Skocz do zawartości

TS-Optics 150 mm f/2.8 hyperbolic recenzja


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, count.neverest napisał:

Opiszesz trochę budowę? Jak jakość wykonania?

Przygotuję fotki za dnia i wrzucę.

Jakość  - tuba jak najbardziej - kabon, obejmy i cały osprzęt bardzo fajne, podoba mi się że w uchwycie szukacza dali dwie śruby a nie jedną - znacznie lepiej trzyma guider.

Wyciąg - i tu TS dał ciała bo przy regulacji ostrości nie mam gwiazdy w punkt tylko ucieka albo w jedną stronę albo w drugą. Pewnie trzeba to wyregulować. To jedyny mankament jaki zauważyłem.

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwiłem się że długo się będzie wychładzać bo LG zabudowane ale 30-40 minut wystarczyło. Śruby regulacyjne od LG ładnie pracują. Dobrze je czuć pod palcem, regulacja płynna bez dziwnych skoków jak to w tańszych konstrukcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tayson napisał:

z jpg to malo obrazowo, ale lepsze niz nic

Wszystko wiem. Pisałem wcześniej że jest teraz za blisko. Trzeba dobrać złączkę i jeszcze musi być kieszeń na filtry. Mam koło fitrowe manualne ale wolałbym tego uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

a co takiego jest problematycznego w kolimacji RASA?

 

Kuba, a przypadkiem to nie Ty rozbierałeś RASA z wiadomych powodów?

Tylko nie pisz, że chciałeś sprawdzić jak jest zbudowana płyta korekcyjna.

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie ma związku z kolimacją, tylko z moim egzemplarzem teleskopu i jego problemami. Jestem jedyną znaną mi osobą, która miała ten problem, teraz już nie mam.

Sama kolimacja nie jest skomplikowana, a przy użyciu CCD Inspector'a, jest również bardzo precyzyjna i szybka.

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2019 o 22:48, diver napisał:

Zauważam jednak, że tuba z przodu jest dość krótka (pająk jest praktycznie na krawędzi), czyli ani kawałka odrośnika czy też osłony p. light pollution np. od światła lamp ulicznych. Coś dokupisz (dorobisz)?

Widzę że trzeba będzie. Miałeś rację. Latarnia:

 

Mean NGC1499 Scaled.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2019 o 13:35, Adam_Jesion napisał:

Przypomniałem sobie, że obstrykałem go zdjęciami.

Bardzo solidnie zbudowany pająk, w jednym odlewie z obręczą (nie jakieś pojedyncze badziewne blaszki przykręcane do tuby jak u mnie). Nie ma więc możliwości regulacji położenia osi pająka, trzeba więc ufać, że producent wykonał tę konstrukcję wystarczająco precyzyjnie. Pewnie tak właśnie jest. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

Bardzo solidnie zbudowany pająk, w jednym odlewie z obręczą (nie jakieś pojedyncze badziewne blaszki przykręcane do tuby jak u mnie).

Kilka zalet jest, ale kosztem tego rozwiązania są jasne gwiazdy w kształcie rombów. ASA kiedyś też takie monolityczne pająki montowała do swoich newtonów, ale od kilku lat wrócili do "badziewnych" blaszek (do tego podwójnych) właśnie z powodu tych gwiazd. Orion AG chyba nadal ma monolityczne pająki CNC - aż sprawdzę.

W hiperbolicznych (tak samo jak w parabolicznych) lustrach ustawienie wszystkiego w osi jest kluczowe dla dobrej kolimacji. W ASA do 10" włącznie lustro główne jest wklejane w celę, żeby nikt tego nie przesunął poprzecznie. Swoją drogą: @_Spirit_, czy czasem w tym TS'sie lustro też nie jest wklejone w celi? Możesz sprawdzić, bo jakoś nie kojarzę, żebym widział łapki od celi?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pająka i kolimacji.  Dałem na wyciąg najdłuższą złączkę samozaciskową. Ustawienie offsetu LW wygląda że jest fabrycznie w punkt. LG było do poprawy ale to raczej dobrze że do transportu nie skręcili na sztywno. Poprawione bez żadnych problemów.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.