Skocz do zawartości

Jaki 5 mm do planet???


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Nie ma się o co fochać:emotion-5:. Dyskusja jest dyskusja a ja chętnie słucham ale teraz serio chciałbym okular na planetki i dobrze to przemyślałem. 14mm jest następne w kolejce. 

W międzyczasie opatrzyłem sklepy i TS HR nie znalazłem u nas.Jest w Niemczech (300+50 przesyłka)chyba że coś przegapiłem. Jest ortho w Delcie(229) i garniturek TMB w Teleskopy.pl (195) i tyle w temacie. Poszukam jeszcze.

Nie focham się :emotion-5:. https://www.astroshop.pl/okulary/ts-optics-okular-planetarny-hr-5mm-1-25-/p,6164 a to TS HR z wysyłką za 30 zł.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszK napisał:

A jak nie da? :emotion-5:

Nie mów takich rzeczy:hmm:

Zdaję sobie sprawę że nie mam doświadczenia ale chcę spróbować też dużych powerów. W końcu to10" . 

5mm da mi 250× i źrenicę 1,2 o ile dobrze liczé. To chyba do licha da się wykorzystać. Widziałem szkice z opisami 300× i więcej. Chyba nie powiesz że nie robicie takich zbliżeń.Pewnie że nie jest to zakres na co dzień ale ale można.

Jak nie będzie warunków to i 150× będzie lipa.. 

Planetki lubię i będę próbował.

4mm też sobie kiedyś sprawię.:haha:

To tak jak z prezerwatywą. Lepiej mieć i nie użyć niż odwrotnie.

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.08.2019 o 07:58, JSC napisał:

Chodziło mi o "stajnie Naglera" czyli Pana Naglera (załozyciela firmy), czyli Tele Vue, czyli niekoniecznie "Naglery" (są jeszcze Delosy, Etosy i i inne). Ale nie znam sie na nich poza ich doskonałymi Plosslami :) Tak więc trzeba posłuchać tych co je użytkują i absolutnie nie chcę w tej mierze polemizować. :flirt:

 

@Mariusz Psut - nie wiem czy wyłowiłeś z tych linków, które podesłałem.

Jesli chcesz uzywać dobrych planetarnych okularów jak ortho czy mono, to do światłosilnych teleskopów (f5 i ponizej), a zwłaszcza Newtonów używa się Barlowa do obserwacji planet. Chodzi o to, aby promienie  stożka światła padały na soczewke okularu pod mniejszym kątem (bardziej prostopadle). Tak wiec lepsze wyniki uzyszkasz okularem otho 10mm z Barlowem 2x niz z samym okularem ortho 5mm. Jesli teleskop ma f10 lub f15, to używanie Barlowa jest oczywiscie zbrodnią, ale dla f5 zbawieniem. Tako rzeczą znawcy, ale czytam również nawet tu na forum, ze to sie sprawdza w praktyce.

Jesli wieloszkiełkowy okular ma wbudowany w swoja konstrukcję element "Barlowopodobny", to już nie ma sensu oczywiście "Barlowować" go podwójnie.

Powiedz mi jeszcze czy taki Barlow GSO (2w1) 2× i 1,5× może być?. Bo w takim razie z ortho 10mm to lepiej.ER większy i dwie ogniskowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki jest ten GSO. Wiem,  że najlepszy z tych najtańszych jest Baader "Q" 2,25x/1,3x (są dwa różne, bo jeszcze jest Hyperion), ale Tobie akurat za bardzo by nie pasował, ale nie wiem.

Jak z kol. Jupiter 1969 oglądaliśmy Księżyc to w przysłonietym!  Newtonie 14" do 140mm spokojnie wyciagał ponad 300x, przy bardzo dobrym obrazie (ja wiem - to już trochę inny teleskop).

Są ludzie, którzy po prostu nie oglądają w dużych powiększeniach (dla mnie zupełnie niezrozumiałe..., bo da się, ale może po prostu nie interesują się szczegółami, a raczej wolą ogólny piekny widok - nie wiem), a są i tacy, którzy oglądają. Musisz sam sprawdzić...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

Nie wiem jaki jest ten GSO. Wiem,  że najlepszy z tych najtańszych jest Baader "Q" 2,25x/1,3x (są dwa różne, bo jeszcze jest Hyperion), ale Tobie akurat za bardzo by nie pasował, ale nie wiem.

