Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy zakup teleskopu


tomes235

Pytanie

Witam. Planuję zakup swojego pierwszego teleskopu, uprzedzam że jestem czarny w tej kwestii. Zastanawiam się nad kupnem teleskopu do 800 zł, ma on służyć raczej do amatorskich czynności jednak chciałbym, żeby był on troszkę lepszej jakości. Z tego wynalazłem w internecie zastanawiam się nad kupnem tych dwóch, bo posiadają nie najgorsze opinie. Jednak chciałbym usłyszeć głosów specjalistów może znajdę lepszy sprzęt w tej cenie? Proszę o pomoc

 

https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/optyka/teleskopy/teleskop-levenhuk-skyline-base-80t?gclid=Cj0KCQiAwf39BRCCARIsALXWETy7w-_Kd5cpPMIG8rFWPP6iLy8m1e4xxaUSqnSazwXMSnogJhHuAUUaAht6EALw_wcB

 

https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/optyka/teleskopy/teleskop-celestron-astromaster-70-az-199594

Edytowane przez tomes235
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 godziny temu, tomes235 napisał:

mógłbyś mi podać jakieś przykłady nowych lub używanych teleskopów, które miałyby zastosowanie w rozsądniej cenie?

MAK 5", MAK 6", SCT 6", SCT 8". Newton 6", a najlepiej 8". Odradzam newtony mniejsze niż 6".

 

Najtańszy z tego wszystkiego jest newton, ale wymaga też najwięcej w kwestii kolimacji, która nie jest trudna, i do wizuala nie musi być pod igłę. Radziłbym pomyśleć czy nie warto nauczyć się kolimować. Ale newtony są spore, więc trzeba mieć miejsce. Małe i zgrabne są MAKi i SCT, ale też mają swoje wady, o których już wiele pisano, łatwo znaleźć. Podstawowy to cena, bo mają drogie soczewki, ale to bardzo fajne konstrukcje planetarne. Jeśli ma to być teleskop na dłuższy czas do wizuala, a nie tak na kilka razy dla zaspokojenia ciekawości, to warto wykrzesać trochę funduszy na większą aperturę. To się naprawdę opłaci, bo z pewnością chcesz zobaczyć szczegóły tarcz planet. A tego bez większej apertury nie zrobisz, to jest fizycznie niemożliwe.

 

Masz spory taras, ale niestety to taras, więc najtańszy dobson odpada. Zresztą może się okazać że będziesz mieć taką konwekcję od okien sąsiada z dołu, że będziesz musiał wyjść na plac przed dom. To samo latem od rozgrzanej powierzchni budynku. Obraz może być taki jakbyś oglądał odbicie w falującym jeziorze podczas deszczu. A może masz bardzo stabilny stół, który byś ewentualnie wynosił sobie przed dom i na nim stawiał teleskop, wtedy dobson - czemu nie. Montaż to kwestia wtórna, najważniejsza jest tuba.

 

Mam złą wiadomość - warto doczytać o rzeczach, o których piszemy, bo to są przydatne podstawy. To tak tylko strasznie brzmi :) Niestety nie ma teleskopu prostego, bezobsługowego, małego, dającego duże powiększenia. Sam bym taki kupił, ale ni ma panie :D Jedne wymagają więcej serwisowania od drugich, albo są potwornie długie, albo walą silną aberracją chromatyczną na planetach itd. Koniec końców będziesz musiał się zapoznać z podstawową nomenklaturą i parametrami, żeby zrozumieć co robisz, i czego potrzebujesz. Nie ma czegoś takiego, że postawisz i już działa, bo tubę trzeba wychłodzić, czasem trwa to nawet godzinę, nauczyć się walki z roszeniem powierzchni, prawidłowo wszystko powiesić na montażu, paralaktyka też trzeba ustawić na polarną, a to też jest wiedza. Następnie dobrać okulary pod obiekt itd. Do tego oceniać seeing, dobierać pod niego obiekty.

