Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz wiedzieć, że Synta, oriony, skyluxy i inne tego typu używki strasznie uzależniają.

Nawet jak uda ci się wyrwać ze szponów nałogu, to nawrót choroby może zwalić z nóg.

Zapisaliśmy się do tego anonimowego klubu by szukać wsparcia i pocieszenia u innych uzależnionych osobników. Niestety na tą chorobę nie ma lekarstwa ...... :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!!!

 

Mam na imię Juliusz i mieszkam pod Poznaniem.

 

Moja astronomiczna pasja zaczęła się już w zamierzchłych czasach podstawówki (zdaje się że jakoś w V klasie), a więc trwa już ponad 13 lat. „iskrą zapalną” były fotografie kosmosu w jakieś książce.

 

Początkowo, byłem zmuszony pozostać przy teorii i obserwacjach gołym okiem – nie stać mnie było na jakikolwiek sprzęt optyczny, nawet najprostszą lornetkę. Ciężkie czasy ;)

 

Obsesyjne marzenie posiadania teleskopu nieoczekiwanie się spełniło. Było to pod koniec 8 klasy podstawówki. Do mojej szkoły zgłosił się pan sponsor. Chciał on ufundować nagrodę dla najlepszego ucznia w szkole. Miał zamiar kupić magnetofon czy coś tym stylu, ale został przez moją wychowawczynię i panią od geografii niemal siłą zmuszony do zmiany swoich planów :) Dość daleko mi było do najlepszej średniej, ale jako jedyny w całej tej smiesznej szkole miałem konkretną prawdziwą pasję.

 

Tak oto stałem się szczęśliwym posiadaczem nowiutkiego Cassegraina 150/2800. Byłem po prostu w szoku… Wyobraźcie sobie – lśniący, żółciutki (made in poland :), piękny. Dostarczył dużo wrażeń - gromady otwarte, kuliste, gwiazdy podwójne… ach!

 

Niewytłumaczalnym dla mnie pozostawał fakt, dlaczego w miejscu np. M108 było „ciemność widzę, ciemność” ;) No cóż, o tym co to jest światłosiła i jak wpływa na obserwacje galaktyk dowiedziałem się niestety duuuużo później.

Lata mijały i zainteresowanie trochę osłabło – żadnych nowych książek, obserwacje coraz rzadziej, wręcz okazyjnie.

 

Niebezpieczne dryfowanie w dół skończyło się rok temu, gdy dostałem od mojej narzeczonej na gwiazdkę „Niebo na weekend”. To byłą rewolucja. Dotarło do mnie jakie ogromne mam braki! Zacząłem też myśleć o jakimś porządnym światłosilnym sprzęcie. Od dobrych paru miesięcy odwiedzam astro forum. Oprócz wielu ciekawych rzeczy, poznałem także opinię na temat teleskopów firmy „U”. To przyspieszyło decyzję o zakupie nowego, porządnego telepa (do preferowanych przez mnie DSów). Po przekopaniu forum wybór padł na sławetną „Syntę” 200/1200.

 

Dzięki wydatnemu wsparciu finansowemu mojej gwiezdnej kobietki udało nam się nabyć mało używany egzemplarz :) Mamy go od listopada ale na sprawdzenie pełni możliwości nie pozwala pogoda oraz fatalne LP w miejscu gdzie mieszkam (niebo szaropomarańczowe, zasięg gołym okiem ok. 4,0mag – gwiazdozbiory takie jak np. jednorożec mogę sobie obejrzeć na mapie :) Na szczęście mam dostęp do ciemnego nieba – działka w Puszczy Drawskiej :) więc jak tyko pogoda i czas pozwolą…

 

Liczę na ciepłe przyjęcie na forum, ciekawe dyskusje oraz integrację ze „środowiskiem”.

 

Pozdrawiam & pogodnych nocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pozdrawiam wszystkich! na wstepie chcialbym podzekowac wszystkim, ktorzy swoj czas poswiecaja na dzieleniu sie swoimi wiadomosciami oraz doswiadczeniami z zakresu astronomi amatorskiej. takie forum jest potrzebne! teraz troche o mnie:

mieszkam w mielcu. wyksztalcilem sie zawodowo w dziedzinie elektryki :burza: i fryzjerstwa(!) :Reege: a pracuje w stolarstwie(!!!) :wymiotuje: oprocz astronomi interesuje sie lotnictwem sportowym B) (licencja pilota paralotni) muzyka midi ( w wlasnym wykonaniu na keyboardzie-koszmar) oraz grafika komputerowa. :komputer: astronomia interesuje sie od dziecka, obserwuje od niedawna. najpierw byla radziecka luneta 45x24 pozniej synta 150/1000 a teraz jestem w trakcie budowy dobsoniaka 270/1500 i to w wiekszej mierze, z tego co dowiadywalem sie "ukradkiem" dzieki tego forum.

mam nadzieje ze w niedlugim czasie spotkamy sie na jakims zlocie. laczmy sie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że żyjesz, ale ciężarówka to pewnie na szrot poszła po spotkaniu z tobą :D

 

witamy ponownie, bardzo nam ciebie brakowało,nie było sie z kim kłucic a z Hamalem lepiej nie zaczynac. :D

 

Nie ma to jak mile powitanie. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będziesz miał problemy z OC , to zrobimy zbiórkę kasy-ja daję 100zł jak by co :Beer:

 

He he, astronomiczna ofiarność! :)

 

Póki co - policjantowi nie chce się przyjechać do mnie do domu żeby mnie posłuchać, w każdym razie ja byłem ubezpieczony OC więc raczej nie powinienem mieć problemów, tamta ciężarówa to TATRA a wartość odpowiedzialności ubezpieczyciela to jednak raczej mały samolot niż taka pospolita wywrota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, astronomiczna ofiarność! :)

 

Póki co - policjantowi nie chce się przyjechać do mnie do domu żeby mnie posłuchać, w każdym razie ja byłem ubezpieczony OC więc raczej nie powinienem mieć problemów, tamta ciężarówa to TATRA a wartość odpowiedzialności ubezpieczyciela to jednak raczej mały samolot niż taka pospolita wywrota.

 

 

100 zł to nie dużo ale jak pomnożysz przez ilość forumowiczów to wtedy sumka naprawdę zrobi się astronomiczna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 zł to nie dużo ale jak pomnożysz przez ilość forumowiczów to wtedy sumka naprawdę zrobi się astronomiczna :D

 

Przecież nie mówię o kwocie ale o astronomicznym wymiarze ŻYCZLIWOŚCI! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócisz do zdrowia to może się kiedyś umówimy na wspólne obserwy-mam działkę pod Lublinem w Zalesiu koło Niemiec ( pomiędzy Lublinem a Lubartowem )

 

NewMapGenerator.JPG

 

PS. Przy wyjeżdzie z miasta wyłącz światła :D a ja w okolicach Zalesia ( proca , kamyki i takie tam inne wyłaczniki) :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.