Skocz do zawartości

GSO Ritchey-Chretien RC 406/3250 Carbon OTA


DaleCooper

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, holeris napisał:

Skoro autor wątku już udowodnił, że nie jest wielbłądem, to może czas mu coś doradzić, żeby przedsięwzięcie tym bardziej się udało! :D Z chęcią poczytam jak wyglądają rady do takiego sprzętu. Choć o montażu i kamerce jakaś dyskusja już się nieśmiało rozpoczęła. Dawajcie Eksperci!

Kibicuję!

Generalnie to fakt, każda rada jest na wagę złota i to miałem na myśli. Zapraszam do Truszczyn po tym jak zakończy się epidemia. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Wystarczy czytać selektywnie. Niczego nie zmieniam w swoim zdaniu- to nie jest sprzęt do astrofotografii DSO na polskie warunki. I jego guidowanie nie ma najmniejszego sensu, no chyba że kupią kamerę z pikselem 9 um.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 9 um to raczej absolutne minimum. Lepszym rozwiązaniem byłby piksel w granicach 12-15 um

a czy wiadomo jaki to ma spot size?

pozostaje jeszcze najważniejsze pytanie. Do czego ma służyć ten teleskop? Oczywiście oprócz wizualnych obserwacji Księżyca :hysterical:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, ZbyT napisał:

te 9 um to raczej absolutne minimum. Lepszym rozwiązaniem byłby piksel w granicach 12-15 um

a czy wiadomo jaki to ma spot size?

pozostaje jeszcze najważniejsze pytanie. Do czego ma służyć ten teleskop? Oczywiście oprócz wizualnych obserwacji Księżyca :hysterical:

 

pozdrawiam

Fotometria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, kubaman napisał:

Nic osobistego, naprawdę jestem pełen nadziei, ale z dotychczasowego rozwoju sytuacji widzę to tak.

Możemy myśleć, że jesteś wyjątkowo nieroztropny i lekkomyślny (eufemizm), albo że robisz sobie z nas żarty biorąc za przynętę wrodzony pęd do astronomii i gadżetów z nią związanych, lub w końcu, że mimo jak zakładam młodego wieku (w każdym razie intelektualnie), szukasz w sieci uznania w oparciu o dobra materialne by czuć się ważnym i np. wyrwać później na to laskę. Tak mi podpowiada tak zwane doświadczenie.

 

Będąc bardzo życzliwym i zakładając tylko dobrą wolę, stawiam na wariant drugi, jako najlepszy dla Ciebie. Pośmiejemy się i przejdzie.

Oczywiście jak napisałeś - mogę się zdziwić, pochylę pokornie czoło, póki co lekko uniosłem brwi.

 

Pozdro

Kubaman. Nie czuję się obrażony Twoim postem wręcz przeciwnie, zapraszam do Truszczyn, myślę, że będziemy mieli dużo tematów do omówienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chętnie. Chętnie podzielę się moja skromną wiedzą o astrofoto, myślę, że może się przydać. Zwłaszcza, że właśnie zacząłem zmagania z RCkiem i jego kalibracją.

Mam mieszane uczucia i niezmienną wcześniejszą diagnozę, choć trochę mi migruje kwalifikacja - jeśli jesteś osobą zaznajomioną z astronomią i decyzję o zakupie tego typu teleskopu podjąłeś po godzinie niepoważnej w końcu dyskusji na forum, i jeśli naprawdę nie wiesz jak bardzo niekorzystnego wyboru dokonałeś (wessel ma rację!), oraz ile pieniędzy jeszcze potrzeba by to działało właściwie, to zaczynam to traktować jednak niepoważnie. Podobnie jak deklaracje zakupowe na cudze konto. Ale, życzę powodzenia, będę śledził :)

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy sprzęcie za takie pieniądze sprzedawca/dystrybutor nie ma obowiązku na miejscu już upewnić się, że sprzęt jest w pełni sprawny i jeśli trzeba to przeprowadzić kalibrację?

 

Jak kupuję nowy samochód to oczekuję, że dostaję w pełni sprawny i gotowy do użytkowania pojazd. Nie muszę od razu jechać z nim do warsztatu samochodowego, rozbierać auto i wszystko poprawiać. Dlaczego przy teleskopie miałoby być inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dobrychemik napisał:

Kto z Was kupując półmetrowy teleskop nie byłby tym podekscytowany i nie chciałby się tym jak najszybciej pochwalić?

Od kilku lat leży sobie u mnie, w częściach, Newton 0,46m f/4.1 i jakoś nie mogę się zabrać za jego złożenie i powieszenie na montażu. Chyba zdziadziałem czy co?

Albo, w podświadomości, mam te wszystkie zastrzeżenia ( poza problemami z montażem oczywiście) o jakich napisał wessel. No i jeszcze to LP u mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ryszardo napisał:

Od kilku lat leży sobie u mnie, w częściach, Newton 0,46m f/4.1 i jakoś nie mogę się zabrać za jego złożenie i powieszenie na montażu. Chyba zdziadziałem czy co?

Albo, w podświadomości, mam te wszystkie zastrzeżenia ( poza problemami z montażem oczywiście) o jakich napisał wessel. No i jeszcze to LP u mnie...