 

Najprostsze w obsłudze w sensie: wyjmujesz i używasz, są lornetki, ale też je trzeba schłodzić. I na lornetkę, małą lunetkę, albo nawet używany szukacz 50mm namawiam, żeby pouczyć się nieba. Ja wiem że chciałbyś teleskop na już, ale daj sobie czas na sprawdzenie co lubisz. Bo jeśli spodobają Ci się obiekty głębokiego nieba bardziej niż planety, i będziesz te obiekty u siebie dobrze widzieć (w takim sensie, że latarnie nie będą degradować adaptacji wzroku), to też inny sprzęt będziemy doradzać. Zwłaszcza gdy znajdziesz miejscówkę z bortle 3 albo 2. Wówczas np. bresser AR-90 (lub inne krótkie refraktory) do M31 i podobnych jasnych - czemu nie, i on jest za 500zł. Ale do planet ten teleskop, to będzie straszne rozczarowanie.

 

59 minut temu, jlp napisał:

Za trudne pytania zadajecie. Ktoś chce dostać konkretny model, w budżecie.

myślę, że zadajemy podstawowe pytania, zeby człowiekowi doradzić tak, żeby ten sprzęt mu służył i był zadowolony. I nie musiał odkrywać bojem wszystkich problemów. Po co ma się męczyć, skoro może skorzystać z naszej wiedzy? Nie pracujemy w rtv euro agd i nie musimy wciskać badziewia na odczepnego. Nie sztuka dać długi achromat na montażu-kruszynce za pińcet, a potem kazać dokupić EQ3 albo EQ5 za tysiącpińcet, bo się wszystko telepie na wietrze :)

 

Ps. refraktory krótsze niż F12 (tzn. F11, F10 itd) również odradzam, ze względu na aberrację chromatyczną na planetach.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, tomes235 napisał:

 

Nie, nie mają "lepszej" specyfikacji od tego SW. To są reflektory, zupełnie inny typ teleskopu z innym przeznaczeniem raczej średnio nadające się na balkon i rozświetlone miejskie niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, tomes235 napisał:

https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-powerseeker-127-eq

https://teleskopy.pl/Teleskop-Celestron-AstroMaster-114-EQ-N-114/1000-teleskopy-1655.html

czyli rozumiem, że z tych dwóch tak samo nie ma co wybierać, mógłbyś mi podać jakieś przykłady nowych lub używanych teleskopów, które miałyby zastosowanie w rozsądniej cenie? Do końca też nie rozumiem o czym do mnie piszecie, ale mi chodzi o jakieś najprostsze teleskopy, jeśli nie będzie możliwości obejrzenia części z gwiazd to nie będę zawiedziony, po prostu chcę się odprężyć oglądając gwiazdy, bo jakoś od zawsze mnie to interesowało, a w końcu mam możliwość spełnić swoją zachciankę.

A jak myślisz, dlaczego ceny tych teleskopów są tak niskie?... Ich jakość jest adekwatna. Zwłaszcza jakość montaży, które nie są dopasowane do tego typu sprzętu. 

Jak można w ogóle proponować montaż EQ dla nowicjusza do wizuala, chyba po to, żeby zniechęcić go do astronomii. Do wizuala, zwłaszcza na początku i na balkon to jednak montaż azymutalny! 

Chcesz w teleskop na początek, to możesz oczywiście kupić byle co, ale możesz kupić coś, co ma więcej sensu, ale to kosztuje trochę więcej. 

 

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Messier-AR-102XS-102/460-OTA-(wyciag--HEXAFOC;-obiektyw--ED)-teleskopy-5034.html

Do tego AZ4 na nogach alu...

To bardzo dobry mały, mobilny teleskopik, w są raz na początek. 

Wielkich powiększeń tu nie uzyskasz, ale poznasz niebo, zobaczysz swoje planety, sporo DSów w kontekście. A jak zabierzesz go pod ciemne niebo, ilość dostępnych obiektów oraz jakość tych, które widziałeś wcześniej wzrośnie wielokrotnie. Ale rób jak uważasz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, kjacek napisał:

A jak myślisz, dlaczego ceny tych teleskopów są tak niskie?... Ich jakość jest adekwatna. Zwłaszcza jakość montaży, które nie są dopasowane do tego typu sprzętu. 

Jak można w ogóle proponować montaż EQ dla nowicjusza do wizuala, chyba po to, żeby zniechęcić go do astronomii. Do wizuala, zwłaszcza na początku i na balkon to jednak montaż azymutalny! 

