Skocz do zawartości
  • 0

Guiding.


Łukasz Horoś

Pytanie

Cześć!

 

Nadszedł ten czas, by w końcu zaopatrzyć się w Guiding. Szukałem trochę na forum i w internecie, ale nie znalazłem w sumie żadnego konkretnego poradnika, który by to wszystko dokładnie tłumaczył, to też postanowiłem założyć ten temat, żeby nie kupić czegoś co nie będzie odpowiednie lub będzie zbędne.

 

Posiadam montaż HEQ5 i tubę Sky Watchera 203/1000. I tutaj pytanie jaką lunetkę i kamerkę dobrać w miarę budżetowej cenie?

Wstępnie mam u jednego kolegi z forum zarezerwowaną lunetkę Star guider 50 mm i do tego dokupiłbym taką kamerkę https://pl.aliexpress.com/item/32886752955.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.23085c0f8FlBUi (polecana przez innego kolegę z forum), ale wolę dopytać tutaj dla pewności przed zakupem. Mam zamiar używać PHD2.

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja mam https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=3157&lunety=Luneta do guidingu 50 mm f 172 mm 1 25 T2 z opraw regulowan dovetailem i mikrofocuserem

+ QHY 5II. Dał radę poprowadzić RC 6 1300 ogniskowa. U Ciebie 50mm guidera może być za mało do głównej tuby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 26.11.2020 o 15:00, isset napisał:

Cześć,

 

Kupiłem tę kamerkę i próbuję sprawdzić czy  działa. W jakim programie można zobaczyć jaki daje obraz?Trzeba najpierw zainstalować jakieś sterowniki (ze strony ZWO czy jakieś inne?)Jestem w tym temacie zupełnie zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, wysz napisał:

Cześć,

 

Kupiłem tę kamerkę i próbuję sprawdzić czy  działa. W jakim programie można zobaczyć jaki daje obraz?Trzeba najpierw zainstalować jakieś sterowniki (ze strony ZWO czy jakieś inne?)Jestem w tym temacie zupełnie zielony.

Phd, Asi studio np

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 26.11.2020 o 14:06, Tuvoc napisał:

Jak chcesz to mogę coś więcej o tym napisać.

Do findera użyłeś jakiegoś adaptera. Finder to C Adapter? Jak kamerka trzyma się w adapterze? Jest jakoś klinowana? 

Juz miałem zamawiać dodatkowa lunete 50/240mm, ale po tym co zobaczyłem to nie widzę sensu obciążania dodatkowo teleskopu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, bacHor napisał:

Do findera użyłeś jakiegoś adaptera. Finder to C Adapter? Jak kamerka trzyma się w adapterze? Jest jakoś klinowana? 

Juz miałem zamawiać dodatkowa lunete 50/240mm, ale po tym co zobaczyłem to nie widzę sensu obciążania dodatkowo teleskopu. 

 

Rozwiązanie jest banalnie proste - wykręcasz tył szukacza, wkręcasz taki element (https://www.thingiverse.com/thing:3483611)

f954aa1ef707d8ee1efad84912ef1c6a_preview_featured.jpg

wkręcasz kamerę, ostrzysz szukacz (teraz już szukaczo-guider) i gotowe. Warto zwrócić uwagę z jakiego materiału ma być wydruk, gdyż przy ostatnich mrozach skurcz tworzywa sztucznego może być na tyle duży, że kamera może wypaść jeśli jest słabo spasowana. Aha i jeszcze jedno, u mnie to szukacz 9x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.