Skocz do zawartości
  • 4

Pierwsza lornetka


nasus

Pytanie

Cześć. Wiem, że takich wątków już kilka było, czytałam, ale wciąż jestem w kropce. Szukam lornetki, to będzie mój pierwszy sprzęt do obserwacji nieba. Jeśli w końcu uda mi się coś wybrać to obserwacje będę prowadzić pod miejskim niebem, zanieczyszczenie światłem jest, ale nie jakieś straszne. Drżę na myśl o wydaniu 900 zł (boję się utopić tyle pieniędzy na początek, z tego prostego względu, że jestem ciamajdą i taką pierwszą lornetkę, jako nieobyta osoba, mogę po prostu upuścić, obijać i zepsuć takim sposobem) na nikona ex, czy bylibyście w stanie polecić tańszą lornetkę 10x50 z dobrą optyką? Wchodząc na niższą półkę cenową prawdopodobnie żegnam się z azotem/argonem, ale myślę, że jakoś dam sobie z orosieniem radę. Bardzo zależy mi na fully multi-coated (z tego co rozumiem to gwarantuje to maksymalnie małą utratę światła), czy da się dorwać model poniżej 600 zł z tymi powłokami?

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę, czytałam co nie co o parametrach, pryzmatach itd., ale jestem na tyle zielona wciąż, że nie umiem wybrać z całą odpowiedzialnością i pewnością :/

Modele, nad którymi myślałam (większość do 400 zł):

- Celestron SkyMaster 15x70 (głównie przez aperturę i cenę)

- Nikon Aculon 10x50 (z polecenia, ponoć całkiem fajnie się sprawdza, wiem, że jest nieporównywalny z actionem, ale jest sporo tańszy)

- Delta Optical StarLight 15x70

- Praktika Toucan 10x50

- Delta Optical Silver 10x50

 

Edytowane przez nasus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Ja też długo zastanawiałem sie nad zakupem pierwszej lornetki. Ostatecznie wybrałem https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-entry-10x50

Mam już ja od kilku lat.

 

Świetna wygodna lornetka z małą aberracją, dobrą ostrością, optyką i przyzwoitą ceną. Nie zamieniłbym jej na żadną inną. Do podstawowego użytku w zupełności wystarcza.

Jedyny maleńki minus to waga. Nie należy do lekkich lornetek.

UPDATE: niestety chyba nie ma już jej nigdzie w sprzedaży, znalazłem kilka ofert na olx.pl

Podobno"lidletka"jest również niezła na początek - wersja 10x50 BK7 pojawia się sezonowo w Lidlu.

Edytowane przez Seba787
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
18 godzin temu, nasus napisał:

Miałem zarówno Kamakurę Ecotoe 10x50 WP 2 jak i Deltę Optical Entry 10x50. O ile Ecotone/Kamakura optycznie jest lornetką porównywalną z Nikonem Action EX, a nawet pod niektórymi względami ją przewyższa (o wiele lepsze odwzorowanie bieli, zdecydowanie mniejsze odblaski na jasnych obiektach, np. na Księżycu), - to niestety nie mogę tego powiedzieć o Entry. Wprawdzie w dzień nawet trochę zbliża się ona optycznie do Nikona EX, wpadającego w lekko kremowy zafarb, za to w nocy w porównaniu z EX-em czy Kamakurą obrazy są bardzo słabe. Według mnie pod względem optycznym dystans między tymi lornetkami  to różnica co najmniej dwóch klas, oczywiście na niekorzyść Entry. Wychodzi jej słaba transmisja, a obrazy dawane przez nią pod ciemnym niebem do złudzenia przypominają te, które widać przez kiepskiego SkyMastera 15x70. Ale nie ma się co dziwić, skoro np. EX ma sprawność optyczną ok. 95%, natomiast Entry zaledwie 75%,, zaś SkyMaster 73%. . W lornetkach to prawdziwa przepaść. 

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Mam Kamakurę od 1,5 roku, uważam, że ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Pod kilkoma względami przewyższa kultowego już Nikona EX (podobne spostrzeżenia do kolegi powyżej). Plusem Nikona jest dłuższa gwarancja i ogólna jakość wykonania, moim zdaniem i tak nie warta swojej ceny. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
10 godzin temu, nasus napisał:

Jak długo służył Ci skymaster? :)

nie idź tą drogą, wyrzucisz pieniążki, zamiast je wydać... Bierz jedną z tych dwóch, które poleciłem

 

Tak, każdy odpowiednio wysoki i stabilny statyw fotograficzny będzie OK. 300-400 zł wraz z głowicą trzeba szykować. Wyższa szkoła jazdy to statyw geodezyjny + żuraw równoległoboczny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
W dniu 3.08.2020 o 12:11, nasus napisał:

 mam jeszcze pytanie co do pola widzenia: czy amatorce będzie ono mocno przeszkadzać? I jak wypada porównanie z nikonem ex?

