Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie zapewne lamerskie ale mam problem.

Robię aktualnie dwa obiekty. Jeden z nich po plate solve pokazuje kąt obrotu kadru 120 stopni - w Cefeuszu.

Drugi znajduje się w Żyrafie i plate solve pokazuje kąt obrotu kadru 60 stopni.

 

I teraz pytanie - jak przy planowaniu sesji w NINA poprawnie ustawić kąt kamery? Nie chcę go zmieniać, chciałbym sprawdzić jaki kadr wyjdzie dla obecnego ustawienia.

obraz.png.30715e63299cae3976f3132b314e4e00.png

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kubaman napisał:

nikt nie ma pomysłu?

Tu nie trzeba mieć pomysłu, ani nad tym myśleć bo to liczą algorytmy.

Blind Solving od tego jest. Zrób go na stronie www Astrometry NET w zakładce Upload.

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam, w tym okienku nina pokazuje o ile stopni musisz obrócic kamerę. W NINA jest chyba opcja włączenia ręcznego rotatora, wtedy przed sesją poprosi ciebie o odpowiednie obrócenie aparatu.

 

Albo to, albo suwakiem ustawiasz kąt 0 i masz to co wyjdzie ze zdjęcia jak niczym nie będziesz kręcił.

 

Jak chcesz to w poniedziałek mogę to zweryfikować w kodzie.

Edytowane przez rybek0s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja wiem jak to działa :)

Przeczytajcie moje pytanie.

 

Mam ustawiony kąt kamery. Zafiksowany na stałe, nie chcę go ruszać bo kolimowalem na takim kącie. 

 

Robię plate solve na dwóch obiektach i dostaję dwa różne kąty kamery (i nie, nie jest to wynik flipa bo nie sumują się do 360). Robię w sgp, robię w pixie i robię na astrobinie otrzymując takie same wyniki. 

 

Pytanie jak określić właściwy kąt by Nina odwzorowała prawidłowy kadr przy planowaniu kolejnych sesji?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2021 o 12:32, kubaman napisał:

Robię aktualnie dwa obiekty. Jeden z nich po plate solve pokazuje kąt obrotu kadru 120 stopni - w Cefeuszu.

Drugi znajduje się w Żyrafie i plate solve pokazuje kąt obrotu kadru 60 stopni.

Różnica o 60 stopni bez dotykania kamery? Coś tu nie gra. Wyślij te dwa fitsy, sprawdzę je.

Ja co prawda patrzyłem na to w Maximie, ale tam zawsze kąt był identyczny lub obrócony o 180 po flipie. W SGP już nie zwracałem uwagi na wartość kąta, po prostu była właściwa i niezmienna, bo planowany kadr się zgadzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kubaman napisał:

Ale to przeczytaj mojego posta z pytaniem.. Kąt kamery z. Plate solve zależy od położenia obiektu na niebie, a ja chcę zaplanowac nową sesję 

Kuba..nie z plate solve tylko z blind solve, ciebie interesuje wynik obliczony przez blinde solve i jest on nie zmienny. To są dwie różne rzeczy.

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak liczy Astrobin.

Ja sprawdzam orientacje kamery na astrometry net w zakładce upload i zawsze jest poprawna z tym co jest faktycznie w rzeczywistości i ten kąt z każdym pomiarem jest identyczny jeśli nie zmieni się ręcznie ustawienia kamery.

NINA liczy te kąty po swojemu i daje inne wyniki w plate solve.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rozumiem co się dzieje.

Wrzuciłem te suby na astrometry i dają takie same wyniki jak astrobin czy pix (też korzystają z astrtometry), ale tu pojawił się dodatkowo znak przed kątem.

To jest -60 (minus sześćdziesiąt) stopni oraz 120 stopni, co daje różnicę o 180 stopni, więc logicznie.

 

Zakładam więc, że w NINA trzeba wpisać wartość dodatnią, ponieważ ujemnej nie da się wprowadzić.

Muszę to teraz sprawdzić.

Imar, dzięki za nakierowanie :)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kubaman napisał:

Chyba rozumiem co się dzieje.

Wrzuciłem te suby na astrometry i dają takie same wyniki jak astrobin czy pix (też korzystają z astrtometry), ale tu pojawił się dodatkowo znak przed kątem.

To jest -60 (minus sześćdziesiąt) stopni oraz 120 stopni, co daje różnicę o 180 stopni, więc logicznie.

 

Zakładam więc, że w NINA trzeba wpisać wartość dodatnią, ponieważ ujemnej nie da się wprowadzić.

Muszę to teraz sprawdzić.

Imar, dzięki za nakierowanie :)

 

 

Tak dokładnie tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 19.11.2020 o 19:07, Imar napisał:

Owszem o to chodzi, tylko nie widzę by to naprawdę działało. Ekspozycja od razu idzie po dither.

Potwierdzasz @AdamK ?

 

Wrócę do tematu dither i NINA. Przesiadam się na ten soft z APT no i nie dogaduję się z nią do końca. 

Brakuje mi jednej rzeczy - opóźnienia startu klatki po dither, tak żeby można było to wpisać w sekwencję. Np robi klatkę - dither, koniec dither - pauza np 8 sek - start nowej klatki. Takie wymuszenie czasu pauzy przed startem nowej klatki = czas na uspokojenie monta. Działa to natomiast bardzo ładnie w APT - gdzie mogę ustawić pauzę i mam 0 odrzuconych klatek. A wczorajsze testy i NINA i jej start ekspozycji od razu po dither dało kilka klatek do kosza.

@isset czy Ty możesz na discord coś takiego zasugerować twórcom? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, rybek0s napisał:

Tak, 13 lutego była poprawka na coś takiego: [Isbeorn/nina] Merged pull request: #821 Properly wait for Settle Event on StartGuiding and Dithering

oo! dobra! 

Co prawda pewnie następna pogodna noc dopiero w kwietniu... 

 

16 minut temu, rybek0s napisał:

Spróbuj test na buildzie nocnym. Wydaje mi się ze ostatnio cos z pauza po ditheringu poprawiali. Jak nie, to masz tam na pewno sequencer 2 w którym sobie możesz to samemu ustawic

 

Oho, a możesz łopatologicznie podpowiedzieć jak? Nigdy nie bawiłem się w to aż tak dogłębnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, rybek0s napisał:

W ustawieniach możesz wybrać źródło aktualizacji. Wieczorem jak trzeba to wrzucę screena

 

Aktualizację sobie zrobiłem, ale nie ogarniam póki co seq 2.0 co i jak w nim. Tzn jak zrobić to o czym pisałem wyżej czyli:
- robię sekwencję np 60 klatek, czas 240s -> chcę żeby po każdej klatce poszedł dither (to wiem jak włączyć, zahaczam i NINA to robi) -> po dither chcę, żeby NINA niezależnie od tego czy PHD daje jej zielone światło do startu kolejnej klatki, odczekała np 5 sek ekstra zanim odpali koleją klatkę -> kończy tą klatkę i zonwu -> dither -> po dither pauza 5 sek przed wznowieniem ekspozycji. I tak w kółko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.