Chcesz w teleskop na początek, to możesz oczywiście kupić byle co, ale możesz kupić coś, co ma więcej sensu, ale to kosztuje trochę więcej. 

 

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Messier-AR-102XS-102/460-OTA-(wyciag--HEXAFOC;-obiektyw--ED)-teleskopy-5034.html

Do tego AZ4 na nogach alu...

To bardzo dobry mały, mobilny teleskopik, w są raz na początek. 

Wielkich powiększeń tu nie uzyskasz, ale poznasz niebo, zobaczysz swoje planety, sporo DSów w kontekście. A jak zabierzesz go pod ciemne niebo, ilość dostępnych obiektów oraz jakość tych, które widziałeś wcześniej wzrośnie wielokrotnie. Ale rób jak uważasz. 

Byłby to najlepszy wybór na balkon pod warunkiem że Kolega może tyle przeznaczyć na astronomię ( w sumie około 2 k ). Warto też dodać że do pałnego wykażystania możliwości tego teleskopu potrzeba 2 calowej katówki i DOBREGO okularu szerokokątnego , a z tym jest duży problem :) .

Newtony mają jeszcze jedną wadę. Dają obraz odwrócony. Dla osoby która zaczyna obserwować niebo jest to duży problem :) .

Chyba warto zacząc od jakiegoś niedrogiego "trawelerka" na prostym statywie AZ   z mikroruchami. Chyba są dwie takie tubu nie pamietam nazw firm ale jedna ma wymiary 80/400 a druga 90/500. Plus filtr zminiejszający aberrację ale nie jest on niezbędny ... Lub kup lornetkę 10x50 , 15x70 plus statyw fotograficzny :) , ewentualnie 7x50 bez statywu. 

Z teleskopem jest podobnie jak z budową domu. Dopiero ten drugi jest dobrze zbudowany i rady innych nic tu nie pomogą :) 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Qrczak99 napisał:

Byłby to najlepszy wybór na balkon pod warunkiem że Kolega może tyle przeznaczyć na astronomię ( w sumie około 2 k ). Warto też dodać że do pałnego wykażystania możliwości tego teleskopu potrzeba 2 calowej katówki i DOBREGO okularu szerokokątnego , a z tym jest duży problem :) .

Newtony mają jeszcze jedną wadę. Dają obraz odwrócony. Dla osoby która zaczyna obserwować niebo jest to duży problem :) .

Chyba warto zacząc od jakiegoś niedrogiego "trawelerka" na prostym statywie AZ   z mikroruchami. Chyba są dwie takie tubu nie pamietam nazw firm ale jedna ma wymiary 80/400 a druga 90/500. Plus filtr zminiejszający aberrację ale nie jest on niezbędny ... Lub kup lornetkę 10x50 , 15x70 plus statyw fotograficzny :) , ewentualnie 7x50 bez statywu. 

Z teleskopem jest podobnie jak z budową domu. Dopiero ten drugi jest dobrze zbudowany i rady innych nic tu nie pomogą :) 

Moja Ś.P. Babcia mówiła, że biedny kupuje dwa razy, raz byle jakoś, drugi raz dobrze. 

Oczywiście każdy kieruje się swoimi doświadczeniami, my możemy tylko doradzać. 

 

Do takich tub jak piszesz mikroruchy nie są konieczne, to tuby do małych i średnich powiększeń, szerokich pól. Mikroruchy są przydatne przy dużych powiększeniach i wąskim polu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam.

Sam jestem nieopierzonym astronomem. Mam dom z ogrodem w mieście i niebo 20.09. Na pierwszy teleskop kupiłem Newtona 10". To duża i nieporęczna maszynka. Obserwuję z ogrodu i takie patrzenie to cała wyprawa. Dobson,tuba,stolik,krzesełko itd. Czekanie aż się wychłodzi. Teleskop do dużych powiększeń i wymagający kolimacji. Szerokie pola i błądzenie w nich to nie jego domena. Księżyc jednak powala,planety też. Wyszukiwanie DSów na miejskim niebie sprawiało mi nie lada problem. Dokupiłem lornetkę 8/42. Bajka!

