Jump to content

Księżyc w rozmiarze XL


lulu
 Share

Recommended Posts

Po absurdalnej dyskusji jaka wybuchła w wątku 'Księżycowe zakamarki", w której cześć kolegów protestowała przeciwko zamieszczaniu zdjęć prezentujących detale księżycowej powierzchni w kadrach obejmujących całą tarczę, postanowiłem założyć wątek, w którym kryterium będzie duże powiększenie i wysoka precyzja szczegółów. Może to być dowolny kadr, może być cała tarcza - ważne żeby zdjęcie zawierało detale o wysokiej rozdzielczości. Myślę że stawianie wymogu, aby do kategorii "zakamarki" kwalifikowało wycięcie fragmentu tarczy jest kryterium całkowicie wydumanym. Miłośników księżycowych zakamarków interesuje detal, a nie to jak mały fragment tarczy obejmuje kadr.

 

Jeżeli jako autorowi wątku przysługują mi jakieś uprawnienia do ustalenia obowiązujących w nim reguł, to bardzo proszę o powstrzymanie się od krytykowania zdjęć za zbyt małą precyzję szczegółów czy jakość techniczną - zapraszam do zamieszczenie zdjęć każdego, kto chciałby się zmierzyć z tematem fotografowania Księżyca z dużymi powiększeniami, porównać swoją technikę i efekty z innymi, podyskutować. Dyskusja i uwagi merytoryczne, techniczne są z kolei mile widziane - proszę aby nie obrażać się za to, że ktoś próbuje doradzić jak np. poprawić efekty obróbki komputerowej, pokaże własną wersję takiej obróbki itp.

 • Like 9
Link to comment
Share on other sites

23 minuty temu, lulu napisał:

zapraszam do zamieszczenie zdjęć każdego, kto chciałby się zmierzyć z tematem fotografowania Księżyca z dużymi powiększeniami, porównać swoją technikę i efekty z innymi, podyskutować. Dyskusja i uwagi merytoryczne, techniczne są z kolei mile widziane - proszę aby nie obrażać się za to, że ktoś próbuje doradzić jak np. poprawić efekty obróbki komputerowej, pokaże własną wersję takiej obróbki itp.

Do merytorycznego odniesienia się potrzebnych jest wiele danych, których Ty zwyczajnie nie zamieszczasz. Zdjęcie zrobione małym sprzętem może mieć szokującą jakość, a zrobione "betoniarką" może być słabe. Załącznik graficzny to istotny element całej gamy informacji. 

Tym postem absolutnie nie chcę deprecjonować twojej inicjatywy, tylko zwrócić uwagę, że każdy kto zamierza przewodzić lunarystom musi rozumieć materię, z którą się mierzy. 

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tu nie chodzi o "przewodzenie" ani o wyścigi jakościowe, ale o zrobienie miejsca na materiał który sam produkuję, a który - jak się okazało - nie mieści się w formule wątku 'zakamarkowego". Sadzę że są koledzy mający podobne materiały i podobny dylemat, którzy również zamieszczali świetne fotki całej tarczy w wątku 'zakamarkowym", co wywołało protesty.

 

U mnie jest w praktyce wyraźny podział na zdjęcia całej tarczy w rozdzielczości przeznaczonej do oglądania całej tarczy - i zdjęcia o rozdzielczości sprawiającej, że ogląda się detal, a nie całość - i tylko takie kryterium ma dla mnie sens. To czy jakość detalu jest satysfakcjonująca to będzie zawsze kwestia dyskusyjna, więc proponuję aby nie robić z tego fetysza, tylko pozwolić na zamieszczanie zdjęć bardziej na bazie intencji niż efektu. Jeśli ktoś chciał uzyskać zdjęcie pokazujące raczej detal niż całość, to niezależnie od tego czy to kadr, czy cała tarcza - kwalifikuje się do formuły tego wątku, nawet jeśli ta próba nie powala pod względem technicznym. Chodzi o to żeby pokazywać co się robi, porównywać, doskonalić warsztat - a nie o jakieś zawody.

 

22 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

I tak "wzburzona krew" zaoowocowała nowym wspaniałym wątkiem :neat:

Będę zaglądał z przyjemnością. 

