Skocz do zawartości

Pomiędzy NGC2023 a B33 w ujęciu wodorowym


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Ciekawe ile startuli brało tam udział :)

Albo combo:

+ dobry seeing

+ długa ogniskowa

+ duży piksel.

 

Mi przy 3m ogniskowej + 9 mikronów piksel gwiazdy wychodziły fajne (pod warunkiem, że akurat kolimacja była ok).

Gwiazdy generalnie ładne robią się wtedy, kiedy jesteśmy z wielkością piksela min. 2x powyżej dyfrakcyjnego limitu optyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie to, co nie wszyscy rozumieją a na pewno nie wszyscy traktują poważnie . Nawet milion powtórzeń nie pomaga.

@HAMAL przybliż mi pojęcie startule?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do mnie pytanie, ja się w takie praktyki nie bawie, zapytaj u źródła :)

 

Łukasz ostatnio napisałPraktycznie wszystkie gwiazdy to były kometki ustawione w jednym kierunku. Słabsze poprawiłem w post-procesingu

 

Jak? Czym? Nie mam pojęcia. Startule PS? Pix? Grube dcv?

Tayson też wiele razy deklarował umiejętność wykonania super gwiazd z najgorszych kleksów :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

Mi przy 3m ogniskowej + 9 mikronów piksel gwiazdy wychodziły fajne (pod warunkiem, że akurat kolimacja była ok).

Gwiazdy generalnie ładne robią się wtedy, kiedy jesteśmy z wielkością piksela min. 2x powyżej dyfrakcyjnego limitu optyki.

Co mnie uderzyło oglądając Twoją M106 po latach? Jakie te gwiazdy to nierówne miśki :uhm: kiedyś wydawały się idealne. Co się z nimi porobiło? A no nic się nie porobiło, weszły Startule i pozamiatały w tym zakresie :dry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, niektórzy jak widać zawsze mają 100% combo :)

 

Analizowałem temat dotyczący wielkości piksela do tej tuby, na CN koleś, który pracował nad tym projektem twierdzi, że najlepiej stosować 2-4 um. Komu ufać panie prezesie..

Przy czym ja nie robię tych zdjęci by analizować promień i gradient kuleczek. Chciałem pokazać detale w mgławicy, jestem z tego zadania mega zadowolony.

 

Dzięki wszystkim za krytykę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, HAMAL napisał:

To nie do mnie pytanie, ja się w takie praktyki nie bawie, zapytaj u źródła :)

 

Łukasz ostatnio napisałPraktycznie wszystkie gwiazdy to były kometki ustawione w jednym kierunku. Słabsze poprawiłem w post-procesingu

 

Jak? Czym? Nie mam pojęcia. Startule PS? Pix? Grube dcv?

Tayson też wiele razy deklarował umiejętność wykonania super gwiazd z najgorszych kleksów :uhm:

Nie znam osobiście żadnych wydajnych StarTools mogących "z każdego kleksa " zrobić okrąglutką gwiazdkę. Myślę, że to mit i takie narzędzia nie istnieją. Oczywiście można kombinować z pojedynczymi gwiazdami, ale zazwyczaj wychodzi to kiepsko.

 

Co do gwiazd na zdjęciu @kubamanwidać niestety specyfikę RASY -  konsekwencje obecności okablowania w torze optycznym i żadne sztuczne pająki z żyłek tego nie ukryją. Przy małym pikselu po prostu tak to będzie . Należało by raczej wykonać pająk z grubszymi ramionami kryjącymi kable  , wtedy gwiazdy były by pewnie lepsze .

 

Poza tym odniosłem wrażenie, że padło tu stwierdzenie, że powyżej pewnej skali nie da się wykonać okrągłych gwiazd , a fotografie z takimi gwiazdami zostały  w jakiś nieczysty sposób przerobione . Podlinkowane przez @wessel zdjęcie wykonano refraktorem i nie widzę nic dziwnego w tym, że gwiazdy wyglądają tam prawidłowo mimo skali . Nie sądzę, że poszły tam w ruch jakieś tajemnicze startoolsy .

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Duser napisał:

Poza tym odniosłem wrażenie, że padło tu stwierdzenie, że powyżej pewnej skali nie da się wykonać okrągłych gwiazd , a fotografie z takimi gwiazdami zostały  w jakiś nieczysty sposób przerobione . Podlinkowane przez @wessel zdjęcie wykonano refraktorem i nie widzę nic dziwnego w tym, że gwiazdy wyglądają tam prawidłowo mimo skali . Nie sądzę, że poszły tam w ruch jakieś tajemnicze startoolsy .

 

 

Ten setup którym fotografuje w takiej skali nie łamie podstawowych kanonów astrofotografii. I to wystarcza. Chodzenie na skróty kończy się albo Noblem albo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2020 o 13:51, wessel napisał:

Nie do końca zgodzę się z Tobą, już po raz drugi dzisiaj niestety, ale to nie tendencyjne , tak wyszło :) . Tu masz taką samą skalę fotografowania.

