Jump to content
_Spirit_

TS-Optics 150 mm f/2.8 hyperbolic recenzja

Recommended Posts

Godzinę temu, sidiouss napisał:

Będzie aparatura fotonożerna, czuję napływ prac w najbliższym czasie ;)

Jakby się dało opędzić Ha w 4-5 godzin na jasnym obiekcie to druga połowa nocy na S2 i O3...

Szczerze mówiąc byłem pewien, że pierwszy hajpergraf trafi do Ciebie ;) Już kiedyś o Boren-Simona pytałeś, potem RC, nie mogło być inaczej. Szybkość jest świetna. Opiszesz trochę budowę? Jak jakość wykonania?

Ostatni wpis i na razie nie spamuję.

Z centrum kadru

2019-10-29_23h13_57.png.536b8525accbbb2868656f2650517fad.png

i jedna klatka 300s

IC444_Hstar6_29-10-19_Ha-001_300-Scaled.thumb.jpg.438e3224554cd34d34d9887b1a7998b4.jpg

6 minut temu, count.neverest napisał:

Opiszesz trochę budowę? Jak jakość wykonania?

Przygotuję fotki za dnia i wrzucę.

Jakość  - tuba jak najbardziej - kabon, obejmy i cały osprzęt bardzo fajne, podoba mi się że w uchwycie szukacza dali dwie śruby a nie jedną - znacznie lepiej trzyma guider.

Wyciąg - i tu TS dał ciała bo przy regulacji ostrości nie mam gwiazdy w punkt tylko ucieka albo w jedną stronę albo w drugą. Pewnie trzeba to wyregulować. To jedyny mankament jaki zauważyłem.

Edited by _Spirit_
  • Like 1

Martwiłem się że długo się będzie wychładzać bo LG zabudowane ale 30-40 minut wystarczyło. Śruby regulacyjne od LG ładnie pracują. Dobrze je czuć pod palcem, regulacja płynna bez dziwnych skoków jak to w tańszych konstrukcjach.

z jpg to malo obrazowo, ale lepsze niz nic

image.png.b28e28a317ab5b54108e200a96413ee1.png

image.png.5fa4f7c9be07bf8c5697daca0457cfd6.png

image.png.84cecd958d2a8e7bfbc9c8896bf28b50.png

1 minutę temu, Tayson napisał:

Wszystko wiem. Pisałem wcześniej że jest teraz za blisko. Trzeba dobrać złączkę i jeszcze musi być kieszeń na filtry. Mam koło fitrowe manualne ale wolałbym tego uniknąć.

4 minuty temu, Tayson napisał:

Jak już tak bardzo chcesz ;)

2019-10-29_23h34_23.png

Gratuluję zakupu. Cukierek :). Świetny sprzęt zwłaszcza do narrowband i szerszych kadrów. Skorygowane pole 45mm, aż się prosi o duży detektor.

• Thanks 1

Ja również gratuluję zakupu. Coś mi się wydaje, że będzie bardziej udaną konstrukcją (mniej problematyczną w kolimacji) a niżeli RASA.

• Thanks 1

a co takiego jest problematycznego w kolimacji RASA?

1 godzinę temu, kubaman napisał:

a co takiego jest problematycznego w kolimacji RASA?

Kuba, a przypadkiem to nie Ty rozbierałeś RASA z wiadomych powodów?

Tylko nie pisz, że chciałeś sprawdzić jak jest zbudowana płyta korekcyjna.

Edited by pablo12311

Ale to nie ma związku z kolimacją, tylko z moim egzemplarzem teleskopu i jego problemami. Jestem jedyną znaną mi osobą, która miała ten problem, teraz już nie mam.

Sama kolimacja nie jest skomplikowana, a przy użyciu CCD Inspector'a, jest również bardzo precyzyjna i szybka.

Edited by kubaman

Wracając do tematu:

- tuba w środku ładnie wyczerniona materiałem

- w komplecie nosek z przejściem na 1,25 + specjalny kluczyk nastawny do wykręcenia korektora pola

Edited by _Spirit_

Przypomniałem sobie, że obstrykałem go zdjęciami. Dla lubiących oglądać cudzy sprzęt mam małą galerię ;)

IMG_4158.jpg

IMG_4159.jpg

IMG_4160.jpg

IMG_4161.jpg

IMG_4162.jpg

IMG_4163.jpg

IMG_4164.jpg

IMG_4165.jpg

IMG_4166.jpg

IMG_4167.jpg

IMG_4168.jpg

IMG_4169.jpg

IMG_4170.jpg

• Like 5
  • Thanks 1

W dniu 29.10.2019 o 22:48, diver napisał:

Zauważam jednak, że tuba z przodu jest dość krótka (pająk jest praktycznie na krawędzi), czyli ani kawałka odrośnika czy też osłony p. light pollution np. od światła lamp ulicznych. Coś dokupisz (dorobisz)?

Widzę że trzeba będzie. Miałeś rację. Latarnia:

Mean NGC1499 Scaled.jpg

7x 5min + 7x 2 min z latarniami i słabym niebem. Nie mogłem się wstrzelić z ostrością.

HA Scaled_cr.jpg

• Like 1

W dniu 30.10.2019 o 13:35, Adam_Jesion napisał:

Przypomniałem sobie, że obstrykałem go zdjęciami.

Bardzo solidnie zbudowany pająk, w jednym odlewie z obręczą (nie jakieś pojedyncze badziewne blaszki przykręcane do tuby jak u mnie). Nie ma więc możliwości regulacji położenia osi pająka, trzeba więc ufać, że producent wykonał tę konstrukcję wystarczająco precyzyjnie. Pewnie tak właśnie jest. ;)

8 godzin temu, diver napisał:

Bardzo solidnie zbudowany pająk, w jednym odlewie z obręczą (nie jakieś pojedyncze badziewne blaszki przykręcane do tuby jak u mnie).

Kilka zalet jest, ale kosztem tego rozwiązania są jasne gwiazdy w kształcie rombów. ASA kiedyś też takie monolityczne pająki montowała do swoich newtonów, ale od kilku lat wrócili do "badziewnych" blaszek (do tego podwójnych) właśnie z powodu tych gwiazd. Orion AG chyba nadal ma monolityczne pająki CNC - aż sprawdzę.

W hiperbolicznych (tak samo jak w parabolicznych) lustrach ustawienie wszystkiego w osi jest kluczowe dla dobrej kolimacji. W ASA do 10" włącznie lustro główne jest wklejane w celę, żeby nikt tego nie przesunął poprzecznie. Swoją drogą: @_Spirit_, czy czasem w tym TS'sie lustro też nie jest wklejone w celi? Możesz sprawdzić, bo jakoś nie kojarzę, żebym widział łapki od celi?

21 minut temu, Adam_Jesion napisał:

kształcie rombów

Mi się bardzo podobają.

21 minut temu, Adam_Jesion napisał:

wklejone w celi?

Jest.

Odnośnie pająka i kolimacji.  Dałem na wyciąg najdłuższą złączkę samozaciskową. Ustawienie offsetu LW wygląda że jest fabrycznie w punkt. LG było do poprawy ale to raczej dobrze że do transportu nie skręcili na sztywno. Poprawione bez żadnych problemów.

Edited by _Spirit_