bez zarzutu. Jeśli zapewniona jest 0.3" rms (root-mean-square) to tzw. peak'owa dokładność (czyli ta o którą nam chodzi) dochodzi do 0.7-0.8". Taki "peak-factor" wynika z testów montaży i-optrona w Internecie. Nawet gdyby szczytowy błąd nie przekraczał 1" w ciągu 10min to byłby to bardzo dobry efekt pozwalający na wiele różnych rodzajów zdjęć bez guidingu w seriach przy krótszych czasach naświetlania. To wszystko jednak zależy także od lokalnych warunków atmosferycznych i dopiero wyjdzie w użytkowaniu.

Poza tym w kwestii ew. wad to w wielu angojęzycznych serwisach wyczytałem, że i-optron poważnie reaguje na sygnały o wadach ich montażu od użytkowników.Choc mam nadzieję, że nie będę musiał tego wykorzystywać.

triplet_Leo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Zbig napisał:

montaż ten sprawdziłem bez guidingu na 10x po 4minuty ekspozycjach Trypletu Leo z p. APO o ogniskowej 450mm (EOS 60Da - 1 piksel=1.56" na niebie)  i montaż prowadził bez zarzutu.

Ddoam, że APO użyte do powyższego testu to było 90/600mm TS Photoline kupione 1.5 roku temu w Astroshop.pl Wtedy to nie główny dystrybutor TS, ale właśnie Astroshop.pl był w stanie przysłać mi na 2 tygodnie przed nowym rokiem w 1 tydzień to APO. Musiałem tylko przez telefon przedyktowac tej samej miłej pani (mówiącej po polsku) numer karty kredytowej. Po przemyśleniu sprawy pół roku póżniej dokupiłem w tym samym miejscu (Astroshop.pl) reduktor/korektor Riccardi 0.75x. Drogi ale b. dobry dodatek do małych i średnich trypletów APO. Dodanie teraz  montażu CEM25-EC powinno pozwolić uzyskać nieduży zestaw do astrofoto bez potrzeby guidingu. Jeśłi w każdych warunkach będzie do uzyskania 4min takiego prowadzenia to powinno się to udać.

Mogę jeszcze dodać, że przed kupnem CEM25-EC próbowałem przeczytać jakieś recenzje w anglojęzycznych serwisach jednak praktycznie niczego nie było oprócz recenzji większych montaży i-optrona (np. CEM60-EC i CEM120-C2) ale to już zupełnie inna półka. Tak więc potwierdzam duża potrzebę rzetelnych recenzji CEM25-EC takich jak ta w powyższym wątku.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5.4.12. Set RA Guiding (CEM25EC Only)

 

You can turn off R.A. guiding by selecting “Filter R.A. Guiding” to allow the high precision encoder to correct the tracking error, or turn the R.A. guiding on by selecting “Allow RA Guiding” to allow the mount  to receive guiding corrections from the autoguiding software.

 

Wzięte z manuala montazu.

Czy to oznacza, ze enkoder nie dziala w czasie guidingu z PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, MateuszW napisał:

Też się nad tym zastanawiałem, ale działa na pewno - sprawdziłem 

Wygląda na to, że to jest po prostu nieścisłe określenie/tłumaczenie z chińskiego. W tych egzemplarzach, które ja używałem, enkoder działa defaultowo razem z guidingiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Czyli najlepiej zostawic jak jest domyslnie i nic nie zmianiac?

Ta opcja po prostu odłącza guiding w RA. To samo możesz zrobić odznaczając checkboxa w Maximie. Myślę że to może mieć zastosowanie w guiderach bez PC, gdzie nie da się tego ustawić, a akurat byś chciał to zrobić. Także dla nas funkcja raczej bez zastosowania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostanio czytelm o wiekszym bracie CEM25, czyli CEM60ec.

Tak samo jak w Twoim @MateuszW  w 60tce jest wbudowany gps.

 

Zastanawia mnie czy podlaczales swoj juz do np plate solve?

Podobno jest jakis blad, poniewaz PS uzywac J2000, a w montazu jest JNow.

