Skocz do zawartości

Bawimy się materiałem.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Kriss2022 napisał(a):

Z tym to jest odwieczny problem. Ludzie próbuje obrabiać, kombinować a tak naprawdę te tutoriale to zlepek kopiuj wklej. Wygląda jakby obróbka to byla czyms kosmicznie trudnym albo wymagała jakieś "cudownej pigulki". Filmiki są ale nie są pokazane co pokolei się robi o co chodzi. Tylko kręcenie suwakami 


Albo nie za bardzo rozumiem o co Ci konkretnie chodzi, albo jesteś w błędzie. Jak zaczynałem uczyć się Pixinsighta nie miałem problemu znaleźć poradników, w których materiał był obrabiany od początku do końca. Nie zawsze te poradniki są w 100% prawidłowo wykonane, ale zawarte w nich informacje wystarczają, aby już coś zlepić po swojemu. Jak już się trochę polepi samodzielnie oraz lepiej pozna się program to można zacząć się brać za poradniki tłumaczące kompleksowo konkretne procesy.

Może to zależy od człowieka, ale na samym początku raczej bym się nie spodziewał jakichś ekstra efektów, no chyba, że komuś aż tak zależy, że przestudiuje całego Pixa przed obróbką swojego pierwszego zdjęcia. :D Dla mnie to był długi, ale całkiem przyjemny proces, w trakcie którego wiele rzeczy wykonywałem błędnie, ale mimo wszystko uzyskiwałem jakieś tam rezultaty. Proces ten dalej trwa i końca nie widać. :D 

Edit. W sumie warto zaznaczyć, że nietrudno znaleźć poradniki w języku angielskim. Wyszukałem teraz po polsku i dalej wyskakują po angielsku, więc z tym może już nie być tak wesoło.

Edytowane przez JKbooo
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Tuvoc napisał(a):

Sugerujesz żeby dać sobie spokój? :D

Ja już dawno dawałem sobie pokój z ludzi choćby stąd. Co mam dodać to dodam ale nie udzielam się. Walczyłem z kolimacja RC...I tutaj też były wątki. Tyle się dowiedziałem że sami nie wiele potrafią. 

 

Odwiedziłem mnóstwo for i dopóki sam nie ogarniesz to za wiele Ci nikt nie pomóze. Astrofotografie większość uważa za  jakies bóstwo, które trzeba pielęgnować. A wiedzy nie wolno" sprzedac" bo to przecież to drogie.

Ja jestem taki, ze pomogę. Nie jedna tubę kolimowalem, regulowalem montaze przerabiałem uchwyty złączki itd ale się nie chwale bo co jedynie tutaj to po łbie mozna dostać. Nic więcej. 

 

Oczywscie jest tu sporo wartościowych osób. Co do teog nei am watpliwosci. Ale te fora to takie klitki dla paru sowich znajomych a reszta mało ważna 

Edytowane przez Kriss2022
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, JKbooo napisał(a):


Albo nie za bardzo rozumiem o co Ci konkretnie chodzi, albo jesteś w błędzie. Jak zaczynałem uczyć się Pixinsighta nie miałem problemu znaleźć poradników, w których materiał był obrabiany od początku do końca. Nie zawsze te poradniki są w 100% prawidłowo wykonane, ale zawarte w nich informacje wystarczają, aby już coś zlepić po swojemu. Jak już się trochę polepi samodzielnie oraz lepiej pozna się program to można zacząć się brać za poradniki tłumaczące kompleksowo konkretne procesy.

Może to zależy od człowieka, ale na samym początku raczej bym się nie spodziewał jakichś ekstra efektów, no chyba, że komuś aż tak zależy, że przestudiuje całego Pixa przed obróbką swojego pierwszego zdjęcia. :D Dla mnie to był długi, ale całkiem przyjemny proces, w trakcie którego wiele rzeczy wykonywałem błędnie, ale mimo wszystko uzyskiwałem jakieś tam rezultaty. Proces ten dalej trwa i końca nie widać. :D 

Tu się zgadzamy w pełni. Dużo osób strzela poprostu nie widząc co robi. Albo klepie w automacie. Człowiek zielony w astro nie wiele się nauczy z filmików. Wiem po sobie jak walczyłem z montazem. Spotkałem się że znajomym 15min i wszystko wiem co z czym. dlatego realne  spotkania dużo dają anie klepanie pisanie i oglądanie filnow

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze więcej daje rozpracowanie samemu a nie jazda punkt po punkcie wedle jakiegoś tutka. No ale to kosztuje bardzo dużo czasu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do wykorzystania dla chętnych :)

https://drive.google.com/file/d/1Gie7DbPW5DksfclLIzEie099PH1JmAhT/view?usp=sharing

