Skocz do zawartości
  • 0

Astrofoto


Igor Wierzbowski

Pytanie

Hej, chciałbym zacząć cykać astrofoto, ale nie wiem za bardzo jak tanio to ogarnąć. Jakieś tipy?. Wiem, że dobrym pomysłem jest kupić sw 150/750 z montażem eq3-2, luntką biegunową i napędem w jednej osi + np. Cannon eos 500d i go ulepszyć o filtr. Ale to wszystko razem wyjdzie około 2500 zł jakbym poprostu kupił używki w sensie teleskop sw z napedem 1800 + aparat cannon 400 + 300 za ulepszenie  + lunetka biegunowa 100 = 2600

Ogólnie nie mam aż tyle odłożone. Ma może ktoś jakieś pomysły jak to taniej skompletować? MOze ktoś chce coś tu sprzedać z tego co wymieniłem trochę taniej. Nie mam narazie za bardzo jak uzbierac az tyle kasy. chciałbym się tak łącznie w 1900 - 2000 zamknąć max. I tak wydaje całe kieszonkowe. Proszę o jakieś konstruktywne komentarze a nie w stylu "Uzbieraj więcej", bo serio dałem rade na to wpaść. Mogę poświęcic troche czasu bo i tak narazie cały czas siedze w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Astrofoto to niekończące się wydatki. Kupisz tani sprzęt, nie będziesz zadowolony i za jakiś czas stwierdzisz, że wyrzuciłeś kasę w błoto i będziesz zbierać od nowa. Odłóż astrofoto na bok, naucz się nieba gołym okiem, odłóż pieniądze i wróć z tematem za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fastrona sobie daruj.

Canon 1100d modyfikowany (ulepszony), Sky Watcher Adventurer, obiektyw około 100mm (jak dasz rade finansowo to Samyang 135mm).

Pozwala Ci to na fajna zabawę, poznawanie mechaniki nieba oraz zbieraniem materialu do nauki obrobki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Igor Wierzbowski napisał:

Wiem, że dobrym pomysłem jest kupić sw 150/750 z montażem eq3-2, luntką biegunową i napędem w jednej osi + np. Cannon eos 500d i go ulepszyć o filtr.

 

Nie wiem skąd to wiesz, ale to bardzo zły pomysł dla początkującego. Posłuchaj Taysona. Nic lepszego mi do głowy nie przychodzi.

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale jak będzie taki zestaw to jak robić przybliżenia itp? samym aparatem? bo ja mowilem o tym teleskopie sw 150/750 ze dac lustrzanke a teleskop bedzie dzialac jak obiektyw. bo nie chce robic takich duzych zdjec np drogi mlecznej tylko takie mgławic, galaktyk itp.

Pisze z innego konta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Grzędziel napisał:

Nie wiem skąd to wiesz, ale to bardzo zły pomysł dla początkującego. Posłuchaj Taysona. Nic lepszego mi do głowy nie przychodzi.

Grzędziel ma rację. "Cykanie" astrofoto to bardzo złożony proces i przeskakiwanie jego elementów kończy się frustracją, stratami finansowymi i w większości przypadków odejściem od hobby. Zacznij tak jak radzi Tayson a zobaczysz jak fajnie można przez lata cieszyć się własnym rozwojem i coraz to innymi możliwościami sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie, czytajcie że zrozumieniem. Gość pisze o kwocie max 2000 na wszystko a wy mu wyjeżdżacie z konfiguracją za minimum 4000.

 

Eq3-2 i teleskop 150/750 do astrofoto to złe połączenie, skazane na porażkę. Do kwoty 2000 najlepiej było by kupić montaż typu Astrowalker (700 nowy), aparat + mod 800zł i obiektyw 50mm (stm za 399 zł jest w Mediamarkt), razem 1899, ale trzeba to posadzić przynajmniej na statywie z głowicą, najlepiej na az3, więc nie będzie się łatwo zmieścić w kwocie, ale taki zestaw to pewniak i astrofoto bez flustracji.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zacznij polować na giełdzie. EQ3/2 z napędem w jednej osi lub sky watcher star adventurer. Ten pierwszy raczej wyjdzie taniej, ok 1000 zł ze statywem jak dobrze trafisz. Aparat Canon 1100D mod to ok 700-800 zł. No i obiektyw 50mm. STM 50mm 1.8 lub jakiś testowany w astrofoto carl zeiss albo olympus z dawnych lat. Jupiter 135mm też całkiem daje radę na początek. To pozwoli sensownie wystartować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Igor, 

 

Nie napisałeś czy masz już jakieś doświadczenie w obserwacjach. To jest ważna kwestia czy masz za sobą zarwane nocki pod nocnym niebem i wiesz, że "to jest to". Na początek nie wydawał bym aż tak dużej kasy, nawet tej kwoty co podałeś. Zgadzam się w z poprzednikiem Bartkiem, statyw + lustrzanka wystarczy. Osobiście na początek celował bym w taki zestaw:

 

- statyw

- lustrzanka + obiektyw (tu różne warianty, ale zacząłbym od szerszych kadrów na początek)

- interwałometr

- opcjonalnie lornetka do wizuala

Edytowane przez nephring
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.