Skocz do zawartości

Bawimy się materiałem.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Kriss2022 napisał(a):

Ciemno bo chyba F9 i mało materiału? Flat nie ściągnął wszystkiego, pewnie źle zrobiłem coś. Flat robiony po sesji zaraz. 

 

A dithering niby był zaznaczony w NINA.... 

 

Tak, z F9 1:40 to nie jest jeszcze dużo materiału, ale ładnie wygląda, to jest dobra tuba.  Flat jest ok, z większym zaangażowniem można tam by coś naprawić.

 

W NINA zaznacz dithering w sequencerze ale też sprawdź w EQUIPMENT - GUIDER jakie masz parametry przesunięcia.  Wstaw tam 20 pixeli przesunięcia.  Podczas sesji monitoruj czy dithering ma miejsce, PHD2 oznacza to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, licho52 napisał(a):

W NINA zaznacz dithering w sequencerze ale też sprawdź w EQUIPMENT - GUIDER jakie masz parametry przesunięcia.  Wstaw tam 20 pixeli przesunięcia.  Podczas sesji monitoruj czy dithering ma miejsce, PHD2 oznacza to.

Wydaje mi się że mam za zaznaczone 5pixeli przesunięcia. 

 

11 minut temu, licho52 napisał(a):

Tak, z F9 1:40 to nie jest jeszcze dużo materiału, ale ładnie wygląda, to jest dobra tuba.  Flat jest ok, z większym zaangażowniem można tam by coś naprawić.

Tuba fajna poręczna, krótka ale najbardziej nie radzę sobie ze skala.. Bo mam 0,56" a ja niestety początkujący jestem. 

Dużo mnie kosztowało (nerwow) doprowadzenie montażu to prowadzenia w takiej skali. 

 

Mam nadzieję że będzie coraz lepiej już. Materiału dozbieram jak będzie okazja. 

 

Dziękuję za wskazówki 

 

Edit. Spojrzałem na wersję @licho52 i zauważyłem, że bardzo ładnie pozbył się koloru szumu, więc spróbowałem chwycić za LRGBCombination z chrominance noise reduction i zadziałało, więc podmieniłem. :)

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, JKbooo napisał(a):

bardzo ładnie pozbył się koloru szumu, więc spróbowałem chwycić za LRGBCombination z chrominance noise reduction i zadziałało, więc podmieniłem. :)

Ja mam z tym największy problem. O ile szum coś potrafię ściągnąć za to albo ścigam za mało albo ściągnę tak że jest mydło i zero detalu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Wydaje mi się że mam za zaznaczone 5pixeli przesunięcia. 

 

Tuba fajna poręczna, krótka ale najbardziej nie radzę sobie ze skala.. Bo mam 0,56" a ja niestety początkujący jestem. 

Dużo mnie kosztowało (nerwow) doprowadzenie montażu to prowadzenia w takiej skali. 

 

Mam nadzieję że będzie coraz lepiej już. Materiału dozbieram jak będzie okazja. 

 

Dziękuję za wskazówki 

 

Edit. Spojrzałem na wersję @licho52 i zauważyłem, że bardzo ładnie pozbył się koloru szumu, więc spróbowałem chwycić za LRGBCombination z chrominance noise reduction i zadziałało, więc podmieniłem. :)

 

Tak, jeżeli było 5 pixeli to za mało.

 

Użyłem ACDNR chrominance.  Skala nie jest u Ciebie problemem, wystarczy BIN2.

 

Więcej materiału + skuteczny dithering = jedziesz.

Edytowane przez licho52
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kriss2022 napisał(a):

Ja mam z tym największy problem. O ile szum coś potrafię ściągnąć za to albo ścigam za mało albo ściągnę tak że jest mydło i zero detalu. 


Właśnie miałem o tym wspomnieć w swojej dłuższej wypowiedzi, ale @licho52 mnie wyprzedził i przekazał co było do przekazania, więc się wycofałem. :D Taki "kroczący szum" po odszumianiu przemienia się w paćki w całym kadrze. Jak pozbędziesz się go to i odszumianie będzie prostsze i przyjemniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, licho52 napisał(a):

wystarczy BIN2.

I jak to zrobic? Myslalem, ze lustrzanka nie ma możliwości wybierania, bo w NINA jest tylko Bin1 i nie mogę nic zmienić. 

3 minuty temu, JKbooo napisał(a):

Taki "kroczący szum" po odszumianiu przemienia się w paćki w całym kadrze. Jak pozbędziesz się go to i odszumianie będzie prostsze i przyjemniejsze.

O i to by się zgadzalo bo po odszumianiu mam placki. Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pixie IntegerResample.  W moim doświadczeniu mogę uzyskać skalę 0.7-0.8 i zawsze redukuję moje zdjęcia do tej skali.  W Twoim przypadku guider zewnętrzny i kamera OSC to zredukowałbym przez właśnie BIN2 do 1,1".  To i tak bardzo dobry detal dla amatora*.

 

 

* Oczywiście można lepiej, taniej i szybciej - w TelescopeLive.😉

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, _Spirit_ napisał(a):

@Kriss2022 a ja zmasakowałem materiał :) Jest go za mało na mocne zabawy. Matryca aparatu też wygenerowała swoje..

3m31testRC.jpg

Ale i tak  rewelacja wyszła. To moje chyba 3 zdj w zyciu. A mi nei wychdozi wyciąganie detali i ten szum. 

I zawsze najlepije rozdzielacz kanały RGB do obrobki czy calosc trzeba traktować? 

 

 

Tak jest tylko 1,5h z F9.

