Skocz do zawartości

ASI 2600 MC PRO minirecenzja


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Kamera ze względu na swoje 16 bitów nie ma ustawień unity gain. Producent rekomenduje stosowanie gain 100 dla którego następuję zasadnicza zmiana w szumie odczytu a jednocześnie pozostałe parametry utrzymują przyzwoity poziom.

obraz.png.9de908d3ea42ec362fb9eb6bec9a20fb.png

 

Poniżej moje Master Bias i Master Dark - faktycznie zero amp glow ! Szok dla kogoś kto pracował z ASI 178. W tej sytuacji można chyba dopuszczać optymalizację darka w PIXie, bo będzie liniowy.

Myślę, że pierwszy raz w życiu pokuszę się o mozaiki.

obraz.png.59fb7b3b9ab116d2f31fe27f550c3c70.png

 

obraz.png.8742d4c65cd4f8dd4c7ef52729a5ed68.png

 

 

Sporym kłopotem - choć oczywistym - jest rozmiar plików. ok 50Mb sztuka, zrobienie biasów o darków kosztowało mnie 30Gb na dysku, kopiowanie i obróbka tego to naprawdę nie jest banalna sprawa.

Pomimo, ze mam niedawno zoptymalizowany pod astro i obróbkę zdjęć komputer, stakowanie 200 plików zajmuje dłuższą chwilę.

 

Planowałem tez podejście do ASI6200 mono, ale koszty plus waga plików mnie skutecznie zniechęciły. Za to oczekuję pojawienia się wersji mono dla 2600 (QHY już to ogłosiło, ZWO napisało mi, że przyszły rok).

 

Zaplanowałem więc zestaw dwóch chipów APS-C dla moich trzech teleskopów.

 

 

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam z tej kamerki około godziny materiału, który można jakoś złożyć i sprawdzić. Wybrałem plejady na test, bo robiłem je na tej samej tubce (Esprit 80) z kamerką ASI 294C, wiec można porównywać OSC.

 

Czułość jest w normie, to znaczy porównywalnie jak 294C i nie zostałem tu jakoś zwalony z nóg. W sumie tego się spodziewałem, bo obie kamery mają deklarowane maks QE nieco ponad 80%.

Natomiast jest zasadnicza różnica jeśli chodzi o kalibrowanie klatek, 294C to wyższa szkoła jazdy i doktorat z kalibracji, a tu poszło w miarę łatwo, nie jest idealnie, ale tez robiłem to bez celebracji.

 

 

Pojedyńcza klatka na Esprit 80 po kalibracji biasem, darkiem i flatem

(niestety ze względu na rozbicie guidera klatki mam po 20s, bo Linear musi być prowadzony a nie chciałem mieć wpływu na kształt gwiazd)

obraz.png.b8ba4bb62604fda05e0244147e2d5429.png

Nie zwracajcie uwagi na LG - leciał mi focuser a nie miałem czasu dłubać.

 

A tak wygląda stack około 60 minut w subach 20 sekund, skalibrowany i STF w PIX (góra i prawo nie sa obcięte po stackowaniu)

obraz.png.78455862ef2a8878816e93374075d455.png

 

Kolory z tej kamery są o niebo bardziej strawne do bezstresowej obróbki niż z 294C. Jest .. przyjemniej.

W porównaniu poniżej pomińcie proszę kolorystykę z 294c - nie uporałem się z tym ze względu na słabe flaty.

Obiekt ten sam to pokazuję.

 

 

 

Porównując kadry na tym samym szkle wygląda to tak:

 

obraz.png.270b9967c3c3f97db3904b9f511dc52a.png  obraz.png.0a536c50642c4c98999ec49fb83158a9.png

 

 

 

Jeśli chodzi o skalę 1:1

  obraz.png.b039b7974a865ec248791632b9a677ec.png      obraz.png.13fbc0521d695cfb6db4e3b9a9cee24f.png

 

Trzeba pamiętać, że 294C to suby 120s - łącznie 5 godzin, a 2600 to suby 20s - łącznie godzina.

 

 

 

Bardzo ważna obserwacja:

ASSi 2600 nie wykazuje obecności tzw walking noise, podczas gdy 294C i owszem i to pomimo ditheringhu (dither na poziomie 5 pikseli co 3 klatkę). Dla 2600 dither nie był ustawiony.

 

I na razie to wszystko :)

 

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • kubaman zmienił(a) tytuł na ASI 2600 MC PRO minirecenzja

nie znalazłem takich danych, możemy się posiłkować wykresem dla chipa

obraz.png.1a047bd62903fb334e82b7a33b10a72d.png

 

Przyjmując że pik dla zielonego to 80% QE

 

 

QHY w odpowiedniku tej kamery też podaje tylko relatywny wykres, wydają się identyczne, czyli zakładał bym że ASI ma to samo.

obraz.png.b0b6b463345476a96096d3dc6f21354a.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powstało pierwsze zdjęcie. Mogę tylko potwierdzić, że kalibracja jest dużo łatwiejsza niż w 294C, a kolor jest naprawdę bardzo miły we współpracy.

Bardzo fajna kamera.

 

 

 

 

Ale wielkość plików bardzo dokucza. FIT to 50Mb ale już w PIXie pliki mają 400mb sztuka.

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

można zapisywać w fitsach

Wszystkie pośrednie etapy? No to git. Ja u siebie co prawda zapisuję w fits, ale muszę to ręcznie zmieniać w kodzie polecenia, co jest upierdliwe. Ale nie korzystam dużo z pixa, to nie jest źle. Da się to jakoś bardziej sensownie wybierać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A wziąłeś pod uwagę, że:

a. to wątek na temat kamery kolorowej

b. masz uważnych czytelników

W dniu 7.11.2020 o 11:31, kubaman napisał:

Przy binningu producent oferuje kilka opcji w tym binning do RGB lub do MONO. Dla tej drugiej opcji planuję sprawdzić jak to będzie działać z filtrami NB

Trzymam za słowo + porównanie kamer MC - MM na tych samych czasach i filtrach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.