Skocz do zawartości

Ghost Nebula: Kosmiczne Duchy


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Zdumiewające. Zrobiłem ten obiekt we wrześniu

 

co prawda za pomocą OSC ale za to bardzo czułą.

Zebrałem ponad 6 godzin na RASA F2.2 i miałem sporo ciemniej.

Nie wiem jak to tak mocno wyciągnąłeś.. piękna praca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no bez przesady - aż taka masakra to nie była. Już w 2013 roku sporo było widać ;) 

https://astropolis.pl/topic/41542-duchy-w-kosmosie/?tab=comments#comment-499520


Choć kiedyś zupełnie inaczej to obrabiałem (a przecież doszło jeszcze sporo nowego materiału):

 

dvb141-L_hi.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Mateusz_D napisał:

Rany jakie to gładziuśkie :icon_eek:

Cały sekret w rozbiciu zdjęcia na mgławicę i gwiazdy. Dzięki temu możesz sobie przefiltrować tło do woli, a przy tym zdjęciu można sporo, bo sama charakterystyka jest taka "lejąca" i gładka. Wydaje mi się, że już sto lat temu nagrywałem tutorial, jak to robię... czy coś mi się pomyliło?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym jednak przed wydrukiem trochę popracował nad gwiazdkami . Zakładam

że kolor robiłeś CMOSem i ten kolor „ wystaje „ spod luminancji. Trochę to razi Adamie ....szczególnie na czerwonych gwiazdach. Poza  tym mgławica absolutne mistrzostwo!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżu, jak patrzę na listę rzeczy do nagrania, które obiecałem, to... odpadam ;)  Sorry. Ale z drugiej strony z tego co widzę, jest sporo w tym filmiku na vimeo. Rzućcie okiem.

 

Paradoksalnie kolor jest taki sobie i sporo musiałem go w niektórych miejscach rozmyć. Gwiazdy są jakie są - powinny być lepsze, ale nie ma z czego, a ręcznie malować mi się już nie chce. Może z 12” ASA, która teraz jest w obserwatorium, uda się kiedyś zrobić lepszy kolor do gwiazd (mamy też FLI 11k, co skompensuje fov przy dłuższej ogniskowej, choć z kolorem ode mnie z obs nie będzie łatwo, bo ten co tu jest był zbierany w Bieszczadach). Znając życie, wrócę do tego za następne 8 lat :P przy okazji dozbieranego materiału z kolejnego teleskopu :P 

 

ps. Zamiast czarować na raty przez lata w photoshopie to powinno się mieć po prostu dobry materiał, który sam się tak składa bez retuszu (np. w Pixie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

Paradoksalnie kolor jest taki sobie i sporo musiałem go w niektórych miejscach rozmyć. Gwiazdy są jakie są - powinny być lepsze, ale nie ma z czego, a ręcznie malować mi się już nie chce

Trochę ten rozjazd koloru na gwiazdach widać, ale jestem przekonany, że na wydruku nie będzie się do czego przyczepić :) Dla mnie zdjęcie - marzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Stary wątek z 2013 roku doczekał się szczęśliwego finiszu. Po kilku latach ukończyłem moją Mgławicę Duch. Ma w sobie materiał zbierany w różnych okresach mojej kariery - począwszy od FLI ML8300, przez FLI PL16803, a skończywszy na sesji zlotowej, gdzie dozbierałem materiał z CMOSa (ASI 1600). Główny kadr i niejako luminancja do tego zdjęcia pochodzi z ASADDM85, ASA10" i FLI ML8300.

 

W sumie zebrało się około 10 godzin (może i więcej) i pewnie niewiele mniej zabawy w Photoshopie :P Wyzwanie polegało na tym, żeby odpowiednio "rozdmuchać" zdjęcie do skali wymaganej przez wielkoformatowy druk. Ostatecznie przeszło test dla 70x100 cm, więc dla mnie już jest w porządku.

 

Trudno znaleźć w widocznym kosmosie bardziej antromorficzne kształty niż w Mgławicy Duch. Ten metafizyczny obiekt oznaczony Sh2-136, VdB 141 jest w rzeczywistości mgławicą refleksyjną znajdującą się w gwiazdozbiorze Cefeusza, w odległości ok. 1500 lat świetlnych od Ziemi. W centrum zdjęcia bardzo dobrze widoczna Globula Boka skatalogowana jako CB230 mająca średnicę 2 lat świetlnych. Brązowy kolor mgławica zawdzięcza emisji sąsiadujących z nią młodych gwiazd.

GhostNebula-vdb141_small.jpg

Wessel pisze Hmm

A ja pisze WOW ;)

Ta gładkość a zarazem ostrość zdjęcia do mnie przemawia.

Świetne zdjęcie Adam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dziki napisał:

Trochę ten rozjazd koloru na gwiazdach widać, ale jestem przekonany, że na wydruku nie będzie się do czego przyczepić :) Dla mnie zdjęcie - marzenie.

Hehe, dokładnie. My puryści na ekranie wypatrujemy każdego defektu - zoom x10 :) Potem robisz print i co? Nikt tego nie widzi, a co więcej, sami też tego nie widzimy. Nie usprawiedliwiam dziadostwa, ale zawsze trzeba sobie postawić jakąś granicę i zdjęcie oceniać globalnie. To już drukowałem testowo i dla mnie jest na papierze już "good enough", jak to mawiali starzy górale :D.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.