 

Poproszę o ocenę - zebranego materiału i wykonania początku obróbki :) 

 

Veil, jedna noc na południu Bułgarii, lekkie szybko przelatujące chmurki, silny wiatr

83x300s, ASI2600MC, 76EDPH, bez filtrów,

obróbka PIX: 100 flatów, drizzle, NSG, crop, DBE

 

edit: w linku jest stack fits liniowy

Edytowane przez abo
dopisek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Miałby ktoś ochotę pobawić się Jowiszem?
Wrzucam kanały R,G,B,L,Ir.

Seeing w momencie zbierania tego materiału był bardzo przeciętny. Poprawił się kilkadziesiąt minut później.

Na niektórych filtrach niekoniecznie mogłem trafić w punkt ostrości.

 

Dane obserwacji (mogą się przydać do derotacji gdyby ktoś chciał derotować):

Czas dla kanału L: 00:14 19.10.2023 (wszystkie godziny w polskim czasie czyli UTC+2)

Czas dla kanału R: 00:15 19.10.2023

Czas dla kanału G: 00:16 19.10.2023

Czas dla kanału B: 00:17 19.10.2023
Czas dla kanału Ir: 00:19 19.10.2023

 

Sprzęt: Synta 16'' GoTo/ASI1600/filtry Baadera/barlow x5 TV - sumaryczna ogniskowa 9 metrów

 

Stacki:
https://drive.google.com/drive/folders/1FoQLZVOTStIcAnNSnn8HpqpNR7nw-Fmu?usp=sharing

To chyba moja pierwsza lub jedna z pierwszych prób złożenia planety w podziale na kanały, więc nie wiem na ile nie trafiłem z ostrością, a na ile nie umiem tego poskładać.

W miejsce kanału L wstawiłem kanał Ir. Finalnie kanału L nie użyłem.

Mój rezultat poniżej (duży resize):
Jowisz_RGBIr_2.jpg.6eedfb8198058fb25ccf2a8e7f368847.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kombinuj-licz napisał(a):

Miałby ktoś ochotę pobawić się Jowiszem?
Wrzucam kanały R,G,B,L,Ir.

Seeing w momencie zbierania tego materiału był bardzo przeciętny. Poprawił się kilkadziesiąt minut później.

Na niektórych filtrach niekoniecznie mogłem trafić w punkt ostrości.

 

Dane obserwacji (mogą się przydać do derotacji gdyby ktoś chciał derotować):

Czas dla kanału L: 00:14 19.10.2023 (wszystkie godziny w polskim czasie czyli UTC+2)

Czas dla kanału R: 00:15 19.10.2023

Czas dla kanału G: 00:16 19.10.2023

Czas dla kanału B: 00:17 19.10.2023
Czas dla kanału Ir: 00:19 19.10.2023

 

Sprzęt: Synta 16'' GoTo/ASI1600/filtry Baadera/barlow x5 TV - sumaryczna ogniskowa 9 metrów

 

Stacki:
https://drive.google.com/drive/folders/1FoQLZVOTStIcAnNSnn8HpqpNR7nw-Fmu?usp=sharing

To chyba moja pierwsza lub jedna z pierwszych prób złożenia planety w podziale na kanały, więc nie wiem na ile nie trafiłem z ostrością, a na ile nie umiem tego poskładać.

W miejsce kanału L wstawiłem kanał Ir. Finalnie kanału L nie użyłem.

Mój rezultat poniżej (duży resize):
Jowisz_RGBIr_2.jpg.6eedfb8198058fb25ccf2a8e7f368847.jpg

mnie tak 100%

 

2.jpg.bc68012ad59d332cd963f65b7ab78c5a.jpg

i 50%

2a1.jpg.d0deee29404f55e27103cc3eb1163731.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tadeopulous napisał(a):

tu są sklejone Ha i OIII do tego mojego "wejla" jak ktoś ma ochotę sie pobawić 

https://drive.google.com/drive/folders/1v0-VQYtqSCcwcxrvg-9LfVLeJkoCG2PC?usp=drive_link

jakbyś tify udostepnil to bym sie pobawil i ja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Pierwsza wersja lepsza IMHO. Ale i tak od diabła gwiazdek :) Można prosić stacka o ile to OSC?

Proszę, stack bez obróbki po WBPP, fit 300MB :)

 

https://drive.google.com/file/d/1pSswZlAPpkoC6-85FlMxj428PFgf8Pvw/view?usp=sharing

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.