Skocz do zawartości

Głowa sępa LBN 777 - ze zlotu


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

To był dobry pomysł na zlocie żeby zając się tym obiektem ,  ponad 60 klatek L-ki dało naprawdę dobry efekt , mimo ciemnego obiektu newton  f4 robi swoje  .  Czekam na kolor :) Interesujący jest ten wąski pas pyłowy z lewej strony głowy sępa/orła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie.  Mam nadzieję że dozbieram kolor w jakimś rozsądnym czasie.

10 godzin temu, ANowak napisał:

Bardzo fajne zdjęcie, ale trochę jakby mydlane się wydaje. 
Jednak szczególnie cieszy mnie fakt, że dawałem na nie prąd :P

Możesz do doprecyzować?

Nie wiem dokładnie co masz na myśli , pisząc że " jakby mydlane " . Czy chodzi ci o ogólną ostrość zdjęcia ? Czy też o tło?  A może o poziom odszumienia?  Bo ja szczerze  nie wiem , jak by to inaczej miało wyglądać .

Gwiazdy są dosyć ostre , tu bym więcej nie dodawał. Natomiast w tle jest cała masa pyłów, których już bardziej się wyostrzyć nie da , one są takie właśnie rozmyte. Nie uzyskasz w tym obszarze fajnego, czarnego tła kontrastującego z mgławicą, chyba że ostro przytniesz histogram i je "sztucznie" wyczernisz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Duser napisał:

Możesz do doprecyzować?

Nie wiem dokładnie co masz na myśli , pisząc że " jakby mydlane " . Czy chodzi ci o ogólną ostrość zdjęcia ? Czy też o tło?  A może o poziom odszumienia?  Bo ja szczerze  nie wiem , jak by to inaczej miało wyglądać .

Gwiazdy są dosyć ostre , tu bym więcej nie dodawał. Natomiast w tle jest cała masa pyłów, których już bardziej się wyostrzyć nie da , one są takie właśnie rozmyte. Nie uzyskasz w tym obszarze fajnego, czarnego tła kontrastującego z mgławicą, chyba że ostro przytniesz histogram i je "sztucznie" wyczernisz .

Mam wrażenie, że poziom odszumienia powoduje taką gładkość. W moje gusta jest zbyt gładko.
Gwiazdy i pyły są ok, ale sama mgławica wygląda dla mnie jako wtopiona w tło. Poczekam na kolor, może to tylko takie odczucia po samym BW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, ANowak napisał:

Mam wrażenie, że poziom odszumienia powoduje taką gładkość. W moje gusta jest zbyt gładko.
Gwiazdy i pyły są ok, ale sama mgławica wygląda dla mnie jako wtopiona w tło. Poczekam na kolor, może to tylko takie odczucia po samym BW

OK , może i racja . A takie coś :lbn777_bezNR.thumb.jpg.323f62fb2bd93124a216f1daf690dd46.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia wersja jest bez odszumiania. Specjalnie dla purystów :) .

Zebrałem wczoraj trochę koloru , zobaczymy , co z tego wyjdzie ...

 

23 godziny temu, Piotr4d napisał:

ASI 1600 z newtonami daje bardzo fajne gwiazdy. Halo wokół tych jasnych jest zdecydowanie mniejsze niż w refraktorach, dodatkowo bardzo ładnie komponuje się ze spajkam. 

Przykład zdjęcia jasnej gwiazdy ( Errai - gamma CEP) 120 sek  , pociągnięte DDP + levels

star1.jpg.3e8dce3bf9ec67bfd98568150de2714f.jpg

Zero wzorka dyfrakcyjnego , znanego z refraktorów .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Duser napisał:

Zero wzorka dyfrakcyjnego , znanego z refraktorów .

Wydaj mi sie, ze to dzieki spajkom ktore "odprowadzają" czesc swiatla gwawizdy na boki. w refraktorze wszystko sie dusi wokół jednego punktu.

Musze zrobic u siebie eksperyment w 100q i dodac sztuczne spajki z np cieniutkiej żylki. Ciekawe czy gwiazdki zaczna wygladać jak z kaf8300 ??? :)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znamienne jest to, że nikt, (a Wessel w szczególności) nie wypowiada się tu krytycznie na temat gwiazdek z cmosa, co wg mnie świadczy o tym, że są doskonałe (poza leciutkim pojechaniem). Zastanawiam się, czy jest to zasługa lustra (zero chromatyzmu) czy Twojej Piotrze magicznej metody obróbki. 

Bardzo jestem ciekawy, jak by to zdjęcie wyglądało w wersji z  CCD KAF 8300. Myślę, że gwiazdki by były równie dobre, a szum niekoniecznie mniejszy, ale taki... brakuje mi słowa...  niech będzie "ładniejszy". Tu szum jest na bardzo przyzwoitym poziomie (wersja 1), ale zgadzam się z  @ANowak, że jest w nim coś mydlanego, mając na myśli oczywiście takie szare mydło znanej marki:

image.png.921171172269803849c0232b138a740c.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że z Atika gwiazdy były by lepsze, bo jednak ASI dodaje swoje niewielkie "halo " wokół gwiazd ( mniejsze , niż w refraktorze, ale jest ) .