Nie ma znaczenia czy amatorce z pierwszą lornetką czy zawodowcowi-koneserowi: Duże pole widzenia jest ZAWSZE miło widziane. Natomiast czy to przeszkadza? - nie, jeśli nigdy nie miałaś lornetki z dużym polem. Załóżmy, że kupisz Pentaxa 10x50 z polem 5*. Mówisz sobie "fajny!" a potem u kogoś patrzysz przez np Nikona 10x35 E II z polem 7*, potem znów przez Pentaxa i.....już wiesz, że Pentax to dziurka od klucza.

Natomiast wybierając pierwszą lornetkę, nie demonizowałbym wielkości pola widzenia - skupić sie trzeba jak ogólej jakości obrazu (ostrość/rozdzielczość, kontrast, kolorystyka) oraz solidnej mechanice. Tu poniżej masz kopalnie wiedzy lornetkowej, od samych praktyków:

 

https://forum.optyczne.pl/viewforum.php?f=7&sid=e0f1468fc022eeff2c2e2bbc4d7b6db7

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdecydowanie tylko i wyłącznie Nikon Aculon z wyżej wymienionych. O lornetkach 70mm w tej kategorii cenowej w ogóle zapomnij (chyba, że z przodu przed budżetem dopiszesz "1")

Czy na pewno nie dasz rady dozbierać parę stówek by kupić coś taniego ale lepszego optycznie i mechanicznie?

Dla wielu osób Nikon Action EX 10x50 lub Delta Optical eXtreme 10x50 to już lornetka docelowa.....

Nie miej też złudzeń, że dasz sobie radę z lornetką, która zaparowała wewnątrz - niestety taka lornetka na resztę nocy jest wyłączona z obserwacji....

 

Im lepszą lornetkę kupisz, tym mocniej wnikniesz w obserwacje!

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Marcin_G napisał:

Zdecydowanie tylko i wyłącznie Nikon Aculon z wyżej wymienionych. O lornetkach 70mm w tej kategorii cenowej w ogóle zapomnij (chyba, że z przodu przed budżetem dopiszesz "1")

Czy na pewno nie dasz rady dozbierać parę stówek by kupić coś taniego ale lepszego optycznie i mechanicznie?

Dla wielu osób Nikon Action EX 10x50 lub Delta Optical eXtreme 10x50 to już lornetka docelowa.....

Nie miej też złudzeń, że dasz sobie radę z lornetką, która zaparowała wewnątrz - niestety taka lornetka na resztę nocy jest wyłączona z obserwacji....

 

Im lepszą lornetkę kupisz, tym mocniej wnikniesz w obserwacje!

Okej, w takim razie skreślam z listy SkyMastera i SkyLight :) co do ceny, to nie chodzi o dozbieranie - fundusze mam, tylko tak jak pisałam, boję się zniszczyć droższego sprzętu, a pierwsze zetknięcie z lornetką na pewno (w moim przypadku) nie obędzie się bez urazów... Czy mogłabym zapytać o cechy dyskredytujące pozostałe lornetki? Specyfikacja jest bardzo podobna w każdym przypadku, domyślam się, że chodzi o wady optyki? (pytam, bo chciałabym też czaić, jak rozróżniać te dobre od gorszych)

Edytowane przez nasus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Prognozuję, że będzie dokładnie odwrotnie - po zakupie lepszej lornetki (trzymam kciuki by tak było...) docenisz co i jak przez nią widać i w konsekwencji otoczycz tę lornetkę troską, miłością, szacunkiem i uwielbieniem :)

Dlaczego kontakt z lornetką ma być urazowy, dla lorneki i dla Ciebie - to raczej początek relacji opartej na symbiozie: on Ci pokazuje niebo, ty o nią dbasz. Ja mam podobnie z samochodem :)

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Marcin_G napisał:

Prognozuję, że będzie dokładnie odwrotnie - po zakupie lepszej lornetki (trzymam kciuki by tak było...) docenisz co i jak przez nią widać i w konsekwencji otoczycz tę lornetkę troską, miłością, szacunkiem i uwielbieniem :)

Dlaczego kontakt z lornetką ma być urazowy, dla lorneki i dla Ciebie - to raczej początek relacji opartej na symbiozie: on Ci pokazuje niebo, ty o nią dbasz. Ja mam podobnie z samochodem :)

 

Chodzi raczej o mój "talent" do uszkadzania różnych rzeczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minut temu, krzysiek81 napisał:

Moim zdaniem zdecydowanie SkyMaster Pro 15x70,to już praktycznie docelowa lornetka do Astro jeśli nie jesteś maniakiem sprzętu z wysokiej półki 

Na szczęście tylko twoim :)

Proooooszę Cię, Docelowa DOBRA lornetka z obiektywem 70mm to jest Fujinon, lub Nikon za 4000-6000 zł

TANIA lornetka 70 mm to Delta Optical eXtreme za 2000 zł

A seria Sky Master to taka mizerna słabizna niestety....Dla tych, którzy złapią haczyk na niską cenę.

