Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

hej witam was serdecznie

trafilem tu po obejrzeniu bolidu nad krakowem 17 kwietnia :) szukajac potwierdzenia

 

na codzien jestem architektem

i troszke muzykiem > www.forum.knopfler.pl

pozdrawiam

 

przy okazji proponuje jakis dzial odnosnie literatury s-f

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Radradisch ....

słuchaj no panie moze wyceluj nizej a nie tylk ow niebo i moze kogoś dojrzysz z lornetą bądź luneta , ./... Pozdrawiam ,.... ja tez szukam .... znalazłem KrzysztofaZ .... z Tarnobrzega :) 23 km od mojej miejscowosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem! Na imię mam Marcin. Astronomią interesuję się od ponad 15 lat, traktuję to jako hobby, zawodowo zajmuje się bowiem zupełnie czymś innym (urzędnik). Aktualnie mieszkam w Warszawie, gdzie pracuję, natomiast obserwacje prowadzę na Podkarpaciu, skąd pochodzę. Niestety, ze względu na duże odległości pomiędzy Warszawą, a okolicami Rzeszowa, nie za często mogę sobie pozwolić na obserwowanie nieba w tym rejonie :angry: (a warunki tam są trochę lepsze niż w Wa-wie, co mogę potwierdzić z własnego doświadczenia :D ). Niebo obserwuję newtonem 150/750 (Synta) i lornetką BPC 20x60 na statywie. Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Maćku na forum :Beer:

 

Pamiętaj że Krzysiek G. to nie Janusz P. :szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

 

edit: Qrde!!! Na pierwszy rzut oka patrze na twoj awatar i pomyślałem że sam Andre Agassi sie zarejestrował na forum :)

 

dzieki dzieki :) wszystkim

 

Andrzejowi Agassi udzielilem kilku wskazówek jak ma sie lansować :)

 

wiem, Krzysiek G. to nie Janusz P., przykleiłem sobie zółtego post-it'a na monitor :)

 

a moj sprzet to bedzie Synta 10".

 

a jeszcze tylko wkleje fajny post Tiamata:

"pięknie widać planetę wraz z zabudowaniami gospodarskimi Gliśnieaków"

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16583

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkixh !

 

Jestem nowy i zielony zwsze chcialem popatrzeć na gwiazdki z bliska myślalem że jak kupię teleskop to już będę Twardowskiemu w oczy mógł zajrzeć.Dostalem prezent Astar 900/114 wiem że to kiepski sprzęt dla bardziej zaawansowanych także nie lejcie na mnie swoich kpin zlożyłem to jakoś do kupy ale nie mogę poustawiać na niebie znam tylko gwiazdę polarną i księżyc mam programik Mapa NIeba i poczytałem trochę z mojego tarasu widać południową stronę nieba ale dach zasłania mi gwiazdę polarną wszystkie zasady ustawiania są właśnie na nią powiedzcie jak mogę to zrobić inaczej i czy w ogóle będę mógł co kolwiek zobaczyć po za księżycem w takich warunkach.Wczoraj pogapiłem się trochę na księżyc zrobiłem nawet pierwsze zdjęcia na zasadzie obiektyw aparatu do okularu bez żadnej przystawki jak mi się uda dołączę (nie wiem jak) ogólnie jednak proszę o pomoc jak ustawić teleskop nie widząc gwiazdy polarnej i co po za księżycem mogę przy pomocy mojego sprzętu zobaczyć.(i powiedzcie jak można zamieszczać fotki)

 

Pozdrawiam Mirek !

post-4895-1177662386_thumb.jpg

Edytowane przez mirekp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdą Polarną się za bardzo nie przejmuj. Na początek wystarczy ustawić oś montażu zupełnie na oko w kierunku północnym. To żadna filozofia, musisz sobie wyobrazić jak poruszają się obiekty na niebie ze wschodu na zachód i pogłówkować jak poustawiać opowiednio gałki i wajchy w teleskopie, żeby było łatwo za nimi nadążać. A jeszcze lepiej przeczytaj instrukcję obsługi :) Tak jak mówię, na początek nie musisz wcale widzieć Polarnej, wystarczy, że wiesz, gdzie jest północ.

Oprócz Księżyca możesz wieczorami obserwować Wenus i Saturna. Wenus to ta strasznie jasna "gwiazda" na zachodzie, Saturna łatwo zidentyfikujesz z pomocą jakiegokolwiek programu astro, albo choćby mapki z"Wiedzy i Zycia" itp. Na Wenus zobaczysz fazę (i nic więcej), na Saturnie pierścienie i może jeszcze kilka szczegułów przy powiększeniu >100x.

Jeżeli obrazy są do niczego, to jeszcze nie trać nadziei. W takim przypadku to najczęściej wina tragicznych okularów dołączonych do zestawu (wiem co mówię bo sam miałem kiedyś podobny teleskop), które trzeba wymienić na nowe. Może to też wynikać z braku kolimacji teleskopu (kolimację można łatwo przeprowadzić samodzielnie).