Oczywiscie pisze to jako rozwiazanie ewentualnego problemu ktory moze mnie niedlugo dotknac.

Oprogramowanie to Sequence Generator Pro i w nim wbudowany Plate Solve.

 

Cos ktoś o tym slyszal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Tayson napisał:

Ostanio czytelm o wiekszym bracie CEM25, czyli CEM60ec.

Tak samo jak w Twoim @MateuszW  w 60tce jest wbudowany gps.

 

Zastanawia mnie czy podlaczales swoj juz do np plate solve?

Podobno jest jakis blad, poniewaz PS uzywac J2000, a w montazu jest JNow.

Oczywiscie pisze to jako rozwiazanie ewentualnego problemu ktory moze mnie niedlugo dotknac.

Oprogramowanie to Sequence Generator Pro i w nim wbudowany Plate Solve.

 

Cos ktoś o tym slyszal?

Hmm, tak robiłem plate slove, z maxima. Nie zauważyłem takiego problemu. Następnym razem zwrócę uwagę czy na pewno jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2018 o 21:00, Zbig napisał:

Ja swój CEM25-EC kupiłem przez TS (ze skrzynką). Być może zapłaciłem więcej niż na Astroshop.pl, jednak zostałem poinformowany że przed wysyłką TS sprawdziło czy nie ma jakichś wad (choć nie napisali jak sprawdzali).

Zapomniałem dodać w recenzji właśnie o tej walizce, również ją mam. Jak porównywałem ceny, to TS był zauważalnie droższy, stąd moja decyzja na Astroshop.

W dniu 10.06.2018 o 21:00, Zbig napisał:

Warto wiedziec, ze na i-phone'a jest nie tylko wygodna aplikacja i-optrona ale też jeszcze bardziej pożyteczna aplikacja dla i-optrona: Polar Scope Align Pro.

Możesz podesłać linka do tej aplikacji iOptrona? Czy na androida też jest (nie widzę w sklepie...)? Niestety, Polar Scope Align Pro nie ma na androida, stąd nie mam jak jej sprawdzić - a wydaje się faktycznie niezła. Z tym wyliczeniem ilości obrotów śruby, zastanawiam się, czemu w samym pilocie tego nie zrobili. Może podeślę i taki pomysł. Bo to prosta rzecz, a przydatna.

W dniu 10.06.2018 o 21:00, Zbig napisał:

10x po 4minuty ekspozycjach Trypletu Leo z p. APO o ogniskowej 450mm (EOS 60Da - 1 piksel=1.56" na niebie) 

Przyznam, że ten wynik jest zaskakujący dla mnie. 4 min są u mnie już za długie przy podobnej skali, tzn jest sporo złych klatek, choć niektóre są w punkt. 2 min prowadzi bez zarzutu, a 3 min to już granica. Czyżbym miał jednak gorszy egzemplarz i to nie był problem refrakcji?

 

@Adam_Jesion @Paether albo ktoś z modów: czy mogę dostać możliwość edycji postów recenzji? Chciałbym coś dopisać a nie ma jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2018 o 21:00, Zbig napisał:

10x po 4minuty ekspozycjach Trypletu Leo z p. APO o ogniskowej 450mm (EOS 60Da - 1 piksel=1.56" na niebie) 

Przyznam, że ten wynik jest zaskakujący dla mnie. 4 min są u mnie już za długie przy podobnej skali, tzn jest sporo złych klatek, choć niektóre są w punkt. 2 min prowadzi bez zarzutu, a 3 min to już granica. Czyżbym miał jednak gorszy egzemplarz i to nie był problem refrakcji?

 

Modele wyższe, czyli nap CEM-60EC mają możlwość samodzielnie regulować lunetkę biegunową. Dla CEM-25 EC robic to może tylko serwis i-optron'a. Najprostszy sposób aby upewnić się czy jest OK to poprosić kogoś z i-phone'em, następnie dobrze ustawić na 3 gwiazdy i odczytać na HC różnice (błąd ustawienia). Jeśli byłyby szczególnie duze to ustawienie lunetki biegunowej wymaga korekty. 

