Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

18 minutes ago, beny said:

Koledzy, czy jest opcja wrzucenia do sekwencji sygnału który wysteruje Ascomowe Switche które są dostępne z menu equipment? Interesuje mnie możliwość wyzwolenia zamknięcia dachu obserwatorium.

Odpal sobie builda nightly. Tam masz sequencer2 w którym na pewno możesz to zrobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

mam tą Ninę od dawna zainstalowana na lapku, ale że zapłaciłem za SGP to jakoś mi było nie po drodze.

Wiem, ze mogę brnąć przez specyfikację, ale może ktoś z was mi szybciej odpowie.

 

W SGP autofocus działa bardzo wolno i jak czytam w NINA jest szybszy.

To co mnie dopraowadza do szału w SGP to czas jaki temu softowi zajmuje zgranie zdjęcia i jego analiza. Chcąc mieć wykres przez całą noc pokazujący jak się zmienia HFR tracę kilkanascie-dziesiat minut z całonocnej sesji.

Jest to absurdalne, bo jak mam mały obszar i bardzo krótkie czasy, to obliczanie HFRa zajmuje dużo dłużej niż samo zrobienie zdjęcia. Jak tu wypada NINA?

 

I druga sprawa - w SGP kiedy nie "guiduję" to mam tendencję do uciekającego kadru. Dlatego co którąś klatkę chciałbym robić centrowanie na zadanych współrzędnych. W SGP nie ma takiej opcji i muszę powielać zadanie (Target) nawet po kilkanaście razy żeby móc mieć recentrowanie co powiedzmy 20 minut. Poza koszmarną pracą, to później nie idzie plików ogarnąć. Czy w NINA można dawać centrowanie w trakcie sesji na jednym obiekcie?

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, beny napisał:

Koledzy, czy jest opcja wrzucenia do sekwencji sygnału który wysteruje Ascomowe Switche które są dostępne z menu equipment? Interesuje mnie możliwość wyzwolenia zamknięcia dachu obserwatorium.

Narazie, nie jestem przekonany do NINY z powodu licznych błędów jakie program zgłasza z moim setupem, ale myślę, że jest to do ogarnięcia z czasem...

Z pewnością przekonałaby mnie do tej aplikacji możliwość programowego otwierania i zamykania dachu za pomocą ascomowych switchy. 

Czy ktoś mógłby przybliżyć jak ten temat ogarnąć, gdzie takie switche szukać i / lub czy można to zrobić samemu i jakie sterowniki Ascoma do tego są potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rybek0s napisał:

Odpal sobie builda nightly. Tam masz sequencer2 w którym na pewno możesz to zrobic

Nie mam maszyny z Windowsem z domu ;D

 

29 minut temu, AdamK napisał:

Czy ktoś mógłby przybliżyć jak ten temat ogarnąć, gdzie takie switche szukać i / lub czy można to zrobić samemu i jakie sterowniki Ascoma do tego są potrzebne?

Te switche są dostępne z menu. Dokładnie 3. Jeden to na stałe coś i dwa które można customizowac. Tak myśle ze można napisać coś na RPI w standardzie Ascom i podpiąć to pod te switche. Tylko pytanie czy mogą być ujęte w sekwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minutes ago, kubaman said:

Czy w NINA można dawać centrowanie w trakcie sesji na jednym obiekcie?

 

Na pewno w sequencer 2 masz taką opcję. Z tego co wiem, możesz sobie co którąś klatkę platesolve zrobić i ponownie wycentrować się na obiekcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, isset napisał:

NIe usunęli, tylko przenieśli do zakładki Equipment -> Guider

 

https://nighttime-imaging.eu/docs/develop/site/tabs/equipment/guider/

 

Kółeczko z 2.

No tak.. zmyliło mnie to że trzeba podłączyć guider żeby mieć te ustawienia.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, beny napisał:

Te switche są dostępne z menu. Dokładnie 3. Jeden to na stałe coś i dwa które można customizowac. Tak myśle ze można napisać coś na RPI w standardzie Ascom i podpiąć to pod te switche. Tylko pytanie czy mogą być ujęte w sekwencji.

