Jump to content
Lukasz83

Stackowanie w Siril

Recommended Posts

4 godziny temu, _Spirit_ napisał:

Dzięki za Siril`a. Znów będzie można coś testować.

EDIT:

Szybki jest ten soft przy włączonych 4 rdzeniach.

Jest szybki  :) Fakt.

Mam tylko problem bo stackuje mi sumą ale wywala błąd przy innych metodach. Muszę ogarnąć o co chodzi...

3 godziny temu, Jarzyna B. napisał:

Bliźniaczo podobna pod względem genialnego efektu końcowego  do nie dawno prezentowanej przez Ciebie Ostrygi. Rewelacyjne  zdjęcie i następny obiekt do kolekcji zaliczony :excl:

Dzięki :)

33 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Mam tylko problem bo stackuje mi sumą ale wywala błąd przy innych metodach. Muszę ogarnąć o co chodzi...

Zrobiłem cały materiał M31 LRGB i wszystko ok. Nie robiłem darkiem tylko Bad Pixel Map (cosmetic). Pięknie wyszło a program działa bez błędów.

9 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Zrobiłem cały materiał M31 LRGB i wszystko ok. Nie robiłem darkiem tylko Bad Pixel Map (cosmetic). Pięknie wyszło a program działa bez błędów.

Ja próbowałem zestackować 800 klatek - przerobił na fits, zalignował, znormalizował i wyświetlił błąd stackowania (mediana, sigma clipping)

Tylko opcja "Sum" zestackował

Co prawda ten stack z "sumy" był i tak dużo lepszy od tego z DSS ale muszę zrozumieć co się dzieje, że nie chce stackować innymi sposobami. Mam następny materiał do składania więc będę próbował :) U nas ciężko o opinie, bo ten program raczej jest mało popularny, więc w razie czego uderzę z pytaniami na Cloudynights.

Edited by Lukasz83

A nie używasz autostakkert? Alina ja lokalna powinna być przydatna na takich obiektach. 

8 minut temu, MateuszW napisał:

A nie używasz autostakkert? Alina ja lokalna powinna być przydatna na takich obiektach. 

Autostakkert jest świetny ale nie potrafi obracać klatek (rotować) - może tylko przesuwać je prawo/lewo i góra/dół. Jak mam materiał z jednej sesji to jest ok ale jak nagrywam przez kilka dni to serie klatek są lekko zrotowane. Wtedy tylko DSS dawał radę. SiriL jednak daje sporo lepsze stacki niż DSS - porónywalne z Autostakkertem. Dużo łątwiej się je potem dekonwoluuje i ostrzy. No i szum jakiś taki mniejszy w tle zauważyłem :)

• Like 1

A może pobierz paczkę bez automatycznej instalacji i sobie skompiluj na platformie na której pracujesz. Piszą że może jeszcze wydajniej to działać może też nie będziesz miał problemu z zawieszaniem się programu

14 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Edited by _Spirit_

20 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Program się zawiesił przy składaniu 170 klatek. Wystarczy zmienić ilość wykorzystywanych rdzeni - u mnie z 4 na 3 i program zadziałał. Złożyłem materiał z parametrami jak na screenie:

Btw. można by wydzielić wątek o Siril.

2018-11-15_18h23_32.png

Edited by _Spirit_
  • Like 1
  • Thanks 1

O, i to jest pomysł :) Spróbuję pokombinować z tymi rdzeniami. Właśnie kończę przebierać materiał. Będę miał jakieś 1500 klatek do poskładania w luminancji więc zobaczymy jak to pójdzie.

@Pav1007, @Paether, @LibMar  wydzieli ktoś do odrębnego wątku żeby nie przepadło w czeluściach forum? :)

16 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Program się zawiesił przy składaniu 170 klatek. Wystarczy zmienić ilość wykorzystywanych rdzeni - u mnie z 4 na 3 i program zadziałał. Złożyłem materiał z parametrami jak na screenie:

Btw. można by wydzielić wątek o Siril.

Przed chwilą stackowałem inny materiał - kanał B do nowej fotki - 350 klatek. Poszło bez problemu na 3 rdzeniach :) Wszystkie metody działają.

