Skocz do zawartości
  • -1

Nieznany problem z kolimacja Newtona.


Imar

Pytanie

Witam, mam poważny problem z kolimacja sw 130/650 i jest to coś czego nie mogę przeskoczyć.

Mam pewność że mój kolimator jest wyjustowany.

Mam pewność że wyciąg jest wycententrowany.

Mierzylem to kilkoma metodami w tym metodą Hamala, i nie chcę wyjść inaczej.

20200510_134142.thumb.jpg.6124546a9f611af0706cbe3815b42160.jpg

Mam pewność że pająk jest wysrodkowany, robię to z linijką lub suwmiarką.

Lustro wtórne kolimuje laserem i optycznym i jak wiadomo śrubkami.

20200510_135049.thumb.jpg.e6f7c39ea99a09e430e2b1e2c97498bd.jpg

Resztę na LG. 

I gdy na koniec patrzę w optyczny by ocenić kolimacje widzę takie coś.20200510_135322.thumb.jpg.cfe45da03a11a2d8c9678693653ff600.jpg

Jest źle. Jak bym nie obracał lustra to ustawiając tak by się to zagrało z LG zawsze dostaje ten sam wynik. Nie rozumiem dlaczego.

Jeśli ustawie lw tylko optycznym bym widział dokładnie LG i dalej przeprowadze resztę kolimacji na LG to po sprawdzeniu laserem jest rozkolimowanie a gwiazdy mam elipsy i przecinki.

Co może być nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Chińskie tuby to centryczności nie trzymają. Oprawa z LG może nieco opaść względem środka tuby. To że pająka wyśrodkujesz nic ci nie da, gdy Azjata nakleił LW byle jak na oprawę. ...i to widać już na oko.

Może kolimatory źle się klinują w wyciągu?

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na ustawienie kolimatorów w wyciągu zwracam mocno uwagę, więc to bym wykluczył.

Nie zauważyłem by lustro wtórne było nie dokładnie naklejone.

Na opadanie LG już zwróciłem uwagę i zastosowałem cienkie podkładki w celi by się nie przemieszczało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przyczyn może być wiele- zacznij od sprawdzenia czy wyciąg jest ustawiony prawidłowo i sprawdź czy producent przykleił znacznik na LG na środku.

Tutaj dobry opis kolimacji krok po kroku (zakładając, że wyciąg dobrze siedzi):http://www.astro-baby.com/astrobaby/help/collimation-guide-newtonian-reflector/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Kolimujesz ten konkretny teleskop pierwszy raz? 

Pierwszy raz to już można powiedzieć że nie bo walczę z nim już piąty raz jeśli chodzi o kolimacje, muszę coś wymyślić bo nie rozumiem o co chodzi.

Tylko z tym konkretnym mam taki kłopot to jest wersja PDS i w nim producent podaje że ten model ma jakiś inny typ lustra niż klasyczny OTA ale nie wiem czy to coś zmienia w kolimacji, miałem wcześniej 150/750 SW ten starszy typ i się z takim czymś nie spotkałem, poprzedniego newtona dało się bez problemu skolimować jeśli się trzymało zasad kolimacji.

 

Sprawdzę ten znacznik na LG, gdy wyśrodkuje widok LG w LW to laser mi trafia około 6 mm od znacznika, to albo on jest źle naklejony albo LG jest krzywo w celi.

 

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

a konkretnie to w czym jest problem?

gwiazdki są zniekształcone?

ja na zaprezentowanych zdjęciach nie widzę nic niepokojącego ale są zrobione niechlujnie więc i tak nic z nich nie wynika. Zrób zdjęcie na jednolitym tle, a nie połowicznie oświetlone

kolejna sprawa to poza wyciągiem i LW ustawienie offsetu i wyśrodkowanie LG oraz znacznika

to wersja fotograficzna tuby czy zabawkowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, ZbyT napisał:

a konkretnie to w czym jest problem?

gwiazdki są zniekształcone?

ja na zaprezentowanych zdjęciach nie widzę nic niepokojącego ale są zrobione niechlujnie więc i tak nic z nich nie wynika. Zrób zdjęcie na jednolitym tle, a nie połowicznie oświetlone

kolejna sprawa to poza wyciągiem i LW ustawienie offsetu i wyśrodkowanie LG oraz znacznika

to wersja fotograficzna tuby czy zabawkowa?