Jak z kol. Jupiter 1969 oglądaliśmy Księżyc to w przysłonietym!  Newtonie 14" do 140mm spokojnie wyciagał ponad 300x, przy bardzo dobrym obrazie (ja wiem - to już trochę inny teleskop).

Są ludzie, którzy po prostu nie oglądają w dużych powiększeniach (dla mnie zupełnie niezrozumiałe..., bo da się, ale może po prostu nie interesują się szczegółami, a raczej wolą ogólny piekny widok - nie wiem), a są i tacy, którzy oglądają. Musisz sam sprawdzić...

Właśnie tego odradzania komuś dużych powerów nie rozumiem. Pytam o propozycję 5mm i pada pytanie,po co ci to,nie wykorzystasz itd. Ja też chcę spróbować planetek 250,300×.

A co do tego Barlowa to polecają do orciaka już jakieś lepsze(doczytałem w międzyczasie). Przewija się GSO 2×2".

A tego Barlowa baadera nie znam.Sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam 4mm ortho Celestron i mimo małego ER używam go często,ale bardziej poglądowo. :)

Okular do planet to dobre ortho. np. BGO nie mylić z BCO !!!

ortoskopy dostarcza co prawda pastelowe kolory planet ale za to bardzo ostre i z założenia konstrukcji pozbawione dystorsji i innych wad optycznych.

 

Dość ciężko jest wykonać poprawnie 5mm okular z min. wadami optycznymi ,dlatego należy unikać tzw."kieliszków"  plosslow ,itp. w cenie do 100zl bo z pewnością nie będziemy z nich korzystać z powodu ich własnych wad optycznych a co za tym idzie kiepskich obrazów,które bodziemy mylnie przypisywali/obarczali dużym powiększeniem lub tez slaby warunkom obserwacyjnym.

 

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, YOKER napisał:

Mam 4mm ortho Celestron i mimo małego ER używam go często,ale bardziej poglądowo. :)

Okular do planet to dobre ortho. np. BGO nie mylić z BCO !!!

ortoskopy dostarcza co prawda pastelowe kolory planet ale za to bardzo ostre i z założenia konstrukcji pozbawione dystorsji i innych wad optycznych.

 

Dość ciężko jest wykonać poprawnie 5mm okular z min. wadami optycznymi ,dlatego należy unikać tzw."kieliszków"  plosslow ,itp. w cenie do 100zl bo z pewnością nie będziemy z nich korzystać z powodu ich własnych wad optycznych a co za tym idzie kiepskich obrazów,które bodziemy mylnie przypisywali/obarczali dużym powiększeniem lub tez slaby warunkom obserwacyjnym.

 

J

Właśnie "dobre Ortho" to częsta odpowiedź na takie pytanie. Niestety raczej tylko na giełdzie bo w ofertach sklepów to tylko BCO.A weź upoluj takie na giełdzie,nierealne.Kto ma to raczej rzadko się pozbywa. Albo w USA tylko że koszty i ryzyko. Do mojego f5 to w sumie chyba tylko lantany zostają i coraz częściej spoglądam na Vixeny. Na CN są bardzo chwalone i to chyba je wezmę na najniższe ogniskowe specjalnie na planetki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wojt0000 napisał:

Tak widziałem i też biorę pod uwagę. Ma bardzo dobre opinie. Cenowo super. Wygodniejszy niż BCO ,co w zimne noce będzie miało znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Właśnie "dobre Ortho" to częsta odpowiedź na takie pytanie. Niestety raczej tylko na giełdzie bo w ofertach sklepów to tylko BCO.A weź upoluj takie na giełdzie,nierealne.Kto ma to raczej rzadko się pozbywa. Albo w USA tylko że koszty i ryzyko. Do mojego f5 to w sumie chyba tylko lantany zostają i coraz częściej spoglądam na Vixeny. Na CN są bardzo chwalone i to chyba je wezmę na najniższe ogniskowe specjalnie na planetki.

 

Nie ma się co bać. Kiedyś bawiłem sie w Paypale, ale teraz po prostu kupię kartą. Udostępniam na koncie dwa razy więcej pieniędzy niz kosztuje dana rzecz (nigdy nie widomo ile Ci doliczą jakichś tam dodatkowych kosztów) , pobieraja sobie ile chcą :szczerbaty: (ale nie oszukaja - bez obaw) i wysyłają. Niektóre sklepy w USA maja swoje europejskie placówki - jak np. Edmund (biuro w W. Brytanii, a magazyn w Niemczech - :D ), wiec i tak kupisz w Europie za Euro.

