Skocz do zawartości

Starlink - wątek obserwacyjny


SMAT969

Rekomendowane odpowiedzi

Lecą nad Gdańskiem! 

Ja pierniczę, co to był za widok... Kilkadziesiąt punktów świetlnych w łańcuszku jeden za drugim... Z zachodu dokładnie na wschód, jednostajnie. Jeśli 23.23 było je widać i teraz, to w takim razie to na pewno Star Linki :)

Edytowane przez sidiouss
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i były!

W Koszalinie 0:58 na maksymalnej wysokości, jakieś 70-80 stopni nad horyzontem w kierunku południowym, przelot prawie dokładnie z zachodu na wschód.

 

Naliczyłem 54 sztuki, przy czym kilka było wyraźnie jaśniejszych od pozostałych, więc zakładam, że to po prostu po 2 satelity bardzo blisko siebie - czyli w sumie pasuje, bo miało ich być 60.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem tylko przez ułamek sekundy w luce między chmurami

 

23 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Dobra, sam sobie odpowiem :) Wg Wiki inklinacja to mniej-więcej 53 stopnie, orbita 440-550 km, więc okres obiegu nieco ponad półtorej godziny; ogólnie powinny być widoczne w całej Polsce - o ile pogoda pozwoli. 

czyli co, za kolejne 1,5h jest znów szansa na zobaczenie?, bo może wtedy się u mnie niebo wypogodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, GKG napisał:

Widziałem tylko przez ułamek sekundy w luce między chmurami

 

czyli co, za kolejne 1,5h jest znów szansa na zobaczenie?, bo może wtedy się u mnie niebo wypogodzi

Chyba już niestety będą w cieniu Ziemi i nie będzie ich widać :(

Ale można spróbować, może akurat będą na tyle wysoko, że jeszcze będą oświetlone. Jeśli będą widoczne, to tym razem bardziej na południowym zachodzie i powinny być niżej.

 

Eh, no i pospane, idę sobie jakąś herbatę zrobić i czekam do 2:30 :D

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie - Witam :) 

Specjalnie założyłem u Was konto, aby dokonać tego wpisu.

Wasze forum znalazłem szukając w sieci informacji na temat tego zjawiska.

 

Mieszkam na południu Polski  dokładnie o  00:59 Przeleciał ciąg punktów - nie wiem dokładnie ile, ale było ich przynajmniej kilkanaście, bardzo blisko siebie, następnie za nimi ok 3-4 w znacznie większych odległościach. leciały mniej więcej z południowego zachodu na północny wschód. Jak na wysokość, to szybkość była ogromna, ale widoczne były idealnie - u mnie było czyste niebo. 

Pierwszy raz coś takiego widziałem.

 

 

Edytowane przez master79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Za(KS)t napisał:

@sidiouss Ja na kaszubach trafiłem na dziurę w chmurach ale nic nie widziałem, ktoś coś widział?

Patrzyłem przez 20min z balkonu, między chmurami przebijał tylko Księżyc, przelotu nie widziałem. Albo zasłoniły chmury, albo co bardziej prawdopodobne - satelity weszły w cień Ziemi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.