 

Dziekuje za obróbkę 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

 

zapraszam do zabawy ptakiem (m16):

https://drive.google.com/drive/folders/1or1KzHtsO0zWvDqJk2eN8Iz1gLTjNK1e

 

wrzuciłem i xisf i tify, więc każdy może się bawić na własną rękę! 😉

 

U mnie wyszło tak:

 

m16_sho_v4_de.thumb.jpg.25d324c4ff6f3db3cce361b7bfc07eed.jpg

 

Pozdrawiam,

 

--

malebranchi

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

NGC 1396, koło 10h, GSO 8" f/4, Nikon D750 mod, Antlia ALP-T

https://we.tl/t-HwXHzlQPqm

Nie mogłem uzyskać zadowalającego mnie efektu z tego materiału, a szczególnie po ostatnim zdjęciu @karp_killer. :D Wobec tego chętnie zobaczę co poczarujecie. :) 

Moja finalna wersja, tyle że z gwiazdkami RGB:

ElephantstrunkFINALv1_2JPG.thumb.jpg.a1e2ff86b8badeb172c36596d9a06f70.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.08.2023 o 20:44, JKbooo napisał(a):

NGC 1396, koło 10h, GSO 8" f/4, Nikon D750 mod, Antlia ALP-T

https://we.tl/t-HwXHzlQPqm

Nie mogłem uzyskać zadowalającego mnie efektu z tego materiału, a szczególnie po ostatnim zdjęciu @karp_killer. :D Wobec tego chętnie zobaczę co poczarujecie. :) 

Moja finalna wersja, tyle że z gwiazdkami RGB:

ElephantstrunkFINALv1_2JPG.thumb.jpg.a1e2ff86b8badeb172c36596d9a06f70.jpg

na Twoim jpegu bo nie mam jak tego pliku z linku  nie mam czym otworzyć.

 

 

ElephantstrunkFINALv1_2JPG.jpg.dcbf37a777ae1e83ce321db31b846bde.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://drive.google.com/file/d/1NyOuHSW_o8qEx270_-P5EeiMrBndoIvq/view?usp=drivesdk

 

Znajomy udostępnił mi do ćwiczeń pixa materiał który zbierał ostatnimi nocami. Jednak jest mocno zanieczyszczony szumem termicznym. 

 

Naprowadzicie jakimi narzędziami i w jaki sposób je użyć w pixie żeby dobrze sobie z tym poradzić? Może jakiś tutorial YT?

 

Ja osobiście poległem i o ile w miarę mgławice udaje mi się wyciągać o tyle tło w postaci przechodzących linii i "czerwonej kaszy" pozostaje.

 

Sam materiał to wg kolegi:

"Stack 3h40min z klatek po 180s

20 dark

20 flat

100 bias

Stackowane z DeepSkyStacker"

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Może ktoś zechciałby pobawić się moim stackiem z M31.
Moje próby wypadły słabiutko :(
Efekty można zobaczyć Tu
https://astropolis.pl/topic/89939-głęboki-kosmos-ds-bez-guidingu/

 

Stack z 2036 klatek.
Ekspozycja = 15s , całkowity czas naświetlania 509 minut (niecałe 8,5 godz.)
Gain = 250
Klatki kalibracyjne DARK + BIAS po 55 klatek

 

https://drive.google.com/file/d/1cUUpkVE-XaFULPU47yWmcY7ci-N_evje/view?usp=sharing

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2020 o 13:58, Tuvoc napisał(a):

Moja wersja jest nieszczególna, muszę powalczyć z usunięciem czerwieni.

semi light_BINNING_1_integration_ABE_DBE_DBE_clone_clone_beforeHDR_play kopia.jpg

Chciałbym się odnieść do prapoczątków tego wątku, gdzie wrzucałem dosyć nieudaną galaktykę M51. Kilka osób podjęło się wtedy ratowania tego zdjęcia ( @_Spirit_, @Maro21, @DiBatonio, @apolkowski - mam nadzieję, że nie pominąłem nikogo). Mam pytanie i prośbę czy mógłbym wykorzystać je do pokazania w tutorialu różnych defektów tła z którymi próbowaliście tam walczyć? Różne osoby pytają jak sobie poradzić z problematycznym tłem przy fotografii galaktyk i postanowiłem opracować taką tutkę, żeby nie tłumaczyć tego za każdym razem od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tuvoc napisał(a):

Chciałbym się odnieść do prapoczątków tego wątku, gdzie wrzucałem dosyć nieudaną galaktykę M51. Kilka osób podjęło się wtedy ratowania tego zdjęcia ( @_Spirit_, @Maro21, @DiBatonio, @apolkowski - mam nadzieję, że nie pominąłem nikogo). Mam pytanie i prośbę czy mógłbym wykorzystać je do pokazania w tutorialu różnych defektów tła z którymi próbowaliście tam walczyć? Różne osoby pytają jak sobie poradzić z problematycznym tłem przy fotografii galaktyk i postanowiłem opracować taką tutkę, żeby nie tłumaczyć tego za każdym razem od nowa.

Z tym to jest odwieczny problem. Ludzie próbuje obrabiać, kombinować a tak naprawdę te tutoriale to zlepek kopiuj wklej. Wygląda jakby obróbka to byla czyms kosmicznie trudnym albo wymagała jakieś "cudownej pigulki". Filmiki są ale nie są pokazane co pokolei się robi o co chodzi. Tylko kręcenie suwakami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kriss2022 napisał(a):

Z tym to jest odwieczny problem. Ludzie próbuje obrabiać, kombinować a tak naprawdę te tutoriale to zlepek kopiuj wklej. Wygląda jakby obróbka to byla czyms kosmicznie trudnym albo wymagała jakieś "cudownej pigulki". Filmiki są ale nie są pokazane co pokolei się robi o co chodzi. Tylko kręcenie suwakami 

Sugerujesz żeby dać sobie spokój? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.