Skocz do zawartości

DIY reflektor w druku 3D


krzysztof1594

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Zapewne moja idea jest niezbyt oryginalna, jednak po wielu latach młodzieńczej fascynacji astronomią postanowiłem, że fajnie byłoby nieco popatrzeć w niebo.

Na początek pomyślałem, że dobra będzie nieco konkretniejsza lornetka za 400-500zł by zweryfikować na ile faktycznie angażuję się w obserwacje oraz ile czasu na to znajdę.

 

Natrafiłem na sporo wzmianek w sieci o projektach DIY w tej materii - tematyka stara jak świat i z tego co widzę, większość forumowych tematów powstaje, a jedynie niewielki odsetek dochodzi do skutku.

Jednak z przyjściem druku 3D tego typu zabawy stały się nieco przyjemniejsze i bardziej dostępne.

 

Posiadam drukarkę 3D, jestem typem majsterkowicza i tutaj pojawił się pomysł by taki pseudo teleskop zrobić samemu.

Znalazłem na pewnym znanym chińskim portalu zestaw luster  (pierwotne 150/750mm i wtórne 35mm) za całe 160zł, jak wspomniałem, dostęp do druku 3D na wyciągnięcie ręki, zdolności manualne i nieco technicznego podejścia jest. Praktycznie pozostanie wybór i zakup okularu - czego jeszcze nie przemyślałem. Sumarycznie myślę iż okolice 400-500zł są jak najbardziej osiągalne (bez montażu oczywiście).

Czy w tym budżecie przy zastosowaniu chińskich zwierciadeł można uzyskać efekt na poziomie lornetek w podobnym przedziale cenowym?

 

Oczywiście cudów nie oczekuję, jeśli jednak przy odrobinie zabawy DIY uzyskam teleskop, który będzie oferować możliwości jakie mogę otrzymać w podobnym budżecie z lornetką w ręku - myślę, że może to być satysfakcjonująca zabawa.

 

Będę wdzięczny za opinie!

 

Oczywiście nie jestem tutaj zaślepiony "łatwą i przyjemną ideą" - jeśli to gra nie warta świeczki, pokornie zrozumiem :D

 

Dzięki za wszelkie uwagi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cmku

Właśnie między innymi ten projekt mnie zainspirował, jednak by ułatwić konstrukcję jeszcze bardziej - zamiast konstrukcji kratownicowej - będzie raczej rura PCV 160mm - chociaż jeszcze to przemyślę, samo męczenie się z wymalowaniem rury wewnątrz może już przechylić szalę na konstrukcję z profili konstrukcyjnych aluminiowych.

 

@Behlur_Olderys wg. opisu - sferyczne. Czy to ważne? Zależy co masz na myśli, cenę, czy pochodzenie? Jeśli się nie mylę - zwierciadła są głównym elementem decydującym o jakości obrazu, więc oba parametry jak cena i pochodzenie mogą mieć z tym związek. A że całkowicie brak mi doświadczenia - wolę upewnić się, czy przypadkiem nie jest to coś co już dawno zostało przez obserwatorów skreślone jako produkt nienajlepszej jakości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krzysztof1594 napisał:

Sumarycznie myślę iż okolice 400-500zł są jak najbardziej osiągalne (bez montażu oczywiście).

 

za zbliżoną kwotę można kupić używany teleskop zwierciadlany 150/750 i to z lustrem parabolicznym

żadnego badziewnego plastiku, tylko metal i szkło. Porządny wyciąg, obejmy i szukacz w komplecie, a może nawet jakieś okulary się znajdą

 

z chińską masówką raczej trudno konkurować w kwestii ceny. Jakiś sens mają oryginalne konstrukcje, których oni nie robią

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie Zbyt ma racje.

Jeśli już robić taki ATM to na dobrej optyce i wtedy, z odpowiednim wkładem własnej pracy instrument będzie tańszy niż sklepowy. 

Ale jeśli jest się początkującym to ta lepsza optyka nie wiele da raczej.

