Skocz do zawartości

Mgławica IC 5068


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Kontynuuję eksplorację  ciemnych mgławic Łabędzia przy użyciu filtrów wąskopasmowych. Tym razem fotografowałem niezwykle rzadki obiekt - mgławicę IC 5068 tuż poniżej Ameryki NGC 7000.

Na razie mam 30x1200 sekund Ha i 22x1200 sekund OIII.

Veloce RH200 i STL 11k na ASA DDM 60.

Siarka do pełnego HST  w drodze.

 

8-VftqnTB48R_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tak naprawdę dopiero na początku swojej zabawy w astrofotografię i pewnie mój komentarz będzie mało merytoryczny. Napiszę jednak, że bardzo mi podchodzi taka paleta barw. Jest nietypowa, błękit miło kontrastuje z resztą. Świetnie się to ogląda w pełnym rozmiarze - zero szumu, niebo perfekcjonistów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne :)  tak jak napisałem powyżej kolorystyka jest wybrana świadomie. Mając dwa sygnały do dyspozycji wybrałem kontrastujące kolory dla pokazania celu zdjęcia . Zresztą identycznie jak w poprzedniej pracy pokazującej obszar NGC 7000/ IC 5070

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest przyzwyczajenie ludzkie - niby cały czas się mówi, że kolorystyka w narrowband to kwestia widzimisię autora a mimo to każde odbiegnięcie od kanonów odbierane jest dwojako.

 

Mi osobiście kolorystyka podeszła. Podobają mi się takie 'eksperymenty'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że są tacy, co im się podoba :) Gdyby był to typowy obrazek HST to chyba nie podjąłbym ryzyka aż tak drastycznego odejścia od kanonów, ale tu chodzi o coś innego - kolor ciemnej mgławicy jest umowny jak to w NB ale zadaniem fotki jest pokazanie włókien ciemnego pyłu, a to można pokazać wyłącznie na kontrastowym tle.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście kolorystyka bardzo się podoba, lubię bicolor ala brąz z niebieskim/błękitem - powiedziałbym, że nawet bardziej niż HST. Czasem sam próbuję uzyskać właśnie podobne odcienie jednak ciężko to idzie przy masakrycznym lp. Oczywiście o detalu i innych technicznych kwestiach nie ma co się tu rozpisywać bo to klasa sama w sobie :)

Wg mnie świetne zdjęcie! 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie świetne! Bardzo fajnie Maćku, że wróciłeś do starego, dobrego, szerokokątnego setupu.

Natomiast zachodzę w głowę jakim sposobem z bikoloru uzyskałeś taką kolorystykę, która (subiektywnie) zupełnie mi nie odpowiada, ale nie przeczę, że jest bardzo ciekawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu taka bidota, klasyczny bikolor.

Poddałem się jak po 3 godzinach ekspozycji siarki ( 9x1200 sek) w bin 2 na STL 11k i Veloce ( f3) nic nie widać .

Dla tych, co się kiedyś wezmą za ten obiekt : wyjątkowo paskudna mgławica do obróbki NB. Sygnał OIII rozmyty i słabiutki, SII właściwie brak. Jak dla mnie jedyna sensowna interpretacja to LRGB wzmocnione Ha. . Teraz już wiem, dlaczego tak mało detalicznych zdjęć tego obszaru jest w necie - pomijam szerokie ujęcia z Ameryką gdzie jest on prawie zawsze.

 

AgLozVFjFtkf_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podoba mi sie nałożenie telnu.

wyglada jak subtelna mgielka. prawdopodobnie przez spore odszumianie, ale ogolny odbior jest spoko.

 

kurcze juz nie moge sie doczekac jak pojade w ten rejon samyangiem 135@2 i swoja kamerka :)

zestaw specjalnie stworzony pod mglawice trudne do wyłapania.

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyczne ( prawie) HaLRGB. Dlatego "prawie", że wykorzystałem sygnał tlenu do dodania pewnej plastyczności monotonnego morza wodoru.

LRGB: 8x300 na każdy kanał.

NiiC_RrzsiZF_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.