Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, isset napisał:

Obejrzyj ten kawałek filmu, może to coś Ci pomoże :)

 

https://youtu.be/txRUdPmbtPc?t=822

 

OK rozumiem. W tym fragmencie gość pokazuje, że można kadrować poprzez przesuwanie ramki kadru po zdjęciu z poprzedniej nocy lub po mapie załadowanej z SkyAtlas (offline Framing) - innych źródeł internetowych nie używam, bo w kompie obsługującym zdalną budkę nie mam internetu (mój wybór).

Nie wiedziałem wcześniej o tej możliwości przesuwania kadru... nawet podoba mi się ta opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@isset z tego co pamiętam czasem podsuwasz twórcą programu nowe pomysły..

 

Czy wspomniał byś im że przydało by się by można było ustawić sposób parkowania montażu po sesji...bo on parkuje tylko do home posistion i nie ma opcji wybrania innej pozycji parkowania tak jak to ma SGP.

Po każdej sesji muszę ręcznie parkować bo dach mi uderzył by w teleskop :D

 

Oraz przydała by się możliwość mieć opcje wyboru o której godzinie rozpocząć i zakończyć sesje i zaparkować montaż, a nie dopiero w tedy się kończy gdy zbierze się wymagana liczba klatek.

 

Coś ci wiadomo żeby planowali to wprowadzić ?

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem błąd i na lapku zacząłem instalować wersję nightly. Instalator podał komunikat, że zasób sieciowy, który próbuję zainstalować nie jest dostępny i że mam go podać ręcznie.

Niczego takiego nie było przy normalnej wersji. Zasób wskazuje na jakieś pliki .msi

Nie mogę tego wybrać więc daję anuluj i instalator kończy pracę. Nie mogę już teraz zainstalować wersji standard, pojawia się ten samo monit.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszej nocy przeprowadziłem pierwszą pełną sesję z użyciem NINY. W zasadzie wszystko jest OK...

Jednak mam poważny problem z ditheringiem. Zauważyłem, że program nie zawsze czeka na zakończenie ditheringu i często zanim montaż się ustabilizuje włącza kamerę i robi następną klatkę. Owszem, czasem kiedy losowo montaż wystrzeli na max podczas ditheringu, powrót do stabilności trwa dość długo i pewnie przekraczam czas jaki na to został przeznaczony. Jednak mam nadzieję, że można jakoś skonfigurować parametry, żeby sesja mogła zostać wznowiona niezwłocznie dopiero po stabilizacji montażu... Ktoś coś podpowie?

W APT, który dotąd używałem, sesja nie mogła być wznowiona, dopóki montaż nie ustabilizował się. Jednak zaraz po ditheringu, niezależnie czy trwał on krótko czy długo, sesja zostawała wznowiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AdamK napisał:

Dzisiejszej nocy przeprowadziłem pierwszą pełną sesję z użyciem NINY. W zasadzie wszystko jest OK...

Jednak mam poważny problem z ditheringiem. Zauważyłem, że program nie zawsze czeka na zakończenie ditheringu i często zanim montaż się ustabilizuje włącza kamerę i robi następną klatkę. Owszem, czasem kiedy losowo montaż wystrzeli na max podczas ditheringu, powrót do stabilności trwa dość długo i pewnie przekraczam czas jaki na to został przeznaczony. Jednak mam nadzieję, że można jakoś skonfigurować parametry, żeby sesja mogła zostać wznowiona niezwłocznie dopiero po stabilizacji montażu... Ktoś coś podpowie?

W APT, który dotąd używałem, sesja nie mogła być wznowiona, dopóki montaż nie ustabilizował się. Jednak zaraz po ditheringu, niezależnie czy trwał on krótko czy długo, sesja zostawała wznowiona.

Mi też to przeszkadzam, ktoś zna rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SGP mam to samo, ustawiam: wait for guider to settle at ..px for ..sec

Ustawiam długo, np 5sec. Przy czym ja mam dither direct mount, bo nie robię guidingu.

Ale powinno działać, NINA zapewne ma podobna funkcję, choć nie sprawdzałem.

 

P.S> w sumie to napisałeś już to samo.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Selmak napisał:

Ekspozycja od razu idzie po dither.

Potwierdzasz @AdamK ?

Mi o to chodzi, że ekspozycja nie idzie od razu po dither, tylko często w trakcie dither... i tak nie może być.

Powinno być tak: kończy się ekspozycja, zaczyna się dither w trakcie którego montaż się przestawia losowo w granicach ustawionych w parametrach ditheringu, np. 10 pikseli w którąś stronę, wobec tego PHD2 musi mieć czas na ustbilizowanie wykresu, po czym jeśli to nastąpi zaczyna się kolejna ekspozycja. Tak się to dzieje w APT i niezależnie czy dither trwa 20 sekund czy 2 minuty, zaraz potem zaczyna się kolejna ekspozycja i nigdy nie zdażyło mi się, żeby program zaczął palić kolejną klatkę w trakcie ditheringu.