Brak doświadczenia = niedocenienie faktu dobrej optyki

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ZbyT być może nie odnalazłem jeszcze dobrego miejsca gdzie takowe używane teleskopy można zakupić, od znanych portali aukcyjnych, po giełdy na ogólnopolskich forach hobbystycznych - cena czegokolwiek o podobnych parametrach co wyszło na rynek legitymując się jakimkolwiek sensownym producentem to okolice 700-800zł, oczywiście tak jak mówiłem - być może jeszcze nie wiem gdzie szukać, jednak śledzę fora tematyczne od kilku lat, więc też nie szukałem na ślepo. A cena wyższa o 50-100% niż założone 400-500 na pierwszy sprzęt by zweryfikować moje zainteresowanie obserwacjami to nieco zbyt wiele.

 

@astrokarol rozumiem, a więc zamiast budowy czegoś w tym budżecie - lepszą jakość obrazu uzyskam chociażby z lornetką, które w tych granicach budżetowych są zalecane dla takich amatorów jak ja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może po prostu na tym polu właśnie mamy inne podejście. Ze względu na to, że ma to być moja pierwsza styczność z faktycznymi obserwacjami i nie wiem czy będzie nadal kontynuowana po 1 - 2 obserwacjach, założyłem budżet ok. 400zl, może jestem zbyt ścisłym umysłem, jednak zwiększenie budżetu o 40-50% nijak ma się do sformułowania „niewiele więcej” :D finanse tutaj nie są problemem - ale po prostu w ciemno, zgodnie z wszelkimi radami w takich miejscach jak to, zaleca się nieco delikatniejszy początek takiej przygody. Więc staram się też tych bardziej doświadczonych ode mnie osób słuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krzysztof1594 napisał:

Być może po prostu na tym polu właśnie mamy inne podejście. Ze względu na to, że ma to być moja pierwsza styczność z faktycznymi obserwacjami i nie wiem czy będzie nadal kontynuowana po 1 - 2 obserwacjach, założyłem budżet ok. 400zl, może jestem zbyt ścisłym umysłem, jednak zwiększenie budżetu o 40-50% nijak ma się do sformułowania „niewiele więcej” :D finanse tutaj nie są problemem - ale po prostu w ciemno, zgodnie z wszelkimi radami w takich miejscach jak to, zaleca się nieco delikatniejszy początek takiej przygody. Więc staram się też tych bardziej doświadczonych ode mnie osób słuchać.

A nie lepiej dać ogłoszenie na forach Astropolis, Astromaniak czy Forum Astronomiczne?

Myślę, że 400 zł na pewno będziesz musiał przekroczyć, no chyba, że kupisz Skyluxa, To do niego jeszcze może na jakiegoś fajnego Plossl-a Ci wystarczy. Albo lornetka 10x50 lub 15x70 z porządnym statywem.

Albo kupić tubus z optyką N130/900 i samemu dorobić montaż Dobsona.

Ja na Twoim etapie zainteresowania zostawiłbym ATM na trochę później, jak już załapiesz bakcyla. I jak już się opatrzysz tanim Skyluxem czy czymś innym z giełdy to będziesz mógł

zbudować coś fajnego ale na naprawdę dobrej optyce. Np. planetarnego Newtona f/10 z własnym zwierciadłem. Przez brak doświadczenia mimo zakupu tanio lustra i posiadania drukarki 3D

koszty budowy mogą bardzo wzrosnąć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 400-500zl można wychaczyc achromat 90/900. Tylko trzeba trochę zapolowac. Z takim ja startowałem i jest bardzo fajny do nauki. 

 

Na OLX jest refraktor Bressera 90/900 za 600zl. Sama tuba nie jest jakaś niesamowita ale za to montaż uważam za bardzo dobry. Poza tym jest na OLX już dość długo więc myślę że można by wynegocjować trochę żeby zbliżyć się do twoich widelek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to ma być teleskop "na próbę", to dobrym rozwiązaniem jest kupić na giełdzie coś standardowego dla początkujących, a jak Ci się nie spodoba, odsprzedasz za bardzo podobne pieniądze.
Do DIY trzeba wiedzy, doświadczenia i czasu. Wg mnie to jest zabawa dla zapaleńców, którzy już są dobrze w temacie.