Ile takim maleństwem można zobaczyć...

Wyszukiwanie celów stało się łatwiejsze a były też noce (częste) gdy brałem tylko lornetkę,krzesełko i błądziłem w gwiazdach:grin:...

Z moich doświadczeń świerzaka przyłączam się do propozycji Jacka. Chcesz odprężyć się i po prostu pobłądzić w gwiazdach? Kup mały,bezobsługowy,refraktor np. 102/460 AZ. To jednak maszynka do szerokich pól w trochę większych niż lornetka powiększeniach . Niestety,jak napisał Ikosz nie ma teleskopu do wszystkiego. Po jakimś czasie dowiesz się sam czy to co kupiłeś Ci pasuje,czy chcesz czegoś innego...

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie, po tonie niektórych wypowiedzi odnoszę wrażenie, że autor może szybciej się zniechęcić do tego pięknego hobby nie kupując nic, bo stwierdzi, że to nie dla niego. Trochę więcej zrozumienia dla początkujących.

 

12 godzin temu, tomes235 napisał:

jeśli nie będzie możliwości obejrzenia części z gwiazd to nie będę zawiedziony, po prostu chcę się odprężyć oglądając gwiazdy, bo jakoś od zawsze mnie to interesowało, a w końcu mam możliwość spełnić swoją zachciankę

A ja od siebie na początek zawsze będę polecał lornetkę. Do przeglądu nieba i gwiazd jak znalazł. Wbrew pozorom można przez nią bardzo wiele zobaczyć. Na teleskop zawsze przyjdzie czas. Do tego kup atlas nieba, jakiś poradnik dla początkujących jeśli chcesz iść w to dalej (np. kultowy Poradnik Miłośnika Astronomii Marka Substyka). Na początek to wystarczy. Masz balkon, zakładam, że masz jakiś leżaczek, ubierasz się na cebulkę, rozkładasz i nocka Twoja. Po kilku tygodniach będziesz wiedział czy to dla Ciebie i wrócisz z kolejnymi pytaniami, których odpowiedzi będziesz już rozumiał.

 

PS: Polecam Tabelę Wimmera z obiektami dla niewielkich apertur na początek:

http://picios.pl/wimmer/

 

Pozdrawiam serdecznie!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, Mariusz Psut napisał:

były też noce (częste) gdy brałem tylko lornetkę,krzesełko i błądziłem w gwiazdach:grin:...

Mariusz dokładnie ja mam tak samo. Chociaż w moim przypadku najpierw była lornetka, później teleskop 8" Dobson, to i tak jak chcę się całkowicie oderwać, to biorę tylko lornetkę, krzesełko i pod las :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, lkosz napisał:
10 godzin temu, jlp napisał:

Za trudne pytania zadajecie. Ktoś chce dostać konkretny model, w budżecie.

myślę, że zadajemy podstawowe pytania, zeby człowiekowi doradzić tak, żeby ten sprzęt mu służył i był zadowolony. I nie musiał odkrywać bojem wszystkich problemów. Po co ma się męczyć, skoro może skorzystać z naszej wiedzy? Nie pracujemy w rtv euro agd i nie musimy wciskać badziewia na odczepnego. Nie sztuka dać długi achromat na montażu-kruszynce za pińcet, a potem kazać dokupić EQ3 albo EQ5 za tysiącpińcet, bo się wszystko telepie na wietrze

 

to była ironia ;) bo co chwilę pojawia się wątek jaki pierwszy teleskop kupić i trzeba dosłownie wyciągać z ludzi informacje. Początkujący z kolei sami nie wiedzą co będą chciali obserwować, nawet nie wiedzą co można obserwować, po prostu chcieliby pooglądać gwiazdy przez teleskop. Teleskop wiadomo, służy do oglądania gwiazd, więc ktoś podaje swój budżet i oczekuje konkretnego modelu, o najlepszym stosunku cena/wartość w tym budżecie. W zamian dostaje dziwne pytania, gdzie mieszka, na którym piętrze, i liste dziwnych słów: kolimacja, montaż paralaktyczny, katadioptryk, aberracja.