W NINA jest to jakoś inaczej zrobione, powiedziałbym prymitywnie, bo wychodzi na to, że żeby nie narażać się na ekspozycję w czasie ditheru trzeba dać duży czas Minimum Settle Time, wtedy dither zdąży się skończyć, ale tracimy czas czekając na upływ tego czasu za każdym razem pomimo, że dither na przykład dawno się skończył. Nie do końca to wszystko rozumiem, ale do takich wniosków doszedłem wczoraj trochę eksperymentując z tymi czasami. Może to złe wnioski i jakoś można ten problem obejść... ale czy i jak? nie wiem

Również nie bardzo rozumiem do czego służy ten drugi parametr: PHD2 Settle Timeout?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, Wy to macie pod górkę z nina, u mnie wszystko ładnie się synchronizuje. 

Pamiętajcie, że nina często robi tak, że wykonuje kilka czynności na raz. Np ściąga się klatka, a już rusza dither. Tak samo podczas fokusowania. Schodzi klatka i jest analiza gwiazd, a w tym czasie focuser już jedzie na nową pozycję. 

Podejrzewam że tu dzieje się coś podobnego. Na pewno nie ruszy program z kolejną klatką dopóki nie dostanie zwrotki ze strony montażu że jest gotowy. Przecież to podstawa. Jaki jest sens naświetlania klatki, skoro robimy jeszcze dither czy stabilizujemy montaż, no ludzie :)

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, isset napisał:

Nie wiem, Wy to macie pod górkę z nina, u mnie wszystko ładnie się synchronizuje. 

Pamiętajcie, że nina często robi tak, że wykonuje kilka czynności na raz. Np ściąga się klatka, a już rusza dither. Tak samo podczas fokusowania. Schodzi klatka i jest analiza gwiazd, a w tym czasie focuser już jedzie na nową pozycję. 

Podejrzewam że tu dzieje się coś podobnego. Na pewno nie ruszy program z kolejną klatką dopóki nie dostanie zwrotki ze strony montażu że jest gotowy. Przecież to podstawa. Jaki jest sens naświetlania klatki, skoro robimy jeszcze dither czy stabilizujemy montaż, no ludzie :)

 

Opisuję to co widziałem na własne oczy: wykres na ditherze powykręcany i dopiero zbiera się żeby wrócić do poziomu, a tu na dole po lewej zamiast napisu dither pojawia się ekspozycja i licznik zaczyna liczyć kolejne sekundy ekspozycji... to fikcja? 

Znasz ten program lepiej od nas... spróbuj, proszę, odpowiedzieć na pytania które zadałem powyżej? 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zapoznać się z dokumentacją, dithering: https://nighttime-imaging.eu/docs/master/site/advanced/dithering/

 

A zwłaszcza zwrócić uwagę na ten fragment:

 

Dither Settle Pixel Tolerance and Settle Time: these are important parameters that define the successful end of a dither move. When a dither is initiated by PHD2 a random move of the mount in RA/DEC is issued, the maximum amount of the random move is defined by PHD2 Dither Pixels. The mount then resumes its tracking operations, but depending on the mechanical stability of the gears it might take a couple of seconds to return to its normal guiding conditions. This time represents the Settle Time and N.I.N.A. lets you define a Minimum Settle Time during which no attempts to start a new captures will be made. The successful completion of a dither settling is achieved when guiding after a dither move remains within the tolerance defined by the PHD2 Settle Pixel Tolerance expressed in guide camera pixels. Once settling is complete N.I.N.A. will start a new capture. Should settling be not achieved after the period defined in PHD2 Settle Timeout, the settling will be declared failed and N.I.N.A.will start a new capture.

 

Chociaż to zdanie sprawiło, że zacząłem się zastanawiać:

 

Should settling be not achieved after the period defined in PHD2 Settle Timeout, the settling will be declared failed and N.I.N.A.will start a new capture.

 

Najlepiej przeczytać cały dokument.

 

Edit: przejrzałem google, przejrzałem issue (https://bitbucket.org/Isbeorn/nina/issues?status=new&status=open&page=1) i nigdzie nie widzę żeby ludziska mieli z tym problemy. Proponuję pobawić się ustawieniami PHD2 oraz NINA zgodnie z tym, co jest napisane w dołączonej wyżej dokumentacji.

 

 

Edytowane przez isset
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanie: "Should settling be not achieved after the period defined in PHD2 Settle Timeout, the settling will be declared failed and N.I.N.A.will start a new capture."

dokładnie opisuje sytuację jaka mnie spotkała... chyba potrzebuję trochę czasu na jakieś testy dlaczego tak się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego zwróciłem uwagę na to zdanie. Zapytam twórcę programu co dokładnie to oznacza i czy można, biorąc pod uwagę to zdanie, spodziewać się opisanego przez Ciebie zachowania. Jutro go zagaję na discordzie :) Dam znać co odpowie.