E tam wzburzona - jeśli komuś przeszkadza cała tarcza to będzie przeszkadzać, bez względu na obiektywnie racje. Udowadnianie swoich racji nie ma w takiej sytuacji sensu, lepiej zrobić coś obok, co nie będzie - mam nadzieję - nikomu przeszkadzało. :-)

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, lulu napisał:

27 marca. Morze Przesileń i składka obejmująca całą tarczę, uzyskana ze stacków po ok. 600 zdjęć.

MARE-CRISIUM-2020-03-27---1.jpg

YOUNG-MOON-2020-03-27.jpg

A czy jakieś info odnośnie do sprzetu , oprogrhamowania itp. będziesz zamieszczał?

Bo sama fotka jest przyjemna w odbiorze.:D

 • Like 3
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mariusz, żartowałem - przecież każdy wie gdzie jest Morze Wężowe... ;-)

 

Mare Nectaris zaliczane jest do niewielkich mórz księżycowych, jednak nawet pobieżny rzut oka na otaczający je od południowego zachodu uskok Rupes Altai sugeruje, że oba te obiekty powiązane są ze sobą, zdradzając obecność znacznie potężniejszej formacji. Badania rozkładu masy potwierdzają istnienie wokół Morza Nektaru rozległej struktury, okalającej położony pod powierzchnią morza maskon. Rozciągający się promieniście wokół głębokiego na 6,5 km morza lawy basen sięga krawędzi uskoku Rupes Altai. Jego pozostałe krawędzie są znacznie trudniejsze do zidentyfikowania.

 

MARE-NECTARIS-2020-03-30.thumb.jpg.f1b5b3a619f6c8c1988f8d769f8fef0d.jpgNectaris_basin_GRAIL_gravity.jpg.774fd2ba82792136ac2b0632f8e45383.jpg

Edited by lulu
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, lemarc napisał:

Jedną z zasad forum jest zalecenie by nie mnożyć podobnych tematów. 

Czy to nie Ty sam przytakiwałeś w wątku zakamarkowym, że moje materiały nie mieszczą się w jego formule...?

 

1 godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Moja mama nie wie:movingtongue:

Mama na pewno wie (mamy wiedzą wszystko), tylko że nie o wszystkim Ci mówi. Uszanuj to - każdy ma prawo mieć jakieś swoje tajemnice ;-)

 • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Wskazany przez Ciebie wątek nie służy zamieszczaniu zdjęć fragmentów powierzchni w dużym powiększeniu. Jeżeli publikuję serię zdjęć z jednej sesji, tworzących jakąś całość i są wśród nich zarówno wąskie kadry jak i szersze ujęcia o tym samym stopniu precyzji, to nie było wątku odpowiedniego do zamieszczenia takiego zestawu.

 

Albo inaczej - wydawało mi się naturalne, że jeśli zdjęcia takie pozwalają wypatrywać zakamarki księżycowej powierzchni, to wątkiem tym jest wątek zakamarkowy - niezależnie od tego jak duży czy jak mały fragment powierzchni obejmuje kadr. Twierdzisz inaczej, podobnie twierdzi kilku innych kolegów, więc nie widzę powodu się spierać - to Twój wątek i Twoje zasady. Zrobiłem dla odmiany miejsce, w którym jedynym kryterium jest obecność zakamarków, bez oglądania się na szerokość kadru. Można tu umieścić zarówno kilka wąskich kadrów jak i np. sklejkę z tych samych kadrów, obejmującą całość. Nie rozumiem dlaczego coś takiego przeszkadzało bywalcom wątku zakamarkowego, ale nie zamierzam z tym walczyć.

Edited by lulu
Link to comment
Share on other sites

Dobrze się czyta twoje opisy w połączeniu z fotkami ciekawych miejsc w szerokich  ujęciach, do tego jeszcze rozkład podpowierzchniowy... 

Zasiadam w pierwszym rzędzie. 

PS. Czy Księżyc musi być taki nadgryziony? 

 

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Owe Maskony, o których mowa czyli skupiska materii o większej gęstości, rozłożone nieregularnie w jego objętości były przyczyną kłopotów statków Apollo. 

Z pojazdami działo się coś tajemniczego. 