 

Czy miałeś kiedyś okazję popatrzeć przez prawdziwą, dobrą lornetkę?

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, Marcin_G napisał:

Na szczęście tylko twoim :)

Proooooszę Cię, Docelowa DOBRA lornetka z obiektywem 70mm to jest Fujinon, lub Nikon za 4000-6000 zł

TANIA lornetka 70 mm to Delta Optical eXtreme za 2000 zł

A seria Sky Master to taka mizerna słabizna niestety....Dla tych, którzy złapią haczyk na niską cenę.

 

Czy miałeś kiedyś okazję popatrzeć przez prawdziwą, dobrą lornetkę?

Napisałem o serii Sky Master Pro a nie zwykłym Sky Masterze za ponad 300zł,mialem do czynienia z modelem Pro 15x70 i jestem właścicielem modelu 20x80 i nie wyssałem sobie tego z palca, dodatkowo nie będę zwierzał się z tego przez jakie lornetki w życiu miałem okazję obserwować, a było tego sporo i mam dobre rozeznanie, w dalszą polemikę nie wchodzę z takim cwaniakiem jak ,, ty,, Widać że nie masz pojęcia o jakiej lornetce pisze, żal że na tym forum z takich ludzi robi się moderatorów 

Edytowane przez krzysiek81
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Marcin_G napisał:

Na szczęście tylko twoim :)

Proooooszę Cię, Docelowa DOBRA lornetka z obiektywem 70mm to jest Fujinon, lub Nikon za 4000-6000 zł

TANIA lornetka 70 mm to Delta Optical eXtreme za 2000 zł

A seria Sky Master to taka mizerna słabizna niestety....Dla tych, którzy złapią haczyk na niską cenę.

 

Czy miałeś kiedyś okazję popatrzeć przez prawdziwą, dobrą lornetkę?

Ten znowu swoje. Nic tylko obraża innych. 

 

Nasus, jeśli masz do wydania 600-900 zł to Sky Master Pro 15x70, którą poleca krzysiek81 będzie bardzo dobrym wyborem. 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, anatol napisał:

(...)

Nasus, jeśli masz do wydania 600-900 zł to Sky Master Pro 15x70, którą poleca krzysiek81 będzie bardzo dobrym wyborem. 

Jak 15x70, to trzeba do niej jakiś statyw lub żuraw.

Zresztą do 10x50 też się przydaje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, krzysiek81 napisał:

Napisałem o serii Sky Master Pro a nie zwykłym Sky Masterze za ponad 300zł,mialem do czynienia z modelem Pro 15x70 i jestem właścicielem modelu 20x80 i nie wyssałem sobie tego z palca, dodatkowo nie będę zwierzał się z tego przez jakie lornetki w życiu miałem okazję obserwować, a było tego sporo i mam dobre rozeznanie, w dalszą polemikę nie wchodzę z takim cwaniakiem jak ,, ty,, Widać że nie masz pojęcia o jakiej lornetce pisze, żal że na tym forum z takich ludzi robi się moderatorów 

Po pierwsze nie jestem moderatorem 

Po drugie temat założyła osoba wchodząca w świat lornetek i pisanie, że seria SkyMaster jest dobra to taki raczej żarcik. Podsumujmy jej walory:

- NIE ma powiększenia 15x

- NIE pracuje pełną średnicą obiektywów

- NIE ma stabilnego mostka okularowego zapewniającego prezycyjne ogniskowanie przez lata

- NIE ma dobrze skorygowanych okularów i obraz jest co najwyżej przeciętny.

- NIE ma dobrych powłok, zapewniających wysoką transmisję (czyli zasięg) i wysoki kontrast obrazu

- NIE ma solidnego mocowania pryzmatów, gwarantującego utrzymanie kolimacji

czy coś ominąłem??