Edytowane przez isset
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem i odpowiedź była, że NINA czeka na sygnał od PHD2 o zakończeniu ditheringu, sam zobacz

 

1803951350_Zrzutekranu2020-11-20o09_48_43.thumb.png.eddf03e77fac0a644abc4d9d9a808fcb.png

 

I jeszcze taka odpowiedź:

 

darkarchon

phd2 can report some weird things and frames start before phd2 finishes to settle

maybe increasing the settle time in nina for phd2 will help

 

 

Edytowane przez isset
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2020 o 09:50, isset napisał:

Zapytałem i odpowiedź była, że NINA czeka na sygnał od PHD2 o zakończeniu ditheringu, sam zobacz

 

1803951350_Zrzutekranu2020-11-20o09_48_43.thumb.png.eddf03e77fac0a644abc4d9d9a808fcb.png

 

I jeszcze taka odpowiedź:

 

darkarchon

phd2 can report some weird things and frames start before phd2 finishes to settle

maybe increasing the settle time in nina for phd2 will help

 

 

Nie zauważyłem wcześniej Twojej odpowiedzi...

Powiem tak: ten "darkarchon" sam sobie zaprzecza, skoro w pierwszej wypowiedzi powiada, że NINA czeka na zakończenie ditheringu, a w drugiej czytam, że czasem NINA nie może się dogadać z PHD2, bo ten rzekomo daje sprzeczne informacje... To ja się pytam, dlaczego PHD2 ma problemy z dogadaniem się tylko z NINĄ??? Używałem już PHD2 z kilkoma programami przez dłuższy czas, m.in. MaximDl, czy APT i nigdy takich jaj nie widziałem jak ostatnio.

Natomiast ta ostatnia rada, żeby zwiększyć settle time jest owszem dobra, spowoduje że zanim ten czas upłynie dithering zdąży się skończyć, ale to jest duża strata cennego czasu, który możnaby przeznaczyć na zbieranie fotonów... 

Wydaje mi się, że trochę jeszcze w tej, w sumie fajnej aplikacji, pozostaje do poprawy.

Niestety, brak pogody uniemożliwia zrobienie kolejnych prób, ale jeśli tylko będzie okazja i opisane problemy się powtórzą, zrobię film lub jakieś screeny, że by pokazać, że tak się dzieje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, isset napisał:

To dziwne, fakt. Tradycyjnie nie spotkałem się z takim zachowaniem u siebie :) A spróbuj przełączyć na język angielski, tak z ciekawości.

Tego próbować nie będę, skoro oferują Polski to ma działać i na polskim albo niech zbierają manatki i biorą się za pisanie gierek szachowych...:D

A tak na serio to szkoda że są takie dziwne problemy, zmusza mnie to do oglądania się za SGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 21.10.2020 o 08:51, isset napisał:

Ja mam tak ustawiony focuser, ale ja palę tylko w NB.

focuser.png

Cześć.

 

Chciałbym zapytać, bo widzę tu duże wsparcie do tego programu, czy opcja AF Disable Guiding będąc wyłączoną(Off) będzie uruchamiać AF w trakcie guidingu(nie będzie on na ten czas wyłączany)? A kiedy pozycja AF Diable Guiding będzie On, to NINA wyłączy guiding przed AF a następnie włączy go ponownie? Zdradzicie mi jak to macie ustawione?

 

Jeszcze jakie pytania mi się nasuwają .

 

W zakładce Options-Equipment-Camera-Bit Depth mam teraz 16. Czy powinienem zmienić na 14 jeśli mam 14 bitową kamerkę? Czy może zostać 16?

 

W zakładce Options-Imaging-Auto Meridian Flip, jakie macie czasy poustawiane? Widzę na FB, że są jakieś problemy z Plate Solving jeśli flip zrobi się zbyt wcześnie, niektórzy zalecają aby zrobił się po 15 minutach po Meridianie. Też macie takie doświadczenia?

 

I wracając do pierwszego pytania. Af w trakcie guidingu. Widzę, że w Sequencer Start Guiding jest nad AF. Wychodzi mi, że program najpierw wystartuje Guiging i następnie uruchomi AF. Obawiam się, czy ten AF nie będzie bujał zestawem, bo chyba będzie. Mam tylko iOptron CEM25p. Można zamienić kolejność, i mieć AF nad Guidingiem. Wtedy najpierw ustawi ostrość a następnie włączy guiding, tak?

 

Jeszcze odnośnie AF, robicie po jednym zdjęciu dla punktu czy po więcej? Przerwy między zdjęciami dla AF macie na 0? Gdzieś widziałem, że dla np. RedCata warto ustawić przerwę między tymi zdjęciami. Faktycznie troszkę buja RedCatem jak AF ustawia na nim ostrość. A jak to jest dla jakiegoś APO z normalnym wyciągiem?

 

Edytowane przez mario_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.