Skocz do zawartości
  • -1

Nieznany problem z kolimacja Newtona.


Imar

Pytanie

Witam, mam poważny problem z kolimacja sw 130/650 i jest to coś czego nie mogę przeskoczyć.

Mam pewność że mój kolimator jest wyjustowany.

Mam pewność że wyciąg jest wycententrowany.

Mierzylem to kilkoma metodami w tym metodą Hamala, i nie chcę wyjść inaczej.

20200510_134142.thumb.jpg.6124546a9f611af0706cbe3815b42160.jpg

Mam pewność że pająk jest wysrodkowany, robię to z linijką lub suwmiarką.

Lustro wtórne kolimuje laserem i optycznym i jak wiadomo śrubkami.

20200510_135049.thumb.jpg.e6f7c39ea99a09e430e2b1e2c97498bd.jpg

Resztę na LG. 

I gdy na koniec patrzę w optyczny by ocenić kolimacje widzę takie coś.20200510_135322.thumb.jpg.cfe45da03a11a2d8c9678693653ff600.jpg

Jest źle. Jak bym nie obracał lustra to ustawiając tak by się to zagrało z LG zawsze dostaje ten sam wynik. Nie rozumiem dlaczego.

Jeśli ustawie lw tylko optycznym bym widział dokładnie LG i dalej przeprowadze resztę kolimacji na LG to po sprawdzeniu laserem jest rozkolimowanie a gwiazdy mam elipsy i przecinki.

Co może być nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 godziny temu, HAMAL napisał:

W 80% przypadków oś LG nie przecina się z osią wyciągu.

 

Daj tubę pionowo, przez środkowy otwór pająka spuść nitkę z ciężarkiem do znacznika LG, do wyciągu na obu końcach włóż przesłony kołowe z małymi otworkami i sprawdź czy widać przez nie na środku nitkę.

 

Następnie patrząc przez środkowy otworek pająka świecąc a niego od środka małą latarką ustaw oś LG w ten otworek, wkładasz LW i kombinujesz nim.

 

 

Dzięki to pewnie coś pomoże.

Domyślam się  że najlepiej na jakimś wypoziomowanym stole to zrobić?

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, HAMAL napisał:

Jeszcze jedno. 

 

Do wyciągu u wlotu i wylotu wkładasz przysłony z małymi otworkami na środku, parząc przez nie przeciwległej ścianie tuby od środka zaznaczasz miejsce gdzie one celują, wyciągasz przysłony i wkładasz kolimator do wyciągu i sprawdzasz czy laserem trafia w zaznaczone miejsce. To że kolimator jest wyjustowany, nie znaczy że w wyciągu leży jak należy.

To już sprawdzałem nie raz i tu jest w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

rzecz w tym, że LW w zasadzie nie powinno być eliptyczne ale właśnie jajkowate

elipsa powstaje po przecięciu walca, a promienie padające z LG tworzą stożek. Przecięcie tego stożka daje właśnie taki owal, a nie elipsę

próba wpasowania okrągłego LG w elipsę widoczną pod kątem powoduje drobne błędy i dlatego trzeba dokończyć kolimację laserem by poprawić precyzję ustawienia luster

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, ZbyT napisał:

rzecz w tym, że LW w zasadzie nie powinno być eliptyczne ale właśnie jajkowate

elipsa powstaje po przecięciu walca, a promienie padające z LG tworzą stożek. Przecięcie tego stożka daje właśnie taki owal, a nie elipsę

próba wpasowania okrągłego LG w elipsę widoczną pod kątem powoduje drobne błędy i dlatego trzeba dokończyć kolimację laserem by poprawić precyzję ustawienia luster

bardziej chodzi mi o to, że producenci generują obrys jaki im się podoba i pilnowanie się obrysów w kolimacji nie ma sensu, LG ma tam jakoś leżeć obrysem w LW i już. Czy kwadratowe LW sprawi że nie da się prawidłowo skolimować teleskopu? Nie. A czy trójkątne LW sprawi, ze nie da się prawidłowo skolimować teleskopu? Nie. Więc...

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu ‎11‎.‎05‎.‎2020 o 15:38, HAMAL napisał:

W 80% przypadków oś LG nie przecina się z osią wyciągu.

 

Daj tubę pionowo, przez środkowy otwór pająka spuść nitkę z ciężarkiem do znacznika LG, do wyciągu na obu końcach włóż przesłony kołowe z małymi otworkami i sprawdź czy widać przez nie na środku nitkę.

 

Następnie patrząc przez środkowy otworek pająka świecąc a niego od środka małą latarką ustaw oś LG w ten otworek, wkładasz LW i kombinujesz nim.