M. Collins określił to tak w rozmowie z centrum kontroli 

" Lem coś mi spaceruje w dół i w górę. Mogę precyzyjnie ustabilizować parametry, a jak tylko zostawię go na kilka minut, zaczyna się obracać... przed paroma minutami skierował się w dół i tak już został, mimo że dałem kilka impulsów odchylających"... "Wydaje się że coś ciągnie Lema ku środkowi Księżyca..." 

Edited by Mariusz Psut
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, trouvere napisał:

OK, ale jaka to kamera ?

 

https://pl.aliexpress.com/item/32722313152.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.445d5c0f892ddL

 

Akurat teraz kosztuje trochę drożej, ale można ją kupić za 170 zł jak są akcje obniżkowe. Żeby ktoś nie pomyślał że polecam - nie polecam! Chyba że w charakterze tymczasowej zabawki w oczekiwaniu na przypływ gotówki pozwalającej kupić prawdziwy sprzęt.

 

13 minut temu, trouvere napisał:

I skąd w opisie foty coś takiego: "(obraz JPEG, 3500×2188 pikseli) — Skala (35%)" ?

Tak jak napisałem - to jest sklejka z kilku obrazków, pomniejszona na koniec do szerokości 3500 px. A skala 35% bo tyle daje okno Twojej przeglądarki żeby go pomieścić w całości. Możesz powiększyć go sobie na ekranie do 100% - kliknij w niego jeszcze raz :-)

Edited by lulu
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kto wie gdzie leży Zatoka Centralna? Zgadza się - Sinus Medii znajdziemy niemal w samym centrum księżycowej tarczy, na południowy-zachód od Morza Oparów. Koneserzy zakamarków Srebrnego Globu wiedzą to doskonale, jednak nie jest to obiekt powszechnie znany, mimo tak eksponowanego położenia. Być może przyczyną jest sąsiedztwo górskiego pasma Apeninów - niezwykle widowiskowej formacji, która przyciąga uwagę obserwatorów pozostawiając niejako w cieniu okoliczne tereny i znajdujące się tam ciekawe obiekty.

 

Odrywając na chwilę wzrok od poszarpanego łańcucha górskiego Apeninów i wędrując nieco na południe trafimy na przykład na obszar pokryty rowami i rozpadlinami. Najlepiej widocznym jest rów Rima Hyginus, znajdujący się pomiędzy Mare Vaporum i Sinus Medii, zawdzięczający nazwę niewielkiemu kraterowi Hyginus umiejscowionemu w centralnej części rozpadliny.

 

Hyginus okazuje się być bardzo nietypowym kraterem księżycowym, nie ma bowiem charakteru uderzeniowego - to produkt autentycznej aktywności wulkanicznej! Zdjęcia wykonane z księżycowych orbiterów ujawniają wewnątrz rozpadliny większą liczbę nietypowych, małych kraterów, mających również wulkaniczną genezę. Główny krater Hyginus ma ok. 10 km średnicy. To obszar występowania tzw. "przejściowych zjawisk księżycowych' - obserwowano wydobywające się z Hyginusa wyziewy wulkaniczne!

1178497913_MARE-VAPORUM--SINUS-MEDII-2020-04-01.thumb.jpg.2394be8928ca5302fd309a4c00aba8a7.jpgRIMA-HYGINUS-2020-04-01.jpg.d3355a536abf5c8c099ecc9bbe3fcbef.jpg

 

 

 

p105a.jpg

p119a.jpg

Edited by lulu
 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Lulu, dzięki za ciekawe informacje dotyczące jednego z moich ulubionych księżycowych rejonów. Rzeczywiście ten sznureczek kraterów na linii szczeliny Hyginusa (wcale nie prostej) świadczy o wulkanicznej genezie tych formacji.

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nie ma za co - cała zabawa po mojej stronie :-) Pytanie jaka jest dokładnie geneza tych kraterów, bo nie wydaje się możliwe aby to były ujścia klasycznych kominów wulkanicznych - dlaczego miałyby ułożyć się tak gęsto w jednej linii? Można chyba raczej podejrzewać jakieś wywołane działalnością wulkaniczną ruchy pod powierzchnią, które doprowadziły do zapadnięcia się i całego rowu i znajdujących się na jego osi kraterów. Ale to tylko moje domysły - być może ktoś trafił na konkretne informacje na ten temat i zechce się podzielić?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 135 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.