Skocz do zawartości

Andromeda na 100%


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

Spajki dodałeś? :) Myślę że HLVG delikatne by nie zaszkodziło :)

Guidowanie z takimi czasami raczej nie ma sensu, cały guider nie uśrednia seeingu i raczej pogarsza prowadzenie. Tak mówi teoria :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spajki nie są dodane, takie wyszły. W przypadku RST guidowanie czasem 0,5s wyraźnie pogarsza wykresy, gdzie dla 0,1s są płaskie. Nie ma to jeszcze wpływu na obrazek. Użycie 2 sek to klatki do kosza.

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, count.neverest napisał:

Rainbowastro RST 135. Eksperymentalnie, cała sesja była guidowana z czasem 100 i 200 ms.

Jako nowicjusz zapytam z ciekawości jak wygląda guiding co 100 - 200 ms, kiedy klatka referencyjna naświetla się powyżej sekundy, a zwykle kilka sekund? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 minut temu, apolkowski napisał:

Jako nowicjusz zapytam z ciekawości jak wygląda guiding co 100 - 200 ms, kiedy klatka referencyjna naświetla się powyżej sekundy, a zwykle kilka sekund? 

@apolkowski Guiding tylko ma za zadanie trzymać ci obiekt nieruchomo. Nie ma znaczenia czy robisz ekspozycje 120 sekund, czy 600. To że kolega miał giuding ustawiony co 0,1 / 0,2 sekundy informuje nas o tym że kamerką która jest odpowiedzialna za guiding (nie myl z kamerką robiącą zdjęcia) "odświeża niebo" właśnie co 0,1s i weryfikuje ewentualne przesunięcia. A w tym czasie na drugiej kamerce, nieprzerwanie trwa naświetlanie obiektu.

@count.neverest Ja z kolei się zastanawiam nad tym jakie ty miałeś MMO przy 0,1s ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Właśnie chodzi mi o guiding. W moim setupie kamera prowadząca robi zdjęcia co 1 - 4 sekundy, które są analizowane przez program typu PHD2 czy inny i na podstawie tych zdjęć taki program steruje napędem, dokonując korekty prowadzenia. Klatki 300 sek są robione przez kamerę główną i nie mają nic do prowadzenia.

Zastanawia mnie, co program prowadzący może "odczytać" z klatek 100 czy 200 ms.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, count.neverest napisał:

Wszystkie klatki miały czas 300 sek, nie robiłem klatek kilkusekundowych i w sumie nie słyszałem, żeby ktoś takie robił.

Przez klatki referencyjne rozumiałem klatki z kamery prowadzącej. Może mało jasno się wyraziłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, apolkowski napisał:

Jako nowicjusz zapytam z ciekawości jak wygląda guiding co 100 - 200 ms, kiedy klatka referencyjna naświetla się powyżej sekundy, a zwykle kilka sekund? 

Ja tak guidoałem. Jeżeli masz dobry ale pływający seeing to zniszczy Ci główne obrazowanie majtając nim, ale jeśli masz dobry seeing to będzie pięknie utrzymywał obraz w punkt. Jeżeli masz ciulowy seeing to lepiej stosować guidowanie dłuższe.

 

efekt

http://indexhamal.pl/astrofotografia/bright_dark_nebulae/NGC2244.htm

http://indexhamal.pl/astrofotografia/bright_dark_nebulae/NGC7380.htm

http://indexhamal.pl/astrofotografia/bright_dark_nebulae/Sh2-86.htm

 

a dlaczego tak guidowałem a nie klasycznie 4-5 sek?

 

Dla wielkiej skali 4-5 sek spierd..nia kadru to wieki, ja nie moge się po 5 sek dowiedzieć że mi w 9min55 sek fasolki nagle narysowało, krech na jasnych gwiazdach już nie cofne.

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @HAMAL. Przy takiej skali, jak na Twoich zdjęciach jest dla mnie jasne, że precyzja prowadzenia na poziomie średnim np. 0,8 arcsek. przy chwilowych  skokach powyżej 1,5 arcsek. to za dużo. W przypadku zdjęcia Andromedy skala to kilka arcsekund na pixel, więc jak czytam, że guiding co 2 sekundy rozwalał klatki, to ma problem ze zrozumieniem przyczyn. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że Mgen potrzebował trochę innej konfiguracji dla guidingu z czasem 0,1s. Kolega ma też ten montaż i Mgenem w wersji 2 guidował od razu, po kalibracji. Ja wersję 3 musiałem dopracować, jak również parametry montażu, bo miałem problem przy tej skali w zasadzie przy każdym czasie guidowania- obraz nie był punktowy w 120 sek. Zarówno producent RST jak i obszerna dyskusja na CN mówi o tym, że czas 0,5 sek wystarczy jako maksymalny. Dotyczy to oczywiście PHD. 

Guiding czasem 50ms sprawdza się tak samo i podczas 10 min ekspozycji guider nie zwrócił ani jednego rekordu z informacją, że montaż nie zareagował na korektę. Jednak wolę mieć więcej gwiazd w polu, bo wszystkie dostarczają danych do analizy, zatem 100-200 ms jest wystarczająco "wolne".   

Z tego co wiem, w Polsce są tylko 2 szt. tego montażu, a trzecia w drodze. Może ta ostatnia będzie pracować pod kontrolą PHD i będzie można coś porównać. 

Zamieściłbym log z guidingu, ale jest on kompletnie nieczytelny i nie nadaje się do żadnej analizy. Lacerta potwierdza, że aplikacja do prezentacji tych danych jest dopiero w przygotowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.