Skocz do zawartości

GSO Ritchey-Chretien RC 406/3250 Carbon OTA


DaleCooper

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie po przeczytaniu Waszych postów zaryzykowałem, anulowałem poprzednie zamówienie i zakupiłem 20" RCka. Tajwan twierdzi, że mam go otrzymać za 3 -4 miesiące. OBIECUJĘ zrobić unpacking w razie czego przypomnijcie. Kiedy już wszystko będzie na swoim miejscu jeśli ktoś by chciał zobaczyć na żywo to proszę o kontakt. Mam pytanie (może niepoważne, ale co tam) czy obserwacja Księżyca w okularze jest bezpieczna?. Często dzieci ze szkół odwiedzają moje obserwatorium, dlatego pytam.

 

http://www.tejraj.com/gso-rc-20inch-truss-telescope.html

 

Pozdrawiam

  • Lubię 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli planujesz OAG, to gorąco polecam Lodestar x2 lub Lodestar Autoguider.

Ze wzgledu na swoje gabaryty łatwiej je zainstalowac, niz atika titana.

 

Chociaz z Twoja skala raczej trzeba bedzie jechac bez prowadzenia po max kilka sekund.

Obecnie na forum @kubaman jest na etapie zabawy ze swoim RC. Moze cos Ci podpowie.

 

Moje zdjęcia walki z oryginalnym wyciagiem w RC6".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tayson napisał:

Jesli planujesz OAG, to gorąco polecam Lodestar x2 lub Lodestar Autoguider.

Ze wzgledu na swoje gabaryty łatwiej je zainstalowac, niz atika titana.

 

Chociaz z Twoja skala raczej trzeba bedzie jechac bez prowadzenia po max kilka sekund.

Obecnie na forum @kubaman jest na etapie zabawy ze swoim RC. Moze cos Ci podpowie.

 

Moje zdjęcia walki z oryginalnym wyciagiem w RC6".

Na pewno planuję astrophoto oraz fotometrię. OAG tak, zamierzam go zakupić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, DaleCooper napisał:

Fotografuję niebo od 6 lat, używałem dotychczas Newtona 200/800. Kamerka to ZWO ASI 294 MC pro

A jak tam ASI 1600?

 

https://astropolis.pl/topic/65735-zwo-asi-1600-pro/?tab=comments#comment-749642

 

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie chodzi o obciążenia, tylko o  ugięcia i przesunięcia: ugięcia na mocowaniu guidera, przesunięcia LG w teleskopie głównym w czasie ekspozycji ( nie da się tego uniknąć...), ugięć na mocowaniu LW itp. Generalnie łatwiej to wszystko korygować OAGiem, chociaż oczywiście i OAG i wyciąg muszą być dobrej jakości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HAMAL napisał:

ASI1600 sprzedane, po starym sprzęcie został mi Newtonek. Powolutku rozbudowuje ofertę tak ażeby, zapraszać młodzież, dzieci oraz innych na eventy astronomiczne.  Jak coś to zapraszam :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ryszardo napisał:

Tutaj nie chodzi o obciążenia, tylko o  ugięcia i przesunięcia: ugięcia na mocowaniu guidera, przesunięcia LG w teleskopie głównym w czasie ekspozycji ( nie da się tego uniknąć...), ugięć na mocowaniu LW itp. Generalnie łatwiej to wszystko korygować OAGiem, chociaż oczywiście i OAG i wyciąg muszą być dobrej jakości.

Ponoć w sprzęcie tej klasy ugięcia są minimalne lub w ogóle nie występują. Kolega z USA pracował na 16" RCka i nie zauważył takich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DaleCooper napisał:

anulowałem poprzednie zamówienie i zakupiłem 20" RCka

coś mi tu już.... z daleka czuć problemami :icon_confused:

Serio chcesz go powiesić na EQ8? Nie znalazłem w żadnej specyfikacji wagi tego teleskopu ale obstawiam że to ok 50kg.

Jeżeli liczysz, że cuda się zdarzają, to niestety w tej dziedzidzinie jaką jest astrofotografia, niestety nie. No chyba, że zamierzasz robić ekspozycje max kilkusekundowe.

 

A może... skoro anulowałeś tamto zamówienie i tego teleskopu też jeszcze nie masz. Zastanów się nad takim rozwiązaniem:

1. Anuluj to zamówienie.

2. Skoro chcesz fotografować takim dużym kalibrem: Po pierwsze kup porządny montaż ASA DDM85 lub 10Micron GM 2000 HPS II - będziesz miał montaż docelowy na którym będziesz mógł w przyszłości powiesić prawie wszystko. Montaż to jest dosłownie podstawa w tej całej zabawie.

