Skocz do zawartości

RASA 11 cali kontra APO 140 mm porównanie teleskopów


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

bardzo fajne porównanie Piotrze, f/2 jest niezwykłym wyzwaniem dla kontroli ostrości podczas nawet krótkiej sesji i w naszym klimacie, czy nie uważasz, że gorsza rozdzielczość na prezentowanym obrazku może wynikać właśnie z niedokładnego ustawienia ostrości w Rasa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piotrem napisał:

bardzo fajne porównanie Piotrze, f/2 jest niezwykłym wyzwaniem dla kontroli ostrości podczas nawet krótkiej sesji i w naszym klimacie, czy nie uważasz, że gorsza rozdzielczość na prezentowanym obrazku może wynikać właśnie z niedokładnego ustawienia ostrości w Rasa ?

Myślę, że gorsza rozdzielczość wynika z sumy trzech elementów.

Po pierwsze do porównania zdjęcie Pawła wziąłem z netu. Jest ono resizowane z rozdzielczości 3379 na 2000 a moje nie było resizowane. Alignując je z moim do porównania sztucznie podniosłem rozdzielczość fotki z RASY.

Po drugie natywna skala z APO z Atikiem to 1.60"/pix a RASY to 1.86"/pix.

Po trzecie to co pisał Piotrem, znacznie trudniej ustawić idealną ostrość dla f/2 niż f/4.9, a nawet jak się idealnie z ostrością utrafi to spora obstrukcja centralna też ją odrobinę pogarsza.

Mimo wszystko uważam, że nie jest źle. RASA to nie sprzęt do fotek wysokiej rozdzielczość, ale do wyłuskiwania bardzo słabych obiektów -galaktyk, komet, mgławic w rozsądnym czasie naświetlania, co w naszych warunkach pogodowych jest bardzo istotnym czynnikiem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzędziel napisał:

Jądro gromady zlane (RASA), ale to raczej efekt obróbki a nie wina optyki.

Wybrałeś do porównania dość trudny obiekt - gromady kuliste to dużo światła z małej powierzchni. Żeby w takim obiekcie zobaczyć pojedyncze gwiazdki jądra gromady, trzeba bardzo delikatnej i umiejętnej obróbki. Więc, sądzę że Paweł @TUR "przepalił" po prostu przy obróbce świateł. Ale dopiero gdybym zobaczył oryginalny stack Pawła, mógłbym stwierdzić prawidłowość mojego osądu.

 

8 godzin temu, Grzędziel napisał:

Zdjęcie też trochę bardziej zaszumione, no ale nie oczekujmy cudów po 8 minutach naświetlania.

Tutaj pełna zgoda. Przy czym chodzi tutaj o dość małą ilość zebranych klatek.

 

8 godzin temu, Grzędziel napisał:

W znacznym stopniu wynika to z resizowania.

Trudno się do tego odnieść bez obejrzenia stacka przed resajzem.

 

8 godzin temu, Grzędziel napisał:

ale z RASY zasięg mamy lepszy mimo 8-mio krotnie krótszego czasu naświetlania

Na to wygląda.

 

8 godzin temu, Grzędziel napisał:

Zobaczcie sami i wyciągnijcie wnioski.

Tak jak sam napisałeś: ciężko to porównać, ponieważ nie operujemy na oryginalnym stacku Pawła.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, ryszardo napisał:

To jeżeli robimy mało obiektywne porównanie, to dorzucę M13 z miasta Newtonem 12" bez korektora komy 60x1min Atik 314l+ ( z 2015r).

Głównymi elementami porównania mają być jak sądzę naświetlanie (luminancja) i ostrość.

W dalszym ciągu mamy więc zagadkę, a nie materiały do porównania. Dajcie mi trzy staki przed obróbką: Pawła, Grzędziela i Twoją. ;)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba stacku nie znajdę bo fotka stara i pewnie już wywaliłem, ale poszukam.

W każdym razie tym zdjęciem "pozamiatałeś". Cóż, lustro 30 cm, ogniskowa 150 cm, wszystko na Twoim fenomenalnym montażu dają rozdzielczość/ostrość i zasięg trudne do pobicia. Ale za to z FOV nie podskoczysz :)

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotr za wrzucenie tej fotki M13 :) Z tego co pamietam jądro M13 przepalało sie w Atiku 383+ juz po 30s w Rasa11”. Tak naprawdę nie byłem w stanie wyciągnąć krzywymi podczas obróbki środka gromady :( Na środek M13 trzeba byłoby smażyć krótsze 5s klatki To zdecydowanie sprzęt raczej galaktyczny i mgławicowy niż do obiektów gwiazdowych. F.2.2 to mega duże wyzwanie z ustawieniem ostrości. Do tego dochodzi kwestia odpowiedniego wychłodzenia teleskopu, a to przy konstrukcji RASA trwa długo zwłaszcza dla 11”. Refraktor bedzie zdecydowanie dawał lepsze obrazy. Przewagą Rasa jest FOV i czas smażenia :) Muszę tez wspomnieć, że moje umiejętności obróbki są zdecydowanie poniżej średniej krajowej ;)

No a @ryszardo pozamiatał na M13 :)  

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zachwyt krótkim czasem smażenia jakoś nie do końca znalazł wsparcie w mojej praktyce. Miałem Taka f5 ( FSQ) i po przesiadce na Veloce f3 czas smażenia NB zmniejszył się z 1800 sekund na klatkę na 1200 sekund, natomiast LRGB dalej fotografuję po 600 sekund na klatkę dla uzyskania SNR zbliżonego do f5. Tyle praktyka która jakby się trochę rozjechała z teorią. Zresztą prace kolegów dysponujących światłosilnym sprzętem satysfakcjonującym mnie SNR też nie grzeszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, cwic napisał:

Ale dlaczego w ogóle porównywać refraktor z reflektorem? A z taką różnicą czasów to już w ogóle nie ma sensu.

A czemu nie porównywać ??? Wytłumacz co w tym złego.

Robię to dla zabawy i dzielę się spostrzeżeniami, może akurat ktoś zastanawia się co kupić, refraktor czy reflektor i go to zainteresuje. A co do różnicy czasów to w tym właśnie cały sens porównania, że jest tak duża, a fotki wychodzą podobnie.

 

Tak się składa, że chętnie dzielę się z innymi moim ponad 40-to letnim doświadczeniem zabawy z astrosprzętem. Sporo popełniłem podobnych, nie do końca obiektywnych porównań. Nawet tak bezsensownych jak to, gdzie porównuję duży profesjonalny teleskop ze swoim Newtonem. Cóż, jeśli Cię to nie interesuje i sądzisz, że to bezsensowne po prostu nie czytaj.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, TUR napisał:

@Grzędziel tu masz fotkę M13 z Rasa 8” i kolorowego  Cmosa. Dla mnie cool.

https://www.baader-planetarium.com/en/blog/first-impression-rasa-8-with-atik-horizon/

 

No faktycznie fotka wygląda bardzo zachęcająco. Szkoda tylko, że jest zapodana w niewielkiej rozdzielczości. Jak  tylko podłączysz kamerę do swojego nowego nabytku to na pierwsze testy i kolimację wpadaj do mnie po sąsiedzku. Mam cały czas montaż na pierze więc zapniemy Twoją RASĘ i wio!!!

Mocno trzymam kciuki za sukces.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.