 

Przypomina mi to sytuacje z początkującymi na siłowni, pierwsze pytanie to jakie odżywki kupić... Ludzie myślą, że na zakupie się skończy, a potem sami muszę zdobywać doświadczenie i uczyć się na swoich błędach.

 

A tak na serio, każdy taki post powienien być chyba odsyłany do jednego podwieszonego wątku, takiego jak tu: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop

na tym forum chyba też coś takiego było ale nie mogę znaleźć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Na pierwszy teleskop kupiłem Newtona 10". To duża i nieporęczna maszynka.

Właśnie dlatego na pierwszy teleskop kupiłem refraktor SW 90/900 na AZ3. Newton będzie następny :) Wybrałem tamten refraktor, bo jest lekki, był stosunkowo tani (we wrześniu 2020 800zł, teraz już więcej). Mogę go wystawić na balkon w bloku albo zanieść kawałek dalej od osiedla i latarni bez większego wysiłku (razem z montażem waży 7kg). Można go spakować w długą torbę i zabrać w podróż pociągiem. Na samym początku prawie kupiłem  Meade Adventure 80/400. Poczytałem kilka stron dotyczących budżetowych teleskopów i zdecydowałem się na 90/900, gdyż jego ogniskowa bardziej nadawała się do planet i Księżyca, a mnie, jako początkującego, najbardziej to interesowało (zresztą jestem mało mobilny, a mieszkam w Warszawie, więc mogę obserwować głównie Układ Słoneczny a nie DS). Poza tym montaż Meade Adventure wydawał mi się chybotliwy w porównaniu z Syntą 90/900.

 

Ceny są już nieaktualne, ale warto poczytać:

http://www.polskiastrobloger.pl/2019/02/teleskopy-warte-uwagi-przez-poczatkujacych-czesc-1-budzet-500-zlotych.html

http://www.polskiastrobloger.pl/2019/03/teleskopy-warte-uwagi-przez-poczatkujacych-czesc-2-budzet-1000-zlotych.html

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, tomes235 napisał:

Zależy do czego?

Ten pierwszy bardziej się nada do małych powiększeń (i szerokiego pola), a ten drugi do średnich powiększeń (i średniego pola).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do planet i gwiazd podwójnych najlepszy byłby bardzo długi refraktor, o bardzo małej swiatłosile (no powiedzmy, ze ten 90/900 jeszcze ujdzie ;) ).

Do podziwiania gwiazdozbiorów... Gwiazdozbiory są bardzo rozległe. Chyba , ze chodzi Ci o gromady np. Plejady? To są i tak szerokie pola, a wiec teleskop w duzej swiatłosile, małym powiekszeniu i tym samym duzym polu, a więc ten 100/500.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, JSC napisał:

Do planet i gwiazd podwójnych najlepszy byłby bardzo długi refraktor, o bardzo małej swiatłosile (no powiedzmy, ze ten 90/900 jeszcze ujdzie ;) ).

Do podziwiania gwiazdozbiorów... Gwiazdozbiory są bardzo rozległe. Chyba , ze chodzi Ci o gromady np. Plejady? To są i tak szerokie pola, a wiec teleskop w duzej swiatłosile, małym powiekszeniu i tym samym duzym polu, a więc ten 100/500.

będzie to mój pierwszy teleskop, także dopiero się będę uczył wszystkiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na giełdzie (na Astromaniaku, bo nie wiem czy tu tez) jest fajny uzywaney refraktor 80 ED Celestrona. Mały, kompaktowy, mobilny i moim zdaniem całkiem dobry na początek. Gdybym nie miał tylu klamotów co mam, to pewnie bym go kupił.

Niemniej jednak 90/900 jest też dośc uniwersalnym teleskopem i jest dobry dla nowicjusza na początek.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, JSC napisał:

Na giełdzie jest fajny uzywaney refraktor 80 ED Celestrona. Mały, kompaktowy, mobilny i moim zdaniem całkiem dobry na początek. Gdybym nie miał tylu klamotów co mam, to pewnie bym go kupił.

Niemniej jednak 90/900 jest też dośc uniwersalnym teleskopem i jest dobry dla nowicjusza na początek.

dzięki za pomoc, i chyba ten wybiorę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, JSC napisał:

Na giełdzie jest fajny uzywaney refraktor 80 ED Celestrona. Mały, kompaktowy, mobilny i moim zdaniem całkiem dobry na początek. Gdybym nie miał tylu klamotów co mam, to pewnie bym go kupił.