3. Resztę środków przeznacz na teleskop i kamerę. Ale przed zakupem przelicz sobie skale setupu i odpowiedz na pytanie do czego konkretnie ma on służyć.

Ja osobiście bym tak zrobił.

pozdrawiam

M

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, DaleCooper napisał:

Ponoć w sprzęcie tej klasy ugięcia są minimalne lub w ogóle nie występują. Kolega z USA pracował na 16" RCka i nie zauważył takich problemów.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że GSO to sprzęt klasy econo? W profesionalnych RC'kach owszem, np Officina Stellare, tylko cena już nieco inna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Marcinos napisał:

obstawiam że to ok 50kg

37 kg: https://www.astroshop.pl/teleskopy/gso-ritchey-chretien-rc-406-3250-carbon-ota/p,47241#tab_bar_1_select

 

Tak na upartego, to bym to próbował na CEM25P posadzić. A co, Wenus bym zavikował ;) 

Edytowane przez count.neverest
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, count.neverest napisał:

Miałem na myśli wersję 20", bo już w międzyczasie zmieniła się koncepcja na coś większego ;)

Edytowane przez Marcinos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

17 minut temu, count.neverest napisał:

Tak na upartego, to bym to próbował na CEM25P posadzić.

Ja nie chcę nic mówić, ale kiedyś łapałem Edkiem 100 ISS "z ramienia" - w sensie, jakbym z bazooki strzelał - i nawet coś tam wyszło :D

Więc ten... w dwóch to pewnie da radę i bez montażu :lol:

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JustinSullivan napisał:

Przy 20'' calach GSO to obstawiam, że inaczej podchodzi do sprzętu . To już raczej nie jest economy sprzedawane jak leci.

markowy sprzęt tych rozmiarów ma o jedną cyfrę więcej w cenie

na jakie kompromisy poszło GSO przy tej konstrukcji?

 

14 minut temu, kubaman napisał:

a ja jednak myślę, że ktoś sobie z nas robi bekę

to raczej oczywiste

ktoś kto kupuje taki sprzęt powinien mieć choćby elementarną wiedzę o tym co chce kupić i do czego ma służyć

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZbyT napisał:

markowy sprzęt tych rozmiarów ma o jedną cyfrę więcej w cenie

na jakie kompromisy poszło GSO przy tej konstrukcji?

 

to raczej oczywiste

ktoś kto kupuje taki sprzęt powinien mieć choćby elementarną wiedzę o tym co chce kupić i do czego ma służyć

 

pozdrawiam

Jak już pisałem zapraszam za 3-4 miesiące, po otrzymaniu sprzętu jak wspomniałem powyżej chętnie się podzielę spostrzeżeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ambitny i z uwagą będę go śledził. Nie wiem czy to beka czy nie ale kibicuję. Lubię zaczytywać się jakie problemy powstają i jak ktoś się z tym męczy. Można się przy tym wiele nauczyć. Bodajże swojego czasu, nie pamiętam tylko kto czy @Naski albo @wessel męczyli się z kolimacją RC'ka i to już na tym etapie były problemy duże. Kiedyś myślałem że kupię RC, dziś już wiem, że nie.

Czekam na fotki sprzętu. Wrażenie wizualne będzie spore. Co do tego nie mam wątpliwości. Co do reszty się okaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic osobistego, naprawdę jestem pełen nadziei, ale z dotychczasowego rozwoju sytuacji widzę to tak.

Możemy myśleć, że jesteś wyjątkowo nieroztropny i lekkomyślny (eufemizm), albo że robisz sobie z nas żarty biorąc za przynętę wrodzony pęd do astronomii i gadżetów z nią związanych, lub w końcu, że mimo jak zakładam młodego wieku (w każdym razie intelektualnie), szukasz w sieci uznania w oparciu o dobra materialne by czuć się ważnym i np. wyrwać później na to laskę. Tak mi podpowiada tak zwane doświadczenie.

 

Będąc bardzo życzliwym i zakładając tylko dobrą wolę, stawiam na wariant drugi, jako najlepszy dla Ciebie. Pośmiejemy się i przejdzie.

Oczywiście jak napisałeś - mogę się zdziwić, pochylę pokornie czoło, póki co lekko uniosłem brwi.

 

Pozdro

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.