 

Na Astroshopie to juz w ogóle bez stresu, bo masz polska obsługę przez telefon (przesympatyczna Pani)  i możesz popytac jak by co. Gdyby odebrał, ktos, kto nie zna polskiego, to po prostu pytasz "Du you speak Polish?" i Cie przekierowują :) Niemniej jednak płacisz tam w Euro, więc musisz postepować jak w każdym zagranicznym sklepie.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JSC napisał:

Nie ma się co bać. Kiedyś bawiłem sie w Paypale, ale teraz po prostu kupię kartą. Udostępniam na koncie dwa razy więcej pieniędzy niz kosztuje dana rzecz (nigdy nie widomo ile Ci doliczą jakichś tam dodatkowych kosztów) , pobieraja sobie i wysyłają. Niektóre sklepy w USA maja swoje europejskie placówki - jak np. Edmund (biuro w W. Brytanii, a magazyn w Niemczech - :D ), wiec i tak kupisz w Europie za Euro.

 

Na Astroshopie to juz w ogóle bez stresu, bo masz polska obsługę przez telefon (przesympatyczna Pani)  i możesz popytac jak by co. Gdyby odebrał, ktos, kto nie zna polskiego, to po prostu pytasz "Du you speak Polish?" i Cie przekierowują :)

Astroshop mam już na oku:grin:.

A sklepów w Stanach niestety nie znam.

Jak masz jakieś linki to poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne ze nie ma co się bać... w końcu nie kupujesz ZAO :)

ostatnio był do kupienia  tzn.cały set Kasai Ortho na naszym forum.

 

Edmundy- bardzo fajne tylko wg. mnie za słabe warstwy, które generowały mi "duszki " ksiezycy Jowisza ,itp.

 

https://astromart.com/classifieds/astromart-classifieds/eyepieces/show/celestron-orthos-etc

 

 

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Właśnie "dobre Ortho" to częsta odpowiedź na takie pytanie. Niestety raczej tylko na giełdzie bo w ofertach sklepów to tylko BCO.A weź upoluj takie na giełdzie,nierealne.Kto ma to raczej rzadko się pozbywa. Albo w USA tylko że koszty i ryzyko. Do mojego f5 to w sumie chyba tylko lantany zostają i coraz częściej spoglądam na Vixeny. Na CN są bardzo chwalone i to chyba je wezmę na najniższe ogniskowe specjalnie na planetki.

 

Baader Genuine Ortho jest dalej dostępny jako Fujiyama HD-Or

https://www.teleskop-express.de/shop/index.php/language/en/manufacturers_id/111/astro/Kokusai+Khoki.html

W Stanach sprzedaje go też inny resealer japońszczyzny - Hutech

https://www.sciencecenter.net/hutech/vis-acc/ep/index.htm

 

Baader Classic Ortho to konstrukcja ortoskopa zeissa z poszerzoną diafragmą z 42 do 52 stopni.

Te dodatkowe 10* nie ma takiej korekcji jak środek, ale baader zrobił to z rozmysłem, żeby ułatwić zabawę na dobsonie i ze słabymi/małymi DSami. 

Mam 10mm i transmisja, kontrast jest na poziomie najlepszych okularów.

 

EDIT: dopisałem pełne nazwy bo coś ze skrótami jest namieszane w tym wątku :P i dołożyłem fotkę 6tek BCO i BGO:

post-20508-14073904044261.jpg

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, YOKER napisał:

Edmundy- bardzo fajne tylko wg. mnie za słabe warstwy, które generowały mi "duszki " ksiezycy Jowisza ,itp.

 

 

 

 

A o jakie konkretnie chodzi? RKE? Nowe są bardzo dobre, dodatkowo ze szkła niskodyspersyjnego. https://www.edmundoptics.com/f/edmund-optics-rke-precision-eyepieces/12484/ chociaz wyczernienie wewnatrz nie jest idealne, zleży pewnie dużo od uzytego teleskopu

Edmund ma tez bardzo dobre ortho, ale widzę, ze na daną chwile dostepne tylko 6mm. https://www.edmundoptics.com/f/orthoscopic-eyepieces/12478/

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem stare bo te podane z linku maja silniejsze warstwy... jeśli jest tak w realu jak na zdjęciach :)

Pamiętajmy ,ze to co zwykle nazywamy plosslem nie jest plosslem tylko układem symetrycznym...

Prawdziwe plossle /patent chyba Zeissa?/ są dostępne ale cena ich jest trochę inna :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.