Gdy idzie o zdjęcia to istotnym parametrem jest wielkość piksela aparatu przeliczona na sekundy łuku na niebie (głównie zależy od ogniskowej teleskopu - ale i gęstości matrycy sensora). Są na to proste wzory które nawet można samemu wyprowadzić (dobre ćwiczenie z elementarnej matematyki). Jeśli błąd prowadzenia danego montażu jest mniejszy niż 1/2 piksela (wyrażonej w sekundach na niebie) to zdjęcia powinny wychodzić OK. Jak wiemy jest i więcej czynników. Błąd 0.3" rms (root mean square) podawany dla CEM-25EC przekłada się realnie na 0.7" (peak value). Ale jest tak jesli nasz montaż jest IDEALNIE wyregulowany i ustawiony. Do tego dochodzi nie tylko refrakcja ale i warunki pogodowe danego miejsca (samą refrakcję można skrygować prowadzeniem metodą King'a wpisaną w menu HC). Ważne moze być czy nasz teleskop waży 4kg czy te max dopuszczalne 12kg. Bez guidingu wszystko to ma znaczenia. Moje 4min osiągnąłem przy ogniskowej 450mm i dla rozmiaru piksela = 1.56". Ale myślę, że mam rezerwe bo nie użyłem jeszcze wtedy korekty Polar Scope Allign Pro. Dzisiaj pojawiła się kolejna aktualizacja. Te korkty mozna samemu przeliczyć. Ale zaletą tej aplikacji jest fakt, ze wyświetla na ekranie "krzyż" (pionowa i pozioma linia) co pozwala od razu zrobić korektę patrząc w których miejscach te linie przecinaja odpowiednie kręgi widoczne w lunetce. Licząc samemu tego tak łatwo nie ustawimy. Jak skończa się "białe noce" to wrócę do wakacyjnego astophoto i zrobię kolejne testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest banalna uwaga, ale zapomniałem dodać, że oczywiście testować powinno się dla obiektów blisko równika niebieskiego. Akurat Tryplet Leo jest stosunkowo blisko równika. Testując na M81 M82 i na M31 zawsze mamy zapas wymaganej dokładności prowadzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Zbig napisał:

Modele wyższe, czyli nap CEM-60EC mają możlwość samodzielnie regulować lunetkę biegunową. Dla CEM-25 EC robic to może tylko serwis i-optron'a. Najprostszy sposób aby upewnić się czy jest OK to poprosić kogoś z i-phone'em, następnie dobrze ustawić na 3 gwiazdy i odczytać na HC różnice (błąd ustawienia). Jeśli byłyby szczególnie duze to ustawienie lunetki biegunowej wymaga korekty. 

Prośba o usuniecie formatowania - na ciemnym motywie forum nie widać tekstu :)

Ja nie piszę tu o polarnej - jej ustawienie jest wystarczające z użyciem samej lunetki. Dryf w Dec jest na tyle niewielki, że przy 4 min spokojnie go nie widać. Mi chodzi głównie o dryf, jaki pojawia się w osi RA - co jak ustaliliśmy na forum prawdopodobnie wynika z refrakcji, ale może to być też jakaś usterka (pesymistycznie). Nawiasem mówiąc, właśnie się zastanawiałem gdzie ta lunetka ma regulacje justowania. Rozumiem, że śrubki są gdzieś w środku?

8 minut temu, Zbig napisał:

(samą refrakcję można skrygować prowadzeniem metodą King'a wpisaną w menu HC).

No wychodzi na to, że nie do końca. King daje jakąś poprawę, ale nie całkowitą.

Zapoznaj się z tym wątkiem: https://astropolis.pl/topic/63022-cem25ec-zła-prędkość-gwiazdowa/. Będę kontynuował testy (jak pogoda pozwoli...), bo na razie niczego całkowicie nie rozstrzygnąłem.

 

O rozmiarach pikseli, skali, rms itp wiem doskonale :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.