Skocz do zawartości

Teleskop pod bardzo rozświetlone miejskie niebo


lkosz

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, lkosz napisał:

W każdej za to widać polaris, nawet pod blokiem :)

Z tą Polaris to się nie przejmuj - do wizuala wystarczy ustawic montaz dość zgrubnie. Najwyzej co jakis czas "dociagniesz" drugim pokrętłem lub lekko skorygujesz ustawienie całej głowicy podczas obserwacji. Mozesz sobie wydrukować mapke swojego osiedla z Googli i nawet na jej podstawie określic położenie północy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał:

Z tą Polaris to się nie przejmuj - do wizuala wystarczy ustawic montaz dość zgrubnie. Najwyzej co jakis czas "dociagniesz" drugim pokrętłem lub lekko skorygujesz ustawienie całej głowicy podczas obserwacji. Mozesz sobie wydrukować mapke swojego osiedla z Googli i nawet na jej podstawie określic położenie północy.

Prawda. W telefonie też masz kompas. Ale przypuszczam, że wiesz gdzie masz północ w miejscu gdzie mieszkasz :D.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montażem sie nie przejmuj....na początku może ci to zająć nawet dłużej niz pół godziny ale jak dojdziesz do wprawy to doslownie parę minut. Od kiedy przeszedłem na paralaktyka z AZ nie wyobrażam sobie innego montażu. To bardzo komfortowe i uspokajające rozwiazanie. Ja sie rozstawiam na balkonie z widokiem na południe polarnej w ogole nie widzę ale  wiem jak kątowo rozstawic nogi po punktach referencyjnych akie sobie wymyśliłem, wystarczy że ogarniesz ktora noge przy ktorej barierce postawić i np. na ktorej kafli jak daleko od fugi i masz przynajmniej zgrubie ustawiony montaż (wcześniej musisz raz wyjść i załapać pion na popularną).Planety trzymaja się dobre 5-10 minut w okularze.Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, JSC napisał:

Anglosasi mają jeszcze gorzej - bo u nich są "szybkie" i" wolne" teleskopy  :D Zresztą u nas tez od czasu do czasu ten termin funkcjonuje. Ciekawe skąd im się to wzięło? :oco: Podejrzewam, ze to też przejęte z fotografii (jak "ciemne" i "jasne" obiektywy) ale jaki to ma sens? Że szybko się naświetlała klatka filmu przy "szybkim" obiektywie?

To jest "slang". Można by stworzyć słownik  slangu, używanego przez obserwatorów nocnego nieba (oraz skrótów ,np AZ, DS itp.)  .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lkosz napisał:

W mieście muszę planować co chcę zobaczyć, bo nie mam miejscówki uniwersalnej. Pod blokiem z jednej strony niebo wschodnie i południowo wchodnie, z drugiej strony północne i trochę północno-zachodniego

Poszukaj w okolicy miejsca z widokiem na południowy zachód, tam coraz wcześniej będzie uciekał Jowisz, a niedługo i Saturn. No i ja bym się zaopatrzył w gaz. Obserwacje pod blokiem mogą przyciągnąć nieproszonych gości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2018 o 16:40, JSC napisał:

I słusznie! Bo to kolejny mit, na szczęście coraz mniej popularny. Przy założeniu takiej samej jakosci optyki w teleskopach o róznych swiatłosiłach, światłosiła nie ma znaczenia w postrzeganiu jasnosci obrazu. W praktyce jest wręcz odwrotnie - teleskop o mniejszej światłosile (duża ogniskowa) daje jasniejszy obraz od tego o większej swiatłosile (krótsza ogniskowa), jesli mamy taką samą aperture i źrenicę wyjściową (chodzi o aberracje).

 

@Ikosz - mam niestety jedną trochę złą wiadmość, bo Ci którzy tutaj pisza iż połączenie Maka z AZ jest opymalne - maja tez troche racji. Dość upierdliwe jest uzytkowanie teleskopu z montażem EQ (chodzi o pozycję szukacza) jesli tuba nie ma obejm, a ten mak nie ma obejm i nie mozna kręcić tubą w obejmach, a szukacz jest przytwierdzony na stałe do tuby.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glowna kwestią bedzie to, co można oglądać na jasnym miejskim niebie. Czyli Planety, Ksieżyc, a z DS'ów to przedewszystkim jasne gromady otwarte i asteryzmy. 

 

Do tych celów, w tym budżecie celowalbym w refraktor 80mm na jakimś lepszym szkle. Bo poza astro wykorzystasz go tez do obserwacji przyrodniczych czy lotniczych.

