Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 31.07.2020 o 16:10, OBERON RD napisał:

Myślę, że w szczycie opozycji da radę zobaczyć Olymous Mons i w 8". W 2005 8" SCT i kolorowa kamerka ToUcam dały taki obraz (ale innej strony Marsa - miałem wtedy małe dzieci i nie było łatwo obserwować ). Dołożyłem wtedy Barlowa 3x, bo ToUcam miał spore piksele.

Mars 20051112.jpg

Jeśli tylko seeing pozwoli to będę walczyć. Choćbym miał całą noc czatować i tak co noc. Za takie zdjęcia warto!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też z dzisiejszej nocy, godz. około 00:30, czyli był jeszcze dość nisko. Nie doczekałem do 3:00, wygrało spanie...

SCT 6", Barlow 3x, DFK 21AU618, 1600 klatek.

Mam wrażenie, że Valles Marineris jest widoczne z lewej strony u góry, hm...

Mars_08_08_2020_00_30_1600kl_b.png

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Sebastianus napisał:

Mars z dzisiejszej nocy.

 

Stary Neximage też daje radę, choć ilość klatek na sekundę bardzo niska , więc nie da się uzbierać materiału.

 

Pierwszy raz z PowerMate 2,5x. Niestety w połączeniu z tą kamerką jest ciemno.

 

SCT 8" + Neximage 5 + TV 2,5x+ CG5GT

Icap Y800, AS! 30%  z około 800 klatek, 1,5X drizzle, bez waveltów, PS

 

Bum !

 

 

Mars.jpg

Ale bardzo ładna czapka wyszła :) - ciekawe czy 6" będzie tak dobrze widać -  muszę się wreszcie zasadzić na niego.

Edytowane przez Mik
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamień z serca. Czuję się rozgrzeszony, że nie widzę Solis Lacus sprzętem o podobnej aperturze w wizualu. Zresztą seeing słaby z tendencją do pogarszania z każdą chwilą. Ciekawe, czy już ktoś wypatrzył w Polsce ten obszar? Większość wrażeń ogranicza się do stwierdzeń "dużo detalu". Pozdrawiam 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, megrez23 napisał:

Czuję się rozgrzeszony, że nie widzę Solis Lacus sprzętem o podobnej aperturze w wizualu. Zresztą seeing słaby z tendencją do pogarszania z każdą chwilą. Ciekawe, czy już ktoś wypatrzył w Polsce ten obszar? Większość wrażeń ogranicza się do stwierdzeń "dużo detalu". Pozdrawiam 

Czy masz na myśli obszar w centrum tarczy Marsa, nieco w dół i w lewo, który ja zgodnie z tym co pokazuje CalSky znam pod nazwą Solis Planum?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Loxley napisał:

Czy masz na myśli obszar w centrum tarczy Marsa, nieco w dół i w lewo, który ja zgodnie z tym co pokazuje CalSky znam pod nazwą Solis Planum?

Solis Lacus, zwane Okiem Marsa znajduje się w centrum Twojego zdjęcia. Myślałem, że będzie łatwiejsze do obserwacji. Pozdrawiam 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.