Skocz do zawartości

Księżyc w rozmiarze XL


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

To jest nas dwóch bo jest to również mój ulubiony obiekt i z pewnością pozostanie jednym z ulubionych celów fotograficznych :-) Jednak jest stosunkowo mały - 8 cali to trochę za słabo żeby pokazać go w spektakularny sposób.

 

COPERNICUS-2022-08-17-C8-N.jpg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lulu napisał:

To jest nas dwóch bo jest to również mój ulubiony obiekt i z pewnością pozostanie jednym z ulubionych celów fotograficznych :-) Jednak jest stosunkowo mały - 8 cali to trochę za słabo żeby pokazać go w spektakularny sposób.

 

COPERNICUS-2022-08-17-C8-N.jpg

No tak, szczelina jest wąska a krater pośrodku niewielki. 

Na powyższym zdjęciu szczelina była chyba jeszcze zbyt daleko od terminatora, żeby uzyskać fajną plastykę obrazu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta plastyka związana ze światłocieniem to oczywiście kwestia upodobań. Ja coraz bardziej doceniam widoki właśnie mniej udramatyzowane ostrym światłocieniem, za to bardziej przypominające "świetlistą" materię księżycową, którą odkrywaliśmy, gdy na Ziemię zaczęły docierać pierwsze obrazy uzyskane z księżycowej orbity :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lulu napisał:

Ta plastyka związana ze światłocieniem to oczywiście kwestia upodobań. Ja coraz bardziej doceniam widoki właśnie mniej udramatyzowane ostrym światłocieniem, za to bardziej przypominające "świetlistą" materię księżycową, którą odkrywaliśmy, gdy na Ziemię zaczęły docierać pierwsze obrazy uzyskane z księżycowej orbity ?

Akurat taki obiekt jak dolina Hyginusa może być lepiej "uwypuklony" przy bardziej ukośnym światle.

Co do obserwacji rejonów z dala od terminatora albo w ogóle podczas czy blisko pełni to też jest moje odkrycie ostatnich lat. Kiedyś okolice pełni uważałem za jałowe dla lunarnych obserwacji ale z czasem zacząłem je doceniać. Zwłaszcza w moim największym teleskopie czyli 10" newtonie (koniecznie z bino) pięknie widać różnorodność kolorów i odcieni gruntu księżycowego, jasne kółka koron kraterów, smugi od co bardziej spektakularnych "walnięć" typu Tycho - cos pięknego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Lulu, piękne zdjęcie ! Księżyc starzejący się wydaje mi się znacznie ciekawszy niż dojrzewający. Być może to wynik zdecydowanie rzadszego obcowanie z Księżycem "popełnijnym" a może rzeczywiście układ cieni jest wówczas ciekawszy ? Za to Clavius zawsze jest piękny z gromadką swoich kraterowych dzieci, ale podczas claviusowego popołudnia i wieczoru (jak na zdjęciu powyżej) układ cieni sprawia, że staje się jakby surowszy, dostojniejszy niż przed lunarnym południem - chylące się nad księżycowym horyzontem Słońce rzeźbi Claviusowi lico ostrzejszym dłutem. A może to tylko moje urojenia spowodowane niewyspaniem ?     

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he , dzięki - też mam takie przemyślenia i podejrzenia. Plus jeszcze jedno - że taki Księżyc bardziej nam się podoba bo trzeba się bardziej poświęcić siedząc do późna w nocy :-) Zdjęcia zrobione małym wysiłkiem, po pożywnej kolacyjce, nie cieszą tak jak plony zebrane bladym świtem. Ja mam wprawdzie zwyczaj dość długiego siedzenia w nocy przy robocie - nawet do trzeciej - więc nie jest to jakieś straszne wyrzeczenie. Ale świadomość, że zbiera się materiał w czasie kiedy inni śpią, dodaje satysfakcji. Po prostu - ktoś musi ofiarnie monitorować Księżyc, aby spać mógł ktoś ;-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morze Chmur - Mare Nubium z uskokiem Rupes Recta na wschodzie i kraterem Bullialdus za zachodzie. Ciąg kraterów Ptolemaeus-Alphonsus-Arzachel powoli wchodzi w strefę cienia, podobnie jak gigantyczny Deslandres i znajdujący się na jego terenie jasny obszar Cassini Bright Spot:

 

RUPES-RECTA-2022-09-17-C8-N.jpg

 

Edytowane przez lulu
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba powiedzieć z uznaniem, że pozując do tego zdjęcia wszyscy naprawdę się postarali. Każdy wydobył z siebie tyle koloru ile się dało. A najbardziej postarał się błękitny, jak się okazuje, krater Aristillus. Tylko INA - tajemniczy obszar wyróżniający się błękitnym zabarwieniem, z powodu którego nazywany bywa "Błękitnym Jeziorem", jak zwykle nie chce być niebieska...


MONTES-APENNINUS-2022-09-17-C8-N-2.jpg

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Północne rejony Morza Deszczów, Morze Zimna i dzielący je pas wyżyn z kraterem Plato i doliną Vallis Alpes na wschodzie oraz Zatoką Tęcz na zachodzie. Tereny niezwykle widowiskowe - i co za tym idzie obfotografowane na tysiące sposobów. Także przeze mnie :-) Ale nie mogę się powstrzymać, aby przy każdej okazji nie podejść od nowa do tego tematu. Wyeksponowanie błękitnych tonów materiału wyrzutowego wokół położonego obok Plato krateru Bliss i towarzyszących mu kraterów Plato B, Y i M, albo wydobycie świetlistej srebrzystości terenów okalających Sinus Iridum, jest dla mnie źródłem nieustającej radości...


MARE-IMBRIUM-2022-09-17-C8-N.jpg

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż pozostaje w taką pogodę, jak nie sięgnąć do starych, nieobrobionych materiałów i sprawdzić wreszcie co tam za skarby się poukrywały. Sięgłem i ja - gdyż, nie miałem co robić! I jakiegoż tam Misia znalazłem? Oczywiście takiego na miarę swoich możliwości. Ale bardzo kochanego, bo to przez Meadzia wykonane jeszcze w maju, zanim się z nim zdradziecko rozstałem. I mam nadzieję, że to nie jest Meadzia ostatnio słowo, bo sięgam odważnie dalej! Zobaczymy czy coś jeszcze wyłuskam z naszych starych z Meadziem zaszłości.

Ech - to był jednak wyjątkowy instrument. Co tu gadać - wystarczy spojrzeć...

 

CLAVIUS-2022-05-10-53-Meade-LX200-ACF-8-

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.