Zobaczymy jak poradzi sobie później z kanałem L gdzie będzie grubo ponad 1000 klatek. Muszę tylko skończyć dopalać darki w lodówce :P

Edited by Lukasz83

W sumie w tym temacie można zrobić porównania , mam trochę czasu, mogę wrzucić stack z DSS i stack z siril. Mam nadzieję, że znajdę coś z ASI1600, bo tam jest dużo klatek.

• Like 1

Wczoraj go próbowałem, ale mam problem z wykrywaniem gwiazd i "alignacją", nie chce mi wykryć gwiazdek i pisze że widzi ich 0. Składa fotki, ale efekt jest taki że wszystko jest rozmazane.

Pliki przerabiane z tiff.

A ja napotkałem ścianę :/

Program stackuje bez problemu ilości klatek do 505 sztuk - jak daję więcej to od razu przerywa i wywala "Stacking failed". Występuje niezależnie od ilości rdzeni, pamięci i miejsca na dysku...

error.thumb.jpg.4b07632852dac2eb3ea38161276367e0.jpg

Szkoda :/ Ja miałem 509, ale do stacka zostało około 300 i poszło - tutaj porównanie i przy okazji może ktoś wyciśnie więcej z mojego M82, jest na to szansa bo ręcznie wybrałem klatki. Stackowałem 4 rdzeniami. 

• Like 1

Hmm, czyli kolejny program zabudowany jak Registax? W autostakkercie właśnie to uwielbiałem, że nie ma bugów :)

27 minut temu, TomekDw napisał:

tutaj porównanie i przy okazji może ktoś wyciśnie więcej z mojego M82, jest na to szansa bo ręcznie wybrałem klatki. Stackowałem 4 rdzeniami. 

Przeglądam te pliki i większej różnicy nie widać.

1 minutę temu, _Spirit_ napisał:

Przeglądam te pliki i większej różnicy nie widać.

Też nie widzę, ale za to w sirill mogę fajnie odrzucać klatki i dlatego się przyda. 

Siril_.thumb.jpg.300b50b5cd322a9913fe76d7cbf24a5a.jpgTwój stack z Siril - nie mam doświadczenia z galaktykami. Nie skupiłem się też na gradientach tylko sama galaktyka. Gwiazdek też za dużo nie ruszałem.

Edited by _Spirit_

No to też jest tak, że to wygląda jak wygląda 50 minut materiału, światło SCT to F 6.3 więc za dobrze nie będzie, ale to właśnie w takim wypadku powinno się zauważyć różnicę w stackowaniu .

Przyjrzyjcie się jak dobrać parametry dla master biasa i master darka (połowa filmu).

Edited by _Spirit_

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Hmm, czyli kolejny program zabudowany jak Registax? W autostakkercie właśnie to uwielbiałem, że nie ma bugów :)

Nie jest tak źle. Trzeba tylko rozgryźć co lubi a czego nie i poznać jego ograniczenia.

BTW - rozgryzłem problem stackowania dużej ilości klatek :) 

SiriL jest w tanie obsłużyć około 500 fitsów załadowanych w sekwencje jako pojedyncze pliki. Jeśli próbujemy stackować więcej niż 500 to się wykłada i wywala "stacking failed".

Wtedy wystarczy wrzucić wszystkie pliki .fits lub .tiff (ja mam ich 1100) do jednego pliku .SER (na przykład za pomocą PIPP) i załadować do SiriLa

Wtedy program stackuje wszystkie klatki bez problemu wszystkimi metodami (włączając normalizację)

:)

Także przy dużej ilości klatek stackujemy "filmy" zamiast pojedynczych zdjęć - podobnie jak w przypadku AutoStakkerta.

• Thanks 1

Jak chce zarejestrować/konwertować obrazy .tif  (pierwszy krok) wywala mi błędy na każdym obrazku. Może ktoś spróbować czy macie to samo?

Na samym dole przykładowy plik przy którym wywala błędy.

crash1.JPG

crash2.JPG

0013.tif

Edited by cwic