Do teleskopu będziesz potrzebował też jakieś okulary i szukacz. Może być ciężko zmieścić się w 500 zł za dwa okulary i szukacz przyzwoitej jakości.
Ale tu tak samo jest giełda, i tak samo w razie czego możesz odsprzedać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krzysztof1594 napisał:

Być może po prostu na tym polu właśnie mamy inne podejście. Ze względu na to, że ma to być moja pierwsza styczność z faktycznymi obserwacjami i nie wiem czy będzie nadal kontynuowana po 1 - 2 obserwacjach, założyłem budżet ok. 400zl, może jestem zbyt ścisłym umysłem, jednak zwiększenie budżetu o 40-50% nijak ma się do sformułowania „niewiele więcej” :D finanse tutaj nie są problemem - ale po prostu w ciemno, zgodnie z wszelkimi radami w takich miejscach jak to, zaleca się nieco delikatniejszy początek takiej przygody. Więc staram się też tych bardziej doświadczonych ode mnie osób słuchać.

Jak nie wiesz czy to dla Ciebie to nie lepiej kupić używkę i najgorszym przypadku odsprzedać ze stratą 100 zł zamiast tracić te 400 zł bo wątpliwe jest, że ktoś kupić ATM ?

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ogromne dzięki za wszelkie rady! Moje finalne decyzje mogą Was nie zachwycić - tzn. postawiłem mimo wszystko na ATM.

Ale spokojnie - Wasza edukacyjna misja jest spełniona - robię to z pełną świadomością ryzyka i wymaganej jakości pracy.

Zacząłem również pełnymi wiadrami korzystać z wiedzy w tym temacie, więc jestem dobrej myśli.

 

Po prostu stawiając na szali ryzyko niepowodzenia vs moje zapędy w kierunku DIY i wcześniej tworzone projekty (tak, w ATM jeszcze się nie bawiłem, ale większość projektów, które wykonywałem wcześniej też były dla mnie nowością - lubię trudne wyzwania), tutaj wygrała satysfakcja z DIY.

 

Nie mniej, gdy tylko wszelkie podzespoły do mnie dotrą - postaram się utworzyć wyczerpujący wątek z tego projektu, dla potomnych - jeśli się uda uzyskać satysfakcjonujące efekty - by mieli nieco wiedzy i gotowych rozwiązań na wyciągnięcie ręki, lub jeśli projekt będzie jednym wielkim rozczarowaniem - by mogli uczyć się na moich błędach.

 

Ogromne dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zweryfikuję informacje - akurat korzystam z gotowego projektu 3D ew. zmieniając niektóre parametry na swoje potrzeby - pająk jest stały, bez regulacji.

Dlatego też zobaczę, czy autor projektu przewidział offset, czy przesunięcie LW nie jest uwzględnione.

 

Dzięki!

 

Ps. Mam na myśli regulację przesunięcia całego LW względem osi LG, jeśli chodzi o regulację kąta ustawienia LW - jest jak najbardziej uwzględnione i regulowane będzie identycznie jak w klasycznych "gotowcach" poprzez 3 śruby.

Edytowane przez krzysztof1594
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie ten:

https://www.thingiverse.com/thing:4294635

 

Z tego co widzę - offset jednak nie jest przewidziany - oś lustra wtórnego jest umieszczona centralnie w osi tubusu.

Przynajmniej to wynika z udostępnionych plików projektowych. Zakładam więc, że wystarczyć powinno odpowiednie przesunięcie otworu mocującego celę lustra do pająka.

Co prawda myślałem już o opracowaniu pająka z regulacją - ale ze względu na brak doświadczenia, nie chcę na dzień dobry przekombinować. Mają drukarkę 3D zawsze mogę wydrukować wersję rozwojową, a przy zmienieniu zbyt wielu parametrów względem oryginalnego projektu, który mimo wszystko zyskał dobre oceny wśród totalnych laików, ciężko może być namierzyć ew. przyczyny błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.