Jest może oświetlone ale bez wysiłku widać że w LW odbija się tylko jedna krawędź LG zamiast jego pełnego obrysu...

Nie znam wersji zabawkowej napisałem wyżej jaki to model.

Lustro główne sprawdzę jak z jego wyśrodkowaniem, ale to już jutro rano.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

wyśrodkowanie lustra i znacznika to podstawa

sprawdź jeszcze offset bo zdarzały się przypadki, że był źle ustawiony tzn. był ale w przeciwnym kierunku

prawidłowy offset musisz sobie wyznaczyć dla założonej wielkości matrycy. W przypadku tuby przeznaczonej do fotografii to pewnie APS-C

 

metodą Hamala się nie przejmuj bo ona uwzględnia widok tylko na osi optycznej czyli dla zerowego pola widzenia więc nie ma możliwości by prawidłowo skolimowac nią teleskop z offsetem ustawionym dla większego pola widzenia, a szczególnie jeśli jest jasny

 

teleskop do wizuala spokojnie skolimujesz pudełkiem po kliszy ale kolimacja teleskopu fotograficznego nie jest zadaniem trywialnym. Samo LW ma aż 6 stopni swobody więc trzeba je dobrze ustawić względem osi tuby i wyciągu, które muszą się przecinać pod kątem prostym. Regulacja LG jest wtedy już bardzo prosta (pod warunkiem wyśrodkowania) ale widok w wyciągu nie będzie, a właściwie to nawet nie może być symetryczny. Jeśli będzie symetryczny to laser na pewno pokaże złą kolimację

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To skolimuj tak, żeby było widać całe główne i wrzuć fotę.

Jeśli chodzi o offset, to wątpię że SW bawi się w takie rzeczy dla takich tubek.

Możesz sprawdzić czy znacznik jest faktycznie wklejony po środku lustra głównego.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

to wersja fotograficzna PDS z większym LW wiec offset powinna mieć ustawiony

próba kolimacji pudełkiem po kliszy musi prowadzić do tego, że laser nie trafia na znacznik na LG. To raczej oczywiste

 

wizualna tuba 150/750 pewnie nie miała ustawionego offsetu (lub minimalny) i miała małe LW. Jeśli offset był na poziomie 1 mm to wystarczyło nieco głębsze wsunięcie LW by pokryć widok LG w całości. Wtedy kolimacja pudełkiem i laser pokazywały to samo ale za to bez winiety było tylko w pobliżu osi optycznej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na moje oko masz nieprawidłowo ustawione lustro wtórne. Jest niecentrycznie i chyba zbyt płytko. Właściwe ustawienie lustra wtórnego to klucz do dobrej kolimacji. Niestety nie ustawisz tego laserem - mimo złej kolimacji laser pokaże ci , że wszystko jest w porządku.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Duser napisał:

Na moje oko masz nieprawidłowo ustawione lustro wtórne. Jest niecentrycznie i chyba zbyt płytko. Właściwe ustawienie lustra wtórnego to klucz do dobrej kolimacji. Niestety nie ustawisz tego laserem - mimo złej kolimacji laser pokaże ci , że wszystko jest w porządku.

Owszem mam niepoprawnie, czyli nie sugerować się tym co pokazuje laser, tylko optycznym kolimatorem podglądać jedynie ?

LW w swoim newtonie kolimujesz bez użycia lasera jedynie na wzrok ?