 

Jak już trochę zaznajomisz się z niebem, to będziesz mógł uderzyć w inne obiekty, jak gwiazdy podwójne, gromady gwaizd, czy jaśniejsze mgławice i galaktyki. I tu się dopiero zaczyna robić fajnie :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam wszystkich bardzo serdecznie.

 

W końcu udało mi się to o czym myślałem od dłuższego czasu. W domu zamieszkała Synta 8 PYREX :banan: Ale może od początku. Postanowiłem o zakupie jakiś czas temu - niestety jak niektórzy z Was się orientują teleskopów - jest deficyt na Synty. Zależało mi aby ową mieć już na "długi" weekend, gdyż i czasu więcej i po prostu ileż można czytać o tym pieknym nad nami (czy. niebie). Postanowiłem spróbować odkupić od kogoś - choć wątpiłem w to, gdyż wiem jak chodliwa jest Synta. Udało mi się jednak znaleźć jeden nr telefonu, którego właściciel miał do sprzedania teleskop - po rozmowie jakże miłej z już doświadczonym obserwatorem - kolejny problem: ponad 300km i odbiór osobisty, gdyż skrzynie poszły z dymem. Wybrałem opcję taką: JADĘ, biorę żonkę, młodszą siostrę i jedziemy na wycieczkę... :rolleyes:

Teraz wiem, że wybór i decyzja była jak najbardziej trafna. Pierwszy właściciel - osoba niesamowicie ciepła i chętna do pomocy dosyć że upuściła cenę, to jeszcze przeprowadziła krótki instruktaż "co i jak". Wróciłem wczoraj koło godz 23:00, po całodniowej wycieczce pt. "Synta go second home" :D wystawiłem jeszcze ją na probę bardzo krótką, ale... jakże dla mnie ważną -- Saturn po raz pierwszy --na własnym teleskopie jak malina. Widok spowodował sen i poczucie "wiecie czego" :notworthy:

 

PS. Chciałem jeszcze raz pozdrowić Pana Andrzeja z Palikówki k. Rzeszowa i podziękować za wszystko, choć wiem że internetu nie ma i nie przeczyta tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirekp,

:banan: ja mam taki sposób:) a jestesm zieloniutki i sprzęt jeszcze gorszy mam 76/700, otóż po 1 , wiem gdzie mam punkty kardynalne , wschod zachod polnoc poludnie , a do tego jeszcze mam programik Stellarium , i na nim opieram wszystko , oblukam gdzie co ma byc w programie , wyskakuje na dwór i wiem ze ten punkt to np. Saturn , a ten obok księżyca to Jowisz , więcej chyba nie dojrze na tym sprzecie , bo wczoraj próbowałem znaleźć M104 bardzo podobne do Saturna ale pewnie moj telep nie da rady tego obejrzec,bede próbował dalej ,jedyny tak mi sie zdaje minus takiej metody szukania to jest to ze jak wyjdziesz z oświetlonego pomieszczenia w całkowitą ciemność to troszke schodzi zanim oko ci sie przyzwyczai do ciemności:) pozdrawiam

:banan:

 

 

 

 

:Beer:

Edytowane przez TomaszL30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jako nowy uzytkownik, przesylam pozdrowienia pozostalym czlonkom.

Nakreslajac poziom mojej Astro-wiedzy moge bez zastanowienia powiedzieć, iż jest on mniej niz poczatkujacy - jedynie tyle co wyczytam w "Swiecie nauki" oraz "Wiedzy i życie". Na astronomie trafiłem poprzez finanse, które studiowałem, a dokładniej Hipotezę Rynku Frkatalnego. Moją pasja i głowną radością jest Trading - spędzam przy nim tyle czasu co pewnie najzagorzalsi forumowicze przy teleskopach ;) Po 6 latach zabawy z rynkiem kapitałowym doszedłem do punktu w którym spotyka się on z dobrze wam znaną dziedziną czyli Astronomią (a przynjamnniej ją skromniutką częścią) a dokładniej Teorią choasu, Fraktalami oraz parome podobnymi tematami. W ten sposób zostałem automatycznie "wciągnięty" w nową dziedzinę wiedzy, czyli astronomie. Dzięki temu formum mam zamiar pogłębiać moje specyfincze zainteresowania, czyli Astronomię w Finansach oraz oczywiście wszystko pozostałe, co będzie sprawiało mi satysfkacje :):)

Jeśli chodzi o obserwacje, to jedyną rzeczą jaką użwam jest Starry Night 6 Pro Plus (jeśli wogóle można to nazwać obserwacjami) ;);). Od czegoś trzeba zacząć :)

 

Jeszcze raz wszytskich pozdrawiam,

Mysza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomkuL30 tak zapytam, czy Ty mieszkasz w Gorzycach tutaj zaraz za Sandomierzem ? Czy w tych drugich Gorzycach ?

 

 

mieszkam w tych Gorzycach zaraz za sandomierzem jak sie na Stalową wole jedzie :) Pozdrawiam :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.