Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, HAMAL napisał:

Ty z tego kurdupla wyciskasz 300% normy :) strach pomyśleć gdybyś miał większy dedykowany planetarny sprzęt, z drugiej strony mógł by być bardziej podatny na nasze seeingi.

Ja sobie tłumaczę, że to jest chyba mimo wszystko kwestia świetnej optyki - miałem już i Maka180 i Maka 8'' (w wersji RUMAK) i nawet nie byłem w stanie zbliżyć się jakościowo do materiału jaki zbieram teraz. 

A seeingi są jakie są - przy czasach rzędu 10ms jest spora szansa na zebranie kilkuset dobrych klatek nawet jak ogólne warunki są do kitu. Oczywiście pomijam totalną padakę seeingową gdzie czasami ciężko poznać czy planeta to "koło czy kwadrat" ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Ja sobie tłumaczę, że to jest chyba mimo wszystko kwestia świetnej optyki - miałem już i Maka180 i Maka 8'' (w wersji RUMAK) i nawet nie byłem w stanie zbliżyć się jakościowo do materiału jaki zbieram teraz. 

A seeingi są jakie są - przy czasach rzędu 10ms jest spora szansa na zebranie kilkuset dobrych klatek nawet jak ogólne warunki są do kitu.

Ale gdyby tak było, robił byś 350/1400 :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Ale gdyby tak było, robił byś 350/1400 :uhm:

Na pewno spróbuję - ale w tym Newtonie optyka jest gorszej jakości.

Raz, że szlif spełnia warunek tylko 1/10L a przy tym małym D-K to 1/32L (P-V)

Dwa - przy Newtonie mam cienkie lustro podatne na astygmatyzm, trzy - lustro D-K jest kwarcowe i dość grube więc trzyma figurę praktycznie cały czas.

 

Pewnie przy idealnych warunkach Newton pokaże więcej (jednak sporo większa zdolność rozdzielcza a dokładność jest ważna ale pomiędzy 1/10 a 1/32 nie zasadnicza, i tak jej w pełni nie wykorzystujemy) ale przy średnich ten D-K ma sporą przewagę, nie mówiąc już o wygodzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, megrez23 napisał:

Myślałem, że ten łuk po lewej stronie tarczy był tylko złudzeniem

Przy krawędzi ułożył się ciąg łukowatych ciemnych formacji. Kiedy jednak południowa część ma realne odpowiedniki, to być może na północnej części łuku uwypukliły się jakieś artefakty. Nie mam więc pewności, czy ten łuk w całości traktować jako realną formację. Może uda mi się powtórzyć sesję w najbliższym czasie i warunki będą jeszcze lepsze, to porównamy. Liczę także na zdjęcia innych obserwatorów. 

Pozdrawiam. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Loxley napisał:

Nie mam więc pewności, czy ten łuk w całości traktować jako realną formację. Może uda mi się powtórzyć sesję w najbliższym czasie i warunki będą jeszcze lepsze, to porównamy. Liczę także na zdjęcia innych obserwatorów.

Widoczny łuk zinterpretowałem jako Oxia Palus (co oczywiście można potraktować jako żart). Jednak powyższe zdjęcie umacnia mnie w przekonaniu, żeby szkicować nawet najbardziej ulotne artefakty widoczne podczas obserwacji. Szkice to próba zobrazowania tego co widzimy w okularze plus umiejętności rysującego. Mam nadzieję, że tegoroczna opozycja pozwoli na takie porównania i przekonanie się co złudzeniem, a co rzeczywistością. 

 

Pozdrawiam

 

Jarek

 

Czy w CalSky jest mapa Marsa z opisami? Nie potrafię odnaleźć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, megrez23 napisał:

Czy w CalSky jest mapa Marsa z opisami? Nie potrafię odnaleźć.

Tak. Na głównej wybierasz: PLANETS----MARS-------APPARENT VIEW...    Małą mapkę można powiększyć i po najechaniu kursorem wyświetlane są nazwy. Nie jest to szczegółowe ale pozwala na ogólną orientację.

Edytowane przez Loxley
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, megrez23 napisał:

ten łuk po lewej stronie tarczy

Dodałem do swojego postu grafikę z Symulatora widoku powierzchni planet od NASA

Ona jednoznacznie pokazuje ten łuk struktur przy krawędzi Marsa. Zatem zdjęcie nie jest obarczone zbyt duża ilością artefaktów i dość dobrze oddaje rzeczywisty widok. :original::astronom::brawo:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę swoją próbę z serii chumorystycznych - ale korciło mnie żeby spróbować. Dwie soczewki Barlowa 2x włożone jedna w drugą. Nie zdążyłem zrobić próby z jedną, ale próba na Saturnie pokazała że to łączenie soczewek to kiepski pomysł. Wrzucam jako ciekawostkę + obrazek z symulatora NASA.

MARS-2020-07-15d.png

wspace.jpeg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jako ciekawostkę - ten sam materiał ale trochę bardziej wymęczony, przepuszczony najpierw przez PIPP-a, a potem stackowany i wyostrzany w Registaxie (poprzednia wersja była od początku do końca zrobiona w AutoStakkercie).

MARS-2020-07-15d1.png

Edytowane przez lulu
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wybrałem się na obserwacje za Kraków, więc niestety nic nie nagrałem, a było wyraźnie widać struktury widoczne na waszych zdjęciach. Seeing był na tyle stabilny, że na krawędzi pierścieni Saturna było widać przerwę Enckego jako wyraźny cieniutki, czarny paseczek - po prostu opad szczeny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Darek_B napisał:

To bardzo mało jak na Enckego ja obserwowałem przy 500x a Cassini wtedy był wyraźny na całym obwodzie.

W ogóle, nie myślałem o tym, że się da zobaczyć... Nigdy nie widziałem tak ostro Saturna jak wczoraj. Przerwa Cassiniego była widoczna na całym obwodzie, a Enckego jak jej, tak z 5 razy chudszy, brat. Wyraźny też był ciemny pierścień na północy, w którego środku było widoczne pociemnienie ,tzw. hexagon. Samego kształtu już się nie dało dostrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, anatol napisał:

Łukasz jak zwykle niszczy system. 

Widać, że ludziska się męczą, avikują i stakują a potem przychodzi Łukasz, wyciąga miotłę, podnosi dywan i zamiata pod niego wszystkich swoimi zdjęciami. 

Nie patrzyłbym w ten sposób bo to rzeczywiście krzywdzące - każdy z nas wkłada mnóstwo serca i wysiłku w fotografię i ogólnie w tą pasję. 

Najważniejsze żeby to nam sprawiało frajdę, żeby cały czas się rozwijać, żeby móc się podzielić efektami swojej pracy ze społecznością i zerać feedback (lepszy, gorszy, bardziej konstruktywny lub mniej - ale zawsze cenny).

Jeśli ktoś akurat robi lepsze zdjęcia ode mnie, to znaczy że wyznacza punkt do którego należy równać - ale bardziej wspierając się nawzajem i pomagając a nie deprecjonując prace innych.

 

Wiem, że nie taki był cel Twojego wpisu - ale rzeczywiście wiele osób może on dotknąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Loxley napisał:

Bardzo motywujący wpis...

O kurcze, powinienem pomyśleć że kogoś urażę. Przepraszam. 

Inne zdjęcia są też super, Loxley, twoje księżycowe zdjęcia są świetne, są nie tylko świetne technicznie, ale mają duszę. 

No ale Łukasz rzeczywiście jest skubaniec dobry, zwłaszcza na planetach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.