Skocz do zawartości

RC vs refraktor


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze słyszałeś. Ale parametrem decydującym w dużej mierze jest cena. Zaczynając od niewielkich kwot (oczywiście relatywnie) mamy do wyboru Newtony i małe refraktory APO. I z takich teleskopów zdjęć mamy najwięcej. Małe, budżetowe RC-ki o aperturach 150, 200 mm owszem, istnieją, ale są marnej jakości i z tego powodu zbyt wiele zdjęć z nich nie znajdziemy.

Zalety RC w pełni można docenić inwestując w sprzęt naprawdę drogi. Teleskopy te o średnicach od 300 mm wzwyż produkowane przez renomowane firmy są potwornie drogie. Do tego potrzebne są potwornie drogie montaże i ceny setupów robią się sześciocyfrowe. To oczywiste, że zbyt wielu astroamatorów nie może sobie na ich zakup pozwolić. Trzeba jednak przyznać, że to już najwyższa półka, sprzęt dedykowany i wymarzony do astrofotografii, stosowany też w profesjonalnej astronomii. Fotografie nimi robione są fantastyczne. I wbrew pozorom nie ma ich znowu w necie tak mało.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było zrobić ankietę. 

Mniej kłopotów, mniej stresu, mniej walki ze sprzętem, więcej czasu dla rodziny = refraktor. 

Polecam jakiś budżetowy quadruplet od TS lub polke wyżej Takahashi/TEC lub CFF. 

 

@Adam_Jesion jak dobrze pamiętam miał sporego RCka, a to się wiąże że sporym stresem.....finansowym. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, isset napisał:

Już nie raz słyszałem, że RC'ki są dedykowane do astrofotografii, ale z tego co widzę to najwięcej zdjęć powstaje za pomocą newtonow i refraktorów. To jak to jest z tymi RC'kami? 

Też zastanawiałem się na RC-kiem 8", ale na tym forum nie było nikogo, kto poparłby taką ideę. Komuś musiałem uwierzyć B).

Poza tym pytanie, do czego ma być tuba? RC-ki to jednak dłuższe ogniskowe i mniejsze jasności (f8).

Więc teraz powoli usiłuję ogarnąć swojego nowego UNC 200 f5 od TS Optics.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie miałem na myśli RCki w okolicach 200mm. Na DO nie są strasznie drogie i skoro są dedykowane do astrofotografii to zastanawiające było czemu nikt nie robi zdjęć tymi RC'kami. A wychodzi na to, że kiedy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu swojej historii użytkowałem trochę sprzętu:

 

Newton 10 cali VX Orion

Poległem, kolimacja i jakość wyciągu nigdy nie udało mi się zrobić zadowalających zdjęć

 

Refraktor Omegon APO 126

Użytkuję go dalej bez obsługowy sprzęt jestem mega zadowolony

 

PlaneWave CDK 12,5 cala  

Dwa lata ciężkich walk głównie z montażem zakończone decyzją o zakupie większego RC

 

PlanetWave CDK 17cali

Ponad rok walk ze sprzętem zakończone połowiczym sukcesem, przynajmniej są zadowalające zdjęcia

 

CDK PlanetWave użytkowałem w ramach projektu iTeleskop.org i są to moje osobiste doświadczenia. Jestem administratorem tego sprzętu i mam bezpośredni dostęp do niego.

 

Podsumowując 

Sprzęt w miarę tani i dający maksimum satysfakcji to refraktor APO nadaje się do zestawu wyjazdowego ale także do zestawu zdalnego. 

Jeśli chcemy przejść na wyższy poziom (tylko dla pasjonatów) to tylko duże RC za wielkie pieniądze. Niestety nadają się one tylko do stacjonarnych obserwatoriów. Ale pokażą one pazur w postaci super zdjęć tylko pod ciemnym niebem. Wniosek obserwatoria zdalne. Droga ta jest nie tylko droga ale i trudna. Muszę to powiedzieć że im droższy sprzęt tym więcej z nim kłopotów. Niestety mówię to z własnego doświadczenia.

Ostatnio odwiedziłem farmę AstroCamp w Hiszpanii i zauważyłem że inny mają podobne zdanie przeważały duże RC oraz duże APO. Był tylko jeden Newton ASA oraz jeden typu RASA

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oboma rękoma pod tym co napisał @AWE podpisuję.

Dodam jeszcze, że wyjaśnia to, dlaczego mimo, iż duże refraktory APO są potwornie drogie a jednak astrofotografowie je kupują. No bo jak wytłumaczyć początkującemu miłośnikowi astronomii, że APO 200 mm kosztuje ok. 100 000 PLN a tej samej wielkości Newton 1300 PLN

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Grzędziel napisał:

Oboma rękoma pod tym co napisał @AWE podpisuję.

Dodam jeszcze, że wyjaśnia to, dlaczego mimo, iż duże refraktory APO są potwornie drogie a jednak astrofotografowie je kupują. No bo jak wytłumaczyć początkującemu miłośnikowi astronomii, że APO 200 mm kosztuje ok. 100 000 PLN a tej samej wielkości Newton 1300 PLN

tutaj trochę przesadziłeś

Newton za 1300 zł to amatorski sprzęt do obserwacji wizualnych

Newton typowo astrofotograficzny kosztuje wielokrotnie więcej. Różni się nie tylko optyką ale przede wszystkim mechaniką. Sam wyciąg do takiego Newtona kosztuje znacznie więcej niż Newton do wizuala z montażem i zestawem okularów. Inne są tuby, wyciągi, pająki, cele LG, a nawet obejmy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację, ale zaznaczyłem, że to punkt widzenia początkującego, który tego wszystkiego jeszcze nie wie, a z ciekawości wertuje cenniki. Natrafiając na takie różnice cen sprzętu o identycznej aperturze może wyciągnąć wnioski, że APO to coś absurdalnie drogiego i nigdy w życiu czegoś takiego nie kupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie problem z Apo polega na tym, że apo mają wyraźnie mniejszą rozdzielczość i już na starcie przegrywają to starcie o detal. Cały czas przypominam sobie prezentację RC 12"  od gso opublikowaną przez Jesiona, gdzie bardzo chwalił ten sprzęt. 

 

 

Z samymi Apo też nie jest łatwo. Można kupić 150mm za 12 koła od APM ale ile to warte nie wiadomo, bo są i za 100 000. Brakuje ustandaryzowanych testow jakie są dostępne np. w fotografii. Obiektywy fotograficzne mają dosyć proste zasady relacji ceny do jakości, w astro tego nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kubaman napisał:

Dla mnie problem z Apo polega na tym, że apo mają wyraźnie mniejszą rozdzielczość i już na starcie przegrywają to starcie o detal. Cały czas przypominam sobie prezentację RC 12"  od gso opublikowaną przez Jesiona, gdzie bardzo chwalił ten sprzęt.

Co z tego że APO mają mniejszą rozdzielczość jak i tak maskuje to seeing. Różnica jest w powierzchni i to samo trzeba palić kilka razy dłużej. Przykład APO 150mm, RC 20" - powierzchnia 11x większa. Dla RC 12" 4x szybciej niż APO 150mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.