Skocz do zawartości

Księżyc w rozmiarze XL


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Przy okazji - czy programy typu AS! stakują fotki tak, że wybierają z puli zdjęć uznanych za dobre najlepsze fragmenty tych zdjec i z tego lepią finalny obraz czy też kleją już całe zdjęcia?

Odpowiedź brzmi - jak zwykle - "to zależy" :)

Po środku po lewej masz w AS narzędzie do oceny jakości materiału (quality estimator) - jak tam na dole tej sekcji zaznaczysz sobie "Local", to dla każdego punktu (czy tak naprawdę obszaru, ale to się nazywa w programie "alignment points") program wybierze osobny zestaw najlepszych ze wszystkich klatek, więc poszczególne punkty będą stackowane z danych z innego nieco zestawu klatek (czyli tych, które lokalnie w tym miejscu mają najlepszą jakość). Ale jak wybierzesz "global", to każdy punkt będzie stackowany z danych z tego samego zestawu klatek (czyli z klatek które są najlepsze po uśrednieniu z całej powierzchni).

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooook, dzięki. Czyli muszę poćwiczyć stackowanie z różnymi parametrami i porównać wyniki :)

 

Ps. Szybki test pokazał, że local daje lepszy efekt niż global :) I dodatkowo na im więcej AP jest branych pod uwagę tym obraz lepszy.
Porównałem co prawda skrajne wartości, ale coś tam daje się zauważyć :)

 

Poniżej zabawa z cyklu "znajdź dziesięć różnic" :)

 

19_GLOBAL-200.jpg.c702bf1734eea2fd4487c0cd2044da54.jpg

 

19_LOCAL-24.jpg.531e5bb7bdaf325e3870bb35c2c35e2a.jpg

 

 

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe - mnie się zdawało że to po prostu kwestia sposobu oceny którą klatkę wybrać - ale że potem używana jest cała, wybrana takim czy innym sposobem klatka, a nie jej fragmenty. Jakoś trudno sobie wyobrazić algorytm który poradziłby sobie z taką masakrą - ale może...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lulu napisał(a):

Myślisz że w ślad z tym ocenianiem idzie także wybieranie *fragmentów obrazu* dorzucanych do "stosu"?

Poszczególne alignment points są stackowane oddzielnie, dlatego bywa, że na ostatecznym zdjęciu wychodzą artefakty w postaci puzzli nie pasujących do siebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania - jedna połowa to ustawienie GLOBAL i duże AP size 200, druga LOCAL i AP size 24.

Po wygenerowaniu podostrzone w RS6 z jednakowymi ustawieniami.

 

No ja widzę różnicę. Głowy nie urywa, ale jest jak się przyjrzeć... Z ciekawości przemielę jeszcze raz materiał...

 

porownanie.jpg.4fd262230b5ff065fb89fabbd5e0062d.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice dobrze widać jak się wyświetli te poprzednie dwa obrazki w dwóch oknach lub zakładkach przeglądarki i poprzerzuca się między nimi. Widać że 'Local' wygląda na precyzyjniejsze - ale jest to nieco wyższa precyzja całości, a nie jakichś lokalnych detali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2023 o 12:25, Andrzej Lach napisał(a):

Dwie wczorajsze mozaiki z okolic terminatora.

 

CC 8" + ASI462MC, ogniskowa 3100 mm

AS3! => AstroSurface => PS

 

Mare Frigoris i Mare Imbrium wyłaniające się z cienia

5 paneli, każdy 50% z 5.000 klatek

 

 

 

Sinus Lunicus i długie cienie Montes Apenninus

2 panele, każdy 50% z 5.000 klatek

 

 

 

 

@Andrzej Lach nawet się nie spodziewasz co zarejestrowałeś na swoim zdjęciu krateru Platona. Gdybyś mocniej doświetlił kadr to od razu rzuciło by się to w oczy.

Są to pierwsze promienie słoneczne wpadające do wnętrza krateru w trakcie wschodu Słońca. Obserwowałem to zjawisko rok temu w czerwcu. Coś wspaniałego.

Żeby było ciekawiej to w pierwszej kolejności światło wpadające do wnętrza krateru oświetla obszar, w którym znajdują się kraterki C i D. I właśnie wtedy widać je nawet przez maleńkie apertury jako rozdzielone.

Zjawisko to opisywane jest na liście tzw. przejściowych zjawisk księżycowych. Na CN obecnie jest temat, w którym kolega David opisuje to co widział. Jest tam też moja dyskusja sprzed roku. Ach zazdroszczę łowów. Pozwoliłem sobie uwydatnić to zjawisko na twoim zdjęciu zmieniając jasność i kontrast.

Sami zobaczcie.  A tu jeszcze link do zeszłorocznej mojej relacji https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/43246-przejściowe-zjawisko-księżycowe-obserwacja-07062022/

 

 

plato_1.png

plato_2.png

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Dla porównania - jedna połowa to ustawienie GLOBAL i duże AP size 200, druga LOCAL i AP size 24.

Ale jak chcesz porównywać tylko global/local, to rób to na takich samych AP, bo tutaj pewnie więcej wniosła zmiana ich rozmiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, oicam napisał(a):

 

@Andrzej Lach nawet się nie spodziewasz co zarejestrowałeś na swoim zdjęciu krateru Platona. Gdybyś mocniej doświetlił kadr to od razu rzuciło by się to w oczy.

