Skocz do zawartości

Niemodyfikowane lustrzanki


Jakob Holeman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Astromaniaków i mieszkańców Astropolis ;)

Jeśli nie przepadacie za cukierkowymi kolorkami modyfikowanych lustrzanek (tak, miało być prowokacyjnie ;) )

to zapraszam do wstawiania zdjęć i rozmowy :) 

Oczywiście muszę się pochwalić swoimi wypocinami. W sumie to jedne z pierwszych prac. 

10 minutowe klatki, dithering, bez darków. ISO 200

Wstępna, delikatna obróbka w DSS. Reszta w rawtherapee.

Oczywiście mile widziana konstruktywna krytyka.

 

Ameryka_(Copy).jpg

Edytowane przez Jakob Holeman
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki aparat, obiektyw (teleskop?) przysłona, ile czasu łącznie, czym prowadzone?

Podstawowe informacje, które w jakiś sposób może pomogą czytającym, chcącym np wejść w temat foto lustrzankami i obiektywami.

 

Druga sprawa w dss tylko stackujemy nic więcej. 

Trzecia: zdejmij troche zielony i będzie dużo lepiej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon D750 Sigma S 70-200 @200mm F/4 Filtr L-pro

iOptron CEM 40 + guiding

15 klatek po 10min

Pierwsze kadry ucinałem, bo mi brzegi szalały - nie wiem czy źle robię flaty, czy to kwestia tego filterka...

Ostatnio robię tylko w formacie DX ( z przekonaniem, że mi matryca mniej szumi)

 

Tak - bezlusterkowce bardzo modne ostatnio 

Dzięki temu lustrzanki tanieją ;) 

Ja tam lubię, jak mnie klapnięcie migawki lekko ocuci po północy :D 

 

Co do obróbki - pierwsza wersja zdjęcia była czerwona - wszędzie czerwona

Ściągnąłem czerwień - wyszła trochę zieleń... Rozumiem, że to kwestia balansowania 

W DSS podciągam tylko kolory w prawo i podbijam saturację. Ale spróbuje nic nie ruszać

Edytowane przez Jakob Holeman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Jakob Holeman napisał:

Nikon D750 

Ostatnio robię tylko w formacie DX ( z przekonaniem, że mi matryca mniej szumi)

Nie wiem co format DX miałby pomóc w redukcji szumu. Jeśli ustawisz format DX to po prostu zdjęcie jest z automatu kadrowane do formatu APS-C, co moim zdaniem jest tylko utratą informacji, która mogłaby poszerzyć kadr. Cropa można zawsze zrobić na stacku. 

 

13 minut temu, tomchm napisał:

A czemu tak długo naświetlales pojedyncze klatki? Potrzeba było aż 10 min./klatkę, aby materiał wydobyć?

Niemodyfikowana lustrzanka przepuszcza tylko 20-30% sygnału w paśmie H-alfa. Nic dziwnego, że potrzebne były takie długie klatki :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jakob Holeman napisał:

Witam wszystkich Astromaniaków i mieszkańców Astropolis ;)

Jeśli nie przepadacie za cukierkowymi kolorkami modyfikowanych lustrzanek (tak, miało być prowokacyjnie ;) )

to zapraszam do wstawiania zdjęć i rozmowy :) 

Oczywiście muszę się pochwalić swoimi wypocinami. W sumie to jedne z pierwszych prac. 

10 minutowe klatki, dithering, bez darków. ISO 200

Wstępna, delikatna obróbka w DSS. Reszta w rawtherapee.

Oczywiście mile widziana konstruktywna krytyka.

 

Ameryka_(Copy).jpg

Co do cukierków to powiedziałbym, że właśnie Twoja wersja zmierza tym kierunku. Co się stało z gwiazdami? Masz przepalone białe kropy z błękitnymi obwódkami? ;) Jak to wygląda w surowym stacku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi cukierkami jest tak, że niby niezdrowe, ale (przynajmniej ja) się człowiek nimi czasem niezdrowo objada ;)

"zmierza" - to może być właśnie ten złoty środek między spranym a cukierkowym kolorem.

Obwódki gwiazd (nie tylko błękitne) wychodzą przy obróbce i podejrzewam, że jest to efekt filtra- nie są symetryczne, tylko jakby odchodzą od środka matrycy.