Pamietaj, male powiekszenia rzedu 20x-30x też są bardzo porządane a nie da Ci ich Mak, a wyłącznie refraktor.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Astrobonq napisał:

Poszukaj w okolicy miejsca z widokiem na południowy zachód, tam coraz wcześniej będzie uciekał Jowisz, a niedługo i Saturn.

Mam takie miejsca... chyba... Problem w tym, że planety są dość niziutko nad horyzontem i muszę się wspiąć na najwyższe Wrocławskie wzniesienia (całe 17-18 metrów) żeby je zobaczyć :) Zamówienie złożone, za kilka dni szykuje się bezchmurna pogoda więc porobię sobie orientacyjne mapki widoczności każdego miejsca i czym prędzej złapać Jowisz, na początku lipca Wenus i Merkurego, 12 lipca może Pluton, w połowie miesiąca Saturn, w pierwszej dekadzie sierpnia może Mars zobaczę, w początkach września Uran będzie widoczny w lepszych godzinach, pod koniec września Neptun. A potem to co widzę w zenicie koło bloku: galaktyki, niektóre planety. Zimą gwiazdy

 

2 godziny temu, Astrobonq napisał:

No i ja bym się zaopatrzył w gaz. Obserwacje pod blokiem mogą przyciągnąć nieproszonych gości... 

Myślę że paralizator generujący 3,8 MV wystarczy... Z resztą chyba większym problemem będą szczury zastanawiające się: co ten tak siedzi i się gapi :)

 

Godzinę temu, Marek_N napisał:

Do tych celów, w tym budżecie celowalbym w refraktor 80mm na jakimś lepszym szkle. Bo poza astro wykorzystasz go tez do obserwacji przyrodniczych czy lotniczych.

Pamietaj, male powiekszenia rzedu 20x-30x też są bardzo porządane a nie da Ci ich Mak, a wyłącznie refraktor.

Teleskop już kupiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyznaje nie rozumiem skąd taka panika przed montażem paralaktycznym jest w narodzie. Że podziałki? Że polarne? Że poziom? Wszystkie moje pierwsze teleskopy to newtony na paralaktycznym montażu. Bez obejm wiec pełna ekwilibrystyka ale znowu bez przesady, żebym się męczył. Gwiazdę polarną to widziałem w jednym tylko miejscu ogrodu a jakoś obserwować się dawało i znajomi obsługiwać się teleskop specjalnie się nie musieli uczyć. Jak mi nie pasowało ze względu na okular i wysokość ustawiać w osi na północ to nie ustawiałem, a i tak prowadzenie było lepsze niż w azymutalnym. A i fotki się ciachało księżyca, zaćmień i komet.

I to co pisał Hamal, że zawsze miałem nadzieje na zmotoryzowanie co najmniej jednej osi.

Tak że montażem nie ma co się przejmować, jeśli tylko ma się na niego miejsce, a do obserwacji przyjemnych wystarczy ustawienie na kompas.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop dotarł, wypróbowany póki co w oknie bo co chwile lało i:

  • zestaw BKMAK127EQ3-2 + okulary Starguider WA 66 6mm, 15mm, 20mm, do tego Barlow Orion Shorty 2x i szukacz GSO 8x50 kątowy
  • montaż paralaktyczny jest banalny w obsłudze i bardzo intuicyjny, w razie potrzeby przestawienia można poluzować obie blokady i przestawić
  • sam teleskop jest na prawdę niezły, solidnie wykonany
  • szukacz rewelacyjny, widać przez niego słabe gwiazdy, ten kitowy beznadziejny (podświetlany dostałem)
  • kitowe okulary są słabsze, niż te Starguidera, których używa mi się o wiele lepiej, łatwiej wyostrzyć obraz, i sam widok jest lepszy
  • w dzień na okularze 6mm widać ładnie i ostro trawę, gałęzie, rdzę na barierkach, przy 6mm w połączeniu z Barlowem 2x (czyli powiększenie 2x za duże dla tego teleskopu) obraz jest wyraźnie ciemniejszy, ciut mniej wyraźny, ale nadal ku mojemu zdziwieniu ładnie widać, zwłaszcza drzemiące, ziewające wróble :)
  • o 22 w centrum Wrocławia, przy półmroku widziałem wyraźnie dwie Epsilon Lyr, nawet używając Barlowa 2x i okular 6mm; ze słabszych HIP90444, ładna pomarańczowa, przez Barlowa i okular 6mm również widoczna, mniej wyraźnie i bardziej brązowa, ale widoczna; Vega elegancko migotała promykami
  • w piątek lub sobotę pierwsze testy na zewnątrz i testowe celowanie w planety oraz księżyc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.