Są to pierwsze promienie słoneczne wpadające do wnętrza krateru w trakcie wschodu Słońca. Obserwowałem to zjawisko rok temu w czerwcu. Coś wspaniałego.

Żeby było ciekawiej to w pierwszej kolejności światło wpadające do wnętrza krateru oświetla obszar, w którym znajdują się kraterki C i D. I właśnie wtedy widać je nawet przez maleńkie apertury jako rozdzielone.

Zjawisko to opisywane jest na liście tzw. przejściowych zjawisk księżycowych. Na CN obecnie jest temat, w którym kolega David opisuje to co widział. Jest tam też moja dyskusja sprzed roku. Ach zazdroszczę łowów. Pozwoliłem sobie uwydatnić to zjawisko na twoim zdjęciu zmieniając jasność i kontrast.

Sami zobaczcie.  A tu jeszcze link do zeszłorocznej mojej relacji https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/43246-przejściowe-zjawisko-księżycowe-obserwacja-07062022/

Dzięki! Spróbowałem je bardziej uwidocznić na "surowych" stackach.
Teraz wiem już na co polować następnym razem przy podobnej fazie :) 

 

Moon_plato_light.gif.4a29b61721384c69a8ac2675840c6139.gif

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nie nie - okazuje się że coraz większa populacja dojrzałych mężczyzn popada w uzależnienie od Gry rezygnując z rozmaitych innych przyjemności życiowych. Nawet tych najprzyjemniejszych, obserwacyjnych 🙂

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

spacer.png

 

spacer.png

 

...nie wiem czy to już XL, ale na pewno nie "zakamarek"... Wtorkowe (30.05) 80% a dokładnie obszar od Morza Wilgoci po Zatokę Tęczy i krater Plato.

Celestron 70/900, Pentax Q (stary bezlusterkowiec z małą matrycą), AstroSurface - stack miał na wejściu ok. 70 plików, ale nie wiadomo, albo przynajmniej ja nie wiem, ile wybrał.

P.S. Podmieniłem drugi obrazek na trochę inaczej skadrowany - chyba lepiej?

Edytowane przez Piotrek K
Zamiana grafiki
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

No - powiem szczerze, bez obwijania w bawełnę i zasypiania gruszek w popiele, że 5 września w godzinach porannych, Neksio naprawdę stanął na wysokości zadania. Nie spodziewałem się tego po nim, bo w sumie taki zwykły i taki pomarańczowy... A jednak! Neksio wychwycił detale księżycowej powierzchni z precyzją, jakiej chyba dotąd nie uzyskałem 8-calowym lustrem. Ładnie wyrysował wszystko i w jaśniejszych, mniej kontrastowych partiach - i w cieniach. To rzadko się zdarza, często kontrastowe obiekty na granicy terminatora są mocno masakrowane rozmyciami, poświatami itp. Zwróćcie uwagę, że tutaj nawet posteryzacja jest śladowa.

Trochę Neksiowi pomogłem kolimując go przed samymi zdjęciami - tak aby uzyskać możliwie centralne pierścienie dyfrakcyjne na minimalnie rozogniskowanym obrazie gwiazdy. Wiem że to uciążliwe - zwłaszcza teraz, gdy korektor zachodzi szybko mgłą bez odrośnika. Ale w takim wypadku można po prostu na chwilę go zasłonić pokrywką, mgiełka powinna się cofnąć. Za to efekt jest - no bo cudów nie ma. Jak jest kolimacja, to jest efekt. Z tego powodu podjęliśmy z Neksiem zobowiązanie, że będziemy się kolimować przed każdą sesją - tak jak to robią poważni astrofotograficy Srebrnego Globu...

 

ALPHONSUS-2023-09-05-15x67x77.jpg

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeskoczyłem dwa dni wprzód, a przecież mieliśmy jeszcze poranek 6 września i piękne księżycowe zjawiska na przyzwoitej wysokości, choć (u mnie) z nieco słabszym seeingiem.

 

Na początek Morze Chmur, poryty rowami Pitatus oraz - a jakże - Rupes Recta...


RIMAE-PITATUS-2023-09-06-15x67x77X80X80.

 

A następnie feria światła, kolorów i faktur - czyli okolice Kopernika:


COPERNICUS-2023-09-06-15x67x77X80.jpg

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po dłuższym urlopie od Photoshopa wracam do obróbki materiałów z września. 10 dnia miesiąca, godzina 5:30 nad ranem. Oświetlone już tylko 20% tarczy, co pozwala obejrzeć znajdujące się na zachodniej krawędzi obiekty w oświetleniu innym niż zazwyczaj, gdy obserwujemy Księżyc w bardziej cywilizowanych godzinach.


SCHILLER-2023-09-10-15x50x90x90-ASI-183.

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I druga półkula, z widokiem m.in. na Reiner Gamma. Jest to jak wiemy obiekt albedo, niewyróżniający się specjalną rzeźbą terenu, dlatego wydaje się że w takim płaskim świetle będzie słabiej widoczny. A jednak zdjęcia wykonane w poprzedzających dniach pokazują, że jest wręcz przeciwnie i że dopiero w takich warunkach oświetlenia formacja ta ujawniła się w sposób wyraźny i kontrastowy.


REINER-GAMMA-2023-09-10-15x50x90x90-ASI-

 

  • Lubię 3
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.