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wsadź biala kartke w tube na wysokosci wyciagu. Zerknij przez wyciag czy glebokosc osadzenia LW jest ok(oś podluzna teleskopu). Potem oszacuj czy przechylenie lustra wtornego jest ok. Masz miec widok LW centrycznie na tle kartki patrzac przez wyciag bez okularu - odleglosci krawedzi LW w rownych odstepach od scianek wyciagu patrzac przez niego.Dopiero po tym kolimator w wyciag i kolimacja laserem.

Problem nr 2 - sprawdz czy nie masz za mocno przykreconych łapek LG. 

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Prostopadłość wyciągu do osi tuby sprawdzona? Ostatnio u znajomego trafiłem na 5mm przekoszenie :D

Centryczność pająka LW w tubie sprawdzona/zmierzona?

Oś optyczna LG wychodzi środkowym otworkiem Pająka?

Oś wyciągu przecina się z osią LG ?

 

Bez potwierdzenia powyższego rozpatrywanie problemu nie ma sensu :uhm:

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, HAMAL napisał:

Prostopadłość wyciągu do osi tuby sprawdzona? Ostatnio u znajomego trafiłem na 5mm przekoszenie :D

Centryczność pająka LW w tubie sprawdzona/zmierzona?

Oś optyczna LG wychodzi środkowym otworkiem Pająka?

Oś wyciągu przecina się z osią LG ?

 

Bez potwierdzenia powyższego rozpatrywanie problemu nie ma sensu :uhm:

 

 

Wszystko o co pytasz już zostało odpowiedziane wyżej. Jadę spojrzeć jak to z tym LG jest i dam wam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, astrobuff napisał:

Też mam 130/650 i znacznik LG był fabrycznie źle ustawiony. Czarna kropka to zmierzony środek.IMG_20200229_192012.jpg.ac76b194c1d795e70f98d75a65b8666a.jpg

Dzięki za info ;-) Właśnie jadę to sprawdzać ;-)

Nie rozumiem tego dlaczego jest to tak robione że skoro źle naklejone to jedzie na rynek w świat, każde z kilku milionów wyprodukowanych rocznie luster powinno być powtórnie mierzone przed montażem teleskopu w fabryce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdziłem znacznik na LG i producent wyznaczył go prawidłowo,

Skolimowałem teleskop wyłącznie kolimatorem optycznym i wygląda to tak.

20200511_115508.thumb.jpg.9bbf8871cb8912318995190589d58f8a.jpg

Niestety żeby w kolimatorze optycznym wszystko się zgadzało lustro musi być w takiej pozycji...co jest nieprawidłowe.

20200511_115806.thumb.jpg.1b96fd855e689d71d437b53e80a7b406.jpg

Jeśli je wyśrodkuje dokładnie to nie da rady złapać całego LG w widoku LW niezależnie od obrotu lub regulacji centralną śrubą pająka.

Coś musi być ustawione nie tak jak należy po drodze.

Co może być przyczyną takiej sytuacji.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Selmak napisał:

Co może być przyczyną takiej sytuacji.?

W 80% przypadków oś LG nie przecina się z osią wyciągu.

 

Daj tubę pionowo, przez środkowy otwór pająka spuść nitkę z ciężarkiem do znacznika LG, do wyciągu na obu końcach włóż przesłony kołowe z małymi otworkami i sprawdź czy widać przez nie na środku nitkę.

 

Następnie patrząc przez środkowy otworek pająka świecąc a niego od środka małą latarką ustaw oś LG w ten otworek, wkładasz LW i kombinujesz nim.

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze jedno. 

 

Do wyciągu u wlotu i wylotu wkładasz przysłony z małymi otworkami na środku, parząc przez nie przeciwległej ścianie tuby od środka zaznaczasz miejsce gdzie one celują, wyciągasz przysłony i wkładasz kolimator do wyciągu i sprawdzasz czy laserem trafia w zaznaczone miejsce. To że kolimator jest wyjustowany, nie znaczy że w wyciągu leży jak należy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.