Niemniej jednak 90/900 jest też dośc uniwersalnym teleskopem i jest dobry dla nowicjusza na początek.

Hmm...

A tym 90/900 to co teraz obejrzy? Toż to dziurka od klucza. Planety odleciały. Będzie Księżyc wałkował.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Hmm...

A tym 90/900 to co teraz obejrzy? Toż to dziurka od klucza. Planety odleciały. Będzie Księżyc wałkował.?

Do szerokich pól to gołe oczy, albo ewentualnie lornetka :D

A w 90/900 nauczy sie odnajdywac obiekty (zobaczy/zauważy ich całkiem sporo, aczkolwiek z nienajlepszą oczywiście jakością). Zobaczy co go interesuje najbardziej , jakie sa problemy transportowe z teleskopem i ...z pełna swiadomością kupi następny teleskop.

 

Ty zaczynałeś z grubej rury - dosłownie i z przenośni. Wiedziałeś czego Ci trzeba i masz zapał do uczenia się nieba, obserwacji. Obawiam sie jednak, że wiekszośc duzych teleskopów ląduje w kącie po kikukrotnym spojrzeniu na niebo. Zreszta pewnie nie tylko duzych... I tak najważniejsza jest wiedza i zapał do obserwacji.

 

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Czyli jaki wniosek?

Kup duże lustro,Maka,krótki refraktor i lornetkę.

Będziesz pan zadowolooony! :Loveit:

Ale ja tak właśnie mam!

Po paru latach kombinowania, próbowania, kupowania i odprzedawania mam Newtona 10" (miało być 12", ale ta waga...), Maka 150 i refraktor 102/600. Do tego miałem też lornetkę, ale teraz bino już nie dla mnie.

Po mojemu każdy musi przejść przez to kombinowanie i próbowanie, zanim znajdzie coś dla siebie i jedyna rada to żeby na początek kupować sprzęt używany (bo można go odprzedać bez strat), w miarę dobry jakościowo i z pewnych żródeł (tu jest m in rola forum dla porad). No i przede wszystkim: 

 

A tak na serio, każdy taki post powienien być chyba odsyłany do jednego podwieszonego wątku, takiego jak tu: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop

na tym forum chyba też coś takiego było ale nie mogę znaleźć.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Krzychu z ust mi to wyjąłeś. Każdy z nas zaczynał inaczej. Każdy po iluś tam teleskopach doszedł do tego co mu najbardziej pasuje. JSC lubi długie,cienkie rurki. Jacek krótkie...

Pamiętam jak dziś swój post z pytaniem o teleskop. Byłem kompletnie zielony...wygrał GSO 10. Czy to był dobry wybór? Na pewno nie był zły...

Ile to razy była frustracja gdy nie mogłem znaleźć szukanego obiektu. Nieraz kilkugodzinna obserwacja owocowała JEDNYM ds:icon_wink:. A jaka była radocha gdy wreszcie znalazłem. 

Cokolwiek kupisz autorze będzie dobrze. Lecz tylko wtedy gdy twój zapał nie okaże się słomianym. Bo wtedy jak napisał JSC ,czy to będzie Newton,czy krótki refraktor,czy też cienka rurka powędruje w kąt.

Budżet masz nie najlepszy a teleskop to tylko początek zakupów więc może jednak dobra lornetka (Nikon Action 10/50) jako że nie wymaga żadnych dodatków będzie najlepszym pomysłem. A jak będzie waluta na lepszy sprzęt to takie bino cholernie się przyda.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem co tu do kombinowania. Każdy z tych teleskopów jest dobry do czego innego i należy zachować wszystkie. One się nie wykluczają :D Też mam newtona 8", MAKa 5" i achromat 90/500, i każdego używam do czego innego. A jeszcze uzupełnię o achromacik 6". Nie pojmuję jak ludzie mogą żyć z jednym teleskopem :D

Nie piszcie że cokolwiek kupi będzie dobrze, bo jak kupi tego mojego bressera i weźmie go do planet, to w łeb dostaniecie za takie rady :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.