Można?

Ale to przecież jest po resize, ni jak gwiazdy po resize nie mogą być porównywane to zdjęcia 1 do 1. Na linkowanym zdjęciu skala jest w okolicach 1,1". Mam identyczną. Tylko czy między 0,81" a 1,1" jest aż taka różnica, że nagle gwiazdy się rozjeżdżają? To 35% różnica. Całkowicie zgodzę się z Adamem i Maciejem: rozmiar piksela i możliwości rozdzielcze teleskopu grają tutaj główną rolę. Przy 1,1" przy moim zestawie, mając wreszcie super montaż, jedyny problem z gwiazdami miałem przy totalnie koszmarnym seeingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu no po resize bo wszystkie moje fotki mają identyczny rozmiar. Ale nie ma aż takiego znaczenia bo różnica jest zbyt mała. Mogę pokazać wycinek1:1 jak ktoś nie wierzy...

Kolejny  już raz pada - tym razem od Ciebie - potwierdzenie pewnej tezy,która dla mnie stanowi esencję spokoju w planowaniu sesji i umożliwia zajęcie się astrofotografią a nie wymusza  bycie domorosłym inżynierem automatykiem - do bólu dopracowany setup ( kamera do optyki, optyka do kamery, kabelki o odpowiedniej długości, zasilacze odpowiedniej mocy a wszystko to na odpowiednim montażu). Do tego dochodzi się po latach. Wtedy zostaje element pogody. Resztę można zaplanować i cieszyć się z fajnych sesji.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Duser napisał:

Nie znam osobiście żadnych wydajnych StarTools mogących "z każdego kleksa " zrobić okrąglutką gwiazdkę. Myślę, że to mit i takie narzędzia nie istnieją. 

Pierwszy przykład z brzegu :)

 

https://astropolis.pl/topic/70278-naprawa-gwiazd-kszta%C5%82t-tr%C3%B3jk%C4%85t%C3%B3wprzecink%C3%B3w/?do=findComment&comment=801886

 

http://www.deepskycolors.com/PixInsight/Morphology.html

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wessel napisał:

No bo mnie znowu wywołał do tablicy. Ale już się zamykam.

Czasami człowiek musi, inaczej się udusi :flirt:

 

W dniu 9.02.2020 o 10:54, Duser napisał:

Co do gwiazd na zdjęciu @kubamanwidać niestety specyfikę RASY -  konsekwencje obecności okablowania w torze optycznym i żadne sztuczne pająki z żyłek tego nie ukryją. Przy małym pikselu po prostu tak to będzie . Należało by raczej wykonać pająk z grubszymi ramionami kryjącymi kable  , wtedy gwiazdy były by pewnie lepsze .

 

np. coś takiego https://www.thingiverse.com/thing:2640393

8b30b867025f1da60ba2aa9b966361aa_preview_featured.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, HAMAL napisał:

Prawda jest taka, że nikt z czołówki nie jest zainteresowany "czystością" astrofotografii a postępująca astro-foto-grafika jest nie do zatrzymania, hasło "im lepszy grafik, tym lepsza astrofotografia" staje się rzeczywistością :notify:

Wydaje mi się , że obracamy się raczej w temacie fotografii artystycznej , co usprawiedliwia ingerencję w obraz , ot, choćby odszumianie , manipulacje na maskach i zabawę z kolorem.   Dlaczego by nie naprawić zniekształconych gwiazd ?  Przecież w rzeczywistości są właśnie okrągłe :)

Natomiast inaczej traktuje się materiał naukowy, gdzie jakiekolwiek operacje są niedozwolone.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety masz rację, artystycznej, bo na obecne malowidła gdzie na warstwach RGB w PS widać więcej pędzla masek, niż detalu mgławic wychodzącego z szumu, inaczej mówić nie można a domalowywanie detali które wyszły w HST z filtrów które u nas prawa wyjść nie miały, stało się już powszechne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, HAMAL napisał:

domalowywanie detali które wyszły w HST z filtrów które u nas prawa wyjść nie miały, stało się już powszechne.

Masz na myśli mieszanie sygnału RGB i filtrów wąskopasmowych? Bo chyba nie mówisz o ręcznym domalowaniu( tworzeniu ) detalu na zdjęciach ?

 

Idąc tym torem rozumowania paleta HST jest kompletnie nie do zaakceptowania, RGB wysoce podejrzane, a jedyne słuszne zdjęcia to surowy czarno-biały , liniowy stack bez rozciągania, bo samo strechowanie już zmienia pierwotne stosunki i wprowadza komponent "artyzmu" do fotografii .

Ale czy my chcemy być aż takimi purystami?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.