Skocz do zawartości

Analema - słoneczne dziecko


DARK

Rekomendowane odpowiedzi

Super :D
Widziałem kiedyś na Fejsie fotki naświetlane po kilka miesięcy, właśnie na papierze fotograficznym i w jakichś puszkach itp., m.in. z Łodzi i okolic. I tak się zastanawiam - czy to czasem nie Ty to wrzucałeś?

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie moje bo poza najbliższymi okolicami nie wieszam puszek, choć faktycznie mieszkam niedaleko Łodzi. Dzięki tej technice odpada aspekt nakładania na siebie pojedyńczych naświetlań i świetnie przysłużyła mi się ona do rejestracji ruchu Słońca na niebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czerwca kiedy to zacząłem do listopada było mega słonecznie. Grudzień wyjątkowo pochmurny ale jakoś tego za bardzo nie widać. Styczeń całkiem nieźle, luty i marzec wybitnie słoneczne, kwiecień pod koniec zaczął złą passę którą maj podtrzymał i trochę oszpecił ciągłość linii. Ale czasem  zdarzały się sytuacje że akurat na 3min naświetlania przychodziły chmury by odejść tuż po porze otwarcia. Pamiętam kilka takich sytuacji w grudniu i maju, akurat w miesiące które to i tak były wyjątkowo pochmurne. Oczywiście też były odwrotne sytuacje ale raczej mniej niż tych pierwszych. Szacuję, że na całej analemie jest przeszło 200 naświetlań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, DARK napisał:

Styczeń całkiem nieźle, luty i marzec wybitnie słoneczne, kwiecień pod koniec zaczął złą passę którą maj podtrzymał i trochę oszpecił ciągłość linii.

Moim zdaniem to jest urok takiego zdjęcia. Jeszcze piękniej pokazuje jego wymiar czasowy, ale nie tylko czasowy. Patrzę i widzę tygodnie słońca, ale i długie ciągi niepogody. To tylko wzmacnia wrażenie, że to cały rok zamknięty w jednym obrazie.

Świetny kadr do analemmy, wyjątkowo udane.

Edytowane przez dziki_rysio_997
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Pav1007 napisał:

Wg mnie ta fotka powinna mieć co najmniej 100 lajków na AP - biorąc pod uwagę poświęcenie autora i technikę zrobienia takiego zdjęcia.

Świetny tytuł: Rok zamknięty w jednym obrazie.

 

Czad!

Dzięki. Ja mam po prostu dobre zdjęcie i jest to najlepsza zapłata za cały trud. Lajków nie pokaże ludziom czy nie wrzucę sobie ich do mojej galerii najlepszych, zdjęcie tak :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kompas napisał:

Na tym zdjęciu doskonalę widać że Słońce raz się śpieszy a raz opóźnia. Widać też że wyznaczać linię PN-Pd  bez użycia efemeryd słonecznych możemy tylko 4 razy w roku.

Zgadza się. Jadąc od dołu 24 XII, 10 IV, 21 VI, 31 VIII +/- 2 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DARK, ale coś kiepski obiektyw - straszna koma czy jakaś inna dystorsja wylazła po bokach. Nie nadaje się do astrofoto :naughty:

Sugeruję lepiej to dobierać na przyszłość...

 

 

A na poważnie to kozak projekt i zdjęcie :D Nawet nie chcę sobie wyobrażać jak bardzo zorganizowanym trzeba być...

Szacun i gratulacje :notworthy:

 

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.