O, np tu je dobrze widać ( Mirfak - 8 sek ) .

star.jpg.c1e18c3168b14facea5b28b1bc6a7b17.jpg

Ale z tym można żyć, ważne, że nie ma tych wstrętnych wzorków, chociaż pewnie okaże się dopiero po zestakowaniu wilekszej ilości klatek .

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Znamienne jest to, że nikt, (a Wessel w szczególności) nie wypowiada się tu krytycznie na temat gwiazdek z cmosa, co wg mnie świadczy o tym, że są doskonałe (poza leciutkim pojechaniem). Zastanawiam się, czy jest to zasługa lustra (zero chromatyzmu) czy Twojej Piotrze magicznej metody obróbki. 

Zapewniam, że żadnych magicznych trików na gwiazdach nie wykonywałem. Nie podzielam także zdania , jakoby to ogólnie z CMOSów miały by być inne gwiazdy , niż z CCD - po niby dlaczego? Natomiast zgadzam się, że akurat konkretnie ASI 1600 produkuje je nieco większe wskutek dodania im małej otoczki (halo) .

Co do aberracji - faktycznie to świetnie widać , bo kanały R, G, i B są idealnie takie same , a w refraktorach wiecie sami jak jest ( no, może nie w Takahashi ...) .

 

Pojechanie jest niestety. HEQ 5 , jak już pisałem, ledwie zipie pod takim ciężarem , ale po dokładnym wyważeniu i uważnym dopracowaniu ustawień guidera jakoś jeszcze daje radę .

Ten montaż w ogóle mnie zadziwia . Oto przyład z wczoraj  :   ASI 1600 , 4 x 600 sek w HA - maska w Kasiopei 1 : 1  Skala 0,95 arcsek/pxmaska_cr.thumb.jpg.83ca3f066b6f491b6bf644f3281e0f92.jpg

Ale już powoli zaczynam rozglądać się za nowym montażem .

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba to zdjęcie :) Gwiazdy i kolimacja idealne. Ile chcesz za tego newtona? :P Ja nigdy nie mogłem doprowadzić swojego f/4 nawet do połowy takiego stanu i to z dużym pikselem.

Jeśli chodzi o dyskusję o szumie, to wg mnie w ciemnym tle jest taki leciutki kisielek, ale taki że nie przeszkadza. Być może odrobinę mniej odszumiania w tym tle byłoby lepsze (ale resztę odszumić tak samo jak dotąd), ale chyba nie ma co się nad tym rozwodzić. Jest bardzo fajnie.

Sam ten obiekt próbowałem jedynie w szerokim ujęciu, urzekł mnie ten kształt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze, Wasze opinie są dla mnie bezcenne !! :D

 

37 minut temu, MateuszW napisał:

Gwiazdy i kolimacja idealne. Ile chcesz za tego newtona? :P Ja nigdy nie mogłem doprowadzić swojego f/4 nawet do połowy takiego stanu i to z dużym pikselem.

Ja też nie potrafiłem , dopóki nie zmieniłem korektora komy z MPCC na GPU. Wtedy poszło bez problemu.  MPCC nie bardzo sobie radzi z newtonami F4. A kolimacja nie jest wielkim problemem, jeżeli ma się choć trochę doświadczenia i zrozumienia, jak to działa . Oczywiście kluczem do sukcesu jest ustawienie lustra wtórnego  - tutaj pomógł mi @Krzychoo226 i jego kolimator Howie Glatter z nasadką wyświetlającą siatkę . Idealna sprawa, niestety kosztuje sporo, chociaż samą nasadkę można dostać za relatywnie niską cenę. Można by więc sobie takiego Howie Glattera samemu machnąć.... :) 

 

Zdjęcie Sępa nie jest zresztą idealne pod względem kształtu gwiazd, dużo lepiej sprawa wygląda na wyżej wstawionym zdjęciu "maski" , po nieznacznym dokolimowaniu sprzętu. Tamte gwiazdki już mnie zadawalają :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Duser napisał:

Ostatnia wersja jest bez odszumiania. Specjalnie dla purystów :) .

Zebrałem wczoraj trochę koloru , zobaczymy , co z tego wyjdzie ...

 

Przykład zdjęcia jasnej gwiazdy ( Errai - gamma CEP) 120 sek  , pociągnięte DDP + levels

star1.jpg.3e8dce3bf9ec67bfd98568150de2714f.jpg

Zero wzorka dyfrakcyjnego , znanego z refraktorów .

Przez jaki filtr?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.