 

I takie coś Celestron sprzedaje z dopiskiem "pro" licząc, że takie "janusze optyki" jak ty lub anatol to łykną :) Ja rozumiem, że wy odczuwacie przyjemność z obcowania ze sprzętem niskiej jakości, ale nie wciągajcie w to początkujących, OK?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Marcin_G napisał:

Po pierwsze nie jestem moderatorem 

Po drugie temat założyła osoba wchodząca w świat lornetek i pisanie, że seria SkyMaster jest dobra to taki raczej żarcik. Podsumujmy jej walory:

- NIE ma powiększenia 15x

- NIE pracuje pełną średnicą obiektywów

- NIE ma stabilnego mostka okularowego zapewniającego prezycyjne ogniskowanie przez lata

- NIE ma dobrze skorygowanych okularów i obraz jest co najwyżej przeciętny.

- NIE ma dobrych powłok, zapewniających wysoką transmisję (czyli zasięg) i wysoki kontrast obrazu

- NIE ma solidnego mocowania pryzmatów, gwarantującego utrzymanie kolimacji

czy coś ominąłem??

 

I takie coś Celestron sprzedaje z dopiskiem "pro" licząc, że takie "janusze optyki" jak ty lub anatol to łykną :) Ja rozumiem, że wy odczuwacie przyjemność z obcowania ze sprzętem niskiej jakości, ale nie wciągajcie w to początkujących, OK?

Co za przykład pogardy dla innych forumowiczów. "Janusze optyki". Apeluję do Administratora o pozbycie się tego użytkownika z forum, chyba że taki chamski styl dyskutowania ma stać się wizytówką tego forum. 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zrobiło się nieprzyjemnie.. Może żeby jakoś załagodzić, podzielę się swoim doświadczeniem. Moja pierwsza lornetka (właśnie, "pierwsza lornetka") to SkyMaster 15x70 nawet bez pro. Oprowadzila mnie ona jako tako po niebie i dała mi wiele radości. Choć pewnie byłem wtedy takim Januszem, ale zadowolonym Januszem i nikt mi tego nie zabierze. Do dziś pamiętam pierwsze obrazy galaktyk i mgławic, jakie w życiu zobaczyłem. Poczułem, że to jest to, co lubię i kiedy tylko zauwżyłem pierwsze oznaki nierówno chodzącego mostka zacząłem myśleć o kupieniu czegoś lepszego. Jakieś 7 lat temu kupiłem Nikon EX 10x50, zobaczyłem ogromny przeskok jakości obrazu i do dziś służy mi bezawaryjnie. Mam teraz jeszcze DO Extreme 15x70, ale i tak częściej używam Nikona, bo mniejsza i można jeszcze patrzeć z ręki -  wygoda i szybkość użycia. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Mareg napisał:

Jak 15x70, to trzeba do niej jakiś statyw lub żuraw.

Zresztą do 10x50 też się przydaje.

Czy nada sie statyw od aparatu z odpowiednią przejściówką czy potrzeba raczej czegoś solidniejszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, MarcinSn napisał:

Zrobiło się nieprzyjemnie.. Może żeby jakoś załagodzić, podzielę się swoim doświadczeniem. Moja pierwsza lornetka (właśnie, "pierwsza lornetka") to SkyMaster 15x70 nawet bez pro. Oprowadzila mnie ona jako tako po niebie i dała mi wiele radości. Choć pewnie byłem wtedy takim Januszem, ale zadowolonym Januszem i nikt mi tego nie zabierze. Do dziś pamiętam pierwsze obrazy galaktyk i mgławic, jakie w życiu zobaczyłem. Poczułem, że to jest to, co lubię i kiedy tylko zauwżyłem pierwsze oznaki nierówno chodzącego mostka zacząłem myśleć o kupieniu czegoś lepszego. Jakieś 7 lat temu kupiłem Nikon EX 10x50, zobaczyłem ogromny przeskok jakości obrazu i do dziś służy mi bezawaryjnie. Mam teraz jeszcze DO Extreme 15x70, ale i tak częściej używam Nikona, bo mniejsza i można jeszcze patrzeć z ręki -  wygoda i szybkość użycia. 

Jak długo służył Ci skymaster? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, MarcinSn napisał:

2 lata. Ale szanowałem (w miarę, bez większej przesady), na pewno nie spadła. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku tych Celestronów są duże różnice jakości tych samych modeli. 

Jasne, rozumiem :) dziękuję!

Edytowane przez nasus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Celestrona pro czy niepro nie miałem. Moją pierwszą była Delta Optical StarLight 12x60. No i o jak mi się ona podobała. Jaki to ja zachwycony byłem. Dopóki nie zobaczyłem nieba przez coś lepszego (i to wcale też nie górna półka). No i już mi zachwyt minął. A i jeszcze po drodze mi się rozkolimowała. Na szczęście na gwarancji była i serwis mi ją ogarnął. Potem poszła na sprzedaż.


Pewnie wiele osób, tak samo jak ja, przeszło przez etap kupienia taniochy, żeby to potem wymienić. A można było uniknąć problemu i od razu coś lepszego kupić. :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.