Surowy stack jest na tyle ciemny, że nie widać tego niesymetrycznego halo przy większych gwiazdkach. Ale już delikatne przesunięcie kolorów na środek wykresu w DSS uwidacznia te okrągłe refleksy. Może to w miarę popularne zjawisko przy filtrach przymatrycowych i można to w miarę prostymi metodami zniwelować?

Bez filterka ciężko trochę będzie - wieś pod 70 tyś. miastem i kopalniami...

 

Co do 10 minutowych klatek - czemu tyle? Bo mogę... :D

A tak poważnie tu http://dslr-astrophotography.com/iso-dslr-astrophotography/

wyczytałem, że D750 przy ISO 200 ma największą dynamikę tonalną, a dalsze "już sztuczne" podbijanie czułości mija się z celem

Może to była siła sugestii, ale zauważyłem, że stack takich klatek "wybacza więcej" przy mojej dość prymitywnej i chaotycznej obróbce

w porównaniu, jak wcześniej, robiłem np 5minutowe klatki z iso 800

W sumie to korci mnie jeszcze dłuższa ekspozycja. Ale też strata dłuższej klatki boli bardziej jak krótszej.

 

Co do formatu DX w pełnekj klatce - to nie jest tak, że tylko część matrycy (DX) jest aktywna, a reszta się nie nagrzewa i to ma wpływ na mniejsze szumy?

 

PS.: jako astromaniak wizualowiec muszę stwierdzić, że od niedawna astofotografia niemal całkowicie mnie pochłonęła. Ostatnio, jak pakowałem sprzęt po 3:00 a na 4:50 budzik bo na 6:00 do roboty, to się zastanawiałem czy to jeszcze hobby, czy już choroba :Salut:

PS2.: jako astromaniak już po pierwszej wizycie w Astropolis muszę stwierdzić, że to dość gwarne miasto. Chyba na dłużej wynajmę tu lokum ;) 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło widzieć nową twarz na forum .

Tak to bywa z astrofotografią . Nim się obejrzysz już po tobie i sprzedajesz nerkę żeby kupić sprzęt ;) 

Temat rzeczywiście kontrowersyjny bo widzę że zaprzeczasz sam sobie .  Na początku piszesz że temat dla nie cukierkowych kolorów a potem sam piszesz że cukierkom trudno się oprzeć :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jakob Holeman napisał:

Jeśli nie przepadacie za cukierkowymi kolorkami modyfikowanych lustrzanek (tak, miało być prowokacyjnie ;) )

to zapraszam do wstawiania zdjęć i rozmowy :) 

Jeśli ktoś ma jeszcze uchowaną niemodyfikowaną lustrzankę, to zapraszam do siebie do modyfikacji :) Focenie niemodem to jak jazda autem z zaciągniętym ręcznym - da się, ale czy to jest efektywne? :) Mod daje ogromnego kopa, kto tego doświadczył, ten wie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, monter napisał:

DSS ma w prawym górnym rogu taki suwaczek, można nim rozjaśnić stack z tego co pamiętam ;)

 

Jakiekolwiek obrabianie, modyfikacja finalnego stacku w DSS może skończyć się poważnymi problemami psychicznymi i nawet Positivum nie pomoże. 

  • Lubię 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DSS absolutnie nic nie obrabiać. Pewnie rawtherapee wywalić - wejdzie pix, PS i robota na warstwach

No i oczywiście zaraz u Mateusza zmodyfikuję aparat. To co? Mam już zamykać wątek? 

:D 

O cukierkach to pisałem bez przenośni. 

Aparatu nie zmodyfikuję, bo często pstrykam w dzień. No i wiadomo - te migawki w D750 różnie bywa ;) 

Jak uzbieram kasiorkę, to kupuję chłodzoną kamerkę - pewnie kolor. Chcę, żeby ta choroba/hobby stopniowo postępowała ;) 

Ale najpierw jakieś małe apo - bo ilość soczewek w tej sigmie S 70-200 chyba skutecznie ogranicza fotonom drogę do mojej matrycy.

 

Strasznie intryguje mnie to czy naprawdę funkcja DX nie odcina fizycznie kawałka matrycy, tylko "programowo" ją kadruje?

No jak się ma obcięcie zestakowanego pliku do zysku SNR? 

 

Dobra biorę się jeszcze raz za Amerykę, a tym czasem głowa Orła i ciemne E pyły.

15x10min ISO 200

Format DX

200mm F/4

Teraz to aż mi głupio pisać hehe - ale wstępna obróbka w DSS

- reszta rawtherapee 

 

 

 

 

E1_(Copy).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.