Grzech zaniedbania! Takie lustro marnować. :(To  chociaż zrób z niego dobsona i sprzedaj, skoro i tak masz jakiś lepszy/większy teleskop. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

A chętnie. Chętnie podzielę się moja skromną wiedzą o astrofoto, myślę, że może się przydać. Zwłaszcza, że właśnie zacząłem zmagania z RCkiem i jego kalibracją.

Mam mieszane uczucia i niezmienną wcześniejszą diagnozę, choć trochę mi migruje kwalifikacja - jeśli jesteś osobą zaznajomioną z astronomią i decyzję o zakupie tego typu teleskopu podjąłeś po godzinie niepoważnej w końcu dyskusji na forum, i jeśli naprawdę nie wiesz jak bardzo niekorzystnego wyboru dokonałeś (wessel ma rację!), oraz ile pieniędzy jeszcze potrzeba by to działało właściwie, to zaczynam to traktować jednak niepoważnie. Podobnie jak deklaracje zakupowe na cudze konto. Ale, życzę powodzenia, będę śledził :)

Czy niekorzystny to się okaże. A jeśli chodzi o cudze konto to jestem pod wrażeniem Twoich wróżbiarskich umiejętności, które to dotyczącą zawartości cudzych kieszeni ewentualnie salda na koncie :)Niestety tutaj nie trafiłeś. Pieniądze na zakup pochodziły z moich środków i teleskop z chwilą zakupu jest moją własnością oraz Fundacji Nicolaus Copernicus. Jak widzisz na zdjęciach jestem w posiadaniu różnych teleskopów po prostu mogę sobie na to pozwolić poprzez ciężką pracę i poświęcenie, a uderzanie w kogoś tekstami Twojego pokroju są przejawem niedojrzałości emocjonalnej. Tak to zostawię. :)

Edytowane przez DaleCooper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, DaleCooper napisał:

Czy niekorzystny to się okaże. A jeśli chodzi o cudze konto to jestem pod wrażeniem Twoich wróżbiarskich umiejętności, które to dotyczącą zawartości cudzych kieszeni ewentualnie salda na koncie :)Niestety tutaj nie trafiłeś. Pieniądze na zakup pochodziły z moich środków i teleskop z chwilą zakupu jest moją własnością oraz Fundacji Nicolaus Copernicus. Jak widzisz na zdjęciach jestem w posiadaniu różnych teleskopów po prostu mogę sobie na to pozwolić poprzez ciężką pracę i poświęcenie, a uderzanie w kogoś tekstami Twojego pokroju są przejawem niedojrzałości emocjonalnej. Tak to zostawię. :)

No to Panowie pojechaliście po bandzie, obydwoje :), ale niestety kubaman. Twin Peaks ma trochę racji, zaglądanie do czyjejś kieszeni nie znając praltycznie tego kogoś jest mega nie na miejscu. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu chyba nie zrozumiał. Nie odnoszę się do zawartości portfela tylko do metody lansu na forum. Tylko tyle. Niestety potwierdzają się przypuszczenia, że kolega łapie się po trochu do każdej wspomnianej kategorii. Nie będę śledził. Dobranoc. 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, trouvere napisał:

Naprawdę jesteś tak zadufany w sobie, że wydaje Ci się, że ktoś pokroju @DaleCooper potrzebuje śmiesznego lansu na forum Astropolis ?

Odnoszę wrażenie, że forumowy lans to raczej Twoja domena.

 

@DaleCooper jeśli chodzi o kamerę to sensownym rozwiązaniem wydaje się być QHY42PRO, podstawowe parametry:

- sprawność kwantowa 95% przy 550 nm

- pasmo rozciągnięte od UV (ultrafiolet) przy sprawności kwantowej 80% do bliskiej podczerwieni 850 nm ze sprawnością kwantową 50%

- wielkość piksela 11 um

- wymiary matrycy 22.5 x 22.5 mm

- głębokość studni potencjału 89 000 e

- rozdzielczość 2048 x 2048 pikseli

Dzieki wielkie za podpowiedź Trouvere :). Zapewne zakupu dokonam w przyszłym roku, być może po trzymaniu grantu naukowego. Z tego co widzę sprzęt jest pierwszej klasy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

Tak z ciekawości zapytam, na jakim montażu to monstrum zawiśnie?

Wiesz co, jak pisałem już wcześniej na chwilę obecną EQ8 na pierze pod kopułą. Montaż odpowiedni będzie zakupiony w późniejszym czasie. Kamerka jest teraz w obrębie zainteresowań, ale to dopiero będzie możliwe do realizacji w przyszłym roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Cytat

 

Panowie po przeczytaniu Waszych postów zaryzykowałem, anulowałem poprzednie zamówienie i zakupiłem 20" RCka. Tajwan twierdzi, że mam go otrzymać za 3 -4 miesiące. OBIECUJĘ zrobić unpacking w razie czego przypomnijcie. Kiedy już wszystko będzie na swoim miejscu jeśli ktoś by chciał zobaczyć na żywo to proszę o kontakt. Mam pytanie (może niepoważne, ale co tam) czy obserwacja Księżyca w okularze jest bezpieczna?. Często dzieci ze szkół odwiedzają moje obserwatorium, dlatego pytam.

 

http://www.tejraj.com/gso-rc-20inch-truss-telescope.html

 

Pozdrawiam

 

 

Minęło 6 miesięcy - może coś się ruszyło w temacie ? Ciekawy ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.