 

 

Ustawienie pająka za pomocą nitki z ciężarkiem praktycznie nie zmieniło sytuacji. Czy jakieś jeszcze rady Hamal ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W to się nie zamierzam bawić jeśli naprawdę nie będzie potrzeby, poszukam kogoś kto się zna na kolimacji i podeśle mu teleskop odpłatnie, może ktoś się zorientuje co jest nie tak jak należy.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może zmień kolimator optyczny na inny model? bo może coś z nim nie tak.

 

Nie musisz nic odklejać do czasu wyjaśnienia przyczyny, ale możesz potestować te przesunięcia LW w bok używając regulacji piór pająka. Ja nie wiem dlaczego znawcy upierają się tak bardzo aby pióra pająka były równe. Przecież LW może być byle jak oszlifowane i nie łatwe będzie jego odpowiednio centryczne przyklejenie do ściętego wałka. Przecież liczy się tylko powierzchnia odbijająca z drugiej strony.

Z tego też powodu moim zdaniem powinno się przy kolimacji umieścić obrys czynnej powierzchni LW w centrum osi LG (oczywiście z uwzględnieniem offsetu), a nie regulować wyłącznie według otworka pająka ze zdjętym LW. To tak w skrócie.

 

Z własnego doświadczenia miewałem bardzo trudne sytuacje z kolimacją, ale ostatecznie zadowalający kompromis udawało się osiągnąć.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Siądę przy tym wszystkim raz jeszcze i zobaczę każdy szczegół. Ale muszę sobie dzień przerwy zrobić bo już mam dosyć.

Jedno zauważyłem to to że rozmiary lw różnią się od tych które podaje producent mniej więcej o 2mm w jedna i drugą stronę.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziś walczyłem znowu. Niestety nic nowego nie zdziałałem.

Mimo dość dobrego ustawienia LW względem wyciągu.

20200514_131224.thumb.jpg.b656287234399b8c48e6ea056bf00c06.jpg

Nawet korygując obrotem LW nie jestem wstanie się zbliżyć do znacznika na LG bliżej niż tak jak na tej fotce.

20200514_131447.thumb.jpg.480f0eabba82a936f04e2a2f436ae4bc.jpg

Ponownie sprawdziłem osiowość wyciągu oraz ustawienie pająka, miarką oraz z pomocą nitki z ciężarkiem jak radził Hamal.

Sprawdziłem też znacznik LG czy jest jak należy.

LW na oko wydaje się dobrze przyklejone ale nie mam narzędzi by jakoś bardzo precyzyjnie to zmierzyć.

Zacznę się rozglądać za jakimś serwisem bo nie poradzę sobie z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szybciej ustalimy środek elipsy  niż punkt prawidłowego  off-setu 

Mając środek zblizysz się do prawidłowego rejonu ustawienia całości kolimacji/ no chyba że dasz rade ustalic offset za pierwszym podejsciem/,później zobaczysz ,że offset leży blisko nowego.

Jak masz taki kolimator to dasz radę sam.

 

Y

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam zaznaczony offset na LW u mnie to 2,3 mm w głąb tuby od centrum LW. Któryś z ludzi z forum drukował mi szablon z wymiarami pod mojego LW żebym precyzyjnie mógł zaznaczyć na lustrze ten punkt, ale nie pamiętam już z nazwy kto to był ;-).

Mogę trafić w punkt gdzie znacznik LG zgra się z punktem off-setu i będzie zachowana oś optyczna całego teleskopu, problemem jest to co tyczy się tego forumowego wątku że mimo tego że owa oś optyczna jest zachowana ja nie mogę zmieścić całego LG w LW i jego odbicie ucieka gdzieś w bok.

Wysłałem tubę do Serwisastro.pl, może pan Tomasz mając doświadczenie i sprzęt zorientuje się dlaczego tak się dzieje, sprawdzi jak przyklejone jest LW i ewentualnie poprawi , może też poproszę usztywnienie tuby pierścieniami co przyda się do astrofoto.

Ja sam zrobiłem co mogłem domowymi sposobami.

Tak więc poczekamy i zobaczymy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mały update.

Mam coś nie tak z mocowaniem lustra wtórnego, Serwisastro.pl stwierdził że mój offset wynosi jakieś 2,70 mm a lustro jest tak naklejone jak by on wynosił około 10 mm, co uniemożliwiało mi poprawną kolimacje. Trzeba poprawić.

Czekam na więcej info i jak coś będzie wiadomo daw wam znać

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.