Skoro autorzy umeścili możliwość wykorzystania switchy, znaczy że na czymś bazowali, na jakichś rozwiązaniach, które można użyć... znane wam są takie gotowe rozwiązania, ktoś tego próbował lub wie jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AdamK napisał:

Skoro autorzy umeścili możliwość wykorzystania switchy, znaczy że na czymś bazowali, na jakichś rozwiązaniach, które można użyć... znane wam są takie gotowe rozwiązania, ktoś tego próbował lub wie jak to zrobić?

Myślę że to jest na zasadzie wysterowania jakiegoś przełącznika on/off kompatybilnego z Ascomem. Fajne bo możesz sobie no zamknąć astro budkę po zakończeniu sesji ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, beny said:

No czyli na Arduino/RPi musi być soft gadający protokołem Ascom.

Zwróćcie uwagę, że sequencer 2 pozwala w wybranym momencie na odpalenie dowolnego *.exe czy *.bat

 

Jak chcesz szybko bez potrzeby pisania sterownika takiego ardunio obsłużyć, to może to tobie wystarczy 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, rybek0s napisał:

Wydaje mi się ze moja o takich switchach:

https://pegasusastro.com/products/ultimate-powerbox/

 

Czyli programowo włączasz i wyłączasz zasilanie swojego setupu

No, to już jest jakiś konkret... ciekawe ile to kosztuje?

8 minut temu, kubaman napisał:

Takie switche są podstawą układów zbudowanych na arduino - otwieranie zamykanie dachu, włączanie kompa i montażu itp.

Żeby to działało to trzeba jakoś skomunikować sterownik arduino z NINA.

Chciałbym  właśnie, żeby po zaparkowaniu setupu, program włączył switch, który zamknie dach.

Obecnie robię zdalnie to samo, ale ręcznie klikając w aplikacji USB Relay Manager do sterowania przekaźnikami na włącznik switcha, który zamyka dach.

Aplikacja USB Relay Manager służy mi m.in. do otwierania i zamykania dachu, przełączania kamer monitorujących budkę z wewnątrzi z zewnątrz i.t.p.

Chciałbym, aby było to możliwe z poziomu ASCOMa...

image.png.a2c462f8e5188249a2a8aeb1093ae64e.png

Może ktoś dałby radę napisać sterowniki do np. przekaźników sterowanych w Arduino...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj trafiło się kilka godzin niezłego nieba, więc spróbowałem kolejny raz przekonać się do NINY. Jestem dość zdeterminowany, bo w APT, którego od dawna używam, fokusowanie nie działa zbyt dobrze i nie potrafią sobie z tym tematem poradzić... W NINIe podoba mi się jak zostało rozwiązane fokusowanie; widać jak tworzy się wykres i sam proces jest dość szybki i daje naprawdę dobry fokus.

Niestety, poległem na temacie ustawiania montażu do kolejnej sesji tego samego obiektu na podstawie zdjęcia np. z poprzedniej nocy. Nie wiem jak to zrobić...

Ponieważ tak naprawdę, to nie widać co montaż robi w trakcie takiego dopasowania kadru, ale rezultaty były nie do przyjęcia... przesunięcia były za każdym razem o około 20 - 30% całego kadru. Pewnie robię coś nie tak...

Czy ktoś mógłby wyjaśnić w sposób "łopatologiczny" jakie czynności wykonać aby uzyskać dobre pokrycie kadrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, AdamK napisał:

Wczoraj trafiło się kilka godzin niezłego nieba, więc spróbowałem kolejny raz przekonać się do NINY. Jestem dość zdeterminowany, bo w APT, którego od dawna używam, fokusowanie nie działa zbyt dobrze i nie potrafią sobie z tym tematem poradzić... W NINIe podoba mi się jak zostało rozwiązane fokusowanie; widać jak tworzy się wykres i sam proces jest dość szybki i daje naprawdę dobry fokus.

Niestety, poległem na temacie ustawiania montażu do kolejnej sesji tego samego obiektu na podstawie zdjęcia np. z poprzedniej nocy. Nie wiem jak to zrobić...

Ponieważ tak naprawdę, to nie widać co montaż robi w trakcie takiego dopasowania kadru, ale rezultaty były nie do przyjęcia... przesunięcia były za każdym razem o około 20 - 30% całego kadru. Pewnie robię coś nie tak...

Czy ktoś mógłby wyjaśnić w sposób "łopatologiczny" jakie czynności wykonać aby uzyskać dobre pokrycie kadrów?

Też chciałbym wiedzieć.

@isset coś na ten temat wiesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię najprostszą metodą, wyszukuję obiekt w Sky Atlas i w nim klikam Set as sequence target, sekwencja ma już zapisane współrzędne, ważne jest aby w sekwencji zaznaczyć Center target (https://nighttime-imaging.eu/docs/master/site/tabs/sequence/) kółeczko nr 7. Wtedy teleskop odwraca się na obiekt i robi plate solve, koryguje i tyle. Zapisuję sekwencję, kolejnej nocy ładuję sekwencję, start i wszystko robi już samo, Nigdy nie miałem żadnych przesunięć między sesjami, a nieraz przerwa była po kilka tygodni.

Można też poprzez Framing Assistant (https://nighttime-imaging.eu/docs/master/site/tabs/framing/). Wtedy w Image source kółko z 1 wskazujesz File, następnie klikasz w Load Image (nr 4) i wtedy w zależności co chcesz albo Recenter Image (zrobi plate solve), Slew (zrobi plate solve i ustawi na obiekt), Replace as sequence target (ustawi jako cel w sekwencji) albo Add as sequence target - doda obiekt do istniejącej sekwencji.

 

Można po prostu w sekwencji wpisać współrzedne obiektu i tyle, ale ważne żeby przy starcie sekwencji zaznaczyć Center target żeby wykonał się plate solve.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kubaman napisał:

Dajesz framing, ładujesz zdjęcie z poprzedniej sesji i robisz solve. Pamiętaj by włączyć synchronizację. 

Wydaje mi się, że tak robiłem... ale nie pamiętam czy miałem włączoną synchronizację

14 minut temu, isset napisał:

Ja robię najprostszą metodą, wyszukuję obiekt w Sky Atlas i w nim klikam Set as sequence target, sekwencja ma już zapisane współrzędne, ważne jest aby w sekwencji zaznaczyć Center target (https://nighttime-imaging.eu/docs/master/site/tabs/sequence/) kółeczko nr 7. Wtedy teleskop odwraca się na obiekt i robi plate solve, koryguje i tyle. Zapisuję sekwencję, kolejnej nocy ładuję sekwencję, start i wszystko robi już samo, Nigdy nie miałem żadnych przesunięć między sesjami, a nieraz przerwa była po kilka tygodni.

Można też poprzez Framing Assistant (https://nighttime-imaging.eu/docs/master/site/tabs/framing/). Wtedy w Image source kółko z 1 wskazujesz File, następnie klikasz w Load Image (nr 4) i wtedy w zależności co chcesz albo Recenter Image (zrobi plate solve), Slew (zrobi plate solve i ustawi na obiekt), Replace as sequence target (ustawi jako cel w sekwencji) albo Add as sequence target - doda obiekt do istniejącej sekwencji.

 

Można po prostu w sekwencji wpisać współrzedne obiektu i tyle, ale ważne żeby przy starcie sekwencji zaznaczyć Center target żeby wykonał się plate solve.

Raczej nie często pozwalam, żeby jakikolwiek program ustawiał kadr. Kadr zwykle wybieram sam i dlatego brakuje tu funkcji takiej jak ma MaximDl czy APT:

klikam na wybrany punkt mapy czy zdjęcia i każe montażowi wyśrodkować kadr w tym punkcie. Jeśli możesz, zgłoś to twórcy programu